Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Harnas88    12

Robisz pryzmę tak zwaną na jeden wózek, czyli szerokość jednego wózka i na nie dużą wysokość, w takim systemie bedziesz na bieżąco zużywał pryzme. Tym bardziej przy stadzie 16 sztuk to już napewno opłaci sie tobie pryzma niż bele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin349    26

Do c-360 to nie potrzeba wielkich wydajności wystarczy żeby miała parę noży i już wystarczy. Pryzma jest dużo ekonomiczniej bo c-360 skosisz trawę, później podsuszysz, zgrabisz, będziesz zwoził i dopiero do rozgarniania i ubijania jest potrzebny drugi traktor ale przy mniejszych ilościach da radę 1 traktorem zwozić i ubijać no ale w tedy to wolno będzie szło, lepiej dogadać się z jakimś sąsiadem dać mu na paliwo i dniówkę 100zł i niech ubija. Pryzma jak będzie o szerokości 3-3,5 to jest optymalna żeby nie trzeba było dużo rozgarniać. Z tego co się dowiedziałem to dużo osób praktykuje że z jednego pokosu robi minimum 2 pryzmy raz że nie musi być taka długa, dwa że można zróżnicować czas zbioru traw z poszczególnych łąk trzy że zawsze to mniejsze ryzyko jakby się coś podziurawiło no i cztery że pierwsza pryzma już się kisi i mniej roboty od razu z jej okryciem. Z tego co wiem to żeby pryzma wyszła dobrze to potrzeba tak: teren nie może być zalewany i do tego jakaś fosa żeby zbierała wodę wokół pryzmy a samo miejsce na pryzmę powinno być wcześniej ubite kołami ciągnika i wyrównane. Gdy wozimy staramy się nie grzebać na pryzmie bo w tym miejscu będzie się ona psuć, nie należy też zbyt grubych warstw ubijać na raz bo się dobrze nie ubije. Starać się tą pryzmę w jak najkrótszym czasie zrobić i przykryć bo to ogranicza psucie. A samo okrywanie to są różne metody ale z tego co wiem to najprostszą i najbardziej skuteczną jest folia kiszonkarska do na to opony tylko układamy od góry do dołu żeby powietrze miało jak zejść, a na to narzucamy plandekę taką brązową nie wiem gdzie taką się kupuje ona jest dużo grubsza od tej niebieskiej na tą plandekę to jakieś opony ale nie na całość tylko tak w okół no i parę razy w poprzek pryzmy zależy jaka długa. No i wtedy nie ma szans żeby nie wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek1049    188

Mam 2 traktory ursusa c360 i c355 słomy trochę jest @daniel o co chodzi z tą słomą że oddzielna pryzma?@damian kukurydzy nie mam a w okolicy 40km nie ma sieczkarni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6891

Chodzi mi o to że mówisz że prasa nie jest Ci potrzebna. Zapomniałeś o słomie, chyba że też niepotrzebna ;)

Jak to jest przy robieniu kiszonki w pryzmie gdy jedna łąka nadaje się już do skoszenia, a na drugiej jeszcze słaba trawa albo woda stoi? Ta pierwsza trawa czeka aż druga będzie się nadawała do koszenia? ;)

 

W tym roku mieliśmy mokre sianokosy, pierwszy pokos zbierało się po trochu bo na łąkach wody stały, ale od 20.05 do 10.06 jakoś dało się posprzątać. Gdybym miał robić w pryzmę to musiałbym czekać aż ta ostatnia łąka wyschnie kosztem jakości traw na wyższych łąkach? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

jak będziesz samą sianokiszonke dawał to mała wąska pryzma powinna się sprawdzić. Ale jak chcesz poważnie podejść do mleka to bez kukurydzy będzie ciężko. Jak nie ma sieczkarni to czym ludzie kukurydzę koszą? Każdy ma swoją i nikt na usługi nie jeździ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

kosiłem kiedys roznym sprzetem, zazwyczaj bez gniotownika (tarka) od roku mamy porzadny sprzęt i teraz wiem ze nie warto oszczedzac na zbiorze.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek1049    188

@daniel słoma to do ścielenia a prasę mam tylko jest to sipma z224, @damian, nikt w okolicy qq nie sieje chyba że na ziarno... @danielzetor chyba jego wypowiedź jest o tym że kupili sieczkarnie do qq tak mi sie zdaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

Musisz sobie teraz wszystko przeliczyć i przemyśleć. Tym bardziej jak świeżo wchodzisz na rynek, nie masz kwoty mlecznej A iwesz o tym ze 2015 jak zniosą kwoty to wszyscy mali dostawcy idą z torbami. Oby tak nie było ale znając nasz rząd to nie zadbają o nas i bedzie nie ciekawie. Dlatego ostrożnie z inwestycjami takimi jak technologia bel. Sam zrezygnowałem 2 lata temu z bel w folii. Prasy sipmy nie sprzedaje bo robie nią słomę ale zamiast inwestować w nowoczesną prasę to wolałem zainwestować w przyczepę. Niedawno kupiłem 2 przyczepę troche większą bo dzierżawę mam daleko i jedną było troche wolno. I teraz nie żałuję wychodzi sporo taniej, nawet siano zbieram przyczepą i podaję na oborę starą dmuchawą przyczepianą na ciągnik którą nikt już nie urzywał chyba ze 20 lat:) A kolega damianzetor9540 to jeszcze dziecko a więc co on może wiedzieć o życiu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Weź mi nie wyskakuj z dzieckiem bo ja Ci też nic nie mówiłem.

A co do bel, to powiedzcie czemu np, jeden użytkownik który posiada pewnie około 60 ha łąk wymienia swoją praso-owijarkę NH na nówkę praso-owijarkę McHale? Jak widać opłaca mu się to.

Co do przyczepy to też się trzeba zastanowić, jeżeli łąki są daleko to trzeba myśleć o dużej samozbierającej. a do takiej to tez już duży koń musi być. A co jeśli trafi się mokry rok? Załadowanie przyczepy na max = fajnie koleiny i darmowa trampolina przy koszeniu późniejszych pokosów itp. A znów latanie z przyczepą załadowaną z 50% to też śmiech na sali. A z prasą to już trochę łatwiej. teraz znów do ciągnika np, 120 koni zapinam 3 przyczepy i zabieram na raz nawet 40 bel. Czyli tak jakby 3-4 ha jednego pokosu. A przyczepą z tylu zabrać to nie ma szans. Prasą znów można jechać na usługi a przyczepą no niby też ale już mniej tych usług.

a zresztą, wszystko ma swoje + i -. Jeden powie że do trawy to najlepsza sieczkarnia, drugi ze przyczepa a trzeci że prasa.

Ja wybieram prasę ze względu na uniwersalność. Wybrałbym przyczepę ale jeśli łąki byłyby max 5 km od gospodarstwa. A dalej to nie widzę sensu. Bo teraz zebrać np, 10 ha traw 15 km od domu to licząc minimum 15 kursów. Jeśli droga ok to nie ma sprawy, ale jak dziury itp, to kaplica.

Dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

Kolega maniek1049 szuka rozwiązania na jego skalę i portwel. Bela opłaca sie dopiero jak prasa jest wysokiego zgniotu a na małe gospodarstwo nikt o zdrowych zmysłach nie bedzie inwestował dużej sumy w taką prase. Chociaż spotkałem takich kamikadze. A prasa np do 20 tyś przykładowo sipma to porażka sama w sobie. Chyba ze do słomy i siana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Moja wypowiedź tyczyla sie kukurydzy bo ktis wyżej o niej wspomnial. Co do trawy rowniez sieczkarnia jest najlepsza bo tnir zawsze rowno na drobne kawalki idealne do wozu. Nie zbieram jednak nia trawy bo jest za drogo i boje sie kamieni.

Przyczepa jest idealba jesli nie na sie lak. Bo jak tam wjechać z ciezarem 16ton?

Prasa sipma jest dibra ale dla mniejszego gospodarstowa. Zbijac dobrze zbija ale za wolno idzie z racji braku rotora:/

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adikpl1    257

U nas Sipma żeby dobrze zbijała to trzeba było podkręcić zawór, potem pękały spawy przy tłokach od klapy a potem spaliła się ze wstydu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Dokładnie koledzy. Sipmą też się zbije dobrze bele. A te lepsze prasy (McHale, Krone, JD, Lely itp.) mają tą przewagę ze są z lepszych materiałów wykonane, bele można robić o wiele szybciej. Sipmą jak pogonisz to flak wyjdzie, jak podkręcisz ciśnienie to znów ją rozniesie...

@statek a jak można wiedzieć to co za sieczkarnię kupiłeś?

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

To już jakiś start masz ale mimo wszystko musisz wziąść różne czynniki pod uwage i wybrać sobię najlepszą technologie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

osobiście mam mengele law 345 i 535/2 i jak narazie jestem zawowolony. Ludzie chwalą claasy i krona ale nie wiem, nie uzywałem to nic na ich temat nie mogę powiedzieć. Szukaj sprawnej z kompletem noży a jak trafi sie z wałami to już bajka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj