atomik

Stosowanie antywylegacza w celu skracania zdzbła

Polecane posty

lukas21    3

Kolego @TOREZ mam takie pytanko, mam dośće gęste pezenżyto (za gęste) i do tego mieszanine wysokich odmian, dostalo 130 N/ha, konieczne będzie zastosowanie antywylegacza i mam dylemat co do ilość środka, po przeczytaniu tematu miałem zamiar zastosować 2l/ ha antywylegacza płynnego na pierwszty zabieg i 0,5 cerone lub o,2 moddusa na drugi zabieg, czy to nie zadużo???kiedy wykonać drugi zabieg?? boje się, że legnie od miedzy do miedzy jak w tamtym roku na jednym kawałku


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Na pierwszy zabieg 2 l/ha CCC powinno wystarczyć.

Drugi zabieg na przedfladze 0,5 l/ha etefon lub 0,2-0,3 l/ha moddus.

 

Jeszcze jedno, sprawdź czy plantacja nie jest porażona łamliwością źdźbła.

Reterdant zmniejsza ryzyko wylegania, nie eleminuje jednak całkowicie choroby. Mimo skracania plantacja może uciec.

Pomocny będzie fluzilazol (charizma, escudo, alert).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek    29

flusilazol to działa na podstawę tak w 30-35proc skuteczności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

witam. Panowie doradźcie co zastosować w jęczmieniu jarym "Antek" . wysialiśmy go w ilości ok 170 kg/ha , a że warunki pogodowe mu sprzyjają (nizina, ciągła wilgoć)i rok temu było stosowane wapno dolomitowe 3t/ha, przedplon -ziemniaki jadalne, boje się już teraz że wylegnie. Co najlepiej zastosować w jakiej fazie i ile. Będę wdzięczny za każde podpowiedzi , bo będę robił to pierwszy raz , bo zawsze za nas robiło to pogoda (susza)ale w tym roku jak do tej pory jest całkiem inaczej,nie miałem też do tej pory styczności z tymi środkami bo gospodarstwo posiadam od dwóch lat. Tato doradza mi żebym nie stosował już nawozu , jednak uważam ze to będzie złe rozwiązanie(dawka startowa mocznika była dana pod agregat uprawowo-siewny jak do tej pory) i czy najpierw pojechać z druga dawka azotu a później anty-wylegacz. Z góry dzięki

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

mozesz zastosowac MODUSA lub mieszanke modusa i CCC ( stabilan i reszta). JA w zeszłym roku prysnałem ccc ale nie dało to i tak efektu bo 3,5ha lezało plackiem pole po kukurydzy i 250kg saletry :) w tym roku modus i stabilan juz czekaja :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

CCC w jęczmieniu jarym stanowczo odpada.

Pozostaje etefon lub trineksapak etylu.

 

Cerone 480 w dawce 0,5-0,75 l/ha.

Moddus 0,3-0,4 l/ha.

Termin stosowania przypada na okres między pierwszym a drugim kolankiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

Na pierwszy zabieg 2 l/ha CCC powinno wystarczyć.

Drugi zabieg na przedfladze 0,5 l/ha etefon lub 0,2-0,3 l/ha moddus.

 

Jeszcze jedno, sprawdź czy plantacja nie jest porażona łamliwością źdźbła.

Reterdant zmniejsza ryzyko wylegania, nie eleminuje jednak całkowicie choroby. Mimo skracania plantacja może uciec.

Pomocny będzie fluzilazol (charizma, escudo, alert).

Poszło CCC w piątek tyle, że przy ostatnim opryskiwaczu pojawiła się rosa, zmniejszy to skuteczność zabiegu?? jeżeli tak to może zwiększyć cerone do np 0,8 l/ha?? Nie będzie za wcześnie jak podam ten etefon w mieszaninie z fungicydem tak w środe? czyli niecały tydzień po CCC? ogólnie to CCC też było spóźnione bo wcześniej nie było warunków. (chyba jednak nie uda się utrzymać tego zboża w pionie ...)


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

panowie doradzcie zamierzam na 9ha pszenicy zastosowac w fazie 2kolanka opryski fungicydowy i poloczyc go z regulatorem wzrostu jak myslicie czy to dobre rozwiazanie poradzcie jak powinienem te zabiegi polaczyc??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

a co zastasowac na owies bo boje sie zeby nie stało sie to co w zesłym roku bo zazwyczaj jest na oborniku i dostał juz 200saletry i mam plan jescze 100 dac ale bez regulatora to napewno juz nic nie dostanie :lol:

 

A co do jeczminia jarego co jest bardziej skuteczne etefon czy moddus ??

 

JA wczoraj pryskałem pszenice ozima - faza 1-2 kolanka ( troche przeleciała ale ciagle padało). Dałem 0,15l moddusa + 1,6l stabilanu + 1l tilt turbo + wuxal mikro i popołudniu kolejna dawka salatry 180kg ( wczesnij nie miałem kiedy - kukurydza :lol: )


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

jak jest już 1 kolanko w życie to co najlepiej zastosować :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

w zycie to juz raczej ze 2 jest przynajmnij i u mnie wszystko pozno siane i jestem ze wschodu polski.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

ja jestem ze wschodu :lol: , Warmia i ma dopiero 1 kolanko :lol: chyba ze 4 liście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Nie spiesz się tak z Cerone, daj go na przedfladze. Dawka półlitrowa powinna wystarczyć.

Jak mam rozumieć wyrażenie "pojawiła się rosa", spadł deszczyk zaraz po zabiegu czy do późna pryskałeś i naciągła rosa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Sebe, Tobie raczej chodzi o pszenżyto chyba?

U mnie żyto to się kłosić będzie (Zofiia kłosy rozwija - 15 maja) :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

Pryskałem do późna (19.50) bo było ciepło i bezwietrznie a na dodatek następny dzień był zapowiadany deszczowy, no i naciągneła rosa (zauwarzyłem to pod koniec wkonywania zabiegu) a na dodatek okazało się że sobata była idealnym dniem do pryskania - zero wiatru, 20 stopni.


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

u mnie lubelskie to i pszenzyto i pszenica juz w 2 kolanku sa :lol: a zyta tak jak kolega pisał z tydzien-dwa i kłoszenie na bank ( 1,5 tygodnia temu prystałem zyta anty i herbicydem to byłow fazie pierwszego kolanka, a wszytko miałem pozno siane bo w pazdzierniku. Powiem wam szczerze ze super sie zboza skrzewiły po 5-6 pedów z jednego ziarna B) Teraz zaczeło to jako tako wygladac na polu ale było cienko :lol:


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

a co zastasowac na owies

Moddus, od 0,2 do 0,4 l/ha. Po pierwszym kolanku.

 

A co do jeczminia jarego co jest bardziej skuteczne etefon czy moddus ??

Obydwa są skuteczne. Różnica jest w cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Może ale nie musi, lekko osłabić działanie środka.

Na plus jest pogodna, bezdeszczowa aura w dniu kolejnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Witam. Potrzebuje POMOCY pierwszy raz w życiu zasiałem pszenżyto zimowe,domiany nie znam ale raczej dośc wyskie i zasilem za geste:( niecałem 3 tygonie temu kropiłem na chwasty mustang+atribut i wszystko bylo ok ladne czarne za glesta no ale coz zrobic,i dzis wrociłem z pola miałem zobczyc czy nie prysnac dolistnie mocznikiem,ale tego nie zrobie bo bedzie lezec plackiem. Moje pytanie jest takie czy moge prysnac jakims antywylegaczem (nigdy zadnego nie stosowalem i nie wiem jak)najlepiej jakims nie drogim "modus"odpada raz że za drogi a po drugie trzeba mi tylko na 0.80ha i moje pszenzyto ma okolo 40cm wysokosci czy to nie za pozno? u nas niestety caly czas deszcze pada i wszystko rosnie jak an drozdzach. Pomocy Panowie!!!! jak co to pisac na gg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

Ja specjalistą nie jestem sam dopiero raczkuję w tym temacie ale wydaje mi się, że jeżeli twoje przenżyto znajduje sie w fazie 1-2 kolanka to możesz dać taki środek Antywylegacz Płynny albo inny oparty na substcji CCC (chlorek cośtam) to będzie zajtańszy zabieg, jest też taki środek Cerone koszt to 70zł na ha ale można go stosować na późniejsze fazy rozwojowe zbóż i jest chyba lepszy troche. Ale z tego z co wiem to jak zboże jest naprawdę gęste i dostało dużo azotu a na dodatek wiosna jest deszczowa to należy zastosować 2 zabiegi regulatorem (tak jak mi doradzał kolega Torez, poczytaj temat).


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak potraktuje owies etafonem to nic sie nie stanie, bo mam mieszanke jeczmienia z owsem i boję sie ze moze cos sie stac


maszeruj albo giń !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

własnie tez mam taka mieszanke i chyba pojade CCC teraz jest w fazie 1 wyczuwalnego kolanka. Z tego co czytałem to na owies akurat ale na jeczmin cc to nie bardzo :lol: ale zobaczymy 1,2 ha przetestuje :lol:


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

Mam pytanie, czy moge jeszcze zastosowac antywylegacz lub stabilan na pszencie ze zdjecia nizej, cosik mi sie zdaje ze znow przegapilem termin. A moze lepiej dac antywylegacz+moddus?

 

dscf4407a.th.jpgdscf4414i.th.jpgdscf4417.th.jpg


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Nie ulega wątpliwości, przegapiłeś.

 

Stosowane CCC we wskazanej przez Ciebie fazie rozwojowej nie wykazywałoby działania.

 

Do wyboru masz cerone (0,7-0,8 l/ha), moddus (0,4 l/ha) na przedfladze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raptowny56
      Witam panowie  i panie chciałem zapytać czy środek Nikosar OD 60 nadaje się na chwasty w wiklinie jest on przeznaczony do zwalczania chwastów w kukurydzy pytanie czy nie spali on wikliny wiklina dopiero co zaczyna puszczać .Z góry dziękuję za pomoc ?
    • Przez Lino
      Czy mogę wymieszać środek Aspik 250 EC z Azoksar Super 250 SC?
    • Przez losktos
      Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.
       
      Na początek moja strategia w pszenicy:
      Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha
    • Przez Makis2111111
      Witam co mogę zastosować w pszenicy? z herbicydem będę pryskał mustangiem prawdopodobnie i do tego na miotle i owsik ATLANTIS 12 0D 0,5L + BIOPOWER 0,5L bo chciałbym dać jakieś aminokwasy lub mikroelementy czy jakieś siarczany magnezu np czy coś inneg co wy stosujecie np ??
       
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie jaki oprysk na łubin przedwschodowo i w jakiej dawce  ? Myślę nad Boxer lub Fantasia 800 EC . Fantasia niby tańsza . Może macie jakieś lepsze sprawdzone opryski ? Bo ja jakoś do łubinu do tej pory nie miałem szczęścia tylko same chwasty 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj