szark93

Gryka

Polecane posty

B3Agro    91

Ja czasmi robię wsiewkę gryki po zbiorze rzepaku - raz chyba udało się zebrać i plon był ponad 1 tonę/ha. Ale już soja po zbiorze rzepaku działa jak najbardziej tyle że zbiory w październiku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Sieję w tym roku grykę 20 maja, z nawozów to polifoska 8 100 kg/ha i dam jeszcze pulanu ze 100 kg/ha , wysiew gryki 80kg/ha, ziemia 4-5 klasy. Optymalne ? :)


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polowy    5
Napisano (edytowany)

Panowie aż wstyd pytać wokół agregaty, Hassie, Poznaniaki, Amazone... a mi chodzi ile na podziałce ustawić siewnik konny 15 lejkowy aby wysiać do 90-100 kg na ha gryki (lub ile obrotów jest dla próby kręconej). Może jeszcze ktoś ma lub miał w ostatnim czasie z nim do czynienia i coś pamięta.  :rolleyes:

Edytowano przez Polowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192
Napisano (edytowany)

Kolego, z tego co pamiętam w sewniku konnym koło ma coś koło 3,9m obwodu. 15 lejków to ile szerokości u ciebie ?

http://www.retrotraktor.pl/artykuly/siewnikikraj/11.jpg

 

To dla zboża

Jeśli szerokość roocza to 150cm to próba kręcona na 1 ar wymaga około 17,5 obrotu koła (uwzględniając poślizg).

Ojciec ustawiał zawsze siewnik na 3 i dawało to wysiew około 220kg pszenicy, więc zacząłbym od 2,5 na skali próbę

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Sieję w tym roku grykę 20 maja, z nawozów to polifoska 8 100 kg/ha i dam jeszcze pulanu ze 100 kg/ha , wysiew gryki 80kg/ha, ziemia 4-5 klasy. Optymalne ? :)

 

ja zawsze daje 200 kg polifoski 6 i to całe nawożenie klasa głównie III, powiecie ze duzo nawozu, ale nie chce zeby mi ilośc składników w glebie malała


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Czyli odpuścić pulan a dać więcej polifoski ??


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Posiać rzadziej ?? Tam gdzie kupowałem nasiona, sprzedający powiedział że 80kg/ha wystarczająco 


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Wbrew niektórym opiniom zmniejszenie normy wysiewu zwiększy plon bo gryka najwięcej "orzeszków" zawiązuje na bocznych pędach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Zmniejszyc wysiew nie problem, posieję sprawdzę co wyjdzie na żniwa


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

tylko jest jedno ale, gesta gryka lepiej konkuruje z chwastami


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Zgadza się. 70kg przy takim nawożeniu to będzie gęsto :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25492

Ja w sobotę posiałem 67 kg na ha. Pomieszałem antarię z hruszowską (nasiona drobne więc powinno być i tak gęsto). Pole przeważnie V klasa, pszczół w okolicy dużo. Zobaczymy - jak będzie sprzyjająca pogoda, pszczoły pomogą hruszowskiej, jak będzie chłodno i pochmurno może lepiej wyda antaria. Pole niedawno zakupione z ogromną presją rzodkwi świrzepy - może być ciężko i żółto na polu. Poszło 200kg makro speed optima i 220 yara bella 27. Tylko yara poszła 3 tyg. przed siewem, a w międzyczasie poszło 40 mm opadu więc pewnie lipa z azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1151

Panowie aż wstyd pytać wokół agregaty, Hassie, Poznaniaki, Amazone... a mi chodzi ile na podziałce ustawić siewnik konny 15 lejkowy aby wysiać do 90-100 kg na ha gryki (lub ile obrotów jest dla próby kręconej). Może jeszcze ktoś ma lub miał w ostatnim czasie z nim do czynienia i coś pamięta.  :rolleyes:

 

stare ludowe mądrości głoszą że ustawia się na szerokość 3 zapałek, wychodzi coś koło 1-1.2 na skali, jeśli mnie pamięć nie myli


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polowy    5

Kolego, z tego co pamiętam w sewniku konnym koło ma coś koło 3,9m obwodu. 15 lejków to ile szerokości u ciebie ?

http://www.retrotraktor.pl/artykuly/siewnikikraj/11.jpg

 

To dla zboża

Jeśli szerokość roocza to 150cm to próba kręcona na 1 ar wymaga około 17,5 obrotu koła (uwzględniając poślizg).

Ojciec ustawiał zawsze siewnik na 3 i dawało to wysiew około 220kg pszenicy, więc zacząłbym od 2,5 na skali próbę

Okazało się że mam 13 lejków nie 15 jak wcześniej pisałem. Szerokość robocza to 1,2 m a obwód koła to 3,4 metra. Z moich obliczeń podzieliłem 100 m przez obwód koła 3,4 co dało 29,4 obrotów dla próby kręconej. Wtedy "przejedzie" 1,2 ara i na tej podstawie dobiorę mu dawkę. Dziś będzie próba kręcona i próba polowa. Odezwę się jak to wyszło w praktyce. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192

Nie wiem jak ci wyszło, że obwód koła to 3,4m skoro fabryka na tabliczkach podaje 3,92 , ale niech ci będzie, i tak musisz zrobić próbę, bo gryki nie ma chyba w żadnym siewniku na tabliczce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polowy    5
Napisano (edytowany)

Nie wiem jak ci wyszło, że obwód koła to 3,4m skoro fabryka na tabliczkach podaje 3,92 , ale niech ci będzie, i tak musisz zrobić próbę, bo gryki nie ma chyba w żadnym siewniku na tabliczce

Wydaje się że wersja 15 lejkowa miała większe koła. Na potwierdzenie moich pomiarów podsyłam fotkę. Obwód koła to 2*pi*r w moim przypadku 2*3,14*0,54=3,39 

post-31271-0-58195600-1494917102_thumb.jpg

Edytowano przez Polowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192

OK, nie spieram się, I tak trzeba trochę pokombinowac , pomierzyć i poważyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1946

sieje ktoś co 40 cm? Czym to między rzędami obrabiać? Pytam bo chcę jakiś siewnik kupić a jak na razie sieję ręką jakieś 100 kg na ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

1 kawałek w zeszłym roku posiałem co 30cm to więcej trawy było jak gryki... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192
Napisano (edytowany)

Możesz zasiać, gryka bardzo szybko przyrasta, oby tylko nie było za sucho

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
    • Przez Moryc
      Witam chciałem się dowiedzieć czy ktoś otrzymał odszkodowanie za uszkodzoną agrowłokninę lub folię np. w uprawie ziemniaków wczesnych, truskawek?
       
      Plantacje zabezpieczane białą agrowłókniną bywają uszkadzane czasami zimą truskawki cebula ozima przez zwierzęta kopytne, szczególnie groźne są jeleniowate, które ostrymi kopytkami dziurawią agrowłókninę ale także zające.
       
      Zastanawiam się nad wniesiem sprawy do sądu za powstałe uszkodzenia. Miał już ktoś styczność z taką sprawą?
    • Przez polac
      Witam! No więc na wiosnę najprawdopodobniej będziemy siali Facelie i mam kilka pytań związanych z uprawą tej rośliny a konkretnie jak uprawić pole pod ta roślinę,jakie nawozy stosować i jakie są choroby i szkodniki tej rośliny.???
      Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj