Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
SF21    0

cześć wszystkim mam do was pytanie co myślicie o workach do bel ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

Statek 

no folia jest tania ale polskie badziewie a dobra 2 razy tyle a nawet więcej

 

SF21

 

kolego są tematy o workach do balotów wystarczy poszukać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Czym trawę rozgarniacie na pryzmach?? Da się krokodylem ? Czy widły do ręki i heja??? :D


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

Jak dobrze rozłożysz przyczepą to nie trzeba prawie nic ruszac. Krokodylkiem można ale tylko delikatnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Planuje  w tym roku zrobić w pryzmę pierwszy pokos. macie jakieś wskazówki??


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

warto dac na spod folie, tyle żeby można było zawinąć na bokach, najlepiej jakas stara żeby nie wchodzić w dodatkowe koszty, jeśli trawa będzie zbyt przeszuszona konieczne jest bardzo dobre ubicie, warto ciągnikiem z pelna przyczepa pojedzic, na sam koniec przywiscesc ze 3-4 przyczepy bardziej sielonej trawy, ona bardziej dociśnie pryzme, z tym ze nie zywiej trawy a lekko przewiedlej, strat nie powinno byc. warto obsypać zemia, ale nie za grubo, przy cienkiej warstwie zima dobrze odstają cale tafle, skarmiłem tej zmiy dwie pryzmy 25m i 18 m, i odkrywania nawet nie odczolem. Lepiej robic jak najwyżej a węziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pasze na okres zimowy dla 30 sztuk bydła pytanie brzmi chce kupić dodatkowe 15 krów co wiąże się też z kupnem paszy dla nich i pytanie czy jest sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

dobra foli kiszonkarska mozna kupić juz za 1 zł metr. falie grubsze to wydatek okolo 2 zl. 1,4 zl kosztuje folia gazoszczelna
a za 30 groszu za metr mozna kupic transparentna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Dajecie jakieś zakiszacze albo EM-y/? a ta filia pod spód to potrzebna?? Ja myślałem żeby bespośrednio na ziemię? U mnie trawa już sie kładzie....


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

najlepsza melasa:)

ja mam głównie lucernę, ale będę stosował około 30 l melasy na hektar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ta melasa mozesz wiecej szkody narobić jak pożytku. Jako test spróbuj ja skwasic. Jak ci się uda to możesz stosować. Ja osobiście próbowałem kilka razy i za każdym razem to samo czyli nic.

Współczesna melasa to nie to samo co kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farme73    0

moje zdanie jest takie ze wiele lepiej jest miec pryzme, ze wzgledow ekonomicznych, wszystko taniej wychodzi nie trzeba miec specjalnego sprzetu tylko zbierke z nozami za okolo 10 tys zł zajmuje wiele mniej miejsca niz baloty no i folia tansza, niewiem jak u was, ale u nas liczymy ze na kazdego balota to za 10 zł folii wchodzi bo z rolki za 240ł okrecisz 23-24 baloty, worki kiedys u nas mieli za 7,5 albo 8,5zł ale to totalny badziew nawet dobrym i mocnym odkurzaczem (firmy karcher) nie dalo sie tak wyciagnac powietrza zeby nie byly podplesniale. w tym roku owijalem bo bylo tylko 52 baloty ale np na 10ha to tylko zbierka, latwiej jest balota postawic niz wybierac z pryzmy w 20 stopniowym mrozie, ale jest poprostu taniej, a chodzi o to by pasza byla wzglednie dobra przy jak najnizszych kosztach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Witam! Robie rocznie 250 - 300 bel sianokiszonki i zastanawiam się czy w przyszłym roku nie zacząć robić kiszonki w pryzmie, tym bardziej, że posiadam wolny silos o wymiarach 26 x 5 x 1,3m. Moje użytki zielone są głównie na gruntach ornych blisko domu. Czy przy takiej ilości warto przejść z bel na pryzmę? Jaka jest różnica między paszą z beli a z pryzmy? Czy można odkrywać pryzmę i dokładać następne pokosy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

w tej wielkości silos zmieścisz ok 15 ha dobrej trawy, pierwszy pokos, jeśli blisko laki to tylko zbierajaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Ja już po sianokosach , wczoraj od czternastej do 22 zrobiliśmy 20 przyczep , 8ha sprzątnięte. Super sprawa .


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiezopolanin    133

A co sadzicie o kiszonce z zyta lepiej jest zrobicbele czy przyczepa samozbierajaca w pryzme? Ktos robi kiszonke z zyta w pryzme i moglby sie podzielic wskazowkami? Z góry dzieki za wszelkie informacje. Bede wdzieczny :)

Edytowano przez ksiezopolanin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gramgro    14

Witam, ja robie żyto w pryzmę. Kładę razem z trawami bo zaraz po życie sieję kikurydzę. Zbieram je sieczkarnią, jak jest duże to kemperem a jak mniejsze to z pokosówki heder mam dostosowany. Bardzo dobrze się zakisza i z trawami położone na koniec ładnie trawę dociska. Bede miał na wiosnę 8ha żyta i koło 16ha trawy i lucerny w ten sposób zrobione. Dodam że żyto zbieram z pnia, nie mam zabrudzeń ziemią żadnych. A przyczepą i belarką trzeba najpierw kosiarką skosić a później zgrabić co niesie ze sobą dużą możliwość zabrudzenia. Kiedyś robiłem w bele ale bardzo mocno i specyficznie pachniała. Krowy jadły ale ile kamieni znalazłem w paszowozie to nie zlicze. Przyczepą będzie podobnie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiezopolanin    133

Trzeba by bylo w jakis sprzet inwestowac. No wiadomo ziemia i kamienie sa nie uniknione. Wymieszane z trawa napewno daje fajny efekt bo tak samo zyto to nie bardzo. Dzieki za info pozdrawaim :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gramgro    14

Samo żyto też dałoby radę, warstwa tych 30-40cm ladnie wygląda u mnie. Albo najmij kogoś żeby skosił, myślę że koło 300-400zł za hektar to by była dobra cena za koszenie sieczkarnią. Jedyny sposób żeby bez kamieni zebrać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikTivi    50

liczyłem ile by mnie wyniosło mniej jakbym miał swoją przyczepę samozbierającą i robił pryzmę zamiast belki, otóż koszenia przetrząsania i zgrabiania nie liczę bo to w obu przypadkach działa, teraz tak, paliwo którym bym sprasował hektar w bele zapewne wystarczyło by mi na zebranie przczepą, ugniecenie w cenie zwożenia i podania na owijarkę, myślę że to by się pokryło, i tak myślę 250 zł folia, załóżmy trawa jest taka że mam 20 kulek z ha ( ok 2 zbierajki z ha megnele 540 garant) to wychodzi folia 200 zł plus owinięcie u nas biorą po 7 zł czyli 140 to mamy koszt 340 zł, a za folię na pryzmę z hektara zapłacimy ok 40 zł w kieszeni 300 zł/ha ;) warto ? taniej i to dużo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwekx25    5587
W pryzme zawsze będzie taniej niż w baloty. Tylko weź pod uwagę to czy masz czym wybierać później tą kiszonke bo jak będzie trawa dobrze ubita to widłami ciężko Ci to będzie brać;) najlepszy był by wycinak. Po drugie zimą musisz więcej pracy włożyć żeby się do tej kiszonki dostać. Nie napisałeś ile masz hektarów łąk ,jeśli nie dużo to moim zdaniem lepiej zostań przy balotach.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikTivi    50

8 ha łąk średnio po 3 pokosy, mam krokodyla także nie boję się o wybieranie, drugi pokos znajomy mi trochę zrobi, jeśli się uda to ryzykuję przyczepę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrianlaska    3
Każdy liczy ile wychodzi kasy na wydanie na baloty i na pryzme ale nikt nie napisze ile kasy się wyrzuca z pryzmy ile jest strat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj