Skocz do zawartości
ansu

Strip-Till

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Strip till w strączkowych?

ansu    79

W kukurydzy się sprawdziło w burakach cukrowych możne również przynieść korzyści system pasowej uprawy gleby Strip-Till

Uniwersytet Hohenheim ( Niemcy) przeprowadził dwuletnie badania pasowej uprawy gleby pod buraki cukrowe ( tzw. zabieg Strip-Till ) w porównaniu do siewu w mulcz.

Jesienią wykonano pasowe spulchnienie gleby na głębokość ok. 20cm przy pomocy specjalnego agregatu. Wiosną w tych pasach przy pomocy systemu GPS zasiane zostały buraki cukrowe. Gleba pomiędzy pasami pozostała nie uprawiona.

Zastosowanie zabiegu Strip-Till znacząco zmniejszyło erozję, poprawiło infiltrację wody oraz zwiększyło plony cukru technologicznego o 5 do 10%.

Czy ktoś się spotkał z tym w praktyce?

ansu    79

http://www.liz.pl/index.php/news/2053/#news_2053

Technologia pasowego spulchnienia gleby - tzw. Strip Till z jednoczesnym siewem buraków cukrowych (zdj) w bieżącym roku pozyskała nowych zwolenników. W porównaniu do roku ubiegłego areał buraków uprawianych w tej technologii w rejonie plantacyjnym Pfeifer & Langen Polska S.A. zwiększył się i osiągnął poziom ponad 260 ha.

Zalety technologii Strip Till to między innymi:

• Lepsze zabezpieczenie gleby przed erozją wietrzną i wodną

• Ochrona zasobów wody w glebie

• Łagodzenie wpływu ekstremalnych warunków pogodowych na buraki cukrowe

• Wyższe plony buraków cukrowych poprzez głębsze spulchnienie gleby

• Możliwość wcześniejszego siewu buraków cukrowych

• Możliwość wykonania podczas siewu nawożenia pod korzeń (zdj.2)

• Oszczędność czasu i nakładu energii

post-30-127343157197_thumb.jpg

wagabunga    0

O tej technologi czytałem w jednym z tegorocznych numerów Top Agrar. To ciekawa technologia pozwalająca na redukcję kosztów uprawy, jednak wymagająca specjalistycznego sprzętu. Zakup takiego siewnika dla większości plantatorów jest nieopłacalny. Jednak dobrze wsiąść pod uwagę tę technologię, gdy zmiana siewnika jest nieunikniona.

Wiadomość z agroFakt.pl

vitoo777    0

Strip-till to ciekawa technologia, jednak wymaga dokładnosci. Obecnie w tej technologi mam zasiany rzepak. W Strip-till szczegulnie wazne jest stosowanie odpowiedniego płodozmianu, oraz siew mieszanek międzyplonów. Świadcze równiez usługi siewu w tej technologi.

petro11    20

A ja jestem przeciwny takim wynalazkom. Dilerzy naciągają klientów na drogi sprzęt. Im ktoś upraszcza bardziej uprawe tym zwiększają się koszta chociażby w odchwaszczaniu czy zabiegach fungicydowych i to bez gadania. Ja osobiście orze po zbożach a bezorkowo sieje tylko po rzepaku i nie zauważyłem spadku plonu. Obecnie w modzie są agregaty typu horsch pronto czy waderstad rapid bądź spirit itd. a ja np. kupiłem w tym roku siewnik solo 6m z rolkami , po siewie wał rolex i nie zauważyłem żadnej różnicy we wschodach. A po orce i tak pod rapida na glinach trzeba uprawić i tak.... Ale ja sieje 6930 155 koników 6m a agregatem jedynie byłoby 3m. Jest 2razy szybciej i wychodzi mi to samo. Mało tego. Siewniczek kosztował mnie 100netto a za agregat 200mało... I jeszcze jedno. Mam pytanko? Dlaczego Amazone zaczął produkować pługi? Bo dobrze wiedzą że wielu zrezygnowało z uprawy bezorkowej a nawet jeśli nie to po części zrezygnują prawie wszyscy i jak już ktoś kupi od nich cały sprzęt to i jeszcze pług na koniec wcisną.... Biznes moi drodzy to biznes....

RolnikMati    25

Wybierasz rozwiązanie najlepsze dla siebie tak jak ja :) samym strip tillem i tak nie pociągnie bo raz na kilka lat trzeba wyrównać pole- koleiny, wyrwy, zwierzyna. Zachwaszczenie wzrasta ale jak się ma dobry płodozmian to idzie to wyeliminować tak samo jak ograniczyć choroby. Ta sama roślina wraca u mnie na pole średnio co 4 lata. Większość w okolicy rzepak z pszenicą na zmianę. Nawet jeżeli po latach okaże się że źle zrobiłem wybierając taki system to wrócę do orki. 

Życie jest krótkie i za rok może mnie nie być więc nie zamierzam tak daleko sięgać w przyszłość co będzie. Trzeba robić to co teraz jest dla nas najlepsze i przynosi nam zysk a zasiać rzepak i nawozy za 15l/ha za takie uważam oczywiście bez przesady :)

Edytowano przez RolnikMati

glicer    3

Od 2 lat sieje.Wtym roku siewnikiem Mzuri.Heh miałem go kupic ale dostałem kubeł zimnej wody.Po zbozach  rzepak myszy spustoszyły.połowa do zaorania.Biore jednak aktywnego pneumatyka Pottingera.przeginają z cenami na siewniki bezorkowe.3 m średnio 250!!!Ale osobiście jestem za ale jak sami widzicie myszy mnie wyleczyły

Constantin    0

Koledzy, mam takie pytanie, czy opłacałoby się konstruować agregat do siewu pasowego do ciągnika 95 km, a mianowicie do case 956?

RolnikMati    25

To był dopiero test ale wszystko jest ogólnie ok i nie ma potrzeby dużych zmian.teraz dalsze etapy budowy. Nawozy będą aplikowane na głębokość 20-25 cm NPK. Docelowo będzie jeszcze aplikacja doglebowa rsm w międzyrzędzia. O jakie kołeczki Ci chodzi że się mogą połamać?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Starzyno
      Witam ! Chciałbym poznać waszą opinię i zarazem dowiedzieć się czegoś. A mianowicie przymierzam się do kupna agregatu uprawowego, myślałem nad Unia Ares L 2,7m z przednim wałem płaskownikowym, z trzema rzędami zębów, z wałem packera 500 mm i hydropak na dwóch siłownikach, przedstawiciel zaoferował mi ceną z małym rabacikiem - 13400 zł, Czy opłaca się go wziąć ? Czy jest to dobra firma, UNIA ? Może znacie jeszcze jakieś dobre i nie drogie agregaty z takim właśnie wyposażeniem. ?? Czekam na odp.

Bardzo Przepraszam lecz pomyliły mi się zakładki, gdyby dla adminów nie był by to problem i przeniósł temat do odpowiedniego działu. Prosiłbym również o nie usuwanie tematu, gdyż informacje te potrzebuje "na wczoraj".
    • Przez Andrzej1998
      Jak odorujecie od granicy pługiem 3 skibowym? Chodzi mi głównie o dwa ostatnie przejazdy. Jak ustawiacie pług, aby granica nie była za szeroka. Wiem, że jedzie się kołem po granicy, ale zostaje mi dość szeroka granica. Przybliżcie mi ustawienie pługa do odorania oraz jak manewrować dwa ostatnie przejazdy prze granicy. 
    • Przez damiandg
      Witam macie jakiś sposób na uprawę ciężkiej ziemi do siewu. Jeździłem kultywatorem i ciężkimi bronami i bryły zostały dość spore. Na przyszły rok planuje posiać pierwszy raz rzepak i zastanawiam się jak uprawić. Tak wygląda pole po uprawie w tym roku tylko w tym roku było dość mokro.

• Przez zimrex
      Witam serdecznie mam do was takie pytanie próby kręconej jak to się oblicza posiadam siewnik saxonia DF500 zdięcia jak to wygląda 
      Z GÓRY DZIĘKUJĘ 

• Przez agro_bamber
      Cześć, mam pewien dylemat może pomożecie go rozwiązać, otóż mam klin jak na obrazku. 
      W roku 2016 wykonałem orkę pługiem obrotowym od jednej strony klina i przy końcu wyszła bruzda taki króciak, który później został zakryty przez dooranie poprzeczniaka bocznego klina. Teraz pytanie brzmi czy w tym roku mam zacząć od tej starej bruzdy krótkiej do ściany bocznej czy po prostu zacząć od wierzchołka klina na przeciwną stronę niż w tamtym roku?, wtedy bruzda wyjdzie w miejscu gdzie odkładałem skibę, zaczynałem orać. 
      Trochę masło maślane, ale to klin więc wiadomo #pdk
      Dzięki za wszystkie sugestie