sinus

Claas, John Deere czy Krone? Jaką prase proszę o radę.

Polecane posty

sinus    0

Witam wszystkich

Przymierzam się z zamiarem kupna prasy do SŁOMY do ciągnika Lamborghini 70KM. Podbierak min 1,80, bela 120/120 i żeby w miarę dobrze zbijała. Na uwadze mam trzy firmy:

• Claas

• John Deere

• Krone

Wyczytałem na forum że do słomy najlepsza jest łańcuchowa bo potrzebuje mniej mocy a zbija nawet ok. i słoma się nie zatrzymuje. Podobno dobra jest prasa Krone KR125 nie wymaga dużej mocy, dobrze zbija i jest dobrą firmą. Polecali też modele 130, Vario Pack 1800 czy KR 10-16. Którą wy polecacie?? Dobra jest też prasa John Deere 550 ale pasowa i żeby miała zgrzewane pasy. Podobno szybko się nią robi niż prasą Claas. Wystarczy 70KM do tej prasy?? Podobno potrzebują dużej mocy a jak się przyciśnie to lubią pasy strzelać. Ale wyczytałem też na forum że te pasy lubią się grzać i prasy się palą. Nie znalazłem opinii na temat John Deere ale o Claas pasowej znalazłem. Co możecie o tym powiedzieć czy to prawda czy mit?? Inni pisali że jak się dba o prasę to nie ma problemu z grzaniem się. Wypowiedzcie się na ten temat. Natomiast prasę Claas polecają modele Rollant 46 albo Variant 280RC (co to znaczy RC?? Czy chodzi o to że słoma jest cięta tz że prasa ma noże i tnie tą słomę??). Jedni piszą że potrzeba jest min 120KM a inni piszą że 80KM jest wystarczające. Mówię o łańcuchowej. Co o tym sądzicie i jaki model polecacie??

Na uwadze mam prasę łańcuchową bo lepsza do suchej słomy bo się nie zatrzymuje, albo pasową ale nie wiem jak jest z tymi pasami czy się faktycznie grzeją i ile mocy potrzebują. O prasie walcowej przeczytałem różne pinie i pisaliście że trzeba zwrócić uwagę na ząbki na walcach przy kupnie no i że lubi się słoma sucha zatrzymywać w niej, oraz potrzebują dużej mocy pod koniec kiedy zbijają bele. Więc wydaje mi się że prasa walcowa odpada. Ale proszę o komentarze na ten temat czy mam rację.

Chciałbym żeby prasa automatycznie owijała a nie na sznurek. Mam jeszcze pytanie o co chodzi z prasą z „centralnym smarowaniem” czy to jest ważne i potrzebne???? Proszę o wyjaśnienie. Inne pytanie jakie mam to co to znaczy że prasa jest zmienno komorowa czy to znaczy że mogę sobie ustawić różne wymiary beli?? Jeszcze chciałbym uzyskać opinii na temat czy owijać sznurkiem czy siatką, podobno siatką idzie szybciej ale drożej a sznurek lubi pękać?? Co wy radzicie?

 

Wiem że się dużo opisałem ale zależy mi na waszej opinii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katator    472

Dużo masz zamiar bel robić w sezonie? Ile możesz przeznaczyć na prasę?

Odnośnie twoich pytań to:

- centralne smarowanie służy do automatycznego smarowania łańcuchów napędowych co znacznie wydłuża ich żywotność.

- w prasie zmienno-komorowej, można ustawiać wielkość beli, ponadto prasa zmienno-komorowa zbija balot podczas calego procesu napełniania komory a nie tylko w ostatniej fazie jak to ma miejsce w prasach stało-komorowych.

- zdecydowanie siatka. Siatka jest droższa w zakupie, ale po uwzględnieniu kosztów paliwa, czasu na owinięcie beli, amortyzacji sprzętu itp. które są dużo wyższe w przypadku sznurka zdecydowanie bardziej opłaca się owijać siatką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawello15    1

ja mam prase class rollant 46 roto cut (z rotorem i nożami) ciągałem ją zetorem 7211 tyle że bez noży , centralne samrowani polega na tym że nalewasz oleju do zbiorniczka i same się smarują łańcuchy ,a na zwykłej sam musisz smarować,zmienno komorowa to możesz zmieniać wielkości beli , siatką jest dużo szybciej (sznurek chyba nie lubi pękać)

 

ktoś mnie uprzedził

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sinus    0

katator nie wiem dokładnie ile będę robił beli w sezonie bo będę dopiero zaczynał swoją przygodę z belami bo do tej pory miałem pole puszczone w dzierżawę pierwszy raz będę robił bele które będę spalał w specjalnym piecu i ogrzewał dwa budynki. Nie zajmuje się typową gospodarką typu krowy, świnie itp. Myślę że będę miał tej słomy około z 10 hektarów. Twoja wypowiedź dużo zmieniła także dzięki za opinie

 

prasa zmienno-komorowa zbija balot podczas calego procesu napełniania komory a nie tylko w ostatniej fazie jak to ma miejsce w prasach stało-komorowych.

 

jeżeli chodzi ci o prasę zmienno-komorową to mówisz o pasowej prasie bo ona zbija od samego początku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Ja proponuje JD nie z przekonania do marki ale z jakości zwijanych bel. Tysiące belek robi mój kumpel starą prasą JD540. Model już ma kilka lat ale sprawdza się perfekcyjnie. Ciąga ją U914 i nie ma problemów z tzw "dobijaniem". Ciągnik pracuje na takich samych obciążeniach(no pod koniec może większych). Ta prasa poprostu ŻRE wszystko(jak sam mówi jej właściciel). Myśle że 70 km starczy do tej pracy i będzie to bardzo wydajny zestaw i warto pomyśleć o jeździe na usługach bo warto ;) . Ja proponuje JD550 i na allegro można znaleźć kilka takich maszyn w przyzwoitym stanie ;) pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katator    472

Z 10ha słomę będziesz zbierał. To można policzyć , że średnio uzyskasz 20 bel z ha czyli ok 200 belek rocznie. Na taka ilość to ja, bym się zbytnio nie kierował marką, tylko stanem technicznym, bo rozumiem, że prasa ma być używana. Krone KR są dosyć lekie na ciągnik a i z uwagi na łańcuchową komorę nie będzie problemu ze zbieraniem bardzo suchej słomy. Poszukaj takiej z szerokim podbieraczem i z siatką i spokojnie Ci wystarczy.

Co do twojego pytania, to jeśli mówię o prasie zmienno-komorowej to nie mam na myśli wyłącznie pras pasowych. Oprócz pasowych pras zmienno-komorowych, są również prasy łańcuchowe zmienno-komorowe, np. krone VarioPack. Poza tym nie wszystkie prasy pasowe musza być od razu zmienno-komorowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Massey1993    15

skoro to do ogrzewania to nie musi prasa byc taka swietna i zeby byla malo awaryjna czyli w pasowej przy dluzszym zuzyciu maga popekac pasy i cos bez nozy bo po co noze do slomy lancuchowa jakas powinna byc ok a co do siatki i sznurka to az takiej duzej roznicy nie ma cenowej wiec siatka to super sprawa i wcale nie taka droga walcowa jest praktyczna i malo awaryjna ale nie nadaje sie do slomy wiec nie radze jej kupowac polecam krone zminenno-komorowa


kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sinus    0

Tak po zastanowieniu to myślę nad prasą John Deere. Który model polecacie?? Ja dużo znalazłem pozytywnych opinii na temat modelu 550 głównie ten model górował. Wy też uważacie że to jest dobry model czy może polecacie jakiś inny, sprawdzony??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

Dobra by byla krone 125 ale waski bodbierak ja bym stawial na claasa ;)

KR130 podbierak mają 180 lub 200 cm i to są zielone a KR125 czerwone i różnią się szer. podbieraka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CWIREK6    0

Z 10ha słomę będziesz zbierał. To można policzyć , że średnio uzyskasz 20 bel z ha czyli ok 200 belek rocznie. Na taka ilość to ja, bym się zbytnio nie kierował marką, tylko stanem technicznym, bo rozumiem, że prasa ma być używana. Krone KR są dosyć lekie na ciągnik a i z uwagi na łańcuchową komorę nie będzie problemu ze zbieraniem bardzo suchej słomy. Poszukaj takiej z szerokim podbieraczem i z siatką i spokojnie Ci wystarczy.

Co do twojego pytania, to jeśli mówię o prasie zmienno-komorowej to nie mam na myśli wyłącznie pras pasowych. Oprócz pasowych pras zmienno-komorowych, są również prasy łańcuchowe zmienno-komorowe, np. krone VarioPack. Poza tym nie wszystkie prasy pasowe musza być od razu zmienno-komorowe.

APROPO PRAS ZMIENNO-KOMOROWYCH TO BĘDĘ POLEMIZOWAŁ,BO ZMIENNA KOMORA JEST POTRZEBNA TYLKO DO SIANOKISZONKI,A ZA TYM IDZIE CENA PRAWIE X2. DO SŁOMY WYSTARCZY ZWYKŁA WALCOWA PRASA, SAM MAM TAKĄ I SZCZERZE MÓWIĄC TO JESTEM BARDZO ZADOWOLONY Z NIEJ

 

Popraw na małe litery i na przyszłość nie pisz z Caps Lockiem!!

Edytowano przez robertbara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sinus    0

Zastanawiam się nad kupnem John Deere 590 może 580 ale bardziej się nastawiam na 590, pasowa owijana siatką, ale też zastanawiam się nad Krone 130. Który model bardziej polecacie bo ja bardziej jestem nastawiony na JD myślicie że to będzie dobry wybór??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

naprawdę na te 200 bel potrzebna Ci prasa???


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sinus    0

No potrzebna. Z najmem prasy też jest różnie albo nie ma czasu albo zrobi takie bele że ręka wchodzi itp. Ja nie będę tylko prasował u siebie będę jeździł dalej i zbierał słomę bo ze swoich hektarów będę miał za mało słomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    688

Jeśli już ma paść wybór na prasę John Deere to do 70 km 550 będzie najlepszym wyborem. 580 i 590 będą za duże. Przy zbiorze samej słomy rotor może być przydatny ale musisz się liczyć z dodatkowym obciążeniem dla ciągnika noże absolutnie są Ci nie potrzebne. Prasy John Deere są na prawdę dobre i jako pasowe bardzo cicho pracują zmienna komora dobija bele od rdzenia więc są równomiernie zagęszczone. Z tym zapalaniem się i częstym zrywaniem pasów to już na prawdę są dobre mity wymyślane :D centralne smarowanie jest swego rodzaju wygodą ale co będzie jeśli kanalik doprowadzający smar się zatka jakimś syfem? Jeśli będzie to ok ale i tak będziesz musiał kontrolować łańcuchy. Za 25 tyś spokojnie kupisz JD 550 w dobrym stanie i z siatką.

 

Zachodnia belarka do 25 tyś? - Agrofoto.pl Forum

A ten temat przeglądałeś??


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

A poza tym to jeżeli prasa na tak małą ilość balotów to polecałbym już polską. Tanie i nie przeciążysz przy słomie więc zastanowiłbym się nad krajowymi prasami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

było powiedziane do ilu tyś zł ma być ta prasa???

 

na jaki rozmiar bel jest przystosowany ten piec???ja bym szukał prasy która oferuje największy stopień zgniotu, bo im więcej beli w beli, tym mniej pracy przy transporcie i rzadziej ładuje się do pieca co am chyba największe znacznie...

 

więc na dobrą sprawę zmienna komora i noże... :D


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sinus    0

Z tego co przeglądałem to JD 550 za 25 się kupi. Myślałem o większym modelu np 590 no to trzeba dać tak po 30 tys. Bele mają być 120/120 na takie piec jest przystosowany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    688

Ale większy model tak na prawdę nie będzie Ci potrzebny :D Ewentualnie masz wtedy opcję rotora ale 70 km będzie za mało. Jak w 550 dobrze nastawisz zgniot to bele będą wystarczająco mocno zbite i zagęszczone.


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

moim zdaniem 200szt to troche za malo na kupno prasy, uzywana zwroci sie dopiero po 5 latach liczac ze zrobienie beli kosztuje 10zł a prasa kosztowac bedzie 10tys zł. Trzeba liczyc sie tez z tym ze uzywana moze byc awaryjna a koszt naprawy zagranicznej nie jest taki maly

 

gdybym byl w poblizu to te 200 bel zrobilbym Ci w niecaly dzien i mialbys spory upust:)


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sinus    0

Ma może ktoś polską instrukcję do JD 580? Może ma w wersji elektronicznej i mógłby mi wysłać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marinos    0

ja mam prase class rollant 46 roto cut (z rotorem i nożami) ciągałem ją zetorem 7211 tyle że bez noży ,

powiedz jak ci 7211 sprawował przy tej prasie, podoba mi się claas 46 rc, nawet mam możliwość kupna takiej, ale powiedziano mi ze trzeba do niej min. 80 hp i że mój zetor 7245 nie da z nią rady, gdy schowasz noże to aż tak zmniejsza się zapotrzebowanie na moc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj