szark93

Gryka

Polecane posty

Pjofi    4

@Matey bronuję wczesną wiosną, jak się da wjechać w pole. Ma to wg. mnie sens, bo przerywam parowanie, wyrównuje polę do dalszej uprawy i niszczę mechanicznie chwasty, które ewentualnie powschodziły.

@grzegorzw1971 W przypadku ugorów pryskam odpowiednio wcześniej przed siewem glifosatem i później zabiegi herbicydowe mam z głowy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Stanisław Krzysztoń, Rataj Ordynacki, chyba kaszarnia. Ktoś  współpracował? Jakie wrażenia? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szron88    29

Kryszton w naszych okolicach kupuje juz od kilku lat. Wypłacalny ale wymagajacy wiecznie to mu za drobne ziarno to z brudne itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

jak planujecie nawozić gryke przed zasiewem? bo stykam się z różnymi opiniami, niektórzy nic, niektórzy 200 6-20-30,  ja sam juz nie wiem i chyba troche potestuje, czesc 150 poli6, czesc 100 a część sprobuje bez nawozu, jak myslicie? Zasobnosci gleby niestety nie mam bo to dzierzaw na rok i chyba badan nie bede robił

cena u mnie na teraz 1100 netto


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

zalezy gdzie, u mnie ultra 8 1500 a polifoske 6 dzis bralem po 1440 brutto, nie pytaj mnie czemu tak bo sam nie wiem


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

ja daje pół tony wapna granulowanego. potem idzie pszenica lub owies. ewentualnie wsiewka koniczyny lub trawy.  robłiem testy trzy lata temu jak siałem pierwszy raz grykę. nie widać różnicy czy dało się npk czy nie. przynajmniej na moich glebach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

ja planuje na nowych dzierżawach dać 150 kg NPK i tyle, po żniwach wapno i pszenżyto a w nastepnym roku wapno i rzepak no i oczywiscie odpowiednie ilosci enpeka :) cena marna tej "ryczki" ale dobrze doprawia pole jesli chodzi o dzierzawy na których z zasobnosciami jest tak ze groch by przepadł ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
Macie jakiegoś kupca na grykę , woj. Lubelskie , mam pare ton na zbyciu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037
ja dawałem 120kg poli Tytan w tym roku a na polu gdzie teraz będzie to chyba bez pójdzie . a co do ultra to zobaczcie na rozpuszczalność fosforu i porównajcie z poli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895
1 godzinę temu, tommy66692 napisał:

ja planuje na nowych dzierżawach dać 150 kg NPK i tyle, po żniwach wapno i pszenżyto a w nastepnym roku wapno i rzepak no i oczywiscie odpowiednie ilosci enpeka :) cena marna tej "ryczki" ale dobrze doprawia pole jesli chodzi o dzierzawy na których z zasobnosciami jest tak ze groch by przepadł ;)

a co byś zrobił gdybyś miał dzierzawy na rok, bez wiedzy o zasobnosci skladnikow? mam przeczucie że na moich ziemiach uda sie gryka bez nawozu (podobnie jak łubin), ale nie chce dziadować i potem wtopić, więc skłaniam się ku testom (150-100 kg poli 6 i kawałek bez nawożenia)


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443
15 godzin temu, Matey napisał:

zalezy gdzie, u mnie ultra 8 1500 a polifoske 6 dzis bralem po 1440 brutto, nie pytaj mnie czemu tak bo sam nie wiem

1240 zł ultra 8 tona .

 

7 godzin temu, iron napisał:

ja dawałem 120kg poli Tytan w tym roku a na polu gdzie teraz będzie to chyba bez pójdzie . a co do ultra to zobaczcie na rozpuszczalność fosforu i porównajcie z poli.

A co niby jest gorszego w ''Ultra'' ja daję to pod kuku ,groch to nie ma żadnej różnicy,ba plony wyższe po Ultra .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

my chyba z 6 lat jedziemy na nawozach npk ze wschodu. Zasobności gleby w PK bez zmian. Ciągle bardzo wysoka zawartość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255
11 godzin temu, Matey napisał:

a co byś zrobił gdybyś miał dzierzawy na rok, bez wiedzy o zasobnosci skladnikow? mam przeczucie że na moich ziemiach uda sie gryka bez nawozu (podobnie jak łubin), ale nie chce dziadować i potem wtopić, więc skłaniam się ku testom (150-100 kg poli 6 i kawałek bez nawożenia)

wtedy trzeba sie zastanowic czy branie rocznej dzierzawy pod zasiew gryki ma sens

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

roślina ta jest mało opłacalna, my zawsze liczymy grykę jako dobry płodozmian na nowych dzierzawach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

W ogóle rocznia dzierżawa dla mnie nie ma sensu nawet jeśli to ma być coś innego. 

 

Co do gryki to jaki nakład +- macie??

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Jak pole w miarę dobrej kulturze, żaden ugór, to można nawet i wziąć na jeden rok. Zwłaszcza jak ktoś ma dużo bydła to wtedy zasiać qq na kiszonkę i jest git.

Zauważyłem jeszcze, że gryka bardzo dobrze trzyma wilgoć na polu jak już urośnie. Latem był u nas taki okres, że chyba dwa tygodnie w ogóle nie padało a gryka rosła na piachu. Dzięki czerwcowym opadom urosła bardzo ładna. Podczas okresu bez opadów wszędzie się kurzyło a jak wzięło się w garść glebę z pola z gryką to była aż mokra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Kultura taka że pole było uprawiane, nie musze walczyc z perzem, krzakami, jak to ma miejsce przy innych dzierzawach. Co siedzi w ziemii to ciężko mi powiedzieć. Po drugie warunki sprawiedliwe więc myśle że byście się skusili. Jęczmienia tam nie wsieje, owies może część, a częśc spróbuje gryki, chodzi mi juz od roku po głowie więc raczej z nią spróbuje. No zamiast gryki ewentualnie łubin mogę dać, kuka odpada

@Tomek90

pare stron wczesniej kilku uzytkownikow opisywalo jak to wyglada u nich, koszty od 600-1200 hektar. Ja tak licze jakies 600 zł + amortyzacja, przy tonie po 1200 powinno zostać kilka stówek z hektara. Zalezy czy jest chociaz czesc dopłaty do działki, wtedy jest latwiej


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
Dnia 16.12.2017 o 01:10, Matey napisał:

Kultura taka że pole było uprawiane, nie musze walczyc z perzem, krzakami, jak to ma miejsce przy innych dzierzawach. Co siedzi w ziemii to ciężko mi powiedzieć. Po drugie warunki sprawiedliwe więc myśle że byście się skusili. Jęczmienia tam nie wsieje, owies może część, a częśc spróbuje gryki, chodzi mi juz od roku po głowie więc raczej z nią spróbuje. No zamiast gryki ewentualnie łubin mogę dać, kuka odpada.

Ja jednak bym wolał perz i niewielkie już krzaki niż pole, z którego było zbierane co rok przez ostatnie np. kilkanaście lat, i które w tym czasie nie widziało żadnego organicznego lub mineralnego nawozu lub wapna nawozowego.

Zacząłbym od badań gleby, bo na ph w okolicy 3.8-4.0, to i gryka nie będzie chciała rosnąć.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Nie no bez przesady, nawoz mineralny był, tam owies czy jeczmien jako tako dawał rade wiec i gryka mysle ze urosnie. Badania moze zrobie, ale nie z calosci, zobacze jeszcze, nie bede stawał na glowie zeby te pole doprowadzic do ladu skoro za rok go najprawdopobniej nie bede miał.


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

przecież badanie  Ph P K Mg kosztuje 25 zł od próbki...

pole na którym rośnie perz i krzaki musi być fhuj zajefanie bogate w składniki...ludzie co wy piszecie...

Dnia 15.12.2017 o 23:27, KlimekPL napisał:

 

Zauważyłem jeszcze, że gryka bardzo dobrze trzyma wilgoć na polu jak już urośnie. Latem był u nas taki okres, że chyba dwa tygodnie w ogóle nie padało a gryka rosła na piachu. Dzięki czerwcowym opadom urosła bardzo ładna. Podczas okresu bez opadów wszędzie się kurzyło a jak wzięło się w garść glebę z pola z gryką to była aż mokra.

może z wierzchu ale pod spodem była sucha bo gryka mocno wyciąga wodę. ktoś o tym wspominał tutaj. robiłem w tym roku mały test i faktycznie tak jest.  na zdjęciu ugór talerzowany 2.08. obok rosła gryka i z ciekawości trochę ją przyciąłem. wyraznie widać linię wilgotności 

20170802_195751.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

@Taurus83

ja wiem, u mnie nawet taniej, ale nie wiem czy będę miał chęci i czas żeby zbierać próby z 20 ha


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

no jasne. zawsze lepiej wydać parę klocków  na npk.... nie wiem jak daleko masz do stacji badawczej,  ale na pewno w ciagu dnia ogarniesz pobranie kilku próbek i zawiezienie ich do labo. po ile u ciebie próba ?

Edytowano przez Taurus83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

21 chyba czy cos. Koszt nieduży. Wiesz ja domyslam się co tam jest, pH pewnie okolice 4,5, fosfor wysoki, potas lipa magez lipa. W sumie masz racje, stówa to nie jest duży koszt na próbki, tylko co później przy niskim pH? Wapno w granulce wychodzi drożej niż luz. Co z wysokim fosforem przy niskim pH? zboże nie pobierze, a gryka?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj