Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

Balzak    6

Juz nie długo zbliza sie sezon sianokiszonkarski no i trzeba sie zastanowić jak bedziemy sianokiszonke przechowywać, ja do tej pory robiłem w silosie lub na pryżmie, i jestm zadowolony z tego sposobu, schodziło bardzo dobrze mało sie psuła i nie była mokra, bydło bardzo chętnie zjadało w tym roku planuje zrobić bele i czekam na wasze opinie który sposób jest lepszy czyli

+ i - tych sposobów przechowywania sianokiszonki.

 

Pozdrawiam Balzak


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

przy silosie jak robimy większe ilości kiszonki to wychodzi taniej ale małe ilości to wtedy w bele większy koszt jednostkowy ale i lepsza wygoda(moim zdaniem) przy podziale paszy dla bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0

Mój znajomy robi od kilku lat w belach, ale ise tym nie zachwyca. Podobno kroey mu niezbyt chętnie jedzą. I koszty folii też są duże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
Podobno kroey mu niezbyt chętnie jedzą. I koszty folii też są duże.

jeżeli krowy niezbyt jedzą to może ma słabo zrobione bele albo trawa słaba,a co do kosztów to się zgodzę że wysokie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
halun20    2

ja od wielu lat robie w silosach i jest duzo taniej.moim zdaniem sianokiszonka jest lepszej jakosci.co roku robie kilka balotow sianokiszonki w razie suszy i krowy jednak lepiej jedza sianokiszonke z silosu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek    2

@halum20

nie zgodze sie z toba ze sianokiszonka z silosa jest lepsza, moze pierwsze dni jak jest nowa pryzma....zgodze sie ze jest taniej...a to ze krowom smakuje to tylko dlateo ze cały czas jedza z silosa


2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek

12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia

2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
halun20    2

no tak jezeli ktos karmi z silosu kilka krowek to moze i sie psuje ale u mnie nie ma kiedy sie zepsuc i caly czas jest dobra.a co do jedzenia sianokiszonki przez krowy to maja pasze mieszna w paszowozie i nie powinno byc roznicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek    2

tak ale przez dwa czy trzy dni nie wypasiesz całej pryzmy... to jest to samo co np: masło zostawa na słoncu....sianokiszonka sie moze nie popsuje ale uleca z niej te wartosciowe składniki


2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek

12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia

2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
halun20    2

na raz chyba nie odkrywasz calego silosu tylko stopniowo w miare potrzeb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek    2

nom to normalna sprawa...ale kiedys czytałem w jakies holenderskej gazecie...i bylo o tym, silos, baloty, rękawy...i wygrały baloty potem rękaw i silos...nie ma co ukrywac ze im technika kosztuje wiecej kasy to i jakos jest lepsza


2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek

12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia

2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
halun20    2

@witek nie chcem sie z toba kłocic ty uwazasz ze balty sa lepsze a ja ze silos.jakos ja robie w silosy i nic nie wyrzucam.

do tego naklady pracy i pieniedzy sa mniejsze.sam pewnie wiesz ile kosztuje folia do balotow a ile folia zeby przykryc silos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

no tak silos jest tańszy ale powiedz mi jjak zrobić dobry silos z 12ha trawy w 6 kawałkach rozrzuconych w obrębie 10 kilometrów od gospodarstwa??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek    2

ja robie baloty


2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek

12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia

2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0
no tak silos jest tańszy ale powiedz mi jjak zrobić dobry silos z 12ha trawy w 6 kawałkach rozrzuconych w obrębie 10 kilometrów od gospodarstwa??

To masz pole 10km od gospodarstwa?!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

w tamtym roku mieliśmy w dzierżawie ok 16 km od domu 2.5 ha swoje to tak do 6 km najdalej oddalony kawałek. i w takim przypadku raczej silos odpada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkram    0

Mój znajomy ciągle robi w silosie raz próbował zrobić sobie parę bel i jak dla niego to to zbyt długo trwało owijanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejko    0

jak sie ma łąki daleko od gospodarstwa to radą jest wieksza przyczepa. nie potrzebuje ona wcale duzo mocy , 8-tonowego claasa(31 nozy) ciagam ursusem5314. kumpel ciagal pottingera europrofi o ladownosci 50m3 fendem 515 a w tym roku kupil jumbo 7200 i bedzie podczepial ja do NH TM175. a prasa belujaca z nozami w przyzwoitej ilosci potrzebuje minimum 100 km zeby jakos szla. co do psucia sie kiszonki w silosie- moze sie psuc jesli wyrywa sie ja krokodylem ale jesli wybiera sie wycinakiem to nie ma zadnych problemow gdyz poza rownym wycieciem dodatkowo zaciska on brzeg pryzmy tak ze powietrze ma utrudnione wnikanie do srodka.co tu duzo mowic- jesli pryzma jest dokladnie ugnieciona( ja np. robie to 6-tonowym fendem611lsa) i dobrze zabezpieczona przed powietrzem przez 6 tygodni od jej zrobienia to kiszonka jest po prostu idealna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
halun20    2

ja tez mam łaki daleko od domu i jakos sobie radze w tym roku bede wozil z kolega na dwie przyczepy.jedna przyczepa 10 ton a druga 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowy1989    0

U mnie robi się bele,nie jestem z tego zbytnio zadowolony, szczególnie koszty. Wydaje mi się ze silos to lepsze rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertbara    75

U mnie już 10 sezon będę robił sianokiszonkę w balotach. Jednak jeśli kupię sieczkarnię to będę wszystko w pryzmę robił, może trochę dla jałowizny w balotach będę robił.

Jeśli chodzi o przechowywanie to baloty są bardzo dobre, tylko koszty folii wysokie i robocizny, belowanie, zwożenie, owijanie, ustawianie :blink:

 

Jeśli robicie w silosie to napiszcie jakich podstawowych zasad się trzymać, aby dobrze wyszła kiszonka? :D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
halun20    2

@robertbara jest kilka zasad:

1.jak najkrotszy czas zwozenia,

2.dobrze ugniatac zielonke na pryzmie

3.jezeli bedziesz robil sieczkarnia to nie rob sieczki krotszej niz 4 cm,

a reszta to podobnie jak przy balotach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

Z ojcem testowalismy oba te sposoby i wyszło nam ze o wiele lepiej jest w balotach. Czemu?? Jak robilismy w silosie to pózniej był problem jak ja z silosa wyciągnąc bez wycinaka raz to wleciały nam lisy na folie od silosa i połowa była do wywalenia równiez koszty sieczkarni nie sa takie tanie u mnie dochodził jeszcze transport wiec naprawde byl to kosztowny sposób który chyba nawet ani raz sie nam nie udał. W belach jest o niebo lepiej skosi sie łaki za 2, 3 sie pozgrabia i w bele sie da. Pózniej albo sie owinie folia albo da sie w specjalne worki ładnie sie ustawi i nikłe szanse ze to by sie nie udało. Co do kosztów jak dla mnie jest to koszt albo foli albo tych worków bo prase ma swoja jak owijam to mam kumpla który robi mi to po cenie paliwa. A zeby dac w worki nie potrzeba zdanej maszyny oprócz ciagnika z turem. Jednym słowem jak siano kiszonka to tylko w bele :blink:


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
halun20    2

@zetor7211 a ja nigdy nie zrobie w baloty mimo ze mam prase.a co do tych lisow to co one byly roślinożerne?? :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowy1989    0
Napisano (edytowany)

Takie głupie gadanie że w belach jast lepiej, ja sam robie prasą i wiem jak jest. Ktoś kto ma poważną produkcje to ma silosy, a jak ktos ma mało to normalne że wygodniej jest z prasą. Bele są bardzo wygodne ale drogie jak ... .

Edytowano przez Pixel
Ort

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj