szark93

Gryka

Polecane posty

szymon09875    9907

U mnie okolo 1.2m przy zerowym nawożeniu siew w za talerzowane ściernisko ziemia 5-6. Myślę ze kolo tony powinna dać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

ja pierwszy raz zasiałem gryke mam jej 18 ha, jak na razie wygląda dobrze pszczelarze nastawiali uli od groma... Tylko pogoda nie bardzo podobno burze w okresie kwitnienia nie są korzystne, tak mówił mi znajomy pszczelarz który sieje grykę co rok. Ciekawe jaka będzie wydajność i cena bo nakład na ta roślinę jest bardzo mały...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Nawet jak tonę po tysiącu oddacie to i tak plus bo naklad zerowy


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Nasiona za darmo.paliwo za darmo.kombajn za darmo. Nawet jak za darmo sprzedaż to i tak będziesz na plusie... ktoś tu chyba na grzybach był wczoraj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25578

W moich stronach gryki już dojrzewają. Pojawiło się na wielu plantacjach zachwaszczenie rdestem, który zagłusza wszystko na polu. Mimo to te niknące rośliny gryki są w tym roku wyjątkowo dobrze zapylone. Powiedziałbym, że nawet oblepione ziarniakami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

Taurus pojechałeś ale niestety taka jest prawda .
bor daje się tylko przed kwitnieniem anie teraz .
u mnie gryki kwitną w najlepsze a jeśli teraz już dojrzewa to jest coś nie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25578

Dlaczego nie tak? Większość posiała przed 15 maja, susza jakiej jeszcze nie było. Mimo to gryki wyrosły i niewielkie opady po 2mm powodowały, że ładnie nektarowała wabiąc pszczoły. Zawiązanie jest bardzo dobre, ziarniaki część w fazie mlecznej, część już brązowa i czarna. Zresztą u mnie zawsze o tej porze gryki przygasają, a żniwa gryczane coraz częściej pokrywają się ze zbożowymi. Myślę, że na wielu polach pokosówki ruszą jeszcze w lipcu.

Ja u swojej byłem 2 tyg temu to była wysoka i w pełni kwitnienia, u sąsiada siana tydzień wcześniej już przygasła i żadna pszczoła jej nie oblatywała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

prosze mi nie mowic ze macie naklad na hektar gryki ponad tysiac zlotych bo za nic w to nie uwierze, mam w okolicy rolnikow co na gryce potrafia wyjsc lepiej niz na zbozach czy rzepakach

 

nasiona - 100

orka, uprawa, siew, ewentualny oprysk, zbiór to niech bedzie 100l ropy to i tak przesada - 300 zł

glifosat - 45

amortyzacja nie wiem, z 300? 

 

745 zł nakładu, plon 1-1,5t, cena na dziś 1200 + 900 dopłata =2100 - podatek 150 = 1950 - 750 nakład = 1200 zł w kieszeni przy plonie tona z hektara, przy 1,5t juz jes 1800, tak bardzo źle? Chyba że macie dzierzawy i doplate oddajecie to moze faktycznie czterech liter nie urywa

 

 


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wychodzą lepiej na gryce niż ty na zbożach to chwała im a tobie najwidoczniej coś nie wychodzi.

 

Nie wiem czym robisz orkę, nie wiem czym zbierasz plon - u nas na wschodzie już koni się nie używa a zbiory robi kombajnami. Jeżeli u ciebie dalej w ruchu pług konny a omłot maszyną w stodole to faktycznie może ci zostawać jak masz tonę z hektara i sprzedajesz po 1000.

 

 

Dodam jeszcze - tylko głupiec nie liczy swojej pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

a powiedz mi gdzie ja napisalem ze wychodza lepiej niz JA na zbozach? umiesz czytac kolego ze zrozumieniem? bo nie wydaje mi sie. I ciesze się ze sie pochwaliles ze dorobiles się sprzetu i mogles odpuscic konia, gratuluje i zycze owocnych plonów.


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25578

Macrospeed optima 200kg - 300zł

yara bella 250kg - 190zł

chwastox extra 2 l - 35zł

nasiona 70kg - 150zł

pokosówka 140zł

kombajn 220zł

paliwo  -tu nie wiem ile dokładnie -niech będzie 40l - 170zł

suma 1205zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Po niedzieli sie przejdę na pole i zrobie Wam koledzy zdjęcia jak wygląda gryka bez yary, optimy, chwastoxow czy odzywki z borem


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

No i co tym udowodnisz? 

 

to że mozna wyprodukować gryke przy nizszym nakładzie niż Twój powyższy


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25578

A co ze zubożeniem gleby?

Żyć można na kredyt, ale do czasu, kiedyś trzeba spłacić, tak samu i glebie trzeba dostarczyć składniki. Możesz żyłować 5 lat bez nawozów, ale później Cię zaboli. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Owszem, mozemy do kosztow ktore przedstawilem dorzucic tonę wapna i nawoz ktory rzucimy pod rosline nastepczą, ale nawet w tym przypadku koszty nie przekroczą 1k/ha. Nie zrozumcie mnie zle, ja nie mowie ze nie potraficie uprawiac gryki, ale przy agrotechnice która podalem w poscie wyzej gryka daje minimum tonę, a przy dobrym rozkladzie pogody mozna wyciagnac więcej, może mikroklimat na moim terenie bardzo odpowiada gryce i udaje się lepiej niz na Waszych terenach


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

żeby 1200zł włożyć w hektar gryki to trzeba być nie poważnym chyba i liczyć na to że da 3tony z hektara ,u mnie 500-600zł na hektar.

2015 rok 1,2t/ha x 2600zł/t=3120zł +1700zł/ha dopłaty=4870zł/ha , 2016 rok 1,6t/ha x 2400zł=3840zł + 1700zł/ha dopłaty = 5540zł/ha

oczywiście w związku z dobrą ceną przez ostatnie 3 lata powierzchnia gryki wzrosła (choć wiele plantacji wygląda słabo) i cena pewnie będzie trochę niższa ale to tylko jeśli chodzi o konwencjonalną

bo na ekologiczną mam już dobre oferty i jest wiele zapytań.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25578

To ja źle zsumowałem swoje koszty (fakt w pamięci na szybko) czy napisałem nieprawdę?

Dobrze że przypomniałeś o wapnie bo poszło jeszcze jesienią 3 t Morawicy tj około 210zł

 

tlewndowski - jestem raczej poważnym człowiekiem Wieloskładnik dałem bo pole na którym siałem mam zakupione od 2 lat i jest strasznie wyjałowione właśnie przez podejście typu mam w dzierżawie to nie dam nawozu, coś zbiorę. Choć taka ilość cudów nie uczyni. Azot pierwszy raz dałem w takiej ilości - zawsze było to około 100kg saletrzaku. Chwastox, kombajn i pokosówka to praktycznie koszt stały coroczny.

Mam pogląd na sąsiada -nie dał nic -gryka 30cm już brązowa, blaszka liściowa tak na oko 2cm2, u mnie rośliny 1-1,2 m, blaszka liściowa powyżej 15 cm2,

Co omłócę - nie wiem, ale wiem, że nie chcę tego co u sąsiada, bo po pokosówce nawet kombajn tego nie weźmie.

 

A dopłaty u mnie to nawet 900zł nie wychodzą.

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

no to nieźle dajecie na grykę...ja pod korzeń nic nie dawałem i niczym nie pryskałem  tylko po wierzchu 80 kg saletry rzuciłem i to był błąd bo w paru miejscach już się kladzie po ulewach. nie wiem jak to dalej będzie ale chyba ma za dobre warunki u mnie. Wypowiedzcie sie doświadczeni rolnicy czy gryka jak padnie w okresie kwitnienia to coś z niej będzie i da się to jakoś pozbierać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj