ansu

Strip-Till w praktyce

Polecane posty

RU68    1113
14 godzin temu, Gimlicz napisał:

 

79286-2689dadd.jpg

Tak z pewnością do czegoś to jest ale ST raczej nie  brak zębów a spulchniacze obrotowe na 5 cm nie wiem czy sens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gimlicz    8

Te talerze na 10-15 cm wejdą na pewno. A to jest sekcja agregatu do strip tilla Soil Warrior. Nawóz jak już jest wysiewany rzutowo i mieszany przez talerze. Pan ze stanów który wyhodował kukurydzę która dała 37 ton z hektara korzysta z tego urządzenia. Polecam kanał AgPhd na yt tam panowie ze stanów dużo mówią o strip tillu w kukurydzy po kukurydzy (i też korzystają z tego agregatu). A tak na marginesie Farmet produkuje siewnik punktowy z podsiewem nawozu z obu stron.

Edytowano przez Gimlicz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Ciekawe skorzystam odnośnie nawozu z obydwu stron to  (moje zdanie) roślina  sama czując nawóz puszcza korzenie przy braku natomiast przy nadmiarze będzie omijać skażoną nadmiernie nawozem glebę .To ludzie myślą że są w stanie przechytrzyć naturalne zjawiska -niekiedy skutecznie .Np zbyt zasolona gleba nawozami- posiana kukurydza nie pociągnie wody z gleby -będzie czekać aż zasolenie minie lub spleśnieje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Roślina nie pobiera nawozu bezpośrednio z granulek wręcz korzenie je omijają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Może nie doczytałeś ale cytuję " odnośnie nawozu z obydwu stron to  (moje zdanie) roślina  sama czując nawóz puszcza korzenie przy braku natomiast przy nadmiarze będzie omijać skażoną nadmiernie nawozem glebę "nie piszę o granulach ale o zawartym w glebie nawozie a tak naprawdę to w  zjonizowanym roztworze wodnym (roztwór jest zawsze naładowany elektrycznie) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

....

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Mam nadzieję że opierasz się na doświadczeniach poletkowych w kilku powtórzeniach i na różnych odmianach i do tego plon jest ważony .Jeżeli nie to nie pisz o pewności ale o obserwacji na własnym polu .A zrób sobie doświadczenie posiej QQ w doniczkach z 1 wypłukanym piaskiem 2 ziemią nienawożoną i 3 z nawozem zrób zdjęcia  i doświadczenie gotowe czy ciągnie od początku czy nie 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

od jesieni robie sobie te doswiadczenia z nawozami i miejscem podania plus kontrola bez nawozu i potwierdza sie ze nawoz najlepiej jesli jest optymalnie rozproszony wokół rosliny i nie powinno nas to dziwic,pytanie czemu nas dziwi? bo uwierzylismy firmom sprzedającym swoje maszyny?.Nawoz podawany w jednym miejscu  wciaz sie powinno nazywac "dawka startowa"  Kiełek kukurydzy zanim wyjdzie z ziemi to korzen ma juz 10 cm .A co do wazenia kolb i poletek doswiadczalnych to chętnie to zobacze w niezaleznym instytucie potwierdzającym, ze strip till jest taki och ach...bo to powinno byc  obowiazkiem firm sprzedajacych swoje pazdzierze i udowodnienie Mi, ze to działa! Tu sie potwierdza co mówił Ansu, ze jest to pomiedzy no til a uprawą konwencjonalną,tyle ze niektore rosliny sobie lepiej radza a inne gorzej...

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Tak ma wiele racji ale zapomniał dodać że na glebach piaszczystych następuje jednak wypłukiwanie w głąb (POTAS AZOT i SIARKA ) natomiast na pozostałych jest tak jak opowiada . Każda gleba wymaga specyficznego traktowania dopasowanego do zwięzłości . Prosty przykład niech mi ktoś przygotuje na rędzinie lub ciężkiej glinie ST pod buraki  cukrowe - nie realne wschody 30% lub mniej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Ciekawe czy producenci pługów robią badania, doświadczenia ścisłe  dla każdego typu odkładnic, gleby, sposobu nawożenia.....??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

tu akurat typ odkładnic nie ma znaczenia,co najwyzej dla lepszego doprawienia wierzchniej warstwy przedsiewnej.Cały pic polega na napowietrzeniu i wymieszaniu całego profilu glebowego a z tym w stripie jest problem,sam sie zastanawiam co by było jesli do kukurydzy by była redlica ze skrzydełkami około 20 cm szerokosci i nawoz na całą szerokosc z głebokoscia tez 20 cm   plus w podsiewacz...

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Napowietrzenie oczywiście tak ale już wymieszanie nie do końca .Dlatego że to właśnie rozkład resztek ma  się odbywać w warunkach tlenowych a mikroorganizmy tlenowe mają zostać u góry  jak najpłycej a rozkładające się resztki mają tworzyć izolację dla parowania  wody zaś organizmy beztlenowe mają zostać na dole .Orka zakłóca i niszczy je prosty przykład kilkudziesięcioletnia łąka zaorana ziemia przez dwa do pięciu lat żyzna i sypka a później zmienia się nie do poznania a st ma utrzymać tę strukturę 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

no ja nie mówie ze orka jest "najwspanialsza" .Z tym wymieszaniem to chodziło mi o składniki z nawozów mineralnych. Trzeba probowac,mnie jeszcze zastanawia sposób podania pełnej dawki nawozów mineralnych w tzw "pasie uprawnym" napewno poletka beda w tym roku ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

u mnie od lat wszystko w podsiewacz z wyj. N a  przy ST 1/4 na 25 cm 1/4 na 10-15cm i 50 % obok rzędu w podsiewacz. A azot w fazie 2-4 liście Rsm 10 cm obok rzędu wężami z inhibitorem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

mi chodzi o podanie razem z N, bo podawany przedsiewnie  w pełnej dawce w uprawie konwencjonalnej  jest wystarczające do osiagania bardzo wysokich plonów. Mam sasiada ktory ma ostatnio jedne z najlepszych kukurydz, a jest zatwardziałym orkowcem ,wiec moj "strip" nie moze odwalac lipy  :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
velkurczak    6
17 godzin temu, RU68 napisał:

u mnie od lat wszystko w podsiewacz z wyj. N a  przy ST 1/4 na 25 cm 1/4 na 10-15cm i 50 % obok rzędu w podsiewacz. A azot w fazie 2-4 liście Rsm 10 cm obok rzędu wężami z inhibitorem 

Jaki kupujesz inhibitor do rsm i ile go podajesz? Pierwszy rok będę rozlewał wężami rsm w qq, będę bardzo wdzięczny za podpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

U mnie straszna susza; np zboża sienne późno usychaj. Prognozy słońce i przymrozki  do połowy kwietnia. Mam podrapane może do 1 cm i obawiam się, że po ST buraki skiełkują i uschną z powodu braku dostatecznego podsiąkania. Czekać do deszczu, czy siać NT bez uprawy gdzie plon sporo mniejszy, ale wschody pewniejsze i ryzyko mniejsze. 

3CC312EA-1CB8-4B75-BD90-AFEC854E8CD7.jpeg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

a nie jest tak ze, spolchniona gleba i powierzchniowo przygnieciona ma lepszy podsiąk???????

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Tylko powierzchniowo bo uprawa i ugniecenie przerywa naturalną strukturę kapilarną i podsiąkanie jest ograniczone. Jak wody jest dużo to nawet uprawa na głęboko bez przygniecenia wystarczy. A nawet miałem wielokrotnie przypadek gdzie siejąc na zakładkę z podniesionymi sekcjami siewnika powschodziły nasiona leżące na wierzchu bez przykrycia i trzeba było przecinać .

Najlepsze w taką suszę wydaje mi się dla wschodów sianie na glebie nie ruszonej od jesieni czyli uprawa na głębokość siewu

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

ja bym spolchnił,a zrób jak uwazasz i zostaw jakies małe porownanie,bedziesz miał kolejne doswiadczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

no powiem Ci ,ze ujęcia pierwsza klasa ;)  i widac ,ze robi to co potrzeba - "tylko nawozu za zębem brak" jaką szerokosc redlicy masz w ziemi? bo widac jak fajnie podrywa glebe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj