Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

mały    0
kiedys robilem jest przy tym wiecej roboty ale koszty mniejscze ok. 6 zl i jak sie go nie przedziurawi to mozna go jeszcze raz uzyc, ale podkreslam wiecej roboty przy tym sposobie kiszenia bel

zetor7745 a jak to dokładnie robiłeś? Wkładełeś do wora i odssysałeś powietrze odkurzaczem? Gdzie kupowałeś worki? Jakieś straty były z tak ukiszonej beliki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor7745    3

tak wkladalem do worka i odsysalem odkurzaczem, strat nie bylo jak sie dziury nie zrobilo(dokladnie nie pamietam bo to bylo dawno temu jakies 4 lata maly jescze bylem) , a kupowalem w Kościanie (Wlkp)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mały    0

Zetor 7745 te worki kupowałeś w agromie czy w jakimś innym sklepie bo nie wiem gdzie zacząc szukać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor11441    1

Ja was zaskocze niedosyc ze mam 70% łak ok 10km od gospodarstwa, a nadodatek musimy przeprawiac przez notec promem, na który wcodzi ciagnik z jedna przyczepa i dotego drugi z kosiarka lub pajakiem, a nadodatek takich jak nja jest wielu.

oto zdjęcia:

 

http://www.czarnkow.info/grafika/trasa10/trasa30km21.jpg

http://www.czarnkow.info/grafika/trasa10/trasa30km22.jpg

http://www.czarnkow.info/grafika/trasa10/trasa30km20.jpg


Od kołyski aż po grób jedna wiara jeden klub John Deere

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie temat odkopać. Ostatnio obiła mi się uszka dość ciekawa technologia przygotowywania sianokiszonki. Z tego co się dowiedziałem wyglądało to tak że podsuszona trawa była prasowana prasą wysokiego zgniotu w duże bele które później układano w pryzmę, zakrywano folią i dociskano ziemią.

Praktykował ktoś z was coś takiego?


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubi    0

@chłop z mazur

 

Pisałem o tym sposobie już kiedyś na forum, tylko materiałem nie była trawa a lucerna(ale myślę że nie ma tu zbyt dużej różnicy)

 

5 lat kupował tata takie baloty i odpowiednio zrobione udają się, są wcale nie gorsze niż okrągłe :lol:

 

Nie mam okazji żeby pstryknąć zdjęcie bo już ich nie biorę, ale przejazdem mogę zrobić w końcu całe 2 km ode mnie te baloty są ;)


można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak też sobie teoretyzowałem i doszedłem do wniosku, że jeśli bele byłby równe, dobrze ułożone i przykryte to powinno być ok. A taka technologia wg mnie była by wygodniejsza i tańsza od bel cylindrycznych.

W sumie to kolejny argument utwierdzający mnie w przekonaniu o wyższości pras wielkogabarytowych nad zwijającymi. Choćby taki Claas Quadrant 1150 czy New Holland BB9020 albo coś w ten deseń. 100 kucy powinno biegać a używkę można by kupić za rozsądne pieniądze.


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubi    0

Pytanie jaka kwota to te rozsądne pieniądze...?

 

Cytuje swój komentarz sprzed ponad pół roku:

 

"gość kilka km ode mnie chciał mieć dużą kostkę zamiast zwijki(podpatrzył w gosp po byłym pgr), no to sobie kupił quadranta 1200 za 40k, i po parunastu ha poszła przekładnia główna za uwaga 65k, czyli od razu go wyniósł zakup 105k, i teraz jeszcze problemy z igłami ma- a tu trzeba lepszego szpeca niż taki co sipmę może zrobić"

 

Co do tych 100kucy, to 1224 z quadrantem 1200 ostro pierdzi ale chodzi jakoś :lol:

 

Mnie doża kostka nie przekonuje jeśli chodzi o przechowywanie słomy, bo na dworze jak już solidnie pryzma namięknie to 2 warstwy trzeba odrzucić ;) a w takiej rolce owiniętej siatką straty są minimalne...

 

Moim zdaniem taka technologia dużych balotów bardziej sprawdzi się w dużych gospodarstwach


można biec.
można stać.
samo przyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obie z wymienionych przeze mnie pras to prasy nieco mniejsze, tzn kostka 50 cm wysokości, 80 szerokości o 70-270 długości a nie jak w Q1200 80x70x50-270 i to powoduje że zalecana moc to ok 80 km.

A rozsądne pieniądze, to w przypadku pras takich jak Q1200 to ok 100k, natomiast te mniejsze za ok 50-60k, wynika to z faktu że te mniejsze są znacznie tańsze w zakupie jako nowe.

Przy czym zastrzegam sobie iż ta są tylko moje przemyślenia. Mam nadzieję iż pojawi się w okolicy jakaś prasa wielkogabarytowa i podpatrzę ją w praktyce.


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

No nie wiem czy te 100KM starczy...na pewno będzie to min... ;)

 

Jeśli używane prasy to zastanawiał bym się na czymś takim

 

http://www.allegro.pl/item519178916_prasa_...engele_530.html

http://www.allegro.pl/item525544558_prasa_...chritt_530.html

 

a tu tylko dla przykładu :lol:

http://www.allegro.pl/item523389785_prasa_...uza_kostka.html


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Rozpoczynając zabawę z sianokiszonką też brałem pod uwagę przyczepę ale jednak prasa miała więcej na plus DLA MNIE. Po pierwsze to wykorzystanie maszyny: sianokiszonka, siano, słoma. Jak radzi sobie posiadacz przyczepy z sianem i słomą i późniejszymi pracami z nimi? Po drugie to duży popyt na usługi, kiedy kupowałem prasę było ich dwie w gminie więc się szybko zwróciła a przyczepy pracowały tylko u właścicieli. Po trzecie to łagodny reżim technologi która jest idealna dla położenia mego gospodarstwa. Prasy zrobiły ogromną karierę w mojej okolicy i wielu posiadaczy przyczep zamieniło je na prasy i znam tylko jednego co prasę zamienił na przyczepę ale sądząc po kopach odpadów przy pryzmach.....

Teraz będę kupował nowy sprzęt i nadal zostaję przy tej technologi i wydam 100tys na zestaw a nie 350tys żeby uzyskac tę samą wydajność. Biorę pod uwagę nowe maszyny nie jakieś z demobilu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

To co to za sprzęt, że będzie miał wydajność taka jak przyczepa za 350k zł??i na jaki areał???


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ pioter : czyżbyś miał jakieś doświadczenie z prasami Mengele że akurat je podałeś jako przykład?

W sumie to przeglądając oferty pomijałem takie prasy w obawie o to co zrobię gdy coś się sypnie. Z tego co wiem to Mengele pras już nie robi a protoplasta tych pras Fortschritt już nie istnieje.


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

http://www.allegro.pl/item519178916_prasa_...engele_530.html tą prasę wydziałem już w lutym u tego handlarza ale za bardzo się jej nie przyjrzałem :) na zdjęciu całkiem ok.

 

nie mam pojęcia jak z częściami, ale myślę, że raczej do załatwienia, poza tym myślę, że jakbym kupił taką prasę w dobrym stanie to bym jej na moim areale nie zajeździł....


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiające czemu stoi od lutego skoro jest taka ładna. Podchodząc do maszyn używanych zakładam ze nikt nie sprzedaje sprzętu który służy bardzo dobrze, a że cena nie jest za wysoka (pewnie spora jej część stanowi marża handlarza) więc troszkę podejrzane.


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

A akurat u tego handlarza mają bardzo drogo :)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SZYMON178    0

Sianokiszonka w balotach drogo wychodzi ale ta wygoda zimą nie trzeba odkrywać ze ziemi :):):)


Traktor jest bogiem,Oranie nałogiem,Żniwa zabawą,a Ropa podstawą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

To może jakieś argumenty powiesz, bo na to co napisałeś jest paragraf-spam :)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Zauważyłem że technologię bel zwijanych i owijanych folią uważa się tu jako drogą i nie wydajną. A czy wydajność technologi( nie maszyny) oznacza się prędkością z jaką maszyna połknie 100 czy 200 metrów zgrabionego pokosu czy to kiedy materiał znajdzie się już w foli zabezpieczony przed powietrzem, deszczem, a w ostatnich latach słońcem które jest utrapieniem przyczep zbierających ze wzglęgu na przesuszanie i trudności z ugnieceniem. Technologia bel zwijanych daje możliwość zakiszania nawet suchszego materiału lub podzielenia pracy na mniejsze etapy pozwalajace utrzymać wilgotność.

 

To teraz o sobie. Zaznaczam jak poprzednio DLA MNIE technologia bel jest najwydajniejszym, najszybszym i najtańszym sposobem kiszenia. Ze względu na położenie pól, mozliwości dojazdu, i ukształtowanie terenu bele są składowane na krawędzi pola gdzie zostały wykonane. Owininięcie następuje już chwilę po wykonaniu beli i proces zostaje zakończony. Aby uzyskać tę samą wydajność musiał bym stosować drogą i dużą przyczepę, dodatkowo ciągnik o większej mocy i drugi pracujący chwilowo na pryzmie zanim przyczepa obróci jeszcze raz co nie trwało by chwilę. Co do kosztów to liczy się tylko folię nie licząc maszyn. Różnica 250tys pozwala owinąć jakieś 30tys bel a to raczej wystarczy na długo. A ciągniki wystarczą dwa o łącznej mocy tego od przyczepy. Jakieś pytania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

Oczywiście :) ładnie to opisałeś, ale czuje się jakbym jakąś książkę czytał :) która nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, po prostu nie mogę sobie tego wyobrazić :) więc proszę o więcej szczegółów, które pokażą jakiś obraz Twojego gospodarstwa...

 

-dokładniejszy opis pól, dojazdów, ukształtowania terenu-mile widziane liczby (ile ha, ile km, wydajność zestawu)

-masz praso-owijarkę, owijarkę samozaładowczą czy po prostu zwykłą owijarkę i owijasz bezpośrednio na polu???najlepiej opisz cały zestaw do tej technologii

 

Jeśli opiszesz to lepiej, to będziemy mogli rozmawiać o kosztach i ekonomii technologii... :)

 

PS.z jakiego regionu jesteś???


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

To może ja coś podrzucę w temacie - ostatnio mieliśmy mrozy jakie mieliśmy :)(u mnie ok. -30-brrr) - w przypadku bel po prostu woziłem sobie ich chyba 8 czy 9 sztuk na korytarz - sianko mam nad oborą a kukurydzy nie sieję (bo dziki) - wchodzę do obórki, w miarę ciepło i jest git. W przypadku pryzmy już tak miło nie jest (jakby coś to wiem bo miałem kiedyś kukurydzę w pryzmach) - trzeba codziennie odpalać ciągnik a dopiero wesoło zaczyna się robić gdy jest kupa śniegu - najpierw odśnieżasz pryzmę przez pół godziny...zajęcie dla masochistów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michas1934    10

Zdecydowanie w belach!!!

My robimy w belach już ładne parę lat jak narazie nie narzekamy

Do zrobienia sianokiszonki w belach potrzebuje; C-360+zgrabiarka, 912+farmaII, C-385+tur i przyczepy i C-360+owijarka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To może ja coś podrzucę w temacie-ostatnio mieliśmy mrozy jakie mieliśmy :) (u mnie ok. -30-brrr)-w przypadku bel po prostu wwiozłem sobie ich chyba 8 czy 9 sztuk na korytarz-sianko mam nad oborą a kukurydzy nie sieję(bo dziki)-wchodzę do obórki,w miarę ciepło i jest git.W przypadku pryzmy już tak miło nie jest (jakby coś to wiem bo miałem kiedyś kukurydzę w pryzmach)-trzeba codziennie odpalać ciągnik a dopiero wesoło zaczyna się robić gdy jest kupa śniegu-najpierw odśnieżasz pryzmę przez pół godziny...zajęcie dla masochistów.

 

A to nie można nawozić sobie kostek z pryzmy na zapas i postawiać na korytarzu? Odpowiednio dodane środki wspomagające kiszenie nadają takiej kostce ok 7 dniową termostabilnść latem. Nigdzie nie znalazłam ile taka kostka wystoi przy temp kilku stopni panującej w oborze zimą, przypuszczam ze dłużej.

A tak z innej strony, nie macie problemów z dziurawieniem bel przez różne przyjazne zwierzątka. Mojemu sąsiadowi który w tym roku robił w belki wrony dosłownie posiekały folię na ponad połowie bel w przeciągu tygodnia od ich zrobienia.

 

A i tak precyzując, nie jestem jakimś fanatycznym wielbicielem robienia sianokiszonki w pryzmach ani zatwardziałym wrogiem robienia w bele, szukam tylko optymalnej technologii. Dlatego też poruszyłem kwestię pras wielkogabarytowych (możliwość zwiększenia wydajności i pominięcie konieczności ubijania masy na pryzmie) czy też jakiś czas temu owijarek szeregowych do bel okrągłych czy też kwadratowych (zmniejszenie zużycia folii).


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti565    2

Moim zdaniem sporządzanie bel jest bardziej opłacalne i mniej pracochłonne latem jak i zimą przy mniejszych gospodarstwach ponieważ jeżeli posiada się oborę do której nie możemy wjechać wozem paszowym czy jest bardzo wąska to z beli lepiej rozdać niż taczkami przez zaspy się przebijać po kiszonkę. Jeżeli natomiast posiadałbym większy areał użytków zielonych przykładowo 30 i więcej ha to wtedy w silosie. Zimą wybierakiem do wozu paszowego z innymi komponentami wymieszać i spokojnie mechanicznie rozdać. przy sporządzaniu w bele musisz uwzględnić koszt foli a czym więcej bel to i więcej idzie w pryzmie natomiast kupujesz rolkę nakrywasz i obciążasz a po roku tą samą folie można na dół położyć a z bel nie odzyskasz folii. Co do uszkodzeń to jak bele ci coś uszkodzi to zepsuje się jedna a na pryzmie to już więcej i wtedy problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj