lowmacp

Rejestracja rozrzutników????

Polecane posty

lowmacp    0

Czy trzeba rejestrować rozrzutniki? Np. wożąc trociny a nie gnój? Albo nawet wożąc gnój?


Absolwent AR Kraków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Trzeba poszukać jest o tym kilka tematów, ale żebyś się nie przemęczał to mogę odpowiedzieć na Twoje pytanie, więc wożąc gnój nie trzeba rejestrować rozrzutnika, jest to jedyna maszyna/przyczeoa której nie trzeba rejestrować i można jeździć na prawo jazdy katB z każdym rozrzutnikiem wożąc obornik, jeśli już chcesz wozić trociny, to już sprawa delikatnie się komplikuje, chociaż 3/4te policjantów nie powinno się czepić, bo rozrzutnik nie podlega rejestracji, ale jest to już lekko naciągane, oczywiście rozrzutnik musi mieć sprawne światła i hamulce, ale ja mam teraz pytanie i pewnie nikt nie wie w jaki sposób można by zarejestrować ten rozrzutnik, bo homologacji to to nie ma, samoróbka też to nie jest, więc z moich wiadomości wynika że nie ma możliwości zarejestrowania rozrzutnika, no chyba że jakiś producent da homologację w co wątpię, więc pozostaje ganiać z rozrzutnikiem z "innymi" towarami i jeśli nie jest to węgiel, czy deski, ale płody rolne to nie powinno być problemu :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@Ferdek07 nie jest przypadkiem, tak, że na B to nawet z prasą nie można wg. prawa jeździć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Oj nie kolego, na B mozna jeździć z każdą maszyną w tym z rozrzutnikiem mam nawet oświadczenie komendy powiatowej policji w tej sprawie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

kodeks drogowy - Dział 4 - Kierujący - Ustawy prawo o ruchu drogowym

 

Jasno napisane, że ciągnikiem rolniczym, od dawna było i jest nadal, że B daje możliwość jazdy ciągnikiem z maszynami bez osi, a że było to naciągane do maszyn jednoosiowych to co innego.

 

Jak masz stosowne pisemko, to może jest wstaw, co by inni też mogli z tego korzystać. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CaptOOrniC    2

W kodeksie drogowym napisane jest iż prawo jazdy kat B upoważnia do kierowania ciągnikiem. Nie jest sprecyzowane czy do ciągnika może być podpięta przyczepa , maszyna zawieszana czy też z jedną osią . Więc wg mnie interpretacja zależy od nadgorliwości policjanta i jeśli ma się dobrą gatke to do wszystkiego można przekonać .


Sprzedam Ursusa 912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

gdzie masz tam napisane o tych maszynach??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

W kodeksie drogowym napisane jest iż prawo jazdy kat B upoważnia do kierowania ciągnikiem. Nie jest sprecyzowane czy do ciągnika może być podpięta przyczepa , maszyna zawieszana czy też z jedną osią . Więc wg mnie interpretacja zależy od nadgorliwości policjanta i jeśli ma się dobrą gatke to do wszystkiego można przekonać .

Sprawdźcie sobie definicję ciągnika rolniczego w kodeksie, ciągnik może być wyposażony w maszyny współtowarzyszące i nie ma nic ani słowa o osi jezdnej czy braku tej osi, inni definiują prawo jeszcze inaczej, często w "szkołach jazdy" twierdzą że ciągnikiem rolniczym można jeździć na prawo jazdy B jeśli ciągnik lub ciągnik i przyczepa nie przekracza 3,5t, co jest błędnym tłumaczeniem gdyż ciągnik rolniczy nie jest pojazdem samochodowym i ograniczenie do 3,5t DMC nie dotyczy ciągnika, więc na prawo jazdy katB można poruszać się ciągnikiem wraz z maszynami współtowarzyszącymi, a rozrzutnik obornika jest traktowany jako maszyna współtowarzysząca, (oczywiście jeśli jest używany do obornika :( ) prasy agregaty półzawieszane itd oczywiście też, przyczepy zbierające chyba też, ale już beczkowozy muszą być rejestrowane, bo jest to kat. przyczep specjalistycznych, a prawo jazdy kat T jest wymagane do poruszania się ciągnikiem wraz z przyczepami towarowymi rolniczymi i tutaj obowiązkowi rejestracji podlegają wszystkie przyczepy, nawet jednoosiowe, także jeśli mamy rejestrowaną przyczepę to musi być kat T!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

przyczepy zbierające chyba też, ale już beczkowozy muszą być rejestrowane, bo jest to kat. przyczep specjalistycznych,

 

Niby czemu zbierające nie a beczki tak? to można jednakowo definiować. Obie same się załadowują tylko ze jena wozi ciecz a druga ciało stałe :(

 

PS czy ktoś kto kupił nowo beczkę nie dawno to jo rejestrował?? ma ona wogóle miejsce na blachę??

 

Ferdek a wóz ciągnięty ciągnikiem pod co podepniesz??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Z przyczepą zbierającą nie wiem niepotrzebne o niej wspominałem

Beczkowozy nowosprzedawane mają chyba nawet hologację i mają miejsce na tabl. rejestr. - nie wiedziałeś @Andrzej? Było o tym w gazecie, beczkowóz - przyczeoa towarowa - podkategoria - pojemnik - przeznaczenie - ascenizacyjne czy jakoś tam tak, było o tym już dawno jak ktoś brał beczkowóz na prow :(

A wóz ( w domyśle konny ze skrzynią normlana) ciągnięty przez ciągnik jak i inne wynalazki powinny być rejestrowane, bo każda przyczepa ma być rejestrowana, ale tutaj polskie prawo "głupieje" bo jest jeszcze kat. pojazd wolnobierzny a więc nie poruszający się szybciej jak 25km/ha i niepodlegają rejestracji tylko przyczepy będące pojazdami wolnobierznymi i przyczepy motocyklowe, pytanie teraz jaka przyczepa jest wolnobierzna a jaka towarowa, myślę że pod tą kat. czasami można by podciągnąć te wszystkie jednoosiówki przyczepki SAM itd oczywiście zależnie od hymoru policjanta i przyczepa musi mieć obowiązkowo sprawne oświetlenie i hamulce :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

ja widziałem już "beczkę" z tablicą rejestracyjną, pracuje taka niedaleko mnie w zakładzie oczyszczania miasta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

pytanie teraz jaka przyczepa jest wolnobierzna a jaka towarowa,

 

Żadna nie jest wolnobieżna. Czemu??? Bo nie wiesz co to jest "pojazd wolnobieżny"

 

34) pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego,

(...)

50) przyczepa - pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem,

51) przyczepa lekka - przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg,

Dz.U.1997.98.602 - Prawo o ruchu drogowym

 

Przy okazji co to jest ciągnik :(

44) ciągnik rolniczy - pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych,

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1540

na kat. B mozna jezdzic ciagnikiem z maszyna/narzedziem zawieszanym lub jednoosiowym o dopuszczalnej masie calkowitej 750 kg. robie teraz prawko na T i wiem ze nawet jesli bedzie to przyczepa typu SAM to nie mozna z nia jezdzic. no chyba ze ma homologacje na przyczepe jednoosiowa ale czesto sie zdaza ze rolnicy maja takie przyczepki do "wozenia swin" i nie sa one zarejestrowane i do tego policja jak najbardziej moze sie przyczepic. rozrzutnik mozna tlumaczyc jako przyczepe jednoosiowa i raczej jest on ciezszy niz 750 kg a do tego dochodzi ladownosc np. 4 t i juz nie mozna jezdzic na kat. B.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Ha ha ha każdy user ma inną wersję tak jak napisałem wyżej, rozrzutnik może mieć i 12 T łaodowności i ciągnik 200km i można legalnie jeździć po drogach publicznych na prawojazdy kat B, znajomy pracuje na farmie i jeździ u1734 z rozrzutnikiem i maszynami i nie raz kontrolowała go policja i miał B to tylko żeby z przyczepami nie jeździł mówili, poza tym mam orzeczenie komendy powiatowej i każdy na kat B może prowadzić ciągnik z rozrzutnikiem dowolnej wielkości, tak jak i maszynami,

@Andrzej te wyrywki z kodeksu są zbyt ogólne są dzienniki ustaw do których na necie trudno się dokopać i tam było troche szerzej o tym napisane, i tak przyczepy w rozumieniu pewnych przepisów też mogą być pojazdami wolnobieżnymi, ale przepisy w tej kwestii w polskim prawie są tak luźno określone że jednoznaczni nie da się wielu kwestii okręlić,

@Heniuś przyczepa typu SAM nigdy żadnej homologacji nie dostanie, bo homologacja jest od producenta, co nie zmienia faktu że przyczepa taka musi być zarejestrowana, a skoro już wspomniałeś o homologacji to rozrzutniki nie mają raczej homologacji i tak więc nici z rejestracji :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

W Polsce wszystko jest możliwe, a to czy dany pojazd został zarejestrowany czy nie to głównie dobra wola stacji diagnostycznej i wydziału komunikacji, tak jak pisałem przepisy są bardzo nieprecyzyjne i nie ma wyszczegolnione dokładnie że kombajn zbożowy to pojazd wolnobierzny a sieczkarnia do kukurydzy już nie czy ładowarka teleskopowa,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

A po co ci lista pojazdów wolnobieżnych?? Masz napisane ze pojazd silnikowy (czyli samobieżny) którego V-max=25km/h/. Wszystkie pojazdy które spełniają ten warunek są pojazdami wolnobieżnymi z wyłączeniem ciągnika. Czyli sieczkarnia, kombajn, pokosówka, opryskiwacz samojezdny itd są pojazdami wolnobieżnymi.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klejnus    0

No dobra ja rozmawiałem osobiście z policjantem z drogówki i sie pytałem czy mając prawko B moge jeździć ciągnikiem. To dostałem odp ze tak mogę ale o masie całkowitej max 3,5tony bo na tyle kategoria B ma uprawnienia. To jak to teraz jest??


Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

To mu powiedz żeby poszedł się pouczyć przepisów.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Ciągnik to nie jest pojazd samochodowy i nie dotyczy go ograniczenie do 3,5t zresztą ja też rozmawiałem z policjantem i powiedział że każdym ciągnikiem z każdą maszyną można jeździć na B poza przyczepami, a jak już muszę coś przewieść np. cement to żebym sobie uczepił rozrzutnik i na rozrzutniku to wiózł to ostatecznie można ale też się nie powinno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klejnus    0

Ferdek a przedstawisz nam skan tego dokumentu co dostałeś z komendy??


Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETORRRRRR    3

na kat.B można jeździć tylko ciągnikiem o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5t ze sprzętem zawieszanym, nie zadna przyczepą

ktoś kto pisał ze gadał z policjantem ma racje, nie jedne juz mi to mówił i nie w jednych przepisach to czytałem, tak jeżeli masz B+E to mozesz jeździć ciagnikiem o masie do 3,5 z przyczepami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Kategoria B uprawnia do jazdy ciągnikiem z maszynami podwieszanymi i przyczepa lekką, B +E obejmuje w całości kategorię T czyli uprawnia do jazdy ciągnikiem i przyczepą lub przyczepami panie zetorrrrrrrrrrrrrrrrr. 3,5 tony wymaż ze swojej pamięci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wopl
      Czy ktoś robił drewnianą podłogę w fortschritt t088?
    • Przez Baca84
      Witam od 3 lat użytkuje rozrzutnik cynkomet n221 3/4 dwu krotnie kręciło mi wał od posuwu taśm zaraz za przekładnią hydrauliczną. Czy materiał jest wadliwy? Miał może kto taki problem
    • Przez Baca84
      Witam od 3 lat użytkuje rozrzutnik cynkomet n221 3-4. Dwukrotnie ukręcił mi się wał od posuwu taśm zaraz za przekładnią hydrauliczną. Czy materiał jest wadliwy?miał może kto taki problem. 
    • Przez Wopl
      Czy ktoś robił drewnianą podłogę w fortschritt t088? Jak tak to proszę o porady. Z góry dziękuję.
    • Przez redbull
      Stoję przed wyborem rozrzutnika 10-12 ton , raczej stawiam na polskie maszyny bo ceny i tak zwalają z nóg Unia , Euromilk a może coś takiego jak Roltrans czy coś jeszcze innego polecacie, są tu użytkownicy tych marek rozrzutników jakieś wady zalety w porównaniu z konkurencją?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj