szark93

Gryka

Polecane posty

galan99    7574
3 minuty temu, jarecki napisał:

mogą zrobić  próbe zbiorczą na glifosat a jak wykryją to po nitce do głebka  . tak samo jak antybiotyk w mleku najpierw cysterna jak wynik dodatni to indywidualnie , jak lidl zechce to chłopkom co pryskają gryke randapem może sporo nawet z utratą ziemi przez komornika . https://expressbydgoski.pl/kasza-gryczana-z-herbicydami-na-liscie-znane-marki-i-producenci-lidl-wycofuje-partie-ze-sprzedazy/ar/c1-14602825

Panowie tu nie chodzi o glifosat bo kurna sprowadzają z Ukrainy tylko o wyeliminowanie Polskiej gryki i to skutecznie teraz trzeba uważać czym się pryska , czy to gryka , malina i typ . Bo koszta ogromne mogą być jak wykryją .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

o czym wy piszecie co roku sieje 200- 300 hektarów gryki i nie używam grama żadnej chemii o glifosacie to już nie wspomnę bo  ponad 15 lat nie stosuje

i nie mam żadnych problemów kosze oczywiście jednoetapowo wszystko

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

@tlewandowski coś nowego w odmianach się pojawiło? Co siejesz obecnie?

Zarejestrowali Koronę i Smugę, ale w sprzedaży jeszcze nie ma.

Ty miałeś jakieś białoruskie odmiany, która najlepiej się sprawdza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

żadna tajemnica posiane na odpowiedniej glebie nie za mocnej ,ewentualnie niewielkie nawożenie azotowe dobry kombajn i suszarnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

i zawsze gryka zagluszy chwasty czy zdarza sie tez kosic zielnik i pozniej go musisz czyscic?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

przed suszarnią jest i tak wialnia wstępna, jeśli jest wszystko ok to zagłuszy bez problemu rozstaw rzędów 12,5 wysiew 65-75 kg w zależności od terminu siewu

w tym roku jeden kawałek dostał mrozu troszkę  to zachwaszczenie było większe ale takie rzeczy się zdarzają

odmiany to carmen najbardziej uniwersalna ale na najsłabszej glebie to nie pokarze swojego potencjału

włada na najsłabsze kawałki tylko ma duże ziarno i nie wszystkie kaszarnie ją  chcą brać

  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Nowy kombajn, suszarnia i 300 ha. Cóż za prosta recepta na sukces  :) ziomki tu mają po 5 ha A ty im dajesz przykłady w stylu " zmienić pracę, wziąć kredyt  "  ;)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Panowie skąd bierzecie kwalifikat gryki? Okolice powiatu kraśnickiego/lubelskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

pokazuje że da się zrobić bez glifosatu nawet takie powierzchnie i nie daje nikomu żadnych rad tylko opisuje jak robię  to u siebie w gospodarstwie od wielu lat

i nie ma to znaczenia czy ktoś na 5ha czy 500ha

dla mnie mogą wycofać glifosat całkowicie nawet od jutra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Sprzedajesz coś na kraj gryki?

Jak konwencjonalna chodzi u nas i jak myślisz do siewów będzie systematycznie rosnąć czy cena zatrzyma się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

w tym roku na francje wysyłamy tylko, konwencja to nawet nie wiem teraz po ile jest, czy będzie rosnąć to nie wiem eko u nas 2200 są już oferty, francja 550- 600 euro

cena jest już dobra a do jakiej wartości dojdzie to nie mam pojęcia 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Ale że co? 2200 zł za tonę ekologicznej gryki? Rozumiem że jakiś certyfikat dla gospodarstwa musi być wtedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
9 godzin temu, Taurus83 napisał:

Nowy kombajn, suszarnia i 300 ha. Cóż za prosta recepta na sukces  :) ziomki tu mają po 5 ha A ty im dajesz przykłady w stylu " zmienić pracę, wziąć kredyt  "  ;)

bez glifosatu mozna tez pokosówką, tylko jak w gminie nie ma takiego sprzetu. Ani suszarni ani pokosówki? na kilka ha nie opłaca się kupowac i koło sie zamyka


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol06    364

Też nie wiem po co glifosat w gryce, siałem kilka lat i nigdy nie było potrzeby pryskać glifo, zbierane jednoetapowo. Jedynie po siewie oprysk chwastoxem extra 1,5-2l/ha i tyle zabiegów w gryce, siana zawsze na najsłabszych stanowiskach 5-6 klasa(zazwyczaj nowa dzierżawa). Teraz grykę sieje jedynie jako poplon pod truskawki na przyoranie. Na ziarno mi się po prostu nie opłaca. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

W mojej okolicy sieje sie grykę ok 15.05. Ze wzgledu na przymrozki. nie ma szans zebrac suchą z pnia. Jak ktos chce czekac do przymrozkow jesiennych tak jak się to robilo 20 lat temu to juz moze nie byc czego zbierac ze względu na zwierzynę ktora po zniwach zbozowych przebosi się na gryke.

Przed chwilą na Polsacie leciał materiał o h*jowej żywności. Był poruszony temat glifosatu w kaszy gryczanej. Powiedzieli że na 10 prób 2 miało znacznie przekroczony poziom glifosatu, 4 w normie i 4 bez glifosatu.  Przepraszam bardzo to od kiedy można stosować glifosat w gryce skoro jest określona jakaś norma dla kaszy  ?

Edytowano przez Taurus83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126
24 minuty temu, Pajej napisał:

bez glifosatu mozna tez pokosówką, tylko jak w gminie nie ma takiego sprzetu. Ani suszarni ani pokosówki? na kilka ha nie opłaca się kupowac i koło sie zamyka

Bez glifosatu można też jednoetapowo starym mercatorem :P Mogę się pochwalić że w tym roku zabrakło mi tylko 2kg do wydajności 2t/ha tym sposobem.

2 godziny temu, tlewandowski napisał:

tak za tonę gryki ekologicznej z certyfikatem tylko taką robimy

No to nieźle nieźle, do takiego certyfikatu długa droga, dobrze słyszałem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

W tym roku miałem łatwiej, bo specjalnie zebrałem z dużą ilością "śmieci", i tak na przyczepie pojechała od razu na skup do doczyszczenia. W innych latach doczyszczałem swoim trochę pomodyfikowanym młynkiem.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574

Macie tu panowie ciekawostkę z gryką z Lidla , i Janowa Lubelskiego .

https://www.dziennikwschodni.pl/kraj-swiat/kasze-gryczane-min-z-janowa-lubelskiego-i-lidla-z-rakotworczym-glifosatem,n,1000255566.html?fbclid=IwAR3OywEdZP9K57UFEvAjJ_vOHwgNX-hYvoK0jYnHwK3sRifHK8caT5VbtZw

 

Janów Lubelski już będzie skończony wypadnie z gry , afera po całości , kaszy z Janowa już  nikt nie  zechce .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
22 minuty temu, Roxer napisał:

W tym roku miałem łatwiej, bo specjalnie zebrałem z dużą ilością "śmieci", i tak na przyczepie pojechała od razu na skup do doczyszczenia. W innych latach doczyszczałem swoim trochę pomodyfikowanym młynkiem.  

jak masz mozliwość prosto z kombajnu sprzedac to ok doczyszczanie zaraz po koszeniu ok ale trzeba miec czas i to rozic zazaz po zbiorze co niezawsze jest do zorganizowania


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ja to oststnio w poplonie po groszku zielonym. siałem ok 4,5ha pod koniec czerwca. zbiór był w październiku a wtedy mam brokuł i nie ma czasu zaraz po kombajnie młynkować


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

No rozumiem, to ta opcja absolutnie u Ciebie odpada, bo gryka tak zebrana długo nie poleży sobie. Zaraz się psuje :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj