Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

Lukasz007    2

statek a z tych motylkowych to jakie wysiewasz. Tak się składa że mam UZ na gruntach ornych i z motylkowych to sieję głównie koniczynę czerwoną lub szwedzką (na mokrzejszy teren), ale w tym roku zrobiłem jedną pryzmę częściowo z lucerny (ok.50%), a resztę z moich traw i mocznik w mleku mi dosłownie szalał. Odjąłem soję i prawie cały rzepak, a i tak mocznik nie zszedł mi poniżej 200. Na wiosnę mam zamiar zasiać 1,5 ha lucerny żeby ją mieszać jak będę robił kiszonkę, bo po trawie z koniczyną nie ma takich rezultatów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

ja sieje okolo 10 kg koniczyny i 5 kg lucerny 5kg festulolium i 10kg mieszanki traw gotowej. To wszystko mieszam i wsiewam z owsem.

 

co do pryzmy z lucerny myslalem o tym ale zeby zrobic takto dwie pryzmy po 5ha z kazdego pokosu to sie robi 6 pryzm i dodatkowy podjazd wozem paszowym;/


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz007    2

To faktycznie sporo tych motylkowych dajesz. Na wiosnę będę siał jeszcze ponad 2ha trawy z motylkowymi, to też może lucerny dorzucę i jak sieję to też ze zbożem (owie z jęczmieniem), a później idzie w pryzmę. Tylko że ja czekam dopiero jak jest mleko w ziarnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

kolego @statek to powiem ci ze za duzo tego bialka nie masz jak masz przesiewane laki ja mam same stare laki najmlodsza siana byla 8 lat temu i z ostatniej analizy wyszlo 16,68 bialka powiedz kiedy zbierales 1 pokos ?? mam sianokiszonke w pryzmie i powiem wam ze jestem zadowolony atem jak byly upaly troche sie zagrzewala ale teraz rewelacja codziennie taka sama wartosc male roznice nie mam paszowozu ale zadawanie jest wygodniejsze niz z beli . a jesli chodzi o podpisywanie bel to powiem ze kiedys probowalem markerem znaczki stawiac po kilku deszczach nie bylo znaku to pozniej klolorami foli i ustawieniem ale to tez klopotliwe bylo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

tyle ze ja dopiero tak praktykuje na nie wszystkich polach, czyli w pryzmie znajduja sie i takie kawalki co maja po te 7 lat stad taka zawartosc

 

co do zbierania w tym roku fakt za pozno troche ruszylem,

w mieszankach jest o tyle problem ze ciezko wstrzelic sie w odpowiedni moment bo rozne gatunki dojrzewaja w roznych momentach

 

jesli ma sie woz paszowy i pola dosc duze to na prawde warto w ta przyczepe zainwestowac

ja zaplacilem 55 tys netto za swoja krone 39 nozy os skretna i fajne kolka. Maszyna warta swoich pieniedzy


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

ja mam za maly areal zeby inwestowac w przyczepe ,,, uslugowo wychodzi mi ok 3 tys za pokos 15 ha wiec to nie jest chyba az tak duzo reszte kosze i susze na siano dla jalowek i w przypadku jakiejs silnej kwasicy . pierwszy pokos zebralem chyba ok 20 maja musial bym w kalendazy sprawdzic ale to jeszcze nie jest to za malo bialka ma mam znajomego ktorego sianokiszonka ma 19,5 bialka i do tego che sie zblizyc zeby ok 18 -19 wyciagnac z sianokiszonki tylko laki musze przesiac ew podsiew na tycg rowniejszych i mlodszych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

no to jest podstawa aby dbac o to aby jak najwiecej tego bialka bylo

 

no to 3 pokosy i 9tys wiec to nie malo;/


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Statek jaki masz rozłóg tych łąk, jakie to są kawałki? Nie masz np takiego problemu ze typowo łaki tofrowe później "dochodza" od tych niedawno przesiewanych, jeden pokos=jedna pryzma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

3 i 4 pokos w bele wiesz nie mam rak do pracy i az takiego parku maszynowego a zwiezienie wyniesie tyle co folia ktora musial bym kupic by owinac ten sam areal jesli bym belowal i paliwo mnie nie obcchodzi wic mysle ze nie jest zle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

ja nie mam wogole łąk. na 50 ha użytków zielonych moze 3ha by sie znalazly

 

udaje mi sie zrobic jeden pokos jedna pryzma, oddzielnie wsiewki ida


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz007    2

kyllee ja za swoją przyczepę dałem 8tys 3 lata temu. Jest ona na połrotoże i ma 25 noży i szerokie gumy oraz ładowność 4 tony. Taka na wielkość spokojnie by ci starczyła na twój areał, a i mniejszy ciągnik też przy niej wychodzi np: c360, a większy może pryzmę ugniatać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

do 30 tys zł to też ładną przyczepę się kupi taką do 10 ton ładowności. Większych jakoś niema (nie w tej cenie), bo do 200 KM to za małe troszkę ale na torfowe (mokre, zależy od roku) powinna być ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

pomysle o tym ale narazie jestem zadowolony z tej uslugi która wykonal mi znajomy moze w nastepnym roku cos sie kupi puki co nie sa to najlepsze czasu na inwestowanie wiadomo koszty wysokie a cena mleka jest jaka jest

Edytowano przez kyllee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

no a ile masz za 1 litr

 

moim zdaniem warto inwestowac w maszyny ktore ograniczaja koszty


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no to cene masz bardzo dobra nie wiem czemu narzekasz .Ja mam przy podobnych ilosciach 1,23 to jest powod do narzekania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

tluszcz i bialko bylo dobre mniej mleka zaczely dawac 4,23 i 4,36 tluszcz a bialko 3,54 i 3,49 chcial bym miec takie parametry okragly rok i wyddajnosc ok 8500 przy tej zdrowotnosci i skutecznosci zacielen i juz bym nie nazekal a tak na serio to kiedys kupie przyczepe ale jak juz to cos nowszego i wiekszego narazie inne zakupy czekaja wazniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

to ja mam 1.23 przy tluszczu 4. i bialku 3.58 teraz tluszcz jest kolo 4.3 ale to i tak niewiele da bo placa za bialko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nawet zeby płacili mi 2zł za litr to i tak bym przyczepy nie kupił bo to sie poprostu nie opłaca. Płace 280zł za przyczepe 12t+ w tej cenie drugi ciagnik ktory gniecie i formuje pryzme specialnym bąkiem także ja tylko zgrabiam. Maszyna jak to maszyna wieczna nie jest plicz amorytzacje paliwo w moim przypadku pracownik garażownie jak ktoś ma naprawde sporo to moze sie opłaci a jak nie to bez robienia usług nie widze sensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

W sumie przy takiej cenie usługi też bym nie kupował na Twoim miejscu.

 

U mnie jest druga kwestia ze aby zebrac 35ha to trzeba wiecej niż jeden dzień.

 

Kolejna sprawa jest to ze usługowo zbieram kukurydze wiec do zwozki sprzet jest idealny:)


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

Panowie, z tą jednolitą paszą to macie rację tylko co z tego jak raz w przyzmie jest prszesuszona sianokiszonka a raz jest sam kwas? na swoim doświadczeniu wiem że tylko przy owijarce szeregowej można zebrać dobrą paszę o takich samych parametrach i to w odpowiednim momencie....zbierając przyczepą w dobrą pogodę każda przyczepa jest już suchsza, na pryzmie też schnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mam mały problem, bo co roku robimy z 700 sztuk balotów sianokiszonki. Zastanwiam się, żeby na następny rok

zrobić sianokiszonkę w kopcu? I chciałbym się dowiedzieć czy to taniej wyjdzie i czy kiszonka z kopca jest lepsza?

 

Pozdrawiam!!! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

@forumkowicz, napewno wyjdzie taniej, bo kupisz pewnie z kilka folii takich jak na pryzmy z kukurydzy, a nie kilkanaście do owijania balotów, a i mniej siatki/sznurka zużyjesz. tylko pytanie teraz czym będziesz zwoził trawę z łąki, czy masz przyczepę samozbierającą, czy musisz wynająć sieczkarnie.

 

Bo paliwo które zużyje ciągnik z belarką, zużyje ciągnik ugniatający. Kwestia tej zwózki tylko. Na moje oko napewno taniej w pryzmę przy opcji z przyczepą samozbierająca. Wtedy tylko 2 ciągniki pracują, jeden zwozi drugi ugniata.

 

P.S. @razor275 łączycie teraz tematy?

Edytowano przez dawidg2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

dzięki!

 

a ty jak robisz kiszonkę :D czy nie masz krów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj