ansu

Strip-Till w praktyce

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Yogurt    1

Kurde panowie... "krzyczycie" jak targowisku stare dewotnki. A z tego co widzę chyba żaden nie wie czym jest uprawa bezorkowa. Bo pominięcie/wyeliminowanie tradycyjnego pługa z uprawy nie czyni danej technoligi bezorkową a co najwyżej BEZPŁUŻNĄ... Maszyny, o których pisaliscie (Cultus, Tiger, Terrano) to wszystko agregaty "orkowo-podorywkowe". Ale wracając do tematu. Koncepja oprawy głębokiej tylko w pasie siewnym wzięła się w USA w latach 60-tych poprzedniego wieku z dwóch przyczyn. Po 1. Mieli tam wtedy dość duży kryzys ekonomiczny i wodny (susza). Po 2. Już w tedy brakowało fosforu w głębszych partiach gleby (jak wiadomo powszechnie fosfor nie przemieszcza się w glebe). Stąd koncepcja strip tilla. Już to było prędzej napisane gdzieś w temacie ale... na chwasty wystarcza odpowiedni płodozmian i niewielkie ilości glifosatu. Szkodniki ich ilość jest przede wszystkim zależna od pogody. I jak będzie ich dużo w danym roku to wszędzie będą z nimi problemy nie zależnie od technologii. Bo każda głęboka uprawa "zniszczy im norki" Ekonomika uprawy pasowej... jeśli masz kupić zestaw do tego to faktycznie... nie opłaca się bo jak ostatnio mi przysłali ofertę to Duro ciagane plus siewnik dobrej firmy plus zbiornik czołowy i GPS ag-leader (5-10 cm) to wydatek rzędy 400 tyś netto. Fakt wszystko nowe.. nowych nik raczej nie będzie kupował, śmiem twierdzić, że wręcz przeciwnie. Ale... kup teraz ciągnik 200 i koszt maszyn pod ten ciągnik, takich jak ma wiekszość z wypowadajacych się w temacie. Pług, jakiś duży agregat przedsiewny, dodatkowo agregat orkowo-poorywkowy, wluka (obowiazkowo) rozsiewacz. Siewnik etc. Maszyny które wymieniłem bankowo przekroczą koszt 250tys. (tyle kosztuje agregat Duro i i zbiornik czolowy) A teraz najwazszniejsze... sens tego typu systemu.. ja osobiście uważam, że jest. I to jest duży. Bo po 1. Jest dużo taniej, Po 2. Jest dużo szybciej. Po 3. Zachowuje "naturalny bieg życia w glebie". A po 4. Do przewalania ziemii z kupki na kupke to są koparki nie ciagniki. I jeszcze jedno czemu Niemcy odchodzą od uprawa bezpluznej. Bo jak nie dach nawozu organicznego do gleby, mało teg zabierzesz jeszcze resztki pozniwne to w ten sposób daleko bez orania nie pojedziesz...

Edytowano przez Yogurt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Dlatego kolego Yogurt trzeba samemu brać się do pracy i we własnym zakresie konstruować maszynę do strip tilla. Mój sprzęt nie kosztował 10% tego co podajesz a rzepak też ładnie rośnie. W dwa sezony już mi się zwrócił, ale cały czas ulepszam. Jakbym miał kupić fabryczny to bym podziękował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Ponad 15 lat temu zbuwałem agregat ścierniskowy 1/3 ceny, niedawno wał czołowy, wcześniej inne .... Na strip till mam już większość części myślę, że około 10tys zł z podsiewaczem nawozu +moja praca. Fosfor głęboko, azot płytko np Za kongskilde combiseet n25 dałem 3tyś 3 siewniki w jednym, będzie do nawozu i żywego mulczu, talerze gładkie przód i faliste tył około 100zl szt z piastą, wąskie wały i...... W przyszłym roku testy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego kolego Yogurt trzeba samemu brać się do pracy i we własnym zakresie konstruować maszynę do strip tilla. Mój sprzęt nie kosztował 10% tego co podajesz a rzepak też ładnie rośnie. W dwa sezony już mi się zwrócił, ale cały czas ulepszam. Jakbym miał kupić fabryczny to bym podziękował

Jakieś fotki albo filmik twojej maszyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ponad 15 lat temu zbuwałem agregat ścierniskowy 1/3 ceny, niedawno wał czołowy, wcześniej inne .... Na strip till mam już większość części myślę, że około 10tys zł z podsiewaczem nawozu +moja praca. Fosfor głęboko, azot płytko np Za kongskilde combiseet n25 dałem 3tyś 3 siewniki w jednym, będzie do nawozu i żywego mulczu, talerze gładkie przód i faliste tył około 100zl szt z piastą, wąskie wały i...... W przyszłym roku testy

 

Nie dawaj NP głęboko bo to błąd. Trza podać w dwóch poziomach, z 50/50 płytko i głęboko.

Widziałem testy w tym roku to tam gdzie poszedł PN na dwie warstwy rzepak z 300 % większy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

W uprawach w szerokie rzędy strip till  PK głęboko w innych np pszenica powierzchniowo Średnio wyjdzie w całym profilu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10

ooo ciekawa opcja. cena by byla przystepna tylko ciekawe czy wytrzyma na kamieniach. polskie grubery i talerzowki potrafia pekac tu i tam jak troche kamieni sie ma i to jest najwiekszy mankament polskich maszyn- slaby jakosciowo material. spawy sa ok a obok pawu peknie sobie np profil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10

niby czemu nie?? wlasnie dziwi mnie ze wiekszosc ludzi uprawia sciern przed strip tillem?? bez sensu  co nie? podobnie w filmiku Agro-Masza. bład reklamowy na maxa!!! chyba w strip tillu chodzi o to zeby to bylo siane w sciern bo jak nie to juz chyba nie strip till??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Strip till  to uprawa pasowa, tu mamy wgłębne spulchnienie i rozkruszenie, głęboko podany nawóz, potem koła rozgniatają bryły (uprawa ) i siew. Czy będzie to w ścierń czy po lekkiej uprawie (talerzówka, gruber) to mało istotne, cały czas jest to uprawa pasowa. Moim zdaniem są dwie możliwości niszczenia samosiewów/chwastów przed takim siewem oprysk lub lekka uprawa, co komu pasuje, dodatkowo bezpośrednio po zbiorze też warto ruszyć ziemię by pobudzić wschody, tak myślę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Salvis mam wrażenie, że całą powierzchnie spulchnia z zębami co 33,3.. cm /??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

podorywka w strip tillu to nieporozumienie. Po podorywce gorzej się pracuje niż po nieruszanym. Jeżeli już jakiś zabieg to brona mulczująca na pobudzenie chwastów a potem glifosat. Jeżeli bez glifosatu lepiej nie ruszać. Dodatkowy przejazd to też koszt a także brak ścierni stojącej która dodatkowo chroni przed wymarznięciem i zatrzymuje więcej śniegu. 

To nie teoria tylko praktyka

Edytowano przez RolnikMati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10

moze znajdzie sie wreszcie ktos kto mial do czynienia z ta technologia. z obserwacji to wnioski sa slabe. jak sucha jesien to wschody slabe potem zima ciezka to wypadaja takie place ze ludzie likwiduja rzepaki, a jak z plonami i walka z chwastami to nie idzie sie dowiedziec w wiarygodny sposob. wiadomo ze na ciezszych - dobrych glebach jest inaczej jak na mozajkach IV i V klasy a na takich glebach mnie to ciekawi. mialem w planie w tym roku zasiac na testy 5ha ja jednym polu 25hektarowym jednak to bylo za malo dla siejacego. w okolicy nikt sie nie pisal na taka usluge i niebylo opcji zeby siewnik przyjechal.  a na cale 50 ha tak z marszu to raczej niemam odwagi sie zdecydowac. gdybym mial sprawdzona technologie strip till to przy takim areale bym sie skusil na zakup takiego Agro-Masza. swoje i kilku znajomych obsianych corocznie i pewnie w 5 lat by sie zwrocila inwestycja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

To posiej w ścierń bez zebranej słomy. Mi tak siał po pszenicy z polonem ponad 8t/ha, i to była na początku tragedia.

Było tyle słomy że musiał założyć specjalne talerze przed talerzem rozcinającym, żeby słomę na boki rozgarniało.I to zapychało się jak cholera.

Ja powoli po części rezygnuję z  uprawy bez użycia pługa, ze względu na ilość słomy. Powodem jest zły płodozmian, Sieję tylko pszenicę ozimą, rzepak i troszkę buraka, słomy nic nie zbieram.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

Agromasz to nie strip till    -to badziewie które miesza całą  ziemię ze ściernią,to nieudana podróba  Fokusa który też nie jest strip tilem,-pamiętajcie że dżdżownice  żywią się resztkami roślinnymi które leżą na powierzchni ziemi a nie są  wymieszane z glebą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10

wlasnie z ta sloma to jest ciekawe. ja tez nic slomy nie zbieram. zboza skracane na maxa maja jakies 70 cm wiec slomy malo zostaje, i poto sa chyba te talerze zeby przeciac wszystko na drodze redlicy wiec problemu nie powinno byc. ciekawsza sprawa ze scierniskiem. zawsze wszyscy mowili zerwac sciern po kombajnie jak najszybciej zeby wilgoc nie uciekala!!! wydaje mi sie ze to wcale nie taki wielki problem. pod rzepaki orka idzie na raz bez zrywania scierniska. uprawa scierniska bardziej jest po to by chwasty i samosiewy skielkowaly. mysle ze pod strip tilla lepiej nie ruszac scierni bo przez to bedzie mniej chwastow kielkowalo. sciern ewentualnie przed siewem zrandapowac a powschodowy oprysk poradzi sobie z reszta wschodzacych chwastow  bodziala tez a wrecz glownie doglebowoi przez dlozszy czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jak mi w tamtym roku siał, to błąd zrobiłem że pojechałem na głęboko Crosem, trza było tylko po talerzówce siać, albo  w ścierń bez pośrednio.Pszenica miała 65 cm ale odmiana ma mocną grubą słomę. Teraz pod rzepak sieję Ostrogę, ona ma słomę że po skoszeniu ładnie się kruszy, i można siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj