szark93

Gryka

Polecane posty

Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Grykę w kwietniu to raczej głupi, a nie odważny posieje. Nawet nie podsuwaj takich pomysłów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25583

Dziś ubezpieczyłem grykę w PZU. Muszę przyznać że w centrali mają dobrych speców od tych ubezpieczeń, wiedzą jak zrobić żeby zarobić.

Za samą gradówkę krzyknęli około 26 zł/ha (3t x 2tys.zł). Rok wcześniej było to około 10zł. Pytam jak to możliwe skoro dopłata ze skarbu państwa wzrosła. No i okazało się że jest też tańsza opcja o której mówi się tylko dociekliwym. Jest to stara opcja czyli franszyza 10%( u mnie wyszło 14,7 zł/ha). Żeby zarobić wpisali niby bardzo korzystną opcję dla rolnika obniżenia franszyzy do 8 %. Tylko że te 2 % wkładu mniej  własnego kosztuje nas bagatela 75% wyższą składkę. Mistrzostwo świata!!!

 

Nie dajcie bić się po tyłku!!!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

jak udało ci się ubezpieczyć grykę kiedy jeszce nie jest posiana?

 

ja raczej w concordii ubezpieczę bo póki co to pszenicę i owies w pzu wyliczyli mi ponad 100% drożej niż concordia. 

 

no i powiedz jak zrobić żeby gryka sypnęła 3 tony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25583

Zawsze ubezpieczam przed siewem tak żeby z chwilą wzejścia była ubezpieczona. Nigdy ubezpieczyciel nie robił z tym problemu.

3 tony oczywiście nie osiągnę, ale zawsze tak podaję - zresztą była to sugestia ubezpieczyciela parę lat temu aby podać wyższy plon. Nie zastanawiałem się czy to rzeczywiście korzyść dla mnie czy dla nich. W każdym razie jak miałem grad, rzeczoznawca liczył obsadę na polu i patrzył w tabelę. Na początku protokołu napisał - "Plon możliwy do uzyskania"

Jak będzie od tego roku to nie wiem, bo podaje się dodatkowo przeważającą bonitację na działce. Pewnie będą mocno obcinać przy ewentualnej szkodzie. Nie mniej koszt około 15 zł/ha nie jest wygórowany i ubezpieczyłem.

 

Za pewne w PZu wyliczyli Ci franszyzę 8 % i dlatego tyle drożej. Jak stanowczo nie dopytasz to nie licz, że Ci zrobią drugą tańszą opcję. To oni mają zarobić, a nie Ty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

w pzu własnie mi zeszli z10 % na 8 ale nic nie wspominał o drastycznym wzroście składki. 

 

tak w gwoli ścisłości. podałeś że gryka już posiana czy że w planach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25583

Nikt nie pytał, nic nie mówiłem. Ale w inne lata mówiłem i problemów nie było. Może to kwestia indywidualna - nie wnikam, jest jak jest.

 

No i dlatego tyle wyższa składka - u mnie przy 8% około 25zł/ha, przy 10% - 14,7 zł/ha tj. 75% róznicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2258

Tak zapytam jakie ponosicie koszty na ha? Jaki zysk +-?

Ogólnie to czemu ja siejecie? Mokre działki i pasujący termin siewu w maju?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9229

Nakłady na grykę niewielkie - daje około 100kg polifoski na hektar plus do 100kg saletry na IV klasie. Orka zimowa, agregat na wiosnę i siew. Zbiór kombajnem na raz. Na moich glebach daje pon około 2t. Nie wymaga pryskania, czasem trzeba dosuszyć. Cena za 1t około 1500zł, czyli przychód =5t pszenicy jak na ceny z września ubiegłego roku u mnie. Doliczając koszty na 1ha pszenicy w wysokości około 600zł na opryski to  jedna tona pszenicy w plecy.

Zysk jest taki, że gleba po gryce jest w bardzo dobrej kulturze, praktycznie nie ma chwastów (jedynie perz konkuruje z gryką).

Nie sieję łubinu ani grochu, jedynie soję, która jednak nie na każdym polu się udaje, plonuje podobnie jak gryka ale wymaga wyższych nakładów i cena za tonę niższa (około 1300/t), a plon 2t z 1ha to już ekstra. Na lżejsze kawałki z domieszką piachu nie warto siać soi, nawet dla dopłat.

 

Dla mnie też ważna sprawa - gryka jest rośliną miododajną, z 1ha gryki mak kilkadziesiąt kg miodu przez sezon w dobrym roku :D

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9229

Ja sieję w normalnej rozstawie co 13cm. Raczej jako łamacz monokultury, niż w celu osiągnięcia maksymalnego plonu. W tej rozstawie szybko sę zagęszcza i skrywa ziemię, nie dając szans chwastom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

podpowiedzcie koledzy prosze, kiedy najpozniej sialiscie gryke? u mnie termin 15-25 maja, a mam dzierzawe i nie wiem czy te zielsko po talerzowce traktowac glifosatem, czy orac i siać gryke?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2258

Może glifosat po siewie przed wschodami gryki? 

 

Mam parę ha pszenżyta i pszenicy gdzie nie ma sensu o to walczyć i zastanawiam się czy gryka ma sens gleby IV i V. Zrobić to gruberem i zasiać? 

 

@jahooo 2t byłoby dla mnie super, ogólnie to przydałoby się na poplony bo sieję raps i gorczyca odpada. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2258

Nie, przed wschodami gryki, a po schodach chwastów. Dałem znak zapytania dla tego bo nie wiem czy to ok, nie wiem ile wschodzi gryka - nigdy tego nie siałem. 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9229

Na 2, max 3  dzień po siewie można opryskać chwastoxem to, co z dwuliściennych zostało na wierzchu. Jednoliścienne - targa lub fusilade, aczkolwek wpływa na obniżenie plonu. Gryka wschodzi dość szybko.

Na poplon lepsza jest facelia (akumuluje azot w glebie) - krótszy okres wegetacji, w lecie wschodzi w 2-4 dni, wysiew około 15kg/ha, w tym roku zasiałem 1,5ha na ziarno

Na IV i V klasie przy starannej uprawie da się osiągnąć około 1,5t bez problemu, najtrudniej w czas skosić, aby się za dużo nie obsypało.

 

Za dużo azotu powoduje, że gryka nie dojrzewa, tylko ciągle się odmładza oraz kładzie się na ziemi (wylega) co powoduje spadek plonu (osypuje się i porasta)

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

W maju ziemia jest ogrzana  , wilgoci też  zazwyczaj jeszcze nie brakuje -  to  wschodzi  szybko

No  tez  słyszałem że   dużo  azotu  nie można , musze  w tym  roku posiac  z  1,5 ha  bo  mokro jeszcze  i  nic innego mi  tam nie  wyjdzie .

Wiem ze  cały temat  o tym  , ale  nie  bardzo  mam  chęć przegladać  , jakie nawożenie  optymalne? IVb i     V klasa


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Taurus a z jakim skutkiem? Co byś zrobił na moim miejscu, ugór potraktowany talerzówką 15-20 marca, perz odbił od ziemii na jakieś 7 cm, masa nawłoci i bylicy. Bardziej składaniam się ku glifosatowi teraz, tylko nie wiem czy jechać po majówce czy poczekać jeszcze chwilę, wówczas gryke posiałbym koniec maja/ początek czerwca tak myślę, albo orać to co jest i glifosat przed zbiorami?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

no efekt na pewno będzie gorszy niż siew ok 15 maja. wszsytko zależy od pogody. zależy jaki masz sprzęt. ja bym to uprawił do siewu. poczekał tydzień czy nawet dłużej aż perz odrośnie, opryskał glifosatem i od razu  zasiał grykę. albo opryskał jak najszybciej i uprawił tuż przed siewem. zależy jaki masz sprzęt. ja mam ciężką talerzówkę i siewnik na redlicach talerzowych. w tym roku znowu doszło sporo pola to przetestuje różne warianty. zasiej gęściej to zagłuszy chwasty, alew tedy jest ryzyko że się wyłoży i plon niższy, u mnie najlepeij sprawdza się siew na poziomie 65-70 kg. rozstaw 12,5. w tym roku spróbnuję na niektórych kawałkach co 25 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj