pawelec

jaka formownica??

Polecane posty

pawelec    89

witam, chcialbym sie doweidziec jakich formownic uzywacie?? formownice, redliniarki, jak zwał tak zwał :P mysle ze kazdy wie oco chodzi!

jaka polecacie do ziemniaków?? bo taka mnie interesuje

 

pozdro 580!!


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

My używamy dwóch formowic, obie są do szerokich rzędów ( 90 cm).

Jedna to polski produkt, bierna formownica firmy remprodex, jakość wykonania średnia, musieliśmy wzmocnić ją i dołozyć 3-4 worki z tyłu na blachę formującą żeby lepiej ją dociążyć, jest ona 4 rzędowa chodzi z ciągnikiem 70 lub 100 koni oba 4wd. Jeżeli są dobre warunki i dobrze uprawiona ziemia przed sadzeniem to jeden przejazd wystarczy w innym przypadku trzeba jechać 2 razy lub przed formowaniem przejechać kultywatorem takim przerobionym że ma zęby które idą między rzędy i wzrusza on wstępnie glebę, jakby byl przedni tuz to taka maszyna by byla z przodu ciągnika a z tylu formiarka. Lepszą maszyną jest niemiecki Grimme, nim zawsze na raz się jedzie, ma lepsze zęby i sprężyny silniejsze, rama solidniejsza, ale maszyna chyba prawie dwa razy droższa niż polska. Gdybyśmy kupowali jeszcze raz to wzięlibyśmy grimme bo by się w paliwie duża część zwróciła. Do formiarki 4 rzędowej trzeba mieć sadzarke 4 rzędową inaczej lipa, ciągnik najlepiej 70-80 koni z napędem, z tyłu w ciągniku mamy opony 16.9 lub 18.4 cala.

Druga formiarka to produkt francuskiej albo belgijskiej firmy Baselier, również 4 rzędowa ale aktywna, chodzi z nią NH TM155 i ma co robić na cięższej ziemi, przedtem chodził z nią trochę Ursus 1212 a potem 1204 i w 1204 silnik do remontu po podgarnięciu kilkudziesięciu ha ( nie wiem dokładnie ile bo bylo to w 2006 roku, cześć robimy jedną a część drugą maszyną), aktywną robimy głównie na cięższych ziemiach gdzie bierna nie da rady. Jakość wykonania baseliera bez zarzutu, drogie są noże ale regenerujemy je przez napawanie.

Przedtem jak byliśmy w technologi 75 cm to mieliśmy bierną remprodexa również i aktywną ale nie pamiętam firmy, taka stara formownica.

Jak ktoś ma głównie ciężkie ziemie to polecam aktywnego baseleria lub grimma ( jak my kupowaliśmy to baselier był tańszy i lepszy od grimma, teraz grimme ma nowsze modele, dilerem baseliera i grimma była ta sama firma więc powiedzili naprawdę co lepsze).

Na lekkie ziemie najlepiej grimma biernego gdyż jest solidniejszy i są lepsze efekty jego pracy.

Oczywiście zakup takich maszyn jest opłacalny przy większym areale, my mamy 220 ha. Remprodex bierny kosztuje około 12-17 tyś ( zależy czy 75, 90 cm i rodzaj blachy z tyłu), grimme bierny coś 27-32 tyś, a aktywne maszyny to jakieś 40-50 tyś.

Jak sadzisz mało to poszukaj jakiegoś używanego Gruse biernego z zachodu lub na zachodzie , dobre maszyny lepsze od polskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysztofJ    0

Pielnik aktywny - (FORMOWANIE REDLIN) 70 lub 75 cm Multipiel Akpil cena brutto 13300 zł

Pielnik aktywny - (FORMOWANIE REDLIN) 75 lub 80 cm cena brutto 14100 zł

Akpil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

a 4 rzędowy masz w ofercie? A masz jakieś bierne obsypniki? Nie licząc tego pielnika sprzed 30 lat który już dawno na złom wywiozłem?

ten aktywny akpila trochę marne efekty pracy ma, może przed sadzeniem słabo wyrobione było.

Patrz tu, to jest nasz obsypnik z naszym ciągnikiem na naszym polu

Taki sam jest na sprzedaż w agraradzie. http://www.traktorpool.pl/dealersite/detail/index/homepage_id/14/machine_id/960626/

Powiększ zdjęcie i zobacz efekty pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

a jak się po tym ziemniaka sadzi? :P bo my zawsze sadzimy to idzie przejazd agregatem uprawowym dość głęboko i potem sadzarka taka zwykła, myślałem ze formownika używa się tylko do marchwi :P ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

po takim formowniku jak pokazałem w linku nie sadzi się ziemniaków. Najpierw się sadzi a potem formuje redliny. Znaczy sadzarka robi wstępnie takie niskie redliny a potem za pewien czas, na kilka dni przed przewidywanymi wschodami formuje się redliny formownicą bierną lub aktywną.

Taki formownik jak w linku używa się też do formowania rzędów do marchwi i pasternaku przed sadzeniem, ma takie coś brzozak2 - taka sama maszyna tylko z tyłu inaczej trochę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

@yarecki12 mógłbyś zrobić zdjęcia elementów roboczych tego formonika? Chodzi mi o ten aktywny :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Tu trochę widać na tym filmiku, obejrzyj cały, mój się różni tylko tą blachą z tyłu że robi 4 rzędy a ten 2 szerokie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

hmm to ta brona wirnikowa nie zrobi z sadzeniaka pure? te dwa szerokie rzędy to pewnie pod marchew?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

To nie jest brona wirnikowa, to raczej przypomina glebogryzarkę. To nie zrobi pure z ziemniaków bo po pierwsze jak formujesz to tylko sadzeniak siedzi w glebie na środku rzędu, po drugie zęby (noże) maszyny nie są na całej szerokości wału. Wszystkie aktywne obsypniki mają podobną budowę, różnią się głównie kolorem i jakością wykonania oraz przekładnią , sposobem przekazania napędu z przekładni do wału i tyłem maszyny bo mogą robić dwa szerokie rzędy lu 4 po 90 cm, mogą mieć różne blachy z tyłu które nadają ostateczny kształt kopcom, mogą być chromoniklowe blachy lub zwykłe albo takie rolki napędzane hydraulicznie głównie do marchwi, pasternaku i innych warzyw jak ma brzozak2 Agrofoto.pl Forum

Takie obsypniki aktywne mogą mieć trochę pozmieniane tam elementy robocze i koła utrzymujące wysokość i wtedy pracują one jako rozdrabniacze łęcin. Można też miec noże na całej szerokości wału i formować 4 rzędy zaczepić go na przednim tuzie, ciągnik na podwójnych bliźniakach a z tyłu ciągnika sadzarka która sadzi w kopce.

Można też przy sadzarce mieć blachę formującą i odrazu po sadzeniu mamy podgarnięte i spokój ale są dwie szkoły na ten temat.

Ziemniak bez formowania szybciej będzie kiełkować niż jakby go odrazu sformować przy sadzeniu, nie wiem ale chyba założymy do swojej sadzarki z tyłu blachę formującą coś pokombinujemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

dzieki chlopaki za opinie i rady! :)

mam 10ha ziemniaka i niewiem czy na taki areał warto kupowac aktywną formownice. Tzn napewno warto, bo lepiej doprawi glebe, a ja mam dosc srednio ciezka glebe z domieszla gliny, ktora lubi sie zbrylac, i gdy przy sadzeniu nie jest dostetcznie doprawiona to pozniej gdy pogoda nie dopisuje ( ulewne deszcze, dluga susza) ziemia pęka, ziemniaki zielenieją, i trudniejszy jest zbior z uwagi na te bryły ziemi.

W formownicy aktywnej mam peewnosc ze urobiona ziemia zachowa swoje wlasciwosci az do zbioru, rządki nie popękajją, itd.

z drugiej strony czy bierna formownica jak np z remoprodexu zda egzamin przy mojej glebie??

sam juz niewiem :/

 

a jaka sadzarke polecacie na moj areał?, tak odbiegajac od tematu :) mam najzwyklejsza łancuchowa :)

i przydalaby sie wieksza jakas ktora bedzie umozliwiala sadzenie 75cm i wzwyz

remprodex?

kora?

czy cos innego?


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Na taki areał niewarto pchać się w nowy drogi sprzęt raczej. Może kup jakąś formiarkę aktywną ale używaną niemiecka struika rumstadta. Wejdz na stronę wwww.agrarada.pl, my od nich braliśmy nowy sprzęt, maja używany w ofercie zadzwoń popytaj abyś zorientował się cenowo. Ale jak dobrze, głęboko uprawisz ziemię przed sadzeniem to bierna powinna dać radę. My myślimy drugą bierną kupić i robić na dwie bierne, a potem bierną i aktywną, bo nieraz aktywna na lżejszych ziemiach jest gorsza, niżej podgartuje, kamienie i się maszyna wyłącza, ciągnik więcej pali. Ale robimy na aktywną nawet na lżejszych aby zdążyć wogle z czasem. Sąsiad sadzi 5 ha ziemniaka i kupił nową formiarkę bierną remprodexa bo dostał dopłaty niskotowarowe a przedtem pożyczał.

Co do sadzarek , bierz taką aby sadzić na 75 cm bo 62,5 to przeszłość. Żadna z sadzarek na 75 cm nie pozwala sadzić na 90 cm , trzeba by dużo przeróbek wykonać. Obsypnik też, albo jest na 75 cm albo na 90cm. My stare obsypniki i sadzarkę sprzedaliśmy a kupiliśmy nowe na 90 cm. Sprzęt na 90 cm jest droższy. Nie ma polskiej sadzarki która ma 90 cm. Kup sobie może 4 rzędową remprodexa one dobre są kiedyś takie mieliśmy, można sadzić 80tką. Remprodex to najlepsza z polskich firm co robią sprzęt ziemniaczany. Pamiętaj , mając 4 rzędową sadzarką możesz mieć 2 rzędowy obsypnik, albo 4 rzędowy.

Ale mając 2 rzędową sadzarkę musisz mieć 2 rzędowy obsypnik bo jak będziesz mieć 4 rzędowy to źle nagarniesz poprzesuwasz.

Obsypnik bierny 4 rzędowy remprodex i sadzarka 4 rzędowa z tej firmy spokojnie mogą pracować z ursusem C385 lub podobne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

to co tak naprawde daje formowanie redlin takim sprzetem??


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Nie wiem co to co daje, to jest normalny oczywisty zabieg w prawdziwej uprawie ziemniaków, nie wiem co to daje bo nie mogę tego porównać z inną technologią bo od kiedy pamiętam to stosujemy.

A ty sadzisz jakieś ziemniaki? Jeśli tak to co robisz po posadzeniu? zostawiasz tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

sadze ziemniaki, gdybym nie sadzil, nie prowadzilbym tego tematu :D

po posadzeniu, okolo 10 dni po rozbronowuje, a pozniej przechodze kilkarotnie pielaczem i obsypuje tuz przed wschodami


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Aha taki motyw. Pokaż jak taki pielacz wygląda. Ile tych ziemniaków sadzisz , lub ile docelowo być chciał bo chyba zainteresowałeś się ziemniakami chipsowymi i frytkowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

nie, nie bede sadzil na frytki i chipsy, bo nie mam gdzie tego spredac w okolicy, nie ma zakladow na lubelszczyenie

sadze okolo 10ha, docelowo 20ha, retsza 20ha to zboza.

ziemniaki sprzedaje od poczatku czewrca przez cala zime. Wczesne sprzedaje na gieldzie w Elizowce k/lublina i zaopatruje sklepy w lublinie, pozniej od pazdziernika, teraz, i przez cala zime juz tylko sklepy.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

No to na 10 ha już można kupić formownicę jakąś. Ale napisz jaką masz sadzarkę, i musisz przejść na 75 cm wtedy jest mniej zielonych i ogólnie lepszy plon bo ziemniaki mają więcej miejsca. My się w jadalne nie bawimy nie ma na to czasu ani warunków. U mnie gość niektóre odmiany frytkowe sprzedaje jako jadalne i ludzie sobie chwalą. Te frytkowe co mamy to lepsze od większości jadalnych co w niektórych sklepach sprzedają. Bo chipsowe gorsze ale jak trzeba to też można zjeść.

Frytkowe są duże w kształcie elipsy aby wyszły długie frytki, my wsadzamy takie 3-4 ziemniaki do baniaka i obiad dla całej rodziny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

jakie odmiany jadalne sadzicie/sadziliscie? jakie lubisz jadalne?

 

obecnie sadzarka zwykla, lancuchowa :D taka jak najprostsza z akpila, sadze na 67cm :/ wiem ze to gowno nie robota, ale nie mam w tej chwili pieniedzy zeby cos zmienic. Moze zimą kupie cos. Kore, alno cos remprodexa. myslisz ze na 75cm, nie bedzie trzeba przeranbiac anny?? te lemiesze nie sa zbyt szerokie, i talerze tez.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Anna normalnie daje rade na 75 cm bo kopaliśmy annami też. Nawet na 90 cm raz kopaliśmy anną i jakoś szło.

Sadzarka 4 rzędowa i 4 rzędowa formiarka i robota będzie szła. Ewentualnie sadzarka 4 rzędowa i formiarka 2 rzędowa taniej będzie.

Nie pamiętam jakie odmiany jadalne mieliśmy, w tym roku żadnej, a kiedyś to nie pamiętam coś na S chyba. Santa ? Satina? Teraz mamy Santane - odmiana frytkowa, nie wiem jak smakuje bo tej akurat nie gotowaliśmy.

Nie wiem jakie odmiany jadalne lubię bo nie jem takich nie kupuję ziemniaków w sklepie tylko jemy chipsowe albo frytkowe. Jakby to wyglądało mając 220 ha ziemniaków iść do sklepu po 2 kg jadalnego na obiad czy coś, ludzie by wyśmiali:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

wedlug Ciebie na 10ha potrzebna jest deszczownia? mam gleby raczej srednie, i srednio ciezkie. gliniaste.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Deszczownia to długofalowa inwestycja. Ten sprzęt mało się zużywa, nie ma typowych przeglądów i napraw jak w ciągnikach zmian olejów płynów, nie ma zmiany elementów roboczych typu lemiesze zęby itp. Maszyny praktycznie bezobsługowe, bezawaryjne, tylko trzeba przesmarować tu i ówdzie, i kumatego gościa do obsługi żeby nie pogiął czegoś bądź nie wywrócił maszyny. Z deszczowniami jest tak że jednego roku się ich wogle nie używa a drugiego używa się jej na okrągło. Mamy kilka deszczowni, jedna to stary ocmis, pompował jakieś ścieki i musieliśmy wymienić turbinę która napędza zwijanie. Nie polecam czeskich deszczowni odra i palawa bo to przestarzała i nieefektywna konstukcja. Ale oprócz deszczowni trzeba mieć pompę - do ciągnika lub agregat czyli pompa odrazu z silnikiem - masz wolny ciągnik wtedy. Trzeba rury przesyłowe i przede wszystkim rzekę przy miedzy:D, można też wykopać studnię i z niej pobierać wodę lub jakiś staw. Podlewanie jest opłacalne bo w suchym roku zwiększa plon, a przynajmniej powoduje to że ziemniaki nie zwiędną w lipcu tylko się bedą jeszcze trzymać. My mamy gleby 4 i 5 klasa i jak sucho trzeba lać. W sąsiedniej gminie mają 1 i 2 klasę to nie podlewają, bo ziemia trzyma wilgoć i plony są dobre. Ale jak mokry rok to u nich woda długo stoi i więcej im wymokło w tym roku niż nam.

Słuchaj w ziemniakach jadalnych jest tak że jak suchy rok jest to cena skupu idzie zazwyczaj w górę, a dodatkowo jak przechowasz to już całkiem, jakbyś podlał i miał 50 ton z ha i sprzedał po 80 czy 90 groszy to policz sobie jaka to kasa - koszt sadzenia z porządnym nawożeniem, sadzeniaki firmowe (3000-4000 na ha koszt) to jakieś od 9 do 11 tysięcy + koszt podlania. Wtedy taka deszczownia zwraca się momentalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlis804wd    3
Napisano (edytowany)

Ja jeszcze raz wrócę do formownic do redlin pod (marchew, pietruszke) z firmy AKPIL http://www.akpil.pl/pl/produkt/130 . Ich oferta jest naprawdę atrakcyjna. Redliniarka 2 rzędowa akpilu kosztuje 16000 zł brutto (przynajmniej tyle mi powiedzieli) a redliniarka 2 rzędowa weremczuka 32000 zł brutto http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?app=gallery&module=images&section=viewimage&img=200374. Także różnica w cenie jest przez pół. Dlatego rozważam kupno tego pielnika aktywnego(redliniarki) z akpilu tylko prosiłbym uzytkownikow tej maszyny o opinie i zastrzezenia. Mam nadzieje że tacy są :rolleyes: Z góry dzięki :rolleyes:

Edytowano przez pawlis804wd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

Panowie co sądzicie o formownicach remprodexu, tych nowych, fioletowych? Duża różnica w porównaniu ze starą ich konstrukcją? Nie wiem czy warto inwestować w nowy sprzęt bo starą wersję mam okazję kupić używaną taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

a co tam sie różni??

z tego co wiem i widziałem to niczym. Na stronie remprodexa 2 rzedowa jest identyczna jak moja z 2009. Natomiast 4 rzedowa ma inna blache formującą, ale wszystko dziala identycznie.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SerMazdamer69
      Witam kolegów bede w tym roku miał wiecej ziemniaka czyli ok 4,5h i zastanawiam sie nad jakas formownica do redlin.Posiadam zwykły obsypnik dwurzędowy.Zastanawiałem sie czy dobrze poradzila by sobie redliniarka do redlin warzyw? bo posiadam i po lekkich przeróbkach może zdała by egzamin.Jeżeli nie ruszył bym z budową formownicy na dwa rzędy.Ma ktos posiada?  uprawia tym ? prosze o pomoc :)Redliniarka https://www.google.pl/search?q=redliniarka&biw=1366&bih=659&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=tHMqVfCFBsv4yQPX1YDgAg&ved=0CAYQ_AUoAQ#imgrc=J1n4E-xlQSVzCM%253A%3BtKMoxCXRNgSOsM%3Bhttp%253A%252F%252Fimg32.olx.pl%252Fimages_tablicapl%252F163315207_1_644x461_formownica-redliniarka-weremczuk-mr2-blonie.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Folx.pl%252Foferta%252Fformownica-redliniarka-weremczuk-mr2-CID757-ID6rK0r.html%3B644%3B362.
    • Przez Farmer19900
      Lepiej do Zetora Forterry 10641 kupić 2-rzędową czy 3-rzędową redliniarkę. Bardzo proszę o doświadczenia i opinie . 
    • Przez Tomasz531
      Witam koledzy. Mam takie pytanko. Ile wziąć za przedłużanie zebow do redliniarki. 84 szt o 10 cm, dospawanie płaskownika ze stali nierdzewnej i sciecie na koncu by byl na ksztalt zeba? doradzcie
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj