Balzak

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

Na koniec i początek ja uzywam zwykłej folii do pryzm i robie tzw. cukiereczka z belek i dalej owijam na owijarce...ale mozna też kupić takie worki na belki i też owinac w owijarce...

 

Zwykła pras i owijarka kosztuje tyle co prasoowijarka...i oszczędzamy na folii..czasowo też korzystniej bo mamy już owiniete i zwiezione na miejsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Pytanie teraz takie. Jaką powierzchnię zajmują Ci te "cukiereczki"?? Bo to też ważne w przypadku małego podwórka, owinięte bele jeszcze idzie ułożyć jedna na drugą a "cukierka" już nie. A rękaw jak tu nam się przedstawia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

Tochyba jdenyny mankament tej technologii chociaż ja robie większe średnice bel wiec nie jet to tak odczówalne...trzeba pamiętać zę tu owijamy mase w belkach a nie belki....na 1 m2 znajduje się około tony paszy to w porówaniu z pryzmą jest znacznie wiecej a w porówwnaniu do bel standardowycj 1,2 nie wiele mniej jeśli bierzemy pod uwagę 3 warstwy pojedyńczych belek jedna na drugiej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Na tej Twojej maszynie da radę kostki owijać? Jeśli tak to jakie największe albo podaj wymiar gardzieli. Podejrzewam że jeszcze więcej paszy na m2 powierzchni by się zmieściło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

Tak można..każdy wymiar belki prostopodąłościennej tyle tylko że o maksymalnej długości 180 cm, owija się je w poprzek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

na tej którą ja mam tylko jdena warstwa ale wiem, że producent robi też na 2 wartwy takich kosztek ale maksymalnie chyba 2X 80 cm

 

prasoowijarką masz owinięte na polu i zwozisz kiedy chcesz więc oszczędzasz na czasie.

 

ale nie oszczedzasz na folii i na dodatek misusz uważac żeby podczas transportu nie porozrywać...no i na dodatek ptaki na łące potrafią nieźle zaszkodzić belką

Nie cytuj poprzedniego posta!

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

Mówimy o owijarce szeregowej, dzieki której oszczędzamy 50 % folii...nie potrzeba drugirgo ciągnika bo owijarka ma własny silnik jondy i on napedzą zała maszyne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

80cm nie pasuje na transporty, bo przy słomie będzie 3,2m (4warstwy), więc przyczepy max 0,8m od podłoża wysokie, ciężko o takie 85-87cm najniższe, 70cm to już lepiej pasuje. Najlepsza 75 jakby była.

 

Jedna warstwa to za dużo miejsca nam zajmie i folii dużo.

 

Rmiecz8 chodzi że mniej jak owijamy szeregowo, wtedy przypomina nam to rękaw. A jakby miał folie termokurczliwą i też tak układał szeregowo i obkurczał folie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

Powiem wam tak...ja na 500 ha dobrze sobie to przekalkulowąłem i wychodzi na to że faktycznie bezpośredni koszt 1 kg siano kiszonki jest minimalnie wyższy ale jak odemniemy od tego minmalne straty paszy i lepszą jakość...i mniejsze zaangażowanie kapitału w cholernir drogie maszyny to metoda owijania szeregowego w przeliczeniu na stole paszowym dla bydła jest korzystniejsza i wygodniejsza...oczywiście mie jest łątwiej się do tego dostosowac bo jest sporo ha ale i w mnijszych gospodarstwach gdzie już belki pojedyńcze są za bardzo pracochłonne zaczyna mieć to sens.... pryzmy wbrew pozorom są też bardzo pracochłonne i kapitąłochłonne kady wie że najlepszym zakiszaczem na pryzmie jest 0,5 metra piachu tylko weź do zdejmij jak zamarźnie...wieczny problem bałaganem i brudem w paszy....co tu dużo mówić sami wiecie jak się chce o to wszystko dbać w zime....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Znajomy miał kiedyś owijarkę szeregową którą zresztą sam zbudował i nie powiem w miarę to zdawało egzamin ale folia od bel jest dość delikatna (podatna na uszkodzenia przez zwierzęta) i dodatku owijarka nie była w stanie odpowiednio mocno docisnąć beli do beli i po prostu tak owinięta kiszonka się psuła bardziej niż w belach. Ale to była samoróbka (napędzały ja 2 albo 3 silniki elektryczne) być może maszyny fabryczne jakoś lepiej to robią. Ja jednak pozostaję zwolennikiem przyczepy samozbierającej (ale rozumiem, że czasem prasy belującej nie da się przeskoczyć).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

w tym wypadku jedynym wyjściem jest tak dbać o łaki żeby belka była w belkę...oczywiście nie jest to łątwe ale przy podsiewach i wysokiej kulturze łak ryzyko się mnimalizuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

Panowie nic nie jest kłopotliwe..ja prawie wszystkie łąki bronuje na wiosnę ...co za problem podsiać co wieosnę po 2-5 kg kończyny czy innych traw?....nie wszystko od razu ale powolutku dzięki zabiegą pratotechnicznym kultura i wartość botaniczna i produkcyjna wzrasta...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agronom100    2

Co roku podczas bronowania wiosennego( mam cieżkie ziemie) po ok 3-5 kg traw lub motylkowatych zalezy od skłądu runi....już w pierwszym roku masz poprawę plonu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ja miałęm wczęsniej kiszonki z traw. W tym roku kupiłem przyczepe i nie wyobrażam teraz zbioru w inny sposob.

Jest taniej szybciej i przede wszystki o wiele lepiej pocięte oraz skład kiszonki jest w calym silosie w 95% taki sam. A przy takim stadzie jak moje i wozie paszowym najważniejsze jest to aby każdy woz był codziennie taki sam.

 

Co do siewu traw ja odsiewam co 3-4 lata. Nie mam łąk. Wszystko na gruntach ornych. Sieje 50% motylkowatych i dzięki temu mam 17% białka w kiszonce. Wczesniej gdy przesiewałem raz na 6-7 lat miałem 13%. Aby uzupełnić białko w dawce o 4% ile potrzeba rzepaku czy soji?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj