Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

Benek70    0

Najlepsze jest suche siano i kiszonka z kukurydzy. Od tych kiszonek z traw to tylko żołądki krowom się marnują i w młodym wieku muszą iść w kiełbasy. Łatwa praca, ale dla zwierząt to nic takiego dobrego. Ja 30 procent tylko owijam folią a reszta idzie na sucho z 10 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

No tak suche siano zwłaszcza przy dzisiejszej pogodzie gdzie w sianokiszonkę ciężko zebrać bo ciągle pada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamlupus    2

Ja nie bardzo rozumiem ;)

 

...waszym zdaniem łatwiej przy złej pogodzie zrobić siano a nie kiszonkę??? ulala :P

 

Siano, dobre siano, musi być suche- żeby potem nie butwiało. Musi się długo suszyć- a jak nadejdą deszczowe dni to będzie się suszyło aż wzrośnie w młodą trawę :)

A sianokiszonka...ja woziłem kilka razy i było tak ze ulewa wpadła- wtedy na pryzmę stara foli a po ulewie dalej można wozić. Grunt to żeby powietrza w niej nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
A gdzie to tak ciągle pada bo u mnie piękna pogoda w podlaskim

Na Podlasiu rzeczywiście piękna pogoda 12 stopni i co chwila deszcz i tak już od kilku dobrych dni ale to chyba nie temat o pogodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

My dzisiaj zebraliśmy 2,5ha w bale koszone w poprzedni poniedziałek i wtorek jest nadal mokre bo pada codziennie jutro jak się uda to sprzątniemy resztę. A o sianie to można tylko pomarzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawny    7

Może ktoś mi podać średni koszt owinięcia folią jednej belki z podaniem ilości owinięć i ceną foli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Średnia cena rolki foli 50 cm 240 zł, owiniesz nią jakieś 24/26 balotów. Czyli coś koło 10 zł na belkę wyjdzie. Liczba owinięć to 24. Albo można zastosować folie 75cm jak ma eis do tego owijarkę przystosowana. I do tego dolicz jeszcze robociznę i koszty paliwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyDD    0

Ja zawsze przyjmuję, że koszt owinięcia jednej belki to ok 15 zł za sztukę. Mam nadzieję, że w tym sezonie ruszy już zbiór sieczkarnią...zawsze parę groszy zostanie w kieszeni :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fiol6    0

Na pewno

 

 

??? bardzo konstruktywna wypowiedz

+10%

Edytowano przez andrzej2110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusekC360    0

Co będzie lepsze do robienia kiszonki z 2.5 ha sieczkarnia [podczepiana do ciągnika] czy prasa rolująca? Co bardziej się opłaca dodam że mam 10 opasów.


URSUS C-360 musi wystarczyć na 10 Ha ;[
************************************************************************
Rolnictwo to coś więcej niż praca, pieniądze!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamjd6100    3

Witam ja na twoim miejscu polecał bym przyczepę samozbierającą z nożami ursus da rade a to jest najtańszy sposób na kiszonkę bo w przypadku prasy na ten areał to by ci sie chyba po 20 latach spłaciła :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
korba84    2

Trochę nie na temat, ale... zna się ktoś na analizie jakościowej kiszonek z kukurydzy i z traw?? Mam wyniki, ale nie wiem jakie powinny być optymalne parametry...pomocy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

Dobry artykuł tylko mało mający wspólnego z prawdą, bo np u mnie koszt owinięcia jednej beli to ok 6-7 zł (dokładnie to 6 zł w tym roku nie licząc załadunku na owijarkę i układania na pryzmie), zbyt duża rozrzutność z ciągnikami bo do załadunku i transportu z powodzeniem można było wykorzystać tylko jeden ciągnik z turem oraz jakąś większą przyczepę a nie na 10 bel, no i masa beli ok 370 kg coś mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Autor artykułu to mój wykładowca od eksploatacji maszyn. Jak to on określił baloty są na podobnym poziomie co silos. Ciągniki trochę za wielkie wzięli bo kto dwunastką po 10 balotów wozi :D Silos to przede wszystkim więcej sprzętu zaangażowane no i super przykryty dopiero ma jakość porównywalną z dobrze zrobionymi balotami. No chyba że ktoś sipmą clasic i 3p beluje i są baloty ledwo dokręcone to lepiej niech dale w silos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matiboos    28

Pomyliłeś się silos to mniej sprzętu bo wystarczą dwa ciągniki a w bele to co najmniej trzy ciągniki trzeba. ( wiem bo przestawiłem się w tym roku z bel na zbieranie na pryzmę)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursusc385    1562

A ja się chyba będę z pryzmy przestawiał na bele :D O wiele mniej roboty jak z pryzmą, w zimę bele se bez problemu przywiozę, a z pryzmy muszę ciągnik męczyć żeby to wyrwać, więcej paliwa idzie wtedy i koszty naprawy bo zawsze coś siądzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pimper21    61

Ja jak tylko pamiętam robię w silos tylko ja mam wykopany duł i skarpy po bokach w tym roku mam zamiar za walić te silosy a gdzieś bliżej obory zrobić bez dołu i skarpy usypać i tyle a codo balotów to niby jak jest dobra trawa to krówki jedzą dosyć dobrze lecz trawa niedobra (jakieś szawory) to z balotów nic nie będzie (co najwyżej do jałowizny :) do tej pory robiłem jakieś 40szt. balotów ale w tym roku mam zamiar zrobić troszkę mniej :D (za drogo wychodzi) a w pryzmach zależy jakich bo jak miałem duł to koszmar dużo idzie do wywalenia kiszonki :) ale bez dołu wycinarkę i stopniowo odkrywać i nic się nie popsuje :) mam nadzieje :)


Zetor Team
Massey Ferguson 255 Zetor 8011 Zetor 10045 <-- moje sprzęty, 40 ha.
Zetor Is Power, Power Is Zetor :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

Pomyliłeś się silos to mniej sprzętu bo wystarczą dwa ciągniki a w bele to co najmniej trzy ciągniki trzeba. ( wiem bo przestawiłem się w tym roku z bel na zbieranie na pryzmę)

 

silos

1 ciągnik wałki robi

1 ciągnik z przyczepą wozi

1 ciągnik ugniata

 

razem 3 ciągniki

 

bele na własnym przykładzie

1 ciągnik grabi wałki

1 ciągnik z prasą beluje

1 ciągnik zwozi bele

owijarka stacjonarna bez ciągnika

 

razem również 3 ciągniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pimper21    61

a czym wyciągasz kiszonkę ?? Ursusc385 bo ja do tej pory to cyklopem bo wycinarka z dołu jak wytniesz :D

:)


Zetor Team
Massey Ferguson 255 Zetor 8011 Zetor 10045 <-- moje sprzęty, 40 ha.
Zetor Is Power, Power Is Zetor :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursusc385    1562

Ja mam silos w ziemi wykopany że normalnie wjeżdzam do niego, a wycinam wycinakiem szczękowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj