Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lamboEVO100    513
Bo paliwo które zużyje ciągnik z belarką, zużyje ciągnik ugniatający.

A to dobre :lol: żeby wydajnie prasować to ciagnik 100 km i gaz w podłodze. Ciągnik ugniatający to spali tyle co ciagnik który robi przey owijarce. Do tego dochodzi jeszcze załadunek bel i zworzenie, także przy przyczepie spale tyle samo albo i mniej paliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

to co zaoszczędzićie na paliwie i folii potem stracicie odrzucając popsute z pryzmy. Chyba że robicie z mokrej trawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

A to dobre :lol: żeby wydajnie prasować to ciagnik 100 km i gaz w podłodze. Ciągnik ugniatający to spali tyle co ciagnik który robi przey owijarce. Do tego dochodzi jeszcze załadunek bel i zworzenie, także przy przyczepie spale tyle samo albo i mniej paliwa

 

Moja ładowarka (JCB 125KM mocy) paliła ponad 7L/h przy ugniataniu kukurydzy więc dlatego tak to porównałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razor275    279

P.S. @razor275 łączycie teraz tematy?

 

Łączymy :)


Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

ja robilem z 1 pokosu trawe w pryzme byla sucha az za sucha i nie odrzucilem nic byla dobrze ucisnieta ale przykrylem ja 2 foliami jedna nowa na dol a druga na gore stara i obsypalem piaskiem cala nic sie nie psuło kwestia ucisniecia i dobrego przykrycia i nie powinno sie psuc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

ja widzę po sąsiadach którzy przeszli na przyczepy samozbierajace że nie jest tak wesoło . Mają straty po 30% ale to jest przez to że z przyczepy wypada za gruba warstwą na raz i nie da się tego dobrze ujeździć. U mnie bale w tym roku leżą idealnie nie ma żadnych strat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

Jak zacząłem robić siano kiszonkę w balotach to pukali mi po głowie że psuje siano bo mokre i brali w worki i wozili do swoich krów czy to jedzą teraz jak przechodzą na przyczepy samo zbierające to tak samo tyle wad a ja do 3 lat worze na pryzmę przyczepa i nie powiem ani słowa że jest źle tylko że dużo lepiej niż w balach a o kosztach nie wspomnę bo bale to była porażka , a jakie odrzuty jak jest dobrze pocięte ubite i przykryte to niema dorzutu żadnego to jak słyszę że w pryzmie takie problemy to tylko się biorą z niewiedzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

zgodze sie z przedmówca.

 

W 2004r miałem przyczepe Deutz 8m3 i słabo ciela i srednio to na silosie wygladało, przeszedłem na bele ale ciezko zbilansować dawkę.

 

teraz mam Krone z 39 nożami i powiem Wam ze bajka, swietnie tnie i nie chce niczego innego


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

W pryzmie nie jesteś wstanie tak ubić sianokiszonki jak w belach....co innego kukurydza...

nie prawda nie zgodze sie z toba jak bys zobaczyl moja sianokiszonke jak jest ubita to musial bys miec dobra pasowke zebytak scisnac byla pocieta na polowe norzy krone mx300 i ugnieciona fendtem 612 z agregatem 1200 kg z tylu i balast ok 700 kg z przodu jest na 540 oponach i mimo to zrobila miazge jak bym ujezdzal 60siatka no to owszem bym tak nie ubil tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

Jaki uraz kupiłem starą menele 17 noży lata 80 i niemiałem problemów na pryzmie a jak ktoś wywala kiszonkę to popełnia błędy które idzie uniknąć a nie bzdury wciskać że pryzma do kitu druga rzecz koszty przy 30 hektarach jeden pokos średnio 20 balotów z 1 ha daje 600 sztuk folia razy 10 zł jeden balot daje 6000 zł siatka jakie 2 zł balot daje 1200zł razem mamy 7200zł a na pryzmie żeby przykryć 500zł starczy, kiepską przyczepom 2 dni niecałe i po sprawie dobrą jeden dzionek , no jak to nie przekonuje to faktycznie drogi uraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Są urazy, ale i z wielu innych względów sporo osób robi w bele, u mnie przyczepa by nie zdała egzaminu, mam duży rozłóg łąk, oraz łąki gruntowe i torfowe z przewagą tych drugich i był by problem żeby wykosić na raz większość trawy w jednym terminie, a robić kilka małych pryzm z jednego pokosu nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

ja robię bardzo sucha kiszonkę taka że jeden czy dwa dni i było by siano. Dlatego bele to dla mnie lepsze rozwiązanie chociaż drogie. Ci którzy robią w pryzmy kosza wieczorem a rano już zbierają. Ale taka kiszonką mi nie odpowiada bo jest za kwaśna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

U mnie idą dwa pokosy na jedną pryzmie i kukurydza zaś na górze warunek silos nawet wał z ziemi do trawy aby się pryzma nie rozchodziła bo się nie ubije i zaś możesz folie zdejmować i dokładać a przykrywam oponami a co do przyczepy to odpowiednie opony a nawet bliźniaki pozdrawiam

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

panowie co jest grane psuja mi sie bele po prasie walcowej z pierwszego pokosu lucerny kosiłem jeszcze przed kwitnięciem . Kosiłem rano na drugi dzień zgrabiłem i koło południa prasowałem tak ze już zielonka była dobrze podwiednięta co jest grane co robie nie tak . Trawę kosiłem z pnia orkanem i nic sie nie zepsuło jedynie minimalna warstewka z wierzchu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

może koty albo psy ci folię na belach podziurawiły.

folia jest cała

 

Nie cytuj ostatniego posta.

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus907    6

ja robie kiszonke na pryzmie przypepa claas 8m3 i bardzo sobie chwale jest to sposób wiele tańszy i lepszy ponieważ robiłem trochę bele i tam każda bela może być inna np jedna łąka kostrzewa druga większość kupkówki a trzecia jakiś regras przy dużym rozdrobnieniu łąk robi się problem jedna bela jest chętniej zjadana druga mniej (może ktoś powie co ja mam za łąki ale większość rolników ma dzierrzawy i nie oszukujmy się na nich trawa jest różna w każdym końcu łąki rośnie co innego )na pryzmie tego nie ma mam wszystko wymieszane a jakoś kiszonki z pryzmy nie odbiega wogóle belą a nawet śmie powiedzieć że jak się dobrze zrobi wyjedzie lepsza. Takie jest moje zdanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0303    50

panowie co jest grane psuja mi sie bele po prasie walcowej z pierwszego pokosu lucerny kosiłem jeszcze przed kwitnięciem . Kosiłem rano na drugi dzień zgrabiłem i koło południa prasowałem tak ze już zielonka była dobrze podwiednięta co jest grane co robie nie tak . Trawę kosiłem z pnia orkanem i nic sie nie zepsuło jedynie minimalna warstewka z wierzchu

 

moze zbyt maly udzial traw byl w lanie bo jak wiemy lucerna jako roslina o duzej zawartosci bialka a malej cukrow w czystym siewie marnie sie kisi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harcerzyk11    0

panowie co jest grane psuja mi sie bele po prasie walcowej z pierwszego pokosu lucerny kosiłem jeszcze przed kwitnięciem . Kosiłem rano na drugi dzień zgrabiłem i koło południa prasowałem tak ze już zielonka była dobrze podwiednięta co jest grane co robie nie tak . Trawę kosiłem z pnia orkanem i nic sie nie zepsuło jedynie minimalna warstewka z wierzchu

 

Lucerna jako taka nie ma szans zakisić się dobrze bez sporego udziału traw albo dodatków kiszonkarskich. Wydaje mi się, że to co napisał tomek jest prawdopodobne. Jak chcesz kisić lucernę to albo dodatek bakteryjny aplikowany przy prasowaniu, albo siew lucerny z trawami o wysokiej zawartości cukrów: kostrzewy, życice, albo festulolium. Ja poczytałem o festulolium i wydaje mi się najbardziej odpowiednia. jeśli dodatek, to z tego co wiem, są takie do kiszenia lucerny. A najlepiej obie te metody połączyć, i wtedy powinno być ok. Jak masz prasę z nożami to pociachać to, wtedy są lepsze warunki do zakiszenia i bela bardziej zagęszczona. Ale cukry muszą być, a z lucerną pod tym względem jest kiepsko. do tego dochodzi sporo azotu i kwasy są wtedy neutralizowane z czego wynika wzrost pH i kiszonka się psuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

tzn mam lucerne w czystym siewie koniczyne tez i tez sie psuje bo akurat teraz zaczeła mi sie partia koniczyny i tez jest duzo zepsutej czesto cały balot dodam ze jak tega samego dnia kosiłem i pasowałem nic sie nie psuło . chyba musze zaczac dawac jakies bakterie myslicie ze anty plesn wystarczy czy moze kwas mlekowy a moze cos ktos doradzi nie drogiego a skutecznego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harcerzyk11    0

tzn mam lucerne w czystym siewie koniczyne tez i tez sie psuje bo akurat teraz zaczeła mi sie partia koniczyny i tez jest duzo zepsutej czesto cały balot dodam ze jak tega samego dnia kosiłem i pasowałem nic sie nie psuło . chyba musze zaczac dawac jakies bakterie myslicie ze anty plesn wystarczy czy moze kwas mlekowy a moze cos ktos doradzi nie drogiego a skutecznego

 

Może być jeszcze taki problem, że jak skosiłeś i rośliny leżały przez noc, to zużyły cukry na oddychanie zanim podeschły bo dopiero przy zawartości suchej masy powyżej 40 % rośliny zamierają całkowicie. Jeśli chodzi o dodatki, to wydaje mi się, że skuteczniejsze są kwasy niż bakterie, bo od razu obniżają pH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

A co sadzicie o cieciu trawy sieczkarniami ciaganymi za ciagnikiem np JF FCT 900 ? Ona tnie jeszcze lepiej niz przyczepa a wydajnoscii tez ma imponujace coprawda potrzeba wiekszej ilosci ludzi ale czy trawa tak krótko pokrojona to zaleta czy wada? Pytanie sczegolnie do uzytkowników przyczep ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj