szark93

Gryka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Eryko    35

Koledzy z Wielkopolski gdzie sprzedajecie grykę?Oczyszczacie przed sprzedażą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

koledzy o co chodzi z tym ze gryka wyciąga wszystko z pola? to te składniki wywozi się z ziarnem, bo przecież słomę się przyoruje


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

To ze wyciąga wszystko co najlepsze z gleby to 100% racja.

Siałem na poplon gorczyce po jęczmieniu i gryce pola obok siebie,tam gdzie był jęczmień gorczyca urosła gęsta i pod pas,a tam gdzie była gryka urosła pod kostki i co krok.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no gorczyca ma małe potrzeby pokarmowe i wzbogaca glebę w dużą ilość materii organicznej, grykę się sieje na słabych glebach

Edytowano przez krzysiekfarmer5

red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

A siałeś w tym samym terminie na obu polach? A ja słyszałem że gorczyca za bardzo nie chce rosnąć na słabych polach B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Grykę sieje się na słabych glebach bo potrafi wykorzystać składniki pokarmowe trudno-dostępne dla innych roślin. Nic z niczego się nie bierze, gorczyca potrzebuje pokarmu tym bardziej na glebie gdzie wcześniej rosła gryka. Moja gorczyca, po wykopkach ziemniaczanych siana, urosła żabie po kolana. SUCHOOO było. :(

Edytowano przez zorzyk2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Ja glebę pod grykę wyrabiam za zwyczaj kultywatorem agregowanym z bronami. Zastanawiam się czy taniej i skuteczniej by nie wyszło wczesną wiosną zabronować, a następnie tydzień przed siewem odwrócić glebę pługami na głębokość 8 cm i zasiać bez bronowania? Mój wujek mówił, że jak tak posiał, to nie musiał pryskać od chwastu i ulewy gryce nie zaszkodziły aż tak w porównaniu z poletkiem, na którym gleba była doprawiana agregatem.

Co o tym sądzicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crystalzts    14

Ja bez względu czy było orane na zimę czy nie zawsze sieje grykę w świeżą orkę tzn. dziś orane jutro siane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymek    75

w tym roku rezygnujemy z gorczycy a mamy zamiar zasiać gryke i tu pytanie ile jej siać na ha jakie nawożenie i stosowanie srodków terminy siania i po ile i gdzie kupić nasiona? bo u nas w centrali pytaliśmy sie to troche drogo nam powiedzieli z cenami jakie znalazłem na necie. gleby ciężkie klasa 4i 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

"Do siewu gryki przystępujemy dopiero wtedy, gdy minie obawa wystąpienia przymrozków. Roślina jest wrażliwa na niskie temperatury gleby, toteż do siewu można przystąpić gdy gleba w wierzchniej warstwie ogrzeje się do temperatury 8 - 10 0 C. Optymalny termin siewu w naszym regionie wypada między 15 – 25 maja. Grykę można siać w rozstawach rzędów od 12 cm do 45 cm. Przy wysiewie nasion w rozstawie rzędów 12 cm obsada nasion winna wynosić 2,9 do 3,6 miliona szt./1 ha, przy rozstawie rzędów 25 cm, od 2,5 do 2,9 miliona szt./1 ha, a przy rozstawie rzędów 45 cm ilość nasion winna wynosić od 2 do 2,5 miliona szt./1 ha. Badania wykazały że szersza rozstawa rzędów jest najkorzystniejsza dla uzyskania wysokich plonów ziarna.  Przy wczesnym terminie siewu i dobrej wilgotności gleby, głębokość siewu powinna wynosić 2 – 3 cm. Głębiej (4 – 6 cm) należy siać w późniejszym terminie, na glebach lżejszych, przy niedoborach wilgoci oraz w przypadku stosowania herbicydów"Cytat pochodzi z:

 

http://www.modr.mazowsze.pl/porady-dla-rolnikow/produkcja-roslinna/212-uprawa-gryki.html

 

Ponadto doczytałem, lecz nie pamiętam źródła, że zrobiono doświadczenie polagające na dwukrotnym siewie w odstępie tygodnia czasu. Użyto siewnika punktowego, zasiano bodajże zbliżoną ilość nasion podaną w cytacie a plon przeroczył 4t/ha. Wydłużono w ten sposób czas, w którym pszczoły mogą zapylać.

 

 


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Tez to czytalem to chyba Amerykanie przeprowadzili to doswiadczenie. Ja gdybym mial ziemie klasy IVa-b lub V to sialbym przynajmniej co 2-3 rzad przy starym poznaniaku i ok 40 kg/ha. Kiedys jak dziadek sial i gryka byla zachwaszczona mogli ciapusiem z opielaczem do zimniakow jezdzic pomiedzy rzedami. Ich nawozeniem byl obornik srednio co 3 lata bez saletry czy innych azotow. Plon dochodzil do ok 3 t na VI klasie bardzo piaszczystej.

Ja w tym roku wyciagnelem troche ponad tone i to z ulami przy polu. Na innym polu gdzie termin siewu byl pozniejszy o tydzien w okolicy 28 maja plon wzrosl o ok 300-400 kg/ha przy jednakowych warunkach i nawozeniu ale bez pszczol.

Smiac mi sie chce jak widze jak gesto ludzie sieja po 80-110 kg/ha gdzie sila kielkowania ok 95%.

Edytowano przez wiesko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Medalik    2

"Do siewu gryki przystępujemy dopiero wtedy, gdy minie obawa wystąpienia przymrozków. Roślina jest wrażliwa na niskie temperatury gleby, toteż do siewu można przystąpić gdy gleba w wierzchniej warstwie ogrzeje się do temperatury 8 - 10 0 C. Optymalny termin siewu w naszym regionie wypada między 15 – 25 maja. Grykę można siać w rozstawach rzędów od 12 cm do 45 cm. Przy wysiewie nasion w rozstawie rzędów 12 cm obsada nasion winna wynosić 2,9 do 3,6 miliona szt./1 ha, przy rozstawie rzędów 25 cm, od 2,5 do 2,9 miliona szt./1 ha, a przy rozstawie rzędów 45 cm ilość nasion winna wynosić od 2 do 2,5 miliona szt./1 ha. Badania wykazały że szersza rozstawa rzędów jest najkorzystniejsza dla uzyskania wysokich plonów ziarna.  Przy wczesnym terminie siewu i dobrej wilgotności gleby, głębokość siewu powinna wynosić 2 – 3 cm. Głębiej (4 – 6 cm) należy siać w późniejszym terminie, na glebach lżejszych, przy niedoborach wilgoci oraz w przypadku stosowania herbicydów"Cytat pochodzi z:http://www.modr.mazowsze.pl/porady-dla-rolnikow/produkcja-roslinna/212-uprawa-gryki.htmlPonadto doczytałem, lecz nie pamiętam źródła, że zrobiono doświadczenie polagające na dwukrotnym siewie w odstępie tygodnia czasu. Użyto siewnika punktowego, zasiano bodajże zbliżoną ilość nasion podaną w cytacie a plon przeroczył 4t/ha. Wydłużono w ten sposób czas, w którym pszczoły mogą zapylać.

 

 

Nie chodzi o wydłużenie zapylania tylko żeby rośliny zapylały się same jedne są wyższe od drugich. Ja chyba w tym roku zrobię takie doświadczenie na jakimś kawałku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

rafalkom555, gorczyca na 5 i 6 klasie to prawie nie rosnie. z gryka jest troche inaczej i nawet na piasku przyzwoita wyrosnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Jezeli jest odpowiedni pH, ziemia nie jest wyjalowiona, susza nie doskiwera i w pore jest posiana to widzialem taka ktora na 60-65 cm urosla wiec calkiem przyzwoicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Gryka na słabsze pola, u mnie była na ciut lepszym polu i na oczy to była ładna a na ziarno nie, do tego dodam że na tym lepszym dostała chyba 150kg/ha polifoski 8 bo zabrakło saletrzaku(na połowie pola) a zdecydowanie lepsza była gdzie dało sie 150kg/ha saletrzaku :D

Właśnie o tej gorczycy kiedyś usłyszałem gdzie ktos mówił że po ugorze zasieje gorczyce a ktoś mówił że gorczyca słaba urośnie B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

ja w tym roku mialem na jednym polu 1200 kg gryki / ha juz po odczyszczeniu. zero nawozu i urosla na 5 klasie. siana pod koniec maja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tjun    0

Miałem zasiane 3ha. Plon ok 4900 kg już oczyszczonej. Klasa gleby IV, nawóz Polifoska 150kg/ha. Cena w czasie żniw sięgała po 1800zł/t. Teraz dają max 1300zł. Przynajmniej u nas w pow. kłobuckim

 

Wysiałem 55kg/ha ...

Edytowano przez tjun

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15
Napisano (edytowany)

Z tego co ojciec opowiadal jak kiedys sial duzo soli potasowej bo stosunkowo tania byla to gryka dlugo potrafila trzymac kwiaty, zawiazywac je i bardzo wolno dojzewala

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert983    38

Witam to że gryka rośnie dobrze i daje dobry plon na słabej ziemi klasa 5 czy 6 to dla mnie dziwne.Babcia zawsze mówiła że gryka wyjaławia glebę i uprawiali ją na lepszych kawałkach na ziarno oczywiście.Ale do sedna moje pytanie jest takie czy dolne sita w kombajnie jeśli są stałe to muszą być jak do rzepaku? czy inne [rozmiar otworów] i jak się stosuje zbiór dwu etapowy to też trzeba przypalić jakimś środkiem? dzięki z góry za odpowiedz pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja sita mam stałe i nie zmieniam

w mojej okolicy pryskają środkiem z glifosatem ale do zbioru jednoetapowego

na dwu etapowy to przeważnie jadą pokosówką a za kilka, kilkanaście dni kombajnem

ja czekam aż dojrzeje w ok. 70-80% i od razu kombajnem


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj