ansu

Strip-Till w praktyce

Polecane posty

ansu    392

@RU68 Możesz sprawdzić jaki jest kąt załamania trzonka tam gdzie mocowana jest redlica na 3 śruby 

image.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

robisz agrega do typowego stripa?   Bo juz miałem napisac ze strip to chyba taka "gwiazda jednego sezonu" 😜 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

To czy to gwiazda jednego czy 10 ciu sezonów okaże się po latach- inwestuje w tę technologię bo nie widzę innych alternatyw na złagodzenie suszy .Rolnictwo wykończą zmiany klimatyczne i przepisy .Dopiero brak taniej żywności wstrząśnie światem tyle że będzie już trochę późno na zmiany .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

pasówka z talerzówką  to jak najbardziej pwinna sie obronic,ale czysty strip to raczej taka "wydmuszka"    tzn siac mozna, tylko ...           moze sie myle, ale narazie jednym agregatem ktory sie broni uprawą coroczną jest focus ,jesli sie myle to prosze mnie naprostowac :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Napisano (edytowany)

Tak ogólnie to połączenie kilku technologii bez odwracania powinno dać dobre efekty np przemiennie głęboki ST i uprawa minimalna i zerowa z minimum trzema gatunkami w płodozmianie  powinnny dać ekonomicznie uzasadniony efekt. Dla wielbicieli orki to orka co 3 lata lub rzadziej 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

a co z materią organiczną w profilu glebowym? narazie dzieki mieszaniu jest w całym profilu ( około 30 cm)   Co jesli w stripie "wydoimy ten profil" , czy resztki na powierzchni zrekompensują to?- z resztkami na powierzchni wprowadzamy szkodniki i utrudniamy siew ... czy napewno to dobry kierunek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Natura nie orała miliony lat i rośliny dawały radę bez odwracania? Problem grzyby robaki itp ... właściwy płodozmian i odpowiednie międzyplony zmniejszają presję tych szkodliwych czynników. U mnie chwościk jest później i w mniejszym nasileniu jak u orzących sąsiadów. To że sama uprawa jest uproszczona, ale całość jest znacznie bardziej skomplikowana i potrzebuje organizacji na kilka lat do przodu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

to ze natura dawała sobie rade ,to wiemy,tylko my teraz chcemy tej naturze jak najwiecej "ukrasc" Własnie to skomplikowanie organizacyjne bedzie chyba najwiekszym hamulcem tej metody,bo znacznie łatwiej zaorac i wsiac ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Zależy co chcemy osiągnąć długofalowo jeżeli max plon i zysk krótkotrwale to raczej dalej orka .Jeżeli jakaś dłuższa perspektywa przywrócenia równowagi biologicznej to raczej ST .Dla przykładu zaorzemy kilkusetletnią łąkę -pierwsze lata ziemia sypka czarna i urodzajna i nagle okazuje się że ziemia coraz cięższa do uprawy mniej urodzajna i to po kilku latach orki (oczywiście nie myślę o torfowiskach itd) .Dzięki uprawie orkowej przy dobrym układzie pogodowym tracimy około  0,1 % substancji organicznej to po 30-dziestu latach 3% a gleba ma 3,5 % .I co chcemy zbierać za 20 lat ?przy zmianach klimatycznych jakich jesteśmy światkami.Jeżeli ST jest rzeczywiście sposobem na zachowanie lub wzrost próchnicy kosztem ciut niższych zbiorów być może jest to jakaś alternatywa (polecam poczytać na temat czarna niedziela 1935) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Trzeba określić co nam przyniesie zysk i w jakim okresie ma być realizowany, No i czym ten zysk jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

ale trzeba tez wiedziec, ze gleby na piachu nie wytworzymy bo obserwuje nieuzytki gdzie jest zółty piach i mimo ze nie ruszana ziemia chyba nigdy, to wciąz tam nic nie ma.  Jesli nawet ktos ora i zostawia resztki na polu oraz stosuje poplony to mysle ze krzywdy ziemi nie zrobi. Chodzi mi o to,zeby czasem nie popłynąc z jakąs ideologią,bo jakoś producenci tych ekologicznych agregatów z wielką fazą na ratowanie ziemi,cenowo sie nie chcą do tego przykładac a wrecz przeciwnie, chcieli by skóre zdzierać za stosunkowo proste maszyny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Nie wiem czy możliwość 50ciu możliwości ustawień na jednej sekcji to taka prostota że cena kosmiczna- zgoda .Wytworzenie próchnicy to setki lat i to w określonych warunkach jej zniszczenie to kilkanaście kilkadziesiąt lat intensywnej uprawy- bo intensywnie uprawiamy od lat 80/90 . Nikogo nie namawiam i nie promuję Strip till wręcz odwrotnie uczę się ale  jeżeli dotychczasowe sposoby uprawy przy zmianach klimatycznych powodują erozję to trzeba szukać nowych rozwiązań .Strip to nie sposób na zwiększenie plonu ale na ich  stabilizację 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Intensywna uprawa uwalnia ze stabilnej gleby składniki pokarmowe i na szybko mamy zysk tylko taka gleba robi się martwa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

moim zdaniem problem jest w erozji wietrznej i wodnej oraz przemieszczaniu mikroorganizmów z strefy beztlenowej do tlenowej i odwrotnie .Do tego dochodzi ubijanie i wykonywanie uprawy w zbyt wilgotnych warunkach .Każdy z tych czynników niby mało znaczący ale suma ich oddziaływań jest szkodliwa .W przypadku ST nawet jeżeli 50% informacji to bajki to zostaje nam jeszcze 50% pozytywów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
Dnia 25.01.2020 o 14:43, ansu napisał:

@RU68 Możesz sprawdzić jaki jest kąt załamania trzonka tam gdzie mocowana jest redlica na 3 śruby 

 

image.jpeg

 

IMG_20200207_130802.jpg

IMG_20200207_133759.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Napisano (edytowany)

@RU68 na jaką głębokość to pracuje?Redlice mam i obawiam się, że nie będzie chciał wchodzić jak twardo.

Po niedzieli spróbuję jeden wyciąć i sprawdzę jak rozmarzenie  

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Oryginalny striger ma nacisk na łapę prawie  500 kg (prawie 2800 kg ?sześć łap) i uszkadza nawet przy delikatnym opuszczaniu bardzo solidny beton więc nie ma opcji by nie wchodził- kąt natarcia można regulować śrubą rzymską  a głębokość robocza do 30 cm Ale w zależności od zużycia dłuta odwrotnie proporcjonalnie -nowe dłuto 20 cm zużyte 25/30 cm 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Napisano (edytowany)

To prawie 3 tony waży? A wygląda delikatnie na max 1,5t. Najwyżej wrzucę dwie płyty na ramę

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yogurt1987    1

Cały temat przeczytałem. I chyba zmarnowałem godzine zycia, bo tylko (prawie) jeden post jest zgodny z prawidlami ST

Dnia 2.02.2020 o 00:21, ansu napisał:

Tak ogólnie to połączenie kilku technologii bez odwracania powinno dać dobre efekty np przemiennie głęboki ST i uprawa minimalna i zerowa z minimum trzema gatunkami w płodozmianie  powinnny dać ekonomicznie uzasadniony efekt. Dla wielbicieli orki to orka co 3 lata lub rzadziej 

Tylko ja zamiast o tej orce, którą mogę tu porównać do odchudzania się przez caly tydzień a weekend spedzeniu maku. Zamiast tego dałbym o starannym (STARANNYM) stosowaniu wielogatunkowych miedzyplonów. Bo bez dobrego zmianowania, bez miedzyplonow i zrownowazonego nawozenia. Wszystkie uproszczenia na dlusza mete moga nawet zaszkodzic. A dokladnie co i jak robic? Nie bede robil reklamy... Ale poszukajcie tego zdjecia:

unnamed.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Nikt nie jest alfą i omegą jeżeli chodzi o uproszczenia uprawowe ze względu na tysiące czynników które są zmienne na polu i twierdzenie ze ten ma rację a tamten nie jest mylne .Z pewnością większość doświadczeń i strategi uprawy można wykorzystać i wzorować się jednak ze względów specyfiki danego gospodarstwa prawie każdy musi szukać najodpowiedniejszego sposobu uprawy .Francuskie doświadczenia nie przekładają się bezpośrednio na nasze chociażby z prozaiczne odmiennej rasy dżdżownic ilości opadów rodzajów gleb a nawet gatunków roślin uprawianych regionalnie .Tak więc wzorce ogólne  jak najbardziej ale żeby ślepo małpować daleki jestem od takich pomysłów .We wszystkich kursach szkoleniach spotkaniach jest jeszcze aspekt marketingowy bo przecież nikt dla idei niczego dziś nie prowadzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yogurt1987    1

Nie mowie o małpowaniu a o naśladownictwie. U nas jest inna ochrona, inne nawozenie. Ale zasada niestety jest ta sama. Napisałem niestety ponieważ zasady te sa wymagają staranności, dokładności i względnej terminowości. I jak komuś nie wychodzi przy orce to niech zapomni o st czy innych uproszczeniach bo moze być jeszcze gorzej.

4 godziny temu, RU68 napisał:

Francuskie doświadczenia nie przekładają się bezpośrednio na nasze chociażby z prozaiczne odmiennej rasy dżdżownic ilości opadów rodzajów gleb a nawet gatunków roślin uprawianych regionalnie .

Fakt Polska jest jest jednym z krajów Europy a największym deficytem wodnym. I różni sie troche okresami wegatycjnymi. Ale ogólne zasady rolnictwa czy to w Polsce, czy we Francji, czy nawet w Indiach sa takie same. Bo większość tych "gatunków" uprawiamy na całym świecie a różnią nas raczej odmiany.

I jeszcze jedna sprawa... Samymi uproszczeniami na pewno ale to NA PEWNO nie zwiekszymy ilości plonów. Robiac to źle mozemy wręcz doprowadzić do degradacji ziemii i jej wyjalowienia w skarajnych przypadkach.

A co do zdjecia powyżej... U mnie też wyglądało to źle w maju. Blade, słabe. Ale ważne ze równe bo później okazało potencjał. Niestety zdjęciami sie nie podeprę. Cała galeria wraz z telefonem przepadła. A błąd był taki, ze była zasiana za wcześnie.

I nie mowie "Ty robisz źle. a Ty dobrze" nie to w ogóle mi chodzi. Chodzi tylko o to, ze większość mówiąc o uproszczeniach zapomina o podstawach. O których w temacie nie ma mowy.

W przyszłym tygodniu postaram sie zrobić kolędę i przy okazji zdjecia takze profilu glebowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Uprawa uproszczona;

może być orkowa i może być bez orkowa!

Jeśli uprawiamy po żniwach ścierń następnie przed siewem brona i dopiero agregat ST to nie będzie uprawa uproszczona. Jeśli robimy orkę razówkę i siew to będzie uprawa uproszczona. 

Inny przykład Rolnik zaniedbał trochę ochronę regulację zboże wylęgło, na jebał pies to wykosił i zostawił. Pole przerosło samosiewami. Zamówił usługę ST i  mówi, że bee orka lepsza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ansu sam miałem podobny problem jak opisujesz wyżej tyle że akurat nie wyległo a deszcz i wiatr zrobiły swoje w dodatku w życie jarym. Pole wyglądało jak po wałkowaniu. 

I weź teraz w to wjedź ST. Nawet nie mam mowy że cokolwiek z tym sobie poradzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yogurt1987    1
9 godzin temu, ansu napisał:

Uprawa uproszczona;

może być orkowa i może być bez orkowa!

Oczywiście ale na pewno nie jest to uprawa plużna.

5 godzin temu, blondynek2004 napisał:

@ansu sam miałem podobny problem jak opisujesz wyżej tyle że akurat nie wyległo a deszcz i wiatr zrobiły swoje w dodatku w życie jarym. Pole wyglądało jak po wałkowaniu. 

I weź teraz w to wjedź ST. Nawet nie mam mowy że cokolwiek z tym sobie poradzi. 

A tu akurat masz racje. Ale kto Ci broni przejechać płytko jakimś agregatem, żeby to wszystko wyrównać i przy okazji pobudzić kiełkowanie, przerwać parowanie, przyśpieszyć rozkład resztek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj