szark93

Gryka

Polecane posty

karino25    102

Nie sieje kwalifikatu bo go zwyczajnie nie ma. W pierwszym i czwartym roku mam zobowiązanie że sieję nasiona kupione na fakturę a nie ze swoich wyhodowanych i tyle.

Kupuje w pobliskiej kaszarni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79
2 godziny temu, marluk napisał:

To przeczytaj dokładnie wymagania. Właśnie się wymaga.

"Rośliny gatunków  wymienionych w ust. 4 załącznika nr 4 do rozporządzenia* tj.

a) pszenica płaskurka (Triticum diccocum Schrank)

b) pszenica samopsza  (Triticum monococcum L.)

c) żyto krzyca (Secale cereale var. Multicale Metzg.ex Alef.) (roślina dwuletnia);

d) lnianka siewna (lnicznik siewny) (Camelina sativa (L.) Crantz);

e) nostrzyk biały  (Melilotus alba Medik.) (roślina roczna lub roślina dwuletnia);

f) lędźwian siewny (Lathyrus sativus L.);

g) soczewica  jadalna (Lens culinaris Medik.);

h) pasternak zwyczajny (Pastinaca sativa L.) (roślina dwuletnia);

i) przelot pospolity (Anthylis vulneraria L.) (roślina dwuletnia)

j) gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum Moench)

k) proso zwyczajne (Panicum miliaceum L.)

* nie ma wymogu rozmnażania nasion z kwalifikowanego materiału siewnego"

Dokładnie tak jak napisałeś sam dostosuj się do własnych rad i przeczytaj dokładnie wymagania a zwłaszcza objaśnienia oznaczone gwiazdką a nie powtarzasz po niedouczonych doradcach, którym się nie chce nowych wymogów uczyć. W marcu kończy mi się pięcioletni plan na grykę i nigdy nie siałem gryki z materiału z kwalifikowanego. Materiał siewny kwalifikowany wymagany jest wyłącznie w przypadku roślin regionalnych (jest ich kilka wpisanych do rejestru) i amatorskich (nie istnieje na dzień dzisiejszy ani jedna odmiana), a rośliny z załącznika nr 4 rozporządzenia rolnośrodowiskowego można uprawiać cały czas z własnego materiału siewnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

@piotrkrk25 Faktycznie masz racje, a jak oceniasz ten program? Warto? Bo sie waham bo to az 5 lat. Generalnie mam taki plan, żeby to połączyc z międzyplonami i raz pszenica a raz gryka. Po pszenicy byłby poplon a na wiosne po nim gryka i tak w kółko. Wtedy co roku byłaby kasa na tej samej działce albo z jednego albo drugiego. Da się tak chyba zrobić. Tylko nie wiem czy moge jednego roku posiać 3ha gryki a kolejnego 0,2ha?

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

Program jest najprostszy ze wszystkich dostępnych i w zasadzie jedyne co masz robić to co roku siać grykę i prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych. Też często słyszę błędne opinie ze co roku musi być 5 ha co też jest nieprawdą. Co roku może to być inna powierzchnia i jak ci się nie spodoba to możesz w przyszłych latach ograniczyć powierzchnię do na przykład 0,5 ha i dotrwać w ten sposób do końca programu, choć wielu znajomych jest w tym pakiecie i nikt nie narzeka.

Łączenie gryki z poplonami tak jak napisałeś to chyba najczęściej wybierane rozwiązanie w ostatnich latach. W gryce nie ma ograniczeń w powierzchni uprawy w latach, a w poplonach jest ograniczenie 15%

Edytowano przez piotrkrk25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102

Ja też nie narzekam na ten program, kontrole miałem i oprócz drobnych błędów które poprawiłem reszta ok.

Wiadomo że jak ktoś sieje dziesiątki hektarów to może nie warto w to się bawić ale dla małych gospodarstw to jest dodatkowy dochód zwłaszcza jak gryka ostatnio była po ok. 1000zł

Rejestr zabiegów obowiązkowo.

piotrkrk25 prowadzisz rejestr zabiegów tylko na działkach na których jest gryka w danym roku czy na wszystkich?

mój doradca kazał pisać na wszystkich ale mam wątpliwości czy zna przepisy na bieżąco bo skoro nie powiedział mi żeby w 2019 zmniejszyć zasiew do 5ha bo i tak kasy nie dostanę to może on się myli. a na to miejsce 2ha mogłem wsiać groch polny i dopłata by była 765,80zł/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

Jestem w poplonach i gryce. Rejestry prowadzę na takiej zasadzie, że na działkach gdzie jest poplon lub gryka piszę wszystkie zabiegi, a na działkach na których nie mam w danym roku pakietu piszę tylko opryski i nawożenie. Miałem dwie kontrole w trakcie trwania programu i nigdy nie było problemów z rejestrami. Jedyny problem był podczas pierwszej kontroli właśnie z tymi teoriami o materiale kwalifikowanym, bo kontroler twierdził, że muszę siać kwalifikat, ale wyciągnąłem rozporządzenie i mu palcem pokazałem że nie mam takiego obowiązku i napisałem oświadczenie do protokołu. Przy następnej kontroli inspektorzy byli już uświadomieni.  Dlatego jak w waszym rejonie nikt nie korzysta z tego pakietu to do pierwszej kontroli radziłbym mieć przygotowane rozporządzenie, bo kontrolerzy też mogą nie znać tematu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Jeszcze się waham bo chciałbym połączyć RMG i MGR. I nie wiem czy uda mi się dołożyć rolnośrodowiskowy pakiet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Decyzję z RMG będę miał lada dzień a z MGR chce skorzystać w naborze marcowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk25    79

W takiej kolejności jest to możliwe, z tym że 60 tyś z RMG jest odliczane od puli dostępnej na MGR. Wejście w międzyplony jest korzystne z punktu widzenia MGR bo w takim wypadku zwiększa się ilość zabiegów agrotechnicznych i jest prościej wytłumaczyć zasadność zakupu maszyn.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

A o tym nie pomyślałem. Dzięki. Zmniejsenie limitu mi nie przeszkadza bo i tak nie planuje większych inwestycji niż 280 netto. Bardziej martwię się czy uda mi się załapać na MGR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102

Do mnie jak kontrola jechała w październiku to chcieli obejrzeć grykę na polu. W pierwszej chwili pomyślałem że to jakiś wkret z radia ale okazało się że to ARIMR. Oznajmiłem że o tej porze to gryka w worku jest. 

Potem doczepili się o kwalifikat ale kontroler wykonał tel do przyjaciela i okazało się że nie dotyczy.

Tak więc na kontrole też jeżdżą niedouczeni. Trzeba być czujnym.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

W tym roku zainteresowałem się uprawą gryki, dowiedziałem sie co nieco o stanowisku i nawożeniu, lecz nie wiem czy jest zbyt na to po zbiorze.

Jestem z Woj. Łódzkiego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102

Gryka sprzedana 160zl brutto bez glitosatu

Wydajność 1420kg/ha

Sporo opsypało się po pokosowce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
Dnia 13.03.2020 o 20:29, MariuszGrski napisał:

Witam

W tym roku zainteresowałem się uprawą gryki, dowiedziałem sie co nieco o stanowisku i nawożeniu, lecz nie wiem czy jest zbyt na to po zbiorze.

Jestem z Woj. Łódzkiego. 

Wystarczy przeczytać ostatnie 5 stron tematu i podobnie zrobić w temacie CENY GRYKI 

2 godziny temu, karino25 napisał:

Gryka sprzedana 160zl brutto bez glitosatu

Wydajność 1420kg/ha

Sporo opsypało się po pokosowce.

niezła cena. Heder płachtowy czy zwykły ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

Po 15.05... przecież oni nie potrafią na 3 dni pogody przewidzieć a co dopiero na za miesiąc jak już gryka będzie na wierzchu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25516

Miałem plany około 15 kwietnia podjąć ryzyko siewu, ale rok tak poyebany że chyba nie ma sensu.

Chyba że ryzykować przesiewy. Mam 3,5ha to około 180kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7552
4 godziny temu, derek71 napisał:

Witam.

Kiedy siejecie grykę . Mrozów nie zapowiadają ??

O by ale w maju jeszcze mogą być może nie wszędzie ale rejonami może być zobaczymy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj