szark93

Gryka

Polecane posty

kysiekb    27
1 godzinę temu, karbex napisał:

Ja mam rozstaw 19 cm. A Ty ile wysiałeś na ha?

100 kg każdym lejkiem. 
Jutro wrzucę zdjęcie jak wyglada :))

Edytowano przez kysiekb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91
2 minuty temu, kysiekb napisał:

100 kg każdym lejkiem. 
Jutro wrzucę zdjęcie jak wyglada :))

No to czekamy 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91

Koledzy - kosi ktoś z was gryke na pokosy kosiarką osa i później zbiór kombajnem z pokosów? Planuje tak w tym roku zadziałać i sie zastanawiam jak to pójdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

Kolego kiedyś mlucilem grykę w ten sposób kładzioną i było by w miarę ok gdyby nie to że facet dziwnie to skosil bo jeden pakos z osy był w jedną stronę a drugi w drugą i trochę nawijało w pobieraczu ...szczerze to nie mam pojęcia czemu tak było koszone ... Brałem dwa pokosy na raz bo po jednym to bym dopłacił do interesu. A tak po za tym było ok

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91
Przed chwilą, tofik420 napisał:

Kolego kiedyś mlucilem grykę w ten sposób kładzioną i było by w miarę ok gdyby nie to że facet dziwnie to skosil bo jeden pakos z osy był w jedną stronę a drugi w drugą i trochę nawijało w pobieraczu ...szczerze to nie mam pojęcia czemu tak było koszone ... Brałem dwa pokosy na raz bo po jednym to bym dopłacił do interesu. A tak po za tym było ok

To sie musiał nagimnastykować żeby tak pokosić - w sumie to sobie nie bardzo potrafie wyobrazić jak tak można pokosić 😀. A jakim kombajnem młuciłeś? Chodzi mi o szerokość hedera - bo ja mam 2.7 m heder i nie wiem czy załape 2 pokosy - seradele po rotacyjnej 1.65 jest idealnie ale osa troche szersza i mniej podgarnia i ciekawe czy obstane 2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
Dnia 21.06.2020 o 10:05, Zodiax napisał:

Jak się nie uda zebrać na plon to będzie na poplon 

Tylko że rzepak szybciej powschodzic nawet na 3 dzień  i te 100kg troszkę to nie ekonomiczne ja raczej myślałem o 30 kg 

30 ? O takiej normie nie słyszałem. 100 kg gryki to jakieś 130-150 zł na chwilę obecną. Jeżeli kilkadziesiąt złotych robi ci różnicę to lepiej nie siej wogóle

Daron posisleś za płytko lub zbyt głęboko dlatego tak się dzieje. Ewentualnie gleba mogła byc zbyt zageszczona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kysiekb    27
Dnia 21.06.2020 o 22:54, karbex napisał:

No to czekamy 🙂

Nie zrobilem bo prawie cały dzień deszcz był 😡 i dziś to samo..... 

15 godzin temu, karbex napisał:

Koledzy - kosi ktoś z was gryke na pokosy kosiarką osa i później zbiór kombajnem z pokosów? Planuje tak w tym roku zadziałać i sie zastanawiam jak to pójdzie

Moim zdaniem nie ma to sensu. Część napewno się obsypie jeszcze jakby przeszedł mocniejszy deszcz to szkoda później kombajnem wjeżdżać. Kiedyś modne było koszenie pokosówką, gdzieś pewnie w innych regionach kraju dalej jest to stosowane. Dziś co trzeci sąsiad albo co drugi ma swój kombajn, czeka na odpowiednia chwile i odrazu kosi z pnia 😊 Mocnym plusem pokosówki jest to ze nie trzeba później gryki dosuszać i nie ma chwastu 😊

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25259
1 godzinę temu, Taurus83 napisał:

100 kg gryki to jakieś 130-150 zł na chwilę obecną. 

Raczej 250zł  na chwilę obecną w zakupie na targu czy z ogłoszenia.

 

Pokosówka to standard w uprawie gryki na południu mazowieckiego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91
36 minut temu, kysiekb napisał:

Nie zrobilem bo prawie cały dzień deszcz był 😡 i dziś to samo..... 

Moim zdaniem nie ma to sensu. Część napewno się obsypie jeszcze jakby przeszedł mocniejszy deszcz to szkoda później kombajnem wjeżdżać. Kiedyś modne było koszenie pokosówką, gdzieś pewnie w innych regionach kraju dalej jest to stosowane. Dziś co trzeci sąsiad albo co drugi ma swój kombajn, czeka na odpowiednia chwile i odrazu kosi z pnia 😊 Mocnym plusem pokosówki jest to ze nie trzeba później gryki dosuszać i nie ma chwastu 😊

Nie mam takiego komfortu żeby kosić z pnia ze względu poplony które musze zasiać do 15 września - musze skosić w drugiej połowie sierpnia a w tym terminie z pnia to bedzie mokra i później trzeba przesypywać i odwiewać także jak nie ma czym desykować to jedyne wyjście na pokos. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarbla    25

Jak tam Wasza gryka? U mnie siana w połowie maja już dość intensywnie kwitnie od dwóch czy trzech dni. Wydaje mi się, że to dość wcześnie. Zauważyłem, że jest słabo oblatywana przez pszczoły. Może to wina pogody? 😕 Głównie widać inne owady na kwiatach.

20200623-095652.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91
1 godzinę temu, jarbla napisał:

Jak tam Wasza gryka? U mnie siana w połowie maja już dość intensywnie kwitnie od dwóch czy trzech dni. Wydaje mi się, że to dość wcześnie. Zauważyłem, że jest słabo oblatywana przez pszczoły. Może to wina pogody? 😕 Głównie widać inne owady na kwiatach.

20200623-095652.jpg

U mnie podobnie - co do pszczół to kwestia pogody - deszcz i chłodno i pewnie jeszcze nie zlokalizowały pożytku. Jak się ociepli to bedą latać jak szalone - myśle że gryka bedzie nieźle nektarować bo wilgotno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91
7 godzin temu, Taurus83 napisał:

30 ? O takiej normie nie słyszałem. 100 kg gryki to jakieś 130-150 zł na chwilę obecną. Jeżeli kilkadziesiąt złotych robi ci różnicę to lepiej nie siej wogóle

Daron posisleś za płytko lub zbyt głęboko dlatego tak się dzieje. Ewentualnie gleba mogła byc zbyt zageszczona

Norma może i realna na rozstaw 45 cm z pielęgnacją mechaniczną międzyrzędzi - na lepszych stanowiskach może ok, ale to na ziarno natomiast jeśli celem jest poplon w czystym siewie połączony ze zwalczaniem chwastów i samosiewów to szkoda paliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224
Dnia 23.06.2020 o 07:59, Taurus83 napisał:

Daron posisleś za płytko lub zbyt głęboko dlatego tak się dzieje. Ewentualnie gleba mogła byc zbyt zageszczona

Całe szczęście że nastawiłem się na te gryke i rzodkiew/gorczycę tak testowo - zobaczyć jak to będzie wyglądać i mozemna przyszłość wybrać coś, bo kurcze szału nie ma, delikatnie rzecz ujmując. Tak wygląda gryka w mniej zachwaszczonym miejscu, na lżejszej ziemi. Płycej nie miałem jak posiać - docisk rozkręcony ja maksa. Na drugim zdjęciu rzodkiew/gorczyca, też na lżejszym kawałku. Oba zdjęcia z takich "lepszych" miejsc.

spacer.pngspacer.png

IMG_20200627_130613016_HDR_copy_1024x768.jpg

IMG_20200627_130524115_copy_1024x768.jpg

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kysiekb    27

U mnie tak to wyglada, narazie nie jest zle. Oby jakiejś nawałnicy nie było to będzie dobrze 😊

8550986E-2983-4C4D-B52F-510F5B49C9D6.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarbla    25

Mam wrażenie, że jest drugi atak mszyc, choć tym razem dużo słabszy niż za pierwszym razem. Na szczęście widzę też dużo biedronek.

20200627-161700.jpg

20200627-133644-HDR.jpg

20200627-162226.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrekpsp3    0

Witam. Czy ktoś z was kosił grykę bizonem? Jak tam to poproszę o ustawienia wiatry, obroty bębna, klepisko i jak dużo otwarte sita. Dzięki z góry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91
1 godzinę temu, piotrekpsp3 napisał:

Witam. Czy ktoś z was kosił grykę bizonem? Jak tam to poproszę o ustawienia wiatry, obroty bębna, klepisko i jak dużo otwarte sita. Dzięki z góry.

Kolego - jak ustawić bizona pod gryke masz w instrukcji obsługi tego kombajnu (dostępna na necie) a szczegóły to trzeba na polu poustawiać bo to wszystko zależy czy z pnia czy z pokosu, ile chwastu itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarbla    25

Jaja jak berety. Najwyższe rośliny mają u mnie ~1,8 m wysokości. Nigdy wcześniej nie widziałem tak wysokiej gryki. 😲 Na zdjęciu to rośliny na drugim planie, wybijające ponad średnią. Zresztą wystarczy popatrzeć na łodygi. Od kilku dni nie pada i rośliny zaczęły chyba intensywniej nektarować. Albo nektarują tak samo, tylko deszcz nie wypłukuje zawartości z kwiatów. Rano czuć przyjemną woń, nawet nosa nie trzeba przystawiać do kwiatostanów, by ją poczuć.

20200707-205901-HDR.jpg

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224

Byłem na polu gorczycę/rzodkiew w jednym miejscu stalerzowac, no i objechałem siebie całe pole w koło i moja super ekologiczna gryka wygląda tak. Gdzieś tam słabiej, gdzieś tam lepiej. Ten kawałek że zdjęcia to taka solidna średnia, której mógłbym wybrać gdzieś ze 2ha. Tylko teraz pytanie, czy tak jak ona wygląda, to jest sens wjeżdżać w nią kombajnem, czy szkoda roundupu i paliwa do bizona? Tak jak sobie myślę, to opcje mam 3:

-talerzowka po całości

-talerzowka w najgorszych miejscach, a reszta - ok. 2ha, pod kombajn

-wybrac sobie tylko jakiś kawałek (jak duży?) zeby zebrac tylko sobie do siewu na przyszły rok, czyli ok 350kg mi będzie trzeba. 

W przyszłym roku już bardziej poważnie do tematu podejdę, ale w tym roku coś trzeba zrobić z tym co jest. Co radzicie?

IMG_20200709_130545154_HDR_copy_1638x882.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kysiekb    27
1 godzinę temu, daron64 napisał:

Tylko teraz pytanie, czy tak jak ona wygląda, to jest sens wjeżdżać w nią kombajnem, czy szkoda roundupu i paliwa do bizona?

 

IMG_20200709_130545154_HDR_copy_1638x882.jpg

Co wy macie z tym roundupem? Nie potraficie wykosić, wysuszyć i sprzedać bez pryskania glifosatem? Co, bizon staje jak kosisz?   KAŻDY KUPUJĄCY POWINIEN POPIERAĆ PRÓBKI I BADAĆ GRYKE  PRZED ZAKUPEM NA OBECNOŚĆ SZKODLIWYCH ŚRODKÓW CHEMICZNYCH! Wszystko to później jedzą ludzie, nie ważne czy kasza palona, prażona czy surówka itp.  Tyle się o tym mówi i dalej każdy robi tak samo. 
 

Co do pryskania roundapem żeby później było na nasienie to Ci nie polecam... od 40 do 60% później jest siła kiełkowania.  Po mocnej dawce może wcale nie powschodzić, będzie tak jakbyś ja posadził a w zamian będzie rósł sam rdest. 

Dnia 7.07.2020 o 23:51, jarbla napisał:

Jaja jak berety. Najwyższe rośliny mają u mnie ~1,8 m wysokości. Nigdy wcześniej nie widziałem tak wysokiej gryki. 😲 Na zdjęciu to rośliny na drugim planie, wybijające ponad średnią. Zresztą wystarczy popatrzeć na łodygi. Od kilku dni nie pada i rośliny zaczęły chyba intensywniej nektarować. Albo nektarują tak samo, tylko deszcz nie wypłukuje zawartości z kwiatów. Rano czuć przyjemną woń, nawet nosa nie trzeba przystawiać do kwiatostanów, by ją poczuć.

20200707-205901-HDR.jpg

 

 

Jeśli wyrosła bardzo wysoka to nie licz na dobry plon. Będzie ziarno ale chude. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224
1 godzinę temu, kysiekb napisał:

Co wy macie z tym roundupem? Nie potraficie wykosić, wysuszyć i sprzedać bez pryskania glifosatem? Co, bizon staje jak kosisz?   KAŻDY KUPUJĄCY POWINIEN POPIERAĆ PRÓBKI I BADAĆ GRYKE  PRZED ZAKUPEM NA OBECNOŚĆ SZKODLIWYCH ŚRODKÓW CHEMICZNYCH! Wszystko to później jedzą ludzie, nie ważne czy kasza palona, prażona czy surówka itp.  Tyle się o tym mówi i dalej każdy robi tak samo. 
 

Co do pryskania roundapem żeby później było na nasienie to Ci nie polecam... od 40 do 60% później jest siła kiełkowania.  Po mocnej dawce może wcale nie powschodzić, będzie tak jakbyś ja posadził a w zamian będzie rósł sam rdest. 

I po co te nerwy? Nie wiem czy bizon staje, bo jakbyś tak się przyjrzal moim wypowiedzią w tym temacie, to byś zauważył że siałem ja na próbę pierwszy raz i jedyna wiedzą jaką mam w tacie jej uprawy, to informacje zaczerpnięte z tego tematu i z netu. A te mówią o tym, że albo skosić i potem zbiór, albo dopalic i zbiór bez koszenia. 

"Dziękuję" za długa wypowiedź, w ktorej w żaden sposób nie odniosłeś się do mojego pytania.

Za uwagę o sile kiełkowania dziękuję, bez "".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25259

Według mnie zostaw i obserwuj.  Zdjęcie nie pokazuje stanu zachwaszczenia, albo jest ono znikome. Co najważniejsze to nie widać rdestu. 

Ta gryka powinna jeszcze mocniej się rozgałęzić i górą zakryć łan.

Z rzadkiej gryki możesz mieć wyższy plon.

Zawsze możesz zlikwidować jak już będą pierwsze dojrzewające nasiona. Wówczas będzie jeszcze poplon.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224

Mniej więcej tak to wygląda w takich lepszych miejscach, których wybrałbym myślę koło tych 2ha.  Mokro, to w środek lanu już nie wchodziłem. Wysokosc jest gdzieś do połowy uda/do pasa

IMG_20200710_085851677_HDR_copy_1024x768.jpg

IMG_20200710_085924260_HDR_copy_1024x768.jpg

IMG_20200710_085806017_HDR_copy_1024x768.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj