szark93

Gryka

Polecane posty

Taurus83    889
Napisano (edytowany)

upraw to pole tak jak do siewu. odczekaj 7-10 dni aż chwasty odrosną. popryskaj glifosatem. siej.

 

btw. znacie odmiany Wołma albo Wołamaj i Szafir?  litewskie odmiany 

Edytowano przez Taurus83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Zabiegi zbierania i palenia perzu wykonywałem już trzy razy. Początkowo myślałem że to Syzyfowa praca ale za kolejnym przejazdem kultywatora było tego coraz mniej. Perz był męczony , wyciągany i palony. To ostatnie sprawiało mi największą radość ... 

 

Trzeba było wysuszyć i sprzedać. Radość byłaby może jeszcze większa??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Posial ktos juz w okolicach Lublina ?? U mnie sasiad recznie rozrzucil wczoraj ale to smieszny areal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

Kolega dziś się wybiera siać (Lubartów i okolice), a ja w poniedziałek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

ja dzisiaj jadę z glifosatem a we wtorek środę mam zamiar siać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
byczekish    4

Ja zasiałem wczoraj 3ha. Niby padało praktycznie cały czas, a dzień pogody i już się kurzyło .. ;) Aa jeszcze dzisiaj spadł lekki deszczyk, więc myślę, że szybko skiełkuje ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam8056    6

ja dzisiaj jadę z glifosatem a we wtorek środę mam zamiar siać

 

Czyli jak jutro popryskam roundupem  360 około 3 litry na h to w następny czwartek mogę siać grykę i oprysk jej nie zaszkodzi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

8,5ha wczoraj zasiane. Kurzyło się fest, dzień wcześniej przy uprawie mi wałki zabijało :D Ot taka ciekawostka :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9907

U mnie to samo :) W czwartek talerzowałem to sie ziemie kleila a wczoraj przy siewie kurzawa jakby nie padało z miesiac albo lepiej :/ 3 ha posiane jeszcze 1.5 dziś ;P W okolicy nie widze gryki a pszczelarze dowiedzieli się ze sieje to juz dzwonia czy moga z ulami przyjkechac 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

Witam. Mam pytanie do was którzy siejecie gryke czy to sie opłaca i czy jest na to zbyt? No i przede wszystkim do kiedy można ja siać? Nie wiem co robić bo wziąłem 20hektarow dzierżawy z agencji i ze względu na procedury nie wiem kiedy będę mógł wjechać na pole, planowana była tam kukurydza ale jeśli sprawa przeciągnie się jeszcze o dwa tygodnie to trochę ryzyko... co byście polecili zasiać kukurydze czy grykę? Pole w bardzo dobrej kulturze stanowisko po kukurydzy większość to 4 i trochę 5 klasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

Na takim polu możesz do końca maja spokojnie posiać grykę. Czy się opłaca ? Nakłady nie są duże, ale jak nie masz doświadczenia, to wielkiego plonu raczej się nie spodziewaj, a zwłaszcza na zachwaszczonym polu. Jedna tona gryki kosztuje tyle, co 3 tony kukurydzy. Zbyt jest, a jakbyś miał 20 ton to nawet łatwiej sprzedać, tylko trudniej wysuszyć po zbiorze. To tak jak z soją - jedni sieją i sobie chwalą, inni spróbowali i dali sobie spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

pole nie jest zachwaszczone, mam mozliwosc zasiania agregatem bezorkowym.doswiadczenia z gryka nie mam wogole. gadalem ze znajomym ktory sieje gryke co rok to mowil ze na tym polu to musial bym bez nawozu bo sie polozy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

Ja bym spróbował, bo na kuku trochę za późno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
byczekish    4

A opryskanie pola na 2-3 dzień po siewie chwastoxem extra coś daje ? Bo niby chwastów przed uprawą się trochę znalazło. Więcej było samosiewów zbóż, i mam 2 środki basagran i fusilade forte. Co mógłbym zrobić ? Bo koszt chwastoxu jest znikomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

Na pewno chwasty wrażliwe na chwastox zginą, nawet te, które kiełkują. Trzeba tylko zwiększyć dawkę wody (nie 200 a 300l/ha). Kolega spod Lubartowa pryska na 4-5 dzień po siewie (5 to max, bo później zaczyna wschodzić gryka) i walczy później jedynie z jednoliściennymi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

pole nie jest zachwaszczone, mam mozliwosc zasiania agregatem bezorkowym.doswiadczenia z gryka nie mam wogole. gadalem ze znajomym ktory sieje gryke co rok to mowil ze na tym polu to musial bym bez nawozu bo sie polozy...

Sialbym grykę na Twoim miejscu, naklad praktycznie znikomy, koszty nasion, moze oprysk chwastoxem czy glifo, ewentualnie jednoliścienne i reglone. Tone z hektara Ci sypnie i jesteś do przodu przy minimalnym koszcie. U sąsiada na 4-6 klasie sie udaje z nawozeniem 60 kg npk pod korzeń, oprysk przed zbiorem i tyle.


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9227

Na pewno po gryce nie będzie chorób w zbożu, bo jest fitosanitarna. Jak nie dasz NPK pod grykę, to po niej nic też nie pozostanie, to nie łubin czy groch. Za to gleba pozostaje w wyższej kulturze i spulchniona. Trzeba na jesieni dać nawóz i zboże powinno być OK. Trudno mi się wypowiadać, bo zwykle sieję grykę na niewielkich kawałkach jako przedplon przed ziemniaki, po zbożach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    154

Wczoraj 5 ha posiałem,pod korzeń po 100 kg polifoski 8 na ha,pryskać niczym nie będę,kośzę na raz,a co urośnie to nie wiem bo z gryką to loteria .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polowy    5

Kosił ktoś kiedyś na raz bez pryskania na dojrzewanie. Widziałem pole po pokosówce i po talerzowaniu wyszedł z tego dość gęsty poplon po żniwach (bardzo dużo obleciało) nie było pryskane na dojrzewanie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25578

Zawsze w gryce są duże straty, a do tego  latem skiełkuje wszystko co kombajn wydmuchnie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Do kiedy najpóźniej mozna siac gryke ? woda stoi na polu jeszcze :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

Ja koszę zawsze na raz bez desykacji. Potem suszarenka i lux towar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polowy    5

Ja koszę zawsze na raz bez desykacji. Potem suszarenka i lux towar.

A jak się nie ma suszarenki czy wygrzewanie w słońcu na plandece załatwi sprawę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj