wildagro12

Pomiar powierzchni w oparciu o ortofotomapy.

Polecane posty

wildagro12    6

Witam, może najpierw krótko opiszę moją sytuację. ARIMR przysłał do mnie zawiadomienia (odnośnie dopłat obszarowych jak i rolnośrodowiskowych) w których oznajmia mi, że uprawiam mniej ziemi aniżeli deklarowałem we wnioskach. Żeby było śmieszniej agencja nie opiera się na kontroli w terenie, ale na ortofotomapach.

Stąd moje pytanie do Was czy ktoś odwoływał się od tych narzuconych przez ARIMR wyliczeń. Wiem, że jest taka możliwość, zastanawiam się tylko czy gra warta jest świeczki (w sumie chodzi o łączną pow. około 10 arów). Z drugiej strony nie mam ochoty zgadzać się ze wszystkim co narzuca mi agencja.

Pracownik ARIMR powiedział mi, że w trybie odwoławczym to ja będę musiał udowodnić, że oni się mylą co jest, moim zdaniem, szczytem bezczelności. Agencja posługuje się starymi zdjęciami i stawia mnie przed faktami dokonanymi, a ja muszę (według słów pracownika) wynająć geodetę z odpowiednimi uprawnieniami, który zmierzy moje pola.

Czekam na wypowiedzi tych, którzy wiedzą coś więcej w sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padom    0

Mnie "okradli" z 12a. Też mi sie to nie podobało ale cóż zrobić... Z tego co ja sie dowiedziałem w agencji to ten ich pomiar nie jest oparty o ortofotomapie ale o bardzo dokładne zdjęcia satelitarne. Facet tłumaczył mi ze to co jest ortofotomapie to tylko tak w przyblizeniu, bo my(rolnicy) nie jesteśmy w stanie dokładnie wyrysować gdzie kończy nam sie jedna uprawa, a gdzie zaczyna druga. Reasumując, ja sie nie odwoływałem bo to raczej bez sensu... Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

Do mnie też przyszło pismo i rozchodzi sie o 9 arów(że podałem za dużo) ale w tym samym piśmie jest napisane że ze względu na to że ogólna różnica między pow. zadeklarowaną a stwierdzoną (ortofotomapa)nie przekracza 10 arów i nie jest większa niż 20% całkowitej pow.zadeklarowanej wówczas pow. stwierdzoną (ortofotomapa) uznaje się za równą powierzchni zadeklarowanej .Dopłaty przyznano mi do pow. jaka zgłosiłem.


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bosss    5

wszystko zależy jaką duża masz działkę rolną i czy błąd mieści się w granicach 3%. Mi na działce rolnej o powierzchni 1,75 ha zabrakło tylko 60 arów, co skutkuje obcięciem dopłat o około 700 zł(przekroczenie powierzchni o 14%, drugą działkę zmierzyli dobrze). Tego samego dnia GPS w rękę i biegnę na pole i wychodzi 1,74, no to do agencji wyjaśnić sprawę. Jakież było zdziwienie ze zamierzam kwestionować pomiary agencyjne, ale w końcu poprosili odpowiedzialną za to osobę i się okazało, ze jakaś młoda osóbka (chyba stażystka) się pomyliła, ale odwołanie i tak trzeba napisać, a na decyzję trzeba tam trochę poczekać. Pieniądze zostaną pomimo tego wypłacone, a potem chyba będzie korygowane,wię c chyba warto czasem powalczyć :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
awe    0

Mnie też przysłali i z tymi co rozmawiałem każdemu zmniejszyli o parę arów

A ciekawostka że rolnik kupił ziemie był geodeta , a z agencji dostał powiadomienie że jest niezgodne bo dla agencji jest mniej o kila arów


www.youtube.com/watch?v=f5ojo9f-pHY
www.youtube.com/watch?v=N9Z6IrAfcgU
www.youtube.com/watch?v=caaikt5pbk4
www.youtube.com/watch?v=dSIVV5Pus5w

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Mnie zmniejszyli o 1 ar ,cała działka ma 1,62 ha

Ten jeden ar to szeroka miedza, spodziewałem sie że kiedyś się do niej doczepią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

Słuchajcie dziś znalazłem portal na którym każdy może sobie zmierzyć wielkość działek i różne ciekawe odległości. Kiedyś będzie to brane prawdopodobnie przy katastrze. Nie będę się rozpisywał co i jak bo do tego każdy średnio rozgarnięty z komputerem powinien dojść ale stamtąd brane są wszystkie mapki także do ARiMR. Ciekawej lektury dla zainteresowanych. Może wolno chodzić bo jednak są tu duże transmisje danych.

Link: http://maps.geoportal.gov.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Oczywiście że jest sens odwoływania się. Ortofotomapa nie jest dokumentem wiarygodnym, a pomiary nie są dokładne, a za te niedokładności obciąża się nas rolników. Dokumentem jest wypis z rejestru gruntów i odpis księgi wieczystej. Sąd rozstrzygając taką sprawę i tak powinien oprzeć się na tzw. dobrej wierze ksiąg publicznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

jakie by zdjęcia satelitarne nawet nie były dokładne to nie uwzględniają ukształtowania terenu popatrz na kartkę z góry pod kontem prostym a następnie podnieś kartke z jednej strony - powierzchnia się zmniejszy

 

mni na 2 działkach zmniejszyli 2a, ale na 3 dodali ładne 15 arów, spoko, gdyby nie to, że na tych arach stoi dom, podjazd i parę drzewek, ale co to dla nich...... jakieś budowle

 

zadeklarowałem rolnych na tej działce 51a

w zawiadomieniu piszą, że 0,6792ha, pijani byli?? :lol: :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yanecki    0

Tak jak mowisz zdjęcie lotnicze lub satelitarne są obarczone znieksztalceniami spowodowanymi katem rejestracji, czy tez deniwelacjami (roznice wysokości terenu), jednak sa one przetwarzane w odpowiedni sposob dzieki czemu roznice te sa niwelowane. Warto zaznaczyc ze zalaczniki graficzne, ktore otrzymuja rolnicy sa sporzadzone na podstawie zdjec lotniczych z 2003 roku. Czyli to co obrazuje zalacznik graficzny jest to stan na ktorys ze slonecznych wakacyjnych dni roku 2003. Jesli chodzi o zmiejszenie do tzw. PEG (powierzchnia ewidencyjno gospodarcza, w tym roku nie uwzglednia sie zadnej tolerancji) to owszem czesc PEGow jest niewlasciwie wyznaczona jednak ich ogromna wiekszosc jest wyznaczona poprawnie. Jesli Peg jest wyznaczony niepoprawnie pracownik ARIMR nie jest zmuszony do dzialan krzywdzacych rolnika i polegajacych na zmniejszeniu powierzchni; moze on skorzystac z tzw. kodow GIS i podtrzymac deklaracje rolnika. Wracajac do wypisow z rejestru gruntow to nijak maja sie one do rzeczywistosci poniewaz pochodza one w duzej mierze z lat siedemdziesiatych. Ja np. jestem wlascielem dzialki, na ktora w kazdym momencie moge doostarczyc wypis na 5,07 ha UR; dzialka jest tzw. czysta (brak lasu, nieuzytkow, budynkow, zakrzaczen itp.) w calosci uzytkowana rolniczo. Jesli zmierzy sie jej stan faktyczny jest 5,02 ha. Gdzie jest te brakujace 5 arow skoro mam wypis na 5,07 ha. Odpowiedz jest prozaicznie prosta- sasiad odoral. Inne przyklady??? Np oberwaly sie brzegi rowu, na kilkuset metrowym polu robi to bardzo powazna zmniejszenie obszaru uzytkowanego rolniczo, znajomemu z kolei meandrujaca rzeka zabrala czesc ziemi i naniosla jego sasiadowi...Takich przykladow sa setki, naogol rolnicy czy tez wlasciciel gruntow nie maja o nich bladego pojecia dlatego tak twardo obstaja przy swoich racjach. I jak do tego ma sie wypis z EGiB sprzed 40 lat??? Nijak... Jedyna opcja to wezwac na pole uprawnionego geodete zeby dokonal stosownych pomiarow i ponownie wyznaczyl granice działki ewidencyjnej, nastepnie zas klasyfikatora i dopiero to daje niezbita podstawe do stwierdzenia jaka powierzchnia jest uprawniona do doplat (oczywiscie jesli wczesniej grunty te nie byly obarczone kodem DR10 - tym kodem sygnowane sa działki rolne, które na koniec czerwca 2003 roku, nie byly utrzymywane w dobrej kulturze rolnej i dlatego zgodnie z Traktatem Akcesyjnym nie zostały zakwalifikowane do dopłat obszarowych). Tutaj podam jeszcze jeden przyklad z wlasnego podworka. Otoz na dzierzawionej dzialce 10 ha mialem 0,30 ha pozostalosci po siedlisku. Kamienie, pozostalosci fundamentow, krzaki inny syf. Lezalo to odlogiem a ja uprawialem 9,70 i tyle tez deklarowalem do doplat. Dwa lata temu usunalem ten syf, nie zostal po nim slad, teraz uzytkuje dzialke w calosci, jesli przyjedzie kontrola stwierdzi 10 ha. Jednak do doplat deklaruje dalej 9,70 ha. Dlaczego, otoz te 0,30 ha bylo obarczone kodem DR10; mam prawo je siac i zbierac ale platnosc mi do nich nie przysluguje. Niestety, ale tak stanowi prawo...

 

Jesli chodzi o odwolanie jest to niezbite prawo kazdego obywatela RP regulowane przez Kodeks Postepowania Administracyjnego, i jesli ktokolwiek czuje sie pokrzywdzony decyzja wydana przez organ pierwszej instancji ma prawo sie odwolywac. Jesli druga instancja podtrzyma decyzje pierwszej zostaje jeszcze Sad powszechny... Jest to nasz przywilej jako obywateli panstwa demokratycznego i korzystajmy z niego. CO NAJWAZNIEJSZE ODWOLANIE NIE WSTRZYMUJE WYKONANIA DECYZJI, tak wiec nie moze i nie bedzie miala miejsce sytuacja ze nie otrzymacie platnosci do 50 ha poniewaz odwolaliscie sie o 0,05 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

yanecki fajnie że opisujesz jak działa agencja od kuchni, wiedza bardzo przydatna co do PEGów prawo stanowi że dopłaty nie przysługuja do działek nie będących w dobrej kulturze na dzien 30.06.2003 o ile dobrze pamiętam wiec każde zdjecie z innej daty nie jest dowodem obrazującym stan dizłaki na dzień 30 czerwca 2003 roku a już napewno nie pokazuje stanu pola do wniosku za rok 2009 gdzie obcina się powierzchnię bo widać jakiś podejrzany cień, a dopra kultura dopuszcza np do 50 drzew na ha łaąki. Inną sprawą jest dokonywanie pomiarów zarówno na zdjęciach tych co na geoportalu gdzie występują przesunięcia granic działek nawet o kilka metrów jak i podczas kontroli za pomocą GPS-ów, których dokładność jest także różna w zależności od modelu, ilości złapanych satelitów podczas pomiaru itd, urządzenia te nie posiadają np homologacji wydanej przez urząd miar i wag określając dokładność pomiarów danym urządzeniem tak jak homologowane są np wagi w sklepach czy policyjne radary. Agencja nakłada sankcje finansowe na podstawiewątpliwych dowodów Ciekawe jak by się czył pracownik agencj jak zatrzymałby go policjant i mówi według mnie jechał Pan/Pani 100 km/h i wypisuje mandacik 500 zeta. Moim skromny zdaniem agencja powinnna jak najbardziej stać po stronie rolnika i naszego kraju bo te dopłaty należą się nam jak psu zupa a my tylko sami się niszczymy. Oczywiści nie popieram tu ewidentnych wyłudzeń gdzie podaje się do dopłat pola ugurowane jako obsiane ale to łatwo sprawdzić bo pracownicy BP znają swój powiat i rolników, można też sprawdzić kto korzysta z dopłat do materiału siewnego i jest zarejestrowanym producentem w ARR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Yanecki. Jeżeli na danej działce w 2003 był ugór, to czy jest ona obarczona kodem DR 10 ? Gdzie to ewentualnie można sprawdzić? Myśle, że to jest ważne przy zakupie ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yanecki    0

PEGi i DR10 to temat rzeka, a wszystkich jego aspektow nie dam rady tutaj naswietlic. Chialem jedynie zasygnalizowac i w duzym skrocie opisac o co w tym wszystkim chodzi. Napisze moze jeszcze jaka jest przyczyna ciec do PEGow:

 

Rozporządzenie Rady (WE) NR 73/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. (...) uwzględniając wniosek Komisji

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,po konsultacji z Europejskim Komitetem Ekonomiczno Społecznym,po konsultacji z Komitetem Regionów : w punkcie 49 (w nawiasach) mówi,ze: " W początkowej fazie przydzielania uprawnień do płatności przez państwa członkowskie pewne błędy spowodowały, że rolnicy otrzymali szczególnie wysokie płatności. Zazwyczaj taka nieprawidłowość podlega korekcie finansowej do czasu podjęcia środków korygujących. Uwzględniając jednak czas, jaki upłynął od pierwszego przydzielenia uprawnień do płatności, niezbędna korekta spowodowałaby niewspółmierne ograniczenia prawne i administracyjne w państwach członkowskich. Dla zachowania pewności prawa należy zatem uregulować przydzielanie takich płatności."

 

 

Unia stwierdzila, ze dala nam za duzo pieniazy i teraz chce to ograniczyc. Robi to rekami agend rzadowych zajmujacych sie redystrybucja srodkow finansowych przeznaczonych dla rolnictwa, czyli Arimr w wypadku Polski. Obawiazkiem pracownikow Arimr, jest wypelnianie odgornych zalecen. Nalezy jednak pamietac, ze to Arimr jest dla rolnikow, a nie na odwrot i z tego wzgledu urzednicy Arimr sa zoobligowani działac na korzysc rolnikow. Musza jednak robic to w granicach prawa zarowno krajowego jak i wspolnotowego. Arimr nie stanowi prawa tylko je egzekwuje... O zasadnosci i sluznosci PEGow mozemy jedynie podyskutowac, ale na chwile obecna zarowno rolnicy jaki i urzednicy sa zoobowiazani do ich respektowania.

 

I jeszcze ciekawy artykul na koniec:

Krajowa Rada Izb Rolniczych - Odpowiedź MRiRW na wniosek KRIR w sprawie nieprzestrzegania przez ARiMR obowiązujacych norm prawnych

 

@maniek33 zalezy czy te grunty byly ugorowane (przy czym uznanie gruntu za ugorowany ma miejsce tylko wtedy, gdy grunt ten podlegal jakimkolwiek zabiegom uprawowym, zapobiegajacym wystepowaniu i rozprzestrzenianiu sie chwastów lub koszeniu) czy tez odlogowane. Jesli byly ugorowane platnosc jak najbardziej przysluguje. Jednak najlepszym rozwiazaniem byloby pofatygowc sie do BP Arimr i zwyczajnie zapytac czy na danej dzialce wystepuje kod DR10, a jesli tak to na jakim obszarze. Proponowalbym zadac pytanie w takiej wlasnie formie. Jesli zapytasz czy ktos pobiera doplaty z tytulu uzytkowania rolniczego tej dzialki pracownik bedzie mial prawo odmowic odpowiedzi powolujac sie na ustawe o ochronie danych osobowych. Pamietaj, ze musisz znac numer ewidencyjny tej działki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwasiule    0

PEG zagadka ;)

 

W treści decyzji o przyznaniu doplat za 2009 znalazła sie informacja że w wyniku kontroli administracyjnej stwierdzono że jedna z działek ewidencyjnych ma mniejsza wielkość użytkową niz ta, która była wskazana przeze mnie we wniosku. Roznica nie przekroczyla limitu (o ile dobrze pamietam 3%) wiec nie poniosłem z tego tytulu żadnej kary.

Razem ze spersonalizowanym wnioskiem o doplaty 2010 dostalem wykaz powierzchni PEG. Ta sama działka ma tu jeszcze inną, mniejszą niz powyżej stwierdzoną w kontroli powierzchię. Moje pytanie brzmi ktorą powierzchnię powinienem teraz uwzglednić podczas wypełniania wniosku? Skad taka rozbieżność? Jeśli była kontrola to mogła ona nastąpić jedynie drogą badania map (nikt nie mierzył tej działki). Dlaczego zatem nie zaktualizowana zostala wielkość PEG?

Czy w ogóle dopuszczalne jest podanie we wniosku większej powierzchni niż ta z PEG? Sprzeczne informacje znalazłem...

Co jeśli podam w tym przypdaku tą większą powierzchnię? Nie każą mi tego poprawić przy składaniu wniosku? Nie jest tak że to będą badać jako pierwsze przy przyjmowaniu wniosku?

I teraz w drugą stronę, jeśli PEG w innych moich działkach jest większy niż wielkości które podawałem do tej pory, czy mogę z czystym sumieniem zwiększyć wielkości zadeklarowane we wniosku? Tu nadmienię że moje wielkości były wyznaczane metodami chałupniczymi i zawsze wolałem podać trochę mniej by mieć pewność że nikt sie do tego nie przyczepi. Mogę te powierzchnie teraz zaktualizować w górę?

 

Bardzo proszę o pomoc osób które mają jakieś doświadczenia w tej kwestii.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Jak podasz wg PEG to i tak obetną Ci powierzchnię do powierzchni ewidencyjnej działki.

Ja pie****e te PEGi i piszę tak jak mam w aktach notarialnych - każą poprawiać - pojadę i będzie tzw "akcja z modrą" w celu wyjaśnienia kto ma rację czy geodeta po studiach z uprawnieniami co mierzył działki wraz z systemem ewidencji naszego kraju czy dziurawy system arimr. Wiele nie wskóram ale lepiej sie poczuję i paru pracowników wkurzę ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

U mnie wartość PEG działki obejmuje ok. 300 m odcinek drogi wojewódzkiej z porządnym asfaltem. Chyba będę musiał pobierać myto by być w zgodzie z prawdomównymi ortofotomapami ARiMR. Jeden z punktów mówiących jak wypełniać wniosek o dopłaty wskazuje by podawać wartości rzeczywiste dotyczące powierzchni działek a te będą podlegały rzetelnej weryfikacji przez ARiMR.

Dlatego we wniosku który od trzech tygodni jest już Biurze Powiatowym ARiMR działki mają obszar rzeczywisty, czasem większy od wartości PEG, czasem mniejszy, ale zmierzony solidnymi metodami. Pewnie będzie wojna z ARiMR.

@gwasiule piszesz we wniosku wartości PEG takie jakie podaje agencja, chyba że są one większe niż obszar podawany z EGiB, wtedy nie może oczywiście przekraczać tego drugiego. Z czystym sumieniem wal powierzchnię w górę do wartości PEG.

Ortofotomapy to może i prawda, ale osoby które je weryfikują niestety też się mylą. Spróbujcie sami zabawić się z pomiarem na geoportal pl.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwasiule    0

A co jesli zwieksze powierzchnie do PEG a potem w decyzji mi przysla ze w wyniku kontroli.. ble ble... przekroczona zostala wartosc użytkowa... Wychodzi na to że jak w rzeczywistości jest większa powierzchnia to i tak mozesz zgłosić tylko PEG, a jak mniejsza to już PEG nie jest ważny. To albo PEG jest wyznacznikiem albo nie!

 

Domyślam sie że gdyby w decyzji o przyznaniu doplat taki tekst pojawil sie to żadnym argumentem byłoby to że ta powierzchnia była zgodna z PEG. Lepiej juz chyba zostac przy starych powierzchniach.

 

Tylko co z ta działką która ma mniejszą powierzchnię PEG niż ta która została wykazana przez tą rzekomą kontrolę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

wtedy będziesz miał podstawę w formie decyzji urzędowej ARiMR do podjęcia działań mających na celu to wyjaśnić czyli wzięcie geodety i ponowny pomiar działki a później sprawa w sądzie.

 

Na razie jest tak. ARiMR twierdzi że działki jest mniej niż jest w rzeczywistości ale przyjechać i obmierzyć jej nie chce, do podpisania podsuwa kwitki z poprawkami itp. Poprosiłem w zeszłym roku o wydanie decyzji na piśmie i zaczęło się kręcenie że nie mogą itp.

 

Z całymi tymi PEGami będzie tak jak z prawem wykupu przez ANR ziemi - otrze się w pewnym momencie o Trybunał i będzie wszystko wyjaśnione. Musi się tylko odpowiednia ilość rolników wnerwić. Przecież jak ktoś kupił 1,8356ha ziemi (tyle wbite w księgach wieczystych i tyle jest w akcie notarialnym) to tyle ma a nie 1,79 jak potrafi sugerować ARiMR. W przeciwnym wypadku ARiMR neguje swoimi decyzjami działania organów państwowych.

 

Zresztą zauważcie że takie super dokładne sprawdzanie zaczęło się razem z kryzysem - po prostu utną każdemu co się da wg ich widzimisię.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj