Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

statek    140

Po co go masz splacac jesli jest na 2%? Przeciez mozna inaczej pieniadze zainwestować

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

Jak to po co ma spłacać. Po to żeby nie mieć kredytu i mieć spokojną głowę. Lepiej najesz sie małą łyżeczką niż chochlą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

spłacanie kredytu o 2% wcześniej niż przewiduje umowa kredytowa jest nieoplacalne bo:

majac 100 tys na 10 lat odsetek bedzie około 11 tys a jesli splacisz po 4 latach wyniosa Cię 5tys z racji ich zmniejszania corocznie. A caly czas gotowke która masz na jego spłate możesz obracać i inwestować w coś innego. To tak zwana dźwignia finansowa.

Ale każdy ma swoje zdanie i recepte na sukces:)


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

Tylko w taki sposób można łatwo z dźwigni wpaść w spirale zadłużenia a więc lepiej szybciej spłacić niż to przeciągać. Troche drożej wyjdzie ale sie śpi spokojniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavik80    119

panowie lepiej moze byloby podać cenę konkretną za maszynę

czsami jesli jest mozliwosc lepiej i taniej jest wynając maszynę anizeli kupowac i uzywac jej kilka godzin w roku. no ale zawsze satysfakcja jest ze MAM SWOJE.

w silosie taniej tylko trzeba miec duze zapoytrzebowanie aby sie nie psula kiszonka po rozpoczęciu

bele mają przewagę nad pryzmą ze nie marnuje się tyle co po odkryciu pryzmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Pryzma tez się nie będzie psuła tylko trzeba ja zrobić z głową :) Po 1 , dobrze ubić :) Po 2 robić wąskie a długie :) I problem z głowy :)

A jak ma się jeszcze wycinak to już lux :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

 

Nowa przyczepa na 30 ha łąk kosztuje lekko 260 tys, za te pieniądze mam owijarkę szeregowa i prasę.....Przy samozbierajacej siana i słomy nie zbierzesz czyli i tak trzeba miec belarkę....Jak się policzy koszty kapitału nawet tego z kredytu to owijanie szeregowe juz przy 500 baleach jest bardzo konkurencyjne no i przedewszystkim czas!! szybciej panowie sie nie da!!! chyba że ma się armię ludzi w domu do roboty:) ja miałem przyzmy teraz robie szeregowo i nie zamienie się za nic na nic:) a robimy ponad 200 ha trawy na pokos

 

Zachęcam do myślenia:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

a ja sie zapytam, czy masz woz paszowy i czy zywisz nim krowy mleczne?

 

ja mam i bilansowanie dawki z bel jest totalna porazka! nie mam pól równych jak stół z jedną jakością gleby, caly czas mozaika wiec i bela beli nierowna. W jednej jest 15% białka a w drugiej 20%. Dlatego też dla mnie jest to podstawowy argument przeciwko.

 

Ale rozwiazanie fajne:)

 

A masz woz paszowy i zywisz nimi krowy? bela beli nierowna i w jaki sposob zbilansujesz codzienna dawke?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

Odpowiem pytaniem na pytanie....Jak mi wytłumaczysz coś takiego, że w gospodarstwach gdzie mają max do 15 krów też potrafią osiągać wydajności żedu 13 tys l w laktacji i tam nikt o pryzmach nie myśli? czy zastanwaiałeś się nad tym czy wyższą jakością paszy nie na doisz wiecej niż stabilnością? Jakoś paszy to nie tylko samo białko!!!

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ja odpowiem Ci na pytanie. Bo w stadzie do 20 sztuk masz pelna indywidualnosc zywienia. Nie ma w takich stadach obor wolno stanowiskowych tylko uwieziowe. I zdecydowanie latwiej jest osiagnac taki wynik niz w wiekszym stadzie. Doji sie samemu i widzi jakie pottzeby ma dana krowa i co jej dac. Jaka bele danego dnia.

To jeszcze powiesz ze bela z sektorowego owijania majaca 15% bialka bedzie lepsza dla krowy niz wycinak z pryzmy o zawartosci 18 %. Nie popadajmy w absurd bo tak nie jest.

Kazde gospodarstwo ma swoja specyfikacje. Moje jest takie ze bez wozu bym nie wyrobil z czasem zeby wszystko rozdac a bele w wozie sa po prostu bez sensu. Nie kazda bela jest taka sama. Szczególnie przy roznych polach. A w Twoim wypadku nie zbadasz kazdej.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 

 

I jeszcze jedna. W gospodarstwach gdzie doi sie 15 sztuk nie będzie schodzilo tyle kiszonki aby sie nie psulo.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

a co powiecie jakby byłą sama trawa lub lucerna z trawa z użytku polowego wowczas w balotach nie bedzie tak samo ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

pewnie ze bedzie to samo, a nawet (niby) lepszej jakosci niż w pryzmie i mozesz sobie dawkowac ile chcesz do wozu. To rozwiazanie mi sie podoba. Np mam gorsza pryzme ktora i tak musze skarmic i zalozmy ma 15% białka i aby poprawić ilość białka dokladam czystej lucerny z beli i robi sie 18.

Btw, ostatnio padl u mnie rekord. Z tego roku robilem badania 1,2,3 pokosu i wyszlo mi najwiecej 22,1% białka a najmniej 18,5%


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Tak. 3 czesciowo. A teraz czekam bo sucho:/

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

pewnie ze bedzie to samo, a nawet (niby) lepszej jakosci niż w pryzmie i mozesz sobie dawkowac ile chcesz do wozu. To rozwiazanie mi sie podoba. Np mam gorsza pryzme ktora i tak musze skarmic i zalozmy ma 15% białka i aby poprawić ilość białka dokladam czystej lucerny z beli i robi sie 18.

Btw, ostatnio padl u mnie rekord. Z tego roku robilem badania 1,2,3 pokosu i wyszlo mi najwiecej 22,1% białka a najmniej 18,5%

 

@statek z jakich gatunków traw ? lucerny ? Przy takim białku w sianokiszonce można sporo zaoszczędzić na soji ale wynik wydaje mi się mało realny ...

Edytowano przez lamboEVO100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Dlaczego? Wieczorem wstawie screeny. Proby byky brane przez przekroj przyrzadem do wiercenia

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Ja słyszałem że z czystej lucerny można max 22 % wyciągnąć więc dziwne mi się to wydaje. Z jakicg gatunków zrobiona ta kiszonka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

1551375.jpeg

 

mieszanka koniczyny lucerny i życic na 4b rok temu siane


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek1049    188

Czy opłaca się w moim wypadku zakup przyczepy samozbierającej przystosowanej do zbioru zielonki (ciągnik ursus c360) jeżeli mam 5 krów mlecznych i cielaki (3-4szt) trzymam do 500kg? Mam zamiar zwiększać hodowlę i jak narazie nie stać mnie na zakup (używanych) maszyn do zielonki (bo koledzy wiedzą ile kosztuje 1 krowa mleczna), u mnie trzeba by było kupić prasę, owijarkę, jakiś chwytak do bel to koszt 25000zł, a zakup jednej bali sianokiszonki w moich okolicach to koszt 80zł. :mellow: Co myślicie, jak by to wyglądało w mojej sytuacji? :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

Moim zdaniem sie opłaci. Bo kupisz przyczepe za 5 tyś i wycinak za 3tys. a nawet przy takim stadzie mozna dać sobie rade zwykłą taczką. Po co wchodzić w koszty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

przy takim małym stadzie tylko bele pryzma za wolno będzie ci schodziła i więcej wywalisz spleśniałej niż rozdasz dobrej.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

ad damian40000 zgadzam się, przy małym stadzie pryzmy nie mają sensu, ale jeśli jest dużo kotów na wsi, to może lepiej zrobic pryzmę, bo nawet jak miałbyś małe stado to jestem pewna że mniej byś wyrzucił niż z podziurawionych balotów przez koty!

do tej pory robiliśmy w balotach i koniec, od następnego roku głównie pryzmy, niewytrzymanie z tymi szerściuchami, wszystkie baloty dookoła są podziurawione przez koty sąsiadów, i prąd nie pomaga, grodzenie, obcinanie pazurów, chyba tylko kulka w łeb. Kupe kasy jak w błoto.

Z jednego podziurawionego balota wyrzuca się ok. 1/4 paszy, bo nie nadążamy skarmiać, tym bardziej dziur zaklejać, bo po pazurach nie zobaczysz czy jest dziurka czy nie, dopiero jak pleśń urośnie pod spodem. Sztuk mamy tyle że 1balot starcza na 2 dni + kiszonka z qq.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas88    12

Na małe gospodarstwa można robić wąskie ale za to długie pryzmy i wtedy spokojnie można dać sobie radę. A więc ekonomiczniej nadal jest robić w pryźmie niż w belach. A koty i ptaszki to jest problem ale wpryzmach jakoś nie jest tak uciążliwy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek1049    188

No ja mam zamiar rozwijać się do 10 krów mlecznych i 6-7 byczków a wole kupić krowę niż wydawać na maszyny bo krowa mi sie zwroci w rok a prasa?? A jak z tymi wąskimi pryzmami jak mówi kolega wyżej czy to dobry pomysł, koty to nie problem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj