Polecane posty

ChiquitaB    754

witam.

Przygotowuje sie do modernizacji starej obory z niskim stropem i problemem jest właśnie duchota i wilgoć w zimę w oborze. Są zrobione dwa kwadratowe kominy wentylacyjne ale brak kratek wlotowych na ścianach. Jak obliczyć potrzebną wielkość kratek wlotowych do kubatury pomieszczenia i kominów wylotowych? W kominach chcę zamontować wentylatory z regulacją obrotów. A kratki kilka centymetrów pod stropem. Wydaje mi się że to powinno wyeliminować efekt zaduchy w oborze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2Reebok    0

Witam. Niedawno wymieniłem dach na oborze, nowe krokwie, blachodachowka. Po między blachodachowka i krokwiami znajduje się folia. Obora posiada strop, w syropie są wentylację (rura spiro) i to wszystko jest zakończone daszkami nad dachem. Niestety po wymianie dachu nad gąsiorami skrapla się bardzo dużo wody miejscami woda się wręcz leje, wszystko spływa po folii, spada na trop i przecieka do obory. Jak temu zapobiec ? Dodam że na strychu obory jest też ciągle otwarte okienko a także drzwi aby był przewiew...niestety to nic nie pomaga. Czy to minie ? Dach jest nie dawno wymieniony. Jak temu zapobiec ? Bardzo prosiłbym o informację za które z góry dziękuję Wam agro-forumowicze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054
Nie znam się ale po mojemu trza te wodę z folii złapać i odprowadzić... Rynnna wewnątrz poddasza? Bez improwizacji chyba się nie obejdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sadek9    186
A nie masz może opcji żeby zrobić wywietrzniki w kalenicy? bo jeśli tak to próbował bym od czegoś takiego zależy jak to wygląda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196
to nie jest wina dachu tylko wentylacji masz mało wydajna wentylację. musisz założyć wentylatory w kominy wentylacyjne bo widocznie wentylacja grawitacyjna się nie sprawdza i musi być wymuszona. A co w tym budynku hodujesz ile szt i jakiej średnicy sa kominy wentylacyjne na dachu po wina być specjalna blacha po której się nie skrapla tylko skoro masz strop to powinno się skrapla po stropie a nie po dachu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2Reebok    0
8 minut temu, gosciu506 napisał:

to nie jest wina dachu tylko wentylacji masz mało wydajna wentylację. musisz założyć wentylatory w kominy wentylacyjne bo widocznie wentylacja grawitacyjna się nie sprawdza i musi być wymuszona. A co w tym budynku hodujesz ile szt i jakiej średnicy sa kominy wentylacyjne na dachu po wina być specjalna blacha po której się nie skrapla tylko skoro masz strop to powinno się skrapla po stropie a nie po dachu

Wentylacja mam 150 (rura spiro) nad dachem daszki. Długość obory 30metrow gdzie na całości jest 7 wentylatorow. Czy uważasz że wymiana wentylatorow na kominybtakie samoobracajace się z powietrzem będzie lepsze? Bydła jest w tej czesci 27 sztuk. Jest strop. Woda nie skrapla się po blachodachowka tylko folli(membranie) i skapuje na strop. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2Reebok    0
Przed chwilą, withanight napisał:

A membranę dobra stroną położyli?

A jaka strona i  napisami powinna być poprawnie? Sprawdze i dam znać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2Reebok    0
1 godzinę temu, Elektro2015 napisał:

Czy rury masz pionowo do góry bez żadnych złamań?

Są załamania ale to rury spiro są elastyczne w wygieciach. Czy to może być wada że są trochę wygięte ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Kolego, rury spiro 150 w takiej ilości to kropla w morzu. U ojca w oborze na długości 25m były 4 wywietrzniki o średnicy 0,5x1m i w zimie ledwo dawały radę ,

Skoro skrapla się na membranie, to znaczy, że większość wymiany wilgoci w powietrzu idzie przez strop. A to oznacza, że jest słabo izolowany i "zimny", czyli ucieka przez niego duża ilość ciepła, a wraz z nim wilgoć.

Musisz zwiększyć ilość wywietrzników, bo nawet wymuszenie wentylacji przy tej ilośći  i średnicy rur ci raczej  nie pomoże. Jeśli to w miarę nowy budynek i masz na niego plany budowy, albo gdzieś leżą stare, to popatrz, jaka wentylacja była w planie i porównaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196
@ jachooo dobrze pisze brak izolacji stropu w poprzednim poście zapomniałem o tym napisać i też uważam ze minimum 4 kominy wentylacyjne 70cm i wentylator do tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jaki to strop? Dużo wskazuje na to, że strop jest zbyt słabo izolowany, należy to poprawić.

Po drugie: folia powinna być o dużej paroprzepuszczalności i ułożona dobrą stroną.

  • Like 2

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

jedno pytanie skroplona woda po której stronie splywa ? po folii czy pod nia ? moze pytanie głupie ale wnioslo by sporo w temat 

,roznica temperatur w przypadku blachy powoduje własnie duże skraplanie lecz cała woda powinna byc odprowadzona do rynny na zewnętrz budynku

,jesli się natomiast skrapla od strony strychu to mam pytanie czy jest zrobiona prawidłowo  dylatacja ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

A mi się coś zdaje i temu się wcześniej śmiałem że... ta folia się kończy wewnątrz budynku a nie w rynnie.... ot problem partactwa. No chyba że faktycznie odwrotnie założona.... a te kominki spiro to ubaw po pachy: suma przekrojów wszystkich tych rureczek to jakieś 0,12m2. Tyle a nic to na jedno wychodzi

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Wląsnie dlatego pytam ,i mam podobne wrażenie ,

ciekawi mnie jeszcze jaki to strop czy drewniany ,czy betonowy ,na tym drugim takie cuda nie powstaną ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jaki to strop? Którędy przecieka do obory?

  • Like 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2Reebok    0

Strop jest betonowy. Stojąc na strychu jak dotkne dłonią folie to jest Mokra. I skrapla się na strop. Czy folia jest dobra strona założona i czy kończy sie wewnątrz budynku czy w rynnie dam znać jutro rano musze to sprawdzić te wszystkie Wasze uwagi za które oczywiście dziękuję. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2Reebok    0

A co w przypadku jeżeli folia jest odwrotna strona założona bądź kończy się wewnątrz budynku nie na rynnie ? Da się to jakoś naprawić? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

ta da sie - obrócic folie....

Co do wilgoci  na poddaszu  to cos masz wg mnie nie tak z tymi pseudo kominami wentylacyjnymi - rura spiro sie nie nadaje chyba na taka ilosc pary bo po prostu nie jest szczelna, po drugie nie jest ocieplona i zbyt szybko sie wszystko skrapla.

Ja bede robil wyciągi to z podwojnych rur i w środku izolacja prawdopodobnie z welny lub gotowe rury preizolowane tak aby para nie "stygła" zbyt nisko i wylatywała kominem nad dachem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

i sporo juz wiemy ,jak będziesz na strychu zrób zdjęcie i wrzuć na forum ,

ja złą wetylacje wykluczam ,,takie cuda nie dzieją się na betonowym stropie ,,gdyż on sam w sobie robi izolacje od pary z budynky ,problem tkwi w złej dylatacji lub żle załozonej folii ,napisz mi jeszcze czy folia gdzieś bezpośrednio dotyka blachy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2Reebok    0
2 minuty temu, Tomasz78 napisał:

i sporo juz wiemy ,jak będziesz na strychu zrób zdjęcie i wrzuć na forum ,

ja złą wetylacje wykluczam ,,takie cuda nie dzieją się na betonowym stropie ,,gdyż on sam w sobie robi izolacje od pary z budynky ,problem tkwi w złej dylatacji lub żle załozonej folii ,napisz mi jeszcze czy folia gdzieś bezpośrednio dotyka blachy?

Raczej nie dotyka. Jutro postaram się zrobić zdj. Zła dylatacja ? Tzn ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petroszz
      Witam
      Jestem w trakcie budowy obory na opasy na głębokiej ściółce ale mimo to chcę zrobić zbiornik i po jednej kratce  na dwa kojce odprowadzającej gnojówkę. Po co mi zbiornik przy głębokiej ściółce?  Takie zabezpieczenie w razie katastrofy wodnej w budynku i do odprowadzenia wody po myciu kojców.    I tu pojawia się moje pytanie, gdzie umiejscowić zbiornik? Pod stołem paszowym? Pod podjazdami? Nie mam za bardzo miejsca w koło obory żeby wyłączyć miejsce pod zbiornik bo albo będą tam okólniki albo podjazd albo przejazd do innych budynków.  
       
    • Przez Adrian3210
      Witam
      Potrzebuję porady czy będzie opłacalne postawienie obory na ok 10 opasów takich do 600 albo do 350kg. Byłą by to przybudówka do stodoły czyli musiałbym dostawić 3 ściany. Dodatkowo dobrze by było, żeby można było obornik turem wybierać. Jakie materiały byłyby najtańsze no i wytrzymałe? Szczególnie chodzi mi o dach. Jaki byłby przybliżony koszt?
    • Przez ZYLA
      Witam. 
      Jestem zmuszony zmienić cały dach na wiekowej oborze. Chciałbym się poradzić jak to wykonać w miarę ekonomicznie. 
      Obora mała bo 8/15m, sklepienia brak i tak pewnie zostanie bo ściany i moja kieszeń nie utrzyma sklepienia betonowego. Chciałbym podnieść ścianę ze dwa pustaki i wylać wieniec. Na to położyć coś w stylu konstrukcji @czesio200 
      Pod tym, by odizolować więźbę przed oparem myślałem by podwiesić płytę obornicką, a może wy podsuniecie coś jeszcze tańszego co by się nadawało? Dwa kanały wentylacyjne by wystarczyły? 
      Co o tym wszystkim myślicie? 
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Piotrswider
      Witam,w wakacje planuje zmodernizowac obore (10mx23m) na uwzieziowo na ruszta,w budynku będzie 34 sztuk(doroslych),obore zamierzam brzerabiac na wlasną rękę,czy moglbym liczyć  na wskazówki/rady/uwagi na co zwrócić uwagę podczas budowy kanałów pod ruszta,jak połączyć z szambem,ile zrobić otworów do mieszadła jakie spadki itp. (nie chce szamba pod stanowiskami/obora),chce dac ruszta 60'tki.
       Z góry dziękuję za rady,pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj