atomik

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła

Polecane posty

Gość JarekWLKP   
Gość JarekWLKP

Według mnie skracanie to konieczność. W ubiegłym roku nawet po skracaniu wyległo sporo ha po wichurach, co dopiero stałoby się bez antywylegacza. Stosujemy różne środki, ostatnio przywoziłem Cycocel, Stabilan, Cerone i inne, których nazw nie pamiętam :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie w gospodarstwie skracamy zboża w najlepszych stanowiskach. Mam też odmianę pszenżyta ozimego Zorro, która jest odmianą karłową i nie trzeba skarać. Ale i tak duże urosło.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

ja stosowałem cycocel 400 gram i modus od 250- 400 gram lepiej niech troche leży niż ma wszystko wypalić pozatym odmiany pszenicy teraz już są same w sobie niskie więc nie ma potrzeby aż tak mocnego skracania no na zyte dałem troszke więcej ale i tak bez przegięć. Natomiast przerażają mnie ludzie dający pełną dawke antywylegacza na słabych polach i stanowiskach którzy jednocześnie zapominają o stosowaniu dużych dawek azotu.


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

no dobra oprysk zatrzymuje wzrost elongacyjny rośliny czyli system korzeniowy jest mniejszy, mniejsza powierzchnia asyilacji metabolitów przez system korzeniowy, ograniczona fotosynteza.... świadome zmniejszanie plonów?.....tak czy nie??? czy ktoś zrobił test czy czasami plon nie jest mniejszy????


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155
no dobra oprysk zatrzymuje wzrost elongacyjny rośliny czyli system korzeniowy jest mniejszy, mniejsza powierzchnia asyilacji metabolitów przez system korzeniowy, ograniczona fotosynteza.... świadome zmniejszanie plonów?.....tak czy nie??? czy ktoś zrobił test czy czasami plon nie jest mniejszy????

tak ale możesz stosować zwiększone nawożenie przy którym bez tego oprysku już dawno zboża by leżały. Ale w warunkach suszy zaczynają się problemy i wtedy plony są znacznie niższe. Tak mi się przynajmniej wydaje

( i pisz jak dla rolnnika bo musiałem po internecie szukać co znaczą niektóre sformuowania a ja jeste prosty chłop i czasem nie kumam)


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

Wykłosiło sie ale antywylegacz nie zadziałał - pszenzyto ma 130 cm


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

zastanawiam sie jaki antywylegacz zastosować w pszenżycie ozimym (moderato)

myśleliśmy nad moddusem i pisze że można go stosować od 1do2kolanka w dawce 0,6litra/ha czy można by tą dawkę podzielić na dwa razy tzn 0,3 na krzewienie i 0,3 na drugie kolanko? czy ktoś to stosował, jakie są efekty? Czy można do tego dodać podczas oprysku dawkę moczniku jeśli tak to jaką?

PS: może są jakies tansze antywylegacze ale na równie dobrym poziomie (bez skracania systemu korzeniowego)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

antywylegacz stosuje się solo czy można domieszać nawóz dolistny? bo na fungicydy to chyba za szybko jesli stosuje się jedną dawke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Wiem, że generalnie nie powinno się stosować moddusa z herbicydem.

A ja mam takie pytanie : na polu nie ma chwastów, stosuję nawóz dolistny i za 2-3 dni moddus. Czy można go stosować w takim krótkim odstępie czasu?


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciula    0

Mam takie pytanie czy skracacie pszenżyto antywylegaczem i czy to wpływa na urodzajność plonów. Oraz kiedy najlepiej taki zabieg wykonać. Z góry dziekuję za odp.


Wszystko dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Ja skracam w tym roku może nie dokońca dobrze bo cycocelem ale dlatego bo kupiłem większą bańkę odrazu na pszenicę i taniej mnie to wyszło. A tak poza tym to moddusem. A skracanie wpływa na wielkośc plonów, a dokładniej zapobiega ich stracie . wejdz na tą strone i przeczytaj działanie środka http://www.google.pl/search?hl=pl&q=cy...=Szukaj&lr=

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciula    0

dzieki ursus za link i porade. Jeszcze jedno kiedy ten zabieg wykonać mniej więcej wzrost rośliny w cm


Wszystko dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

regulatory wzrostu z grupy ccc najlepiej zastosować w fazie pierwszego kolanka, jak się spóźnisz to efekt będzie marny,druga sprawa to temperatura musi być odpowiednia, modus tu łatwiej go stosować bo aż do fazy liścia flagowego i on wpływa na wysokość plonu, no i jeszcze regulatory które zawierają etefon je też można później stosować, ile planujesz dać N na ha że chcesz to skracać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Jeżeli chodzi o skaracanie pszenżyta to wszystko zależy jakie nawożenie azotem będzie zastosowane, jeżeli powyżej 100 kg N w czystym składniku to nalęży skrócić na bank, najtaniej bedzie antywylegaczem zawierającym CCC w dawce 1,5 litra na ha, jeżeli chodzi o wysokość rośliny ok 15-20 cm a praktyczniej bedzie jak wyczujesz pod palcami pierwsze kolanko 1 cm nad ziemią. Maciula temat razem z kolegami dosyć dobrze opisaliśmy w dziale prod roślinna zboża w podtemacie dożywiane dolistne, milej lektury, jeżeli chcesz prywatnie pogadać zapraszam na gg.pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciula    0

a dziękuję za wskazówki wam po przeczytaniu i wrazie problemów z nawożeniem napewno sie skontaktuję.Super sprawa to forum! :)


Wszystko dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co się stanie jak zastosuje sie antywylegacz na rośliny nie nawożone intensywnie azotem?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

ja wiem co się stanie gdy trafi się na długo rwałą susze,ale była nawożona N. AAAAAAA i jeszcze zależy w jakiej dawce i jaki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EppS    91

Czy dawka 0,9 l Antywylegacza Płynnego nie wpływa ujemnie na system korzeniowy (słowa przedstawiciela firmy) czy antywylegacz zastosowany w celu poprawy rozkrzewienia 1/3 dawki (BBCH 25) może spowodować skrócenie korzeni.


NAPIS ćWICZEBNY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Teoretycznie powinien wpłynąć, z praktyki jednak nie widzę różnicy w przetrzymywaniu suszy między łanem skracanym i nie skracanym.

 

A o tym wpływie to pewnie z Syngenty mówili? Oni nawet stonkę by truli Moddusem ;)

 

CCC to najtańszy i w sumie przyzwoity regulator wzrostu, mam klientów którzy na całkiem nieźle nawożone żyto hyb. dawali 2 x 0,5 l CCC i stało do żniw. Trzeba tylko trafić w czas, łan nie może być zbyt gęsty i przebieg pogody musi być sprzyjający. Jednak dla kogoś kto nie ma dużego doświadczenia w skracaniu 1l to ciut mało.

 

witam! mam pytanie. kiedy najlepiej jest używać antywylegacz w pszenicy? czy jezeli użyję go raz po wybiciu sie jednego kolanka to zadziała?

 

Jeżeli wszystko z łanem jest ok i trafisz w punkt to powinno zadziałać. Lepiej jak byś trafił tuż przed 1 kolanem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

po zastosowaniu pełnej dawki ccc w dużym gosp o pow ponad 800ha facet zna się na tym, pszenica miała problemy z kłoszeniem w okresie suszy,problemów nie było tylko tam gdzie były mijaki,rośliny wyraznie wyższe i kłosy bez problemów opuszczały pochwe liściową,kolego teraz napisz co się będzie działo jak nie trafi i nie bedzie dobrego nawożenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EppS    91

NAMOR tak, trafiłeś w 10 o wpływie to z Syngenty.

Antywylegacza dawałem 0,6 l w fazie krzewienia, w dość rzadkim pszenżycie na lekkich glebach i nieco obawiam się o jego wpływ na korzenie (susza u mnie jest co roku).


NAPIS ćWICZEBNY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

To, że 800 ha nie znaczy, że się zna ;)

 

Pewnie spóźnił zabieg to mu się nie wykłosiło, poza tym pełna dawka to ciut za dużo, zwłaszcza jak susza przyłapie, w zeszłym roku susza była + spóźniona pełna dawka i klops. Zapytaj go czy nie robił przypadkiem popreawki etefonem lub Moddusem tak po II kolanie.

Moim zdaniem to nie wina preparatu tylko terminu i/lub dawki.

 

Jeżeli te 0,6 dałeś w momencie jak pszenżyto się jeszcze krzewiło to nic się nie bój, może nawet dobrze zrobiłeś, jak było słabo rozkrzewione to dobrze jest dać z 0,3 ccc na dokrzewienie. 0,6 też nic złego nie zrobi. Pamiętaj o tym, żeby najpierw nawozić, a potem skracać.

Ci z syngenty tak straszą bo muszą sprzedać modusa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

ja mam nawożenie około 200N i mam zamiarzastosować w fazie przed 1 kolankiem 2.2l CCC i 2tyg póżniej 0.5 Cerone lub Retar.Dodam że jest to na przenice ,wwiększości po rzepaku i jest to odmiana legenda i niestety bardzo wysoka.Mile widziane

poprawki co do mojego przepisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raptowny56
      Witam panowie  i panie chciałem zapytać czy środek Nikosar OD 60 nadaje się na chwasty w wiklinie jest on przeznaczony do zwalczania chwastów w kukurydzy pytanie czy nie spali on wikliny wiklina dopiero co zaczyna puszczać .Z góry dziękuję za pomoc ?
    • Przez Lino
      Czy mogę wymieszać środek Aspik 250 EC z Azoksar Super 250 SC?
    • Przez losktos
      Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.
       
      Na początek moja strategia w pszenicy:
      Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha
    • Przez Makis2111111
      Witam co mogę zastosować w pszenicy? z herbicydem będę pryskał mustangiem prawdopodobnie i do tego na miotle i owsik ATLANTIS 12 0D 0,5L + BIOPOWER 0,5L bo chciałbym dać jakieś aminokwasy lub mikroelementy czy jakieś siarczany magnezu np czy coś inneg co wy stosujecie np ??
       
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie jaki oprysk na łubin przedwschodowo i w jakiej dawce  ? Myślę nad Boxer lub Fantasia 800 EC . Fantasia niby tańsza . Może macie jakieś lepsze sprawdzone opryski ? Bo ja jakoś do łubinu do tej pory nie miałem szczęścia tylko same chwasty 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj