Polecane posty

mateuszm    0

Witam mam taki problem że każdej zimy wilgoć w oborze jest tak duża że leje się po ścianach, a jak wy sobie z tym radzicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor12741    11

Dobra wentylacja i tyle. A jaką masz oborę??

Edytowano przez andrzej2110
Caps Lock

Zetor Forterra 115, Ursus c-385+tur, Zetor 7745, Zetor 7211

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

Mam taki sam problem , niby mam wyciągi powietrza i pouchylane okna, (ale to i tak za mało budynek jest niski) a może wentylatory by pomogły bo słyszałem pozytywne opinie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bel920    8

Też mam problem z wilgocią nowa i wysoka obora ale od jesieni woda się lała, latem zamontowałem wentylatory kupione na allegro i wyłącznik czasowy, włączam co około 30min na 5min i problem wilgoci został zredukowany do ok 70%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

Welbowana ta obora, my mamy w kalenicy wywietrznik i w ścianach i problemu nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateuszm    0

No właśnie obora jest niska ze stropem:/ a jakieś chemiczne wynalazki wchłaniające wilgoć albo coś w ten deseń??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

Po co sobie życie utrudniać, lepiej zainwestować w system wentylacji i problemu nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

Zamontuj jakąś rurę od kalenicy przez strop i będziesz miał wentylację grawitacyjną tylko żeby gdzieś nachodziło "świeże" powietrze np.przez okno


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkk2006    0

Ja mam wentylatory ale jakies felerne mi sie chba trafily bo po 2 miesiacach silniki padly ;) Teraz mysle nad wyciagami o ktorych pisze ferdek1 mam jeszcze polowki dzwi takie jak w stadninach ale ich uzywam tylko w lato.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drViohman    0

To nie chodzi o wentylację, tylko izolację. Zawsze tam, gdzie jest różnica temperatury - skrapla się para wodna. Jeśli leje Ci się z sufitu, to po prostu nie jest odizolowany od góry. Zawsze część słomy prasuję w małe kostki i dokładnie układam na strychu. I nigdy nie biorę tej najniższej warstwy, dopiero jak się zrobi ciepło na wiosnę. A na ścianach też się skrapla, kiedy zrobią się większe mrozy, szczególnie na rogach ścian. Lekarstwem na to może być tylko ocieplenie ścian, zawsze od zewnątrz, np. styropianem. Mnie na to nie stać. Ten stan trwa dość krótko i jakość się przetrzyma. Wilgoć znika gdy temperatura na zewnątrz podniesie się przynajmniej do minus 5 st.C. W zasadzie u mnie wystarcza izolacja sufitu, słomą od góry. Wentylacja niewiele da, a zwiększenie nawiewu zimnego powietrza z zewnątrz, może tylko pogorszyć sytuację i dodatkowo spowodować wyziębienie obory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

Zdecydowanie przyłączam się do kolegi powyżej. Woda na ścianach to nie wina wentylacji a izolacji ścian! U mnie wentylacja jest tylko grawitacyjna w oborze bydła aż nadto a w zimie i tak nie mam problemów z wilgocią na ścianach. Ściany są podwójne ze szczeliną w środku i to wystarczy jako izolacja do obory. A jeśli ktoś już postawił oborę z pojedynczą ścianą to chyba musi pomyśleć o ociepleniu z zewnątrz. Ale steropian to raczej mało praktyczne ocieplenie na obory - łatwo zniszczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

Michu7 jak możesz się zgadzać jak masz wentylację w stodołach nie ma izolacji a wilgoci nie ma :) bo i zwierząt producentów pary też nie :D Izolacja swoją drogą ale bez przesady delikatna (wg domów) ważna jest wentylacja obsada bardzo duża to i wymiana powietrza musi być

Ot weźcie kąpiel/prysznic przy zamkniętej wentylacji i bez wietrzenia i powiecie może że macie za słabą izolację łazienki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drViohman    0

W stodołach nie ma różnicy temperatur, na zewnątrz i wewnątrz, to nie ma skraplania pary wodnej. Co innego w oborach. Jak nie ma izolacji to co? Puścisz wentylator na ściany i problem zniknie? Może tak, ale czy to dobre dla zwierząt, stać w takim przeciągu?

Zresztą otwórz wrota obory, na oścież, przy minus 20 st. C. Będziesz miał full wentylację, ale zobaczysz od razu jak para się skrapla - dosłownie mgła w oborze, że ręki wyciągniętej nie ujrzysz. Po jakimś czasie powietrze się oczyści i mgła zniknie, ale temperatura w oborze obniży się poniżej zera i taki będzie efekt full wentylacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

Izolacja ale tyle co ściany są starczy po co styropian to nie pomoże

(Wspominałem o łazience)zaizolujesz oborę zamkniesz szczelnie i co ? Którędy "wyjdzie " para wodna właśnie po to jest wentylacja po co jakieś wentylatory' komin wentylacyjny powyżej dachu i grawitacyjny wyciąg będzie który można regulować i żadnych przeciągów nie będzie ani nawet ochładzania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drViohman    0

Oczywiście, że jakaś wentylacja musi być. I stosunek nawiewu do wywiewu powinien wynosić: 1 : 2.

Ale izolacja ścian i sufitu jest najważniejsza. Bez niej, na zimnych ścianach - para wodna nie wyjdzie, tylko skropli się, powodując problemy, jak u autora tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferdek1    8

Jak podaje sprzedający to jest wentylator ścienny więc długo nie wytrzyma jak go zamontujesz w kominie bo on ma pracować w pionie a nie w poziomie


wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a

Edytowano przez romuald90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    185

u mnie tez sciany mokre i wszystko dyszy.

 

Kolego sam odpowiedziałeś sobie na pytanie- sciany mokre i bydło dyszy bo jest wysoka wilgotność i wysokie stężenie gazów w oborze i rozwala  im płuca a pewnie wszystkie otwory szczelnie pozamykane żeby było ciepło w oborze? i tak kółko sie zamyka. u mnie najzdrowsze cielaki to te co stoją w stodole bez stropu. Tam jak zajde to nie usłysze nigdy żeby któryś duszał albo kasłał. Jeden tylko warunek - zero przeciagów.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petroszz
      Witam
      Jestem w trakcie budowy obory na opasy na głębokiej ściółce ale mimo to chcę zrobić zbiornik i po jednej kratce  na dwa kojce odprowadzającej gnojówkę. Po co mi zbiornik przy głębokiej ściółce?  Takie zabezpieczenie w razie katastrofy wodnej w budynku i do odprowadzenia wody po myciu kojców.    I tu pojawia się moje pytanie, gdzie umiejscowić zbiornik? Pod stołem paszowym? Pod podjazdami? Nie mam za bardzo miejsca w koło obory żeby wyłączyć miejsce pod zbiornik bo albo będą tam okólniki albo podjazd albo przejazd do innych budynków.  
       
    • Przez Adrian3210
      Witam
      Potrzebuję porady czy będzie opłacalne postawienie obory na ok 10 opasów takich do 600 albo do 350kg. Byłą by to przybudówka do stodoły czyli musiałbym dostawić 3 ściany. Dodatkowo dobrze by było, żeby można było obornik turem wybierać. Jakie materiały byłyby najtańsze no i wytrzymałe? Szczególnie chodzi mi o dach. Jaki byłby przybliżony koszt?
    • Przez ZYLA
      Witam. 
      Jestem zmuszony zmienić cały dach na wiekowej oborze. Chciałbym się poradzić jak to wykonać w miarę ekonomicznie. 
      Obora mała bo 8/15m, sklepienia brak i tak pewnie zostanie bo ściany i moja kieszeń nie utrzyma sklepienia betonowego. Chciałbym podnieść ścianę ze dwa pustaki i wylać wieniec. Na to położyć coś w stylu konstrukcji @czesio200 
      Pod tym, by odizolować więźbę przed oparem myślałem by podwiesić płytę obornicką, a może wy podsuniecie coś jeszcze tańszego co by się nadawało? Dwa kanały wentylacyjne by wystarczyły? 
      Co o tym wszystkim myślicie? 
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Piotrswider
      Witam,w wakacje planuje zmodernizowac obore (10mx23m) na uwzieziowo na ruszta,w budynku będzie 34 sztuk(doroslych),obore zamierzam brzerabiac na wlasną rękę,czy moglbym liczyć  na wskazówki/rady/uwagi na co zwrócić uwagę podczas budowy kanałów pod ruszta,jak połączyć z szambem,ile zrobić otworów do mieszadła jakie spadki itp. (nie chce szamba pod stanowiskami/obora),chce dac ruszta 60'tki.
       Z góry dziękuję za rady,pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj