szark93

Gryka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Talerzówka powinna wystarczyć. Gryka szybko wschodzi, więc większość chwastów zagłuszy, ale np. chwastnicy nie da rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

jeśli jest rdest to też gryka sobie nie poradzi, 

ja zawsze orałem, i teraz tego bym się trzymał, gryka lubi ziemię podobną do rzepaku, dobrze i głęboko uprawioną, ale nie zbyt rozdrobnioną. 

pomyśl nad agregatem na 20-25 cm, 

zależy jeszcze jakie masz gleby, u mnie na części po talerzówce i agregacie uprawowo-siewnym został by pył, albo błoto :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

w 90 % sieje grykę bezorkowo. ciężka talerzówka na 15 cm, 3-4 przejazdy w przypadku łąki lub ugoru likwidowanego na wiosnę. lub 2-3 przejazdyw przypadku uprawy jesiennej (1 przejazd bez wału jesienią) i dwa przejazdy na wiosnę. gryka ma długi korzeń. ziemia po niej jest jak po łubinie. rapsa nie sieje to nie wiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

Tam gdzie się udało to zaorałem na zimę ale zostały dwa kawałki na których właśnie się zastanawiam co zrobić. Jedno pole to nowa dzierżawa na której poprzedni dzierżawca rok temu miał owies a po żniwach całe pole opryskał glifosatem i tak leży do tej pory. Drugi kawałek to moje pole na którym było pszenżyto jare, następnie po żniwach zasiałem gorczycę ale, że jesień była mokra i nie udało się zaorać poplonu stwierdziłem, że go stalerzuję. Dodam, że na tym polu co było pszenżyto orkę ostatni raz wykonałem jesienią 2014 roku... Takie dziwne pole jesienią ciężko zaorać bo albo sucho i pług nie wchodzi albo za mokro i nie da się wjechać, a wiosną to już zapomnij o wczesnym wjeździe. Gleba to głównie 4 klasa. Myślę, że na dzierżawie spróbuję bezorkowo, a pole na którym było pszenżyto zaoram. Choć jeszcze się zastanowię czy u siebie nie odpuścić orki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

na VI klasie słabo wychodzi, na V lepiej. Dużo zależy od opadów. Na mokrej glebie nie udaje się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

po ile u was gryka do siewu?

Mnie gryka wyniosła 2000zł tona. Odmiana Kora pierwszy odsiew po centrali. Zależało mi na pewnej gryce dlatego musiałem kawałek jechać, bo w mazowieckim nic ciekawego nie ma. Kupiłem w okolicach Kraśnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

w 90 % sieje grykę bezorkowo. ciężka talerzówka na 15 cm, 3-4 przejazdy w przypadku łąki lub ugoru likwidowanego na wiosnę. lub 2-3 przejazdyw przypadku uprawy jesiennej (1 przejazd bez wału jesienią) i dwa przejazdy na wiosnę. gryka ma długi korzeń. ziemia po niej jest jak po łubinie. rapsa nie sieje to nie wiem. 

 

powiedz i jeszcze, czy masz wał za tą talerzowka, i czy te 3-4 przejazdy robisz za jednym zamachem czy czekasz jakiś czas i talerzujesz kolejny raz? Mam taki kawałek w dzierzawie, bylice i nawłocie na 1,5m wyrosły i nie wiem czy uda mi sie to jakos sensownie uprawic, biorac pod uwage ze mam podstawowe maszyny


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

za talerzówką są 2 wały, jeden z płaskowników idących na ukos, drugi rurowy. w przypadku ugoru/łaki likwidowanej na wiosnę najpierw jeden przejazd bez wałów z talerzami ustawionymi agresywnie( tak aby jak najmocniej wymieszac glebę), czekam aż przeschnie(kilka dni) następnie zakładam wały, zmieniam kąt na bardziej  łagodny i jeżdże z 2-3 razy aż struktura gleby osiagnie pożądany efekt. tak robiłem do tej pory.  teraz część ugorów stalerzowałem 3 tygodnie temu, po  swiętach pójdzie glifosat. reszta odwrotnie. po swiętach glifosat, następnie w połowie maja uprawa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy grykę można rozładowywać żmijką? I czy pod zbiór jednoetapowy z opryskiem Zostawiacie ścieżki technologiczne (żeby jej ciagnikiem nie demolowac)?

Edytowano przez grzegorzw1971

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

Myślę że można skoro kombajn żmijką wypycha

Nie wiem czy ścieżka się sprawdzi bo gryka się rozgałęzia i szybko zajmuje niewykorzystane miejsce. Stąd też doświadczenia z siewem gryki co 40cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 4 i 5 klase,będę siał starym poznaniakiem i myślałem każdą rajką,i chciałem spróbować ścieżki,może mniej by się ugniotło,czego i tak chyba kombajn nie zbierze (może w tych miejscach byłoby ładne ziarno (pisał Ktoś że w takich szerokich rozstawach takie jest)

Edytowano przez grzegorzw1971

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

ja robie ścieżki, poźniej jak gryka wyrosnie to tych scieżek w ogole nie widać :D

W tym roku też kilka ha bede siał po ugorze. Tylko czekam aż sie pogoda poprawi, bo musze z glifosatem wjechać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    242

Panowie, mam na pewnej dzialce nawalone nawozu pod zboze ale teraz chce siac gryke. Gleba IV-V, lekka, zaniedbana, jesienia wapnowana. Mocznik ok 100 kg/ha, Poli 6 pewnie z 250. Warto zasiac czy lepiej jeczmien a moze gorczyce lepiej czy cos innego calkiem ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

zasiej co drugi lejek wtedy jest mniejsze ryzyko wylegania, jednak przy takim nawożeniu może być problem z ustaniem, a może dać 2 tony i będziesz zadowolony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9205

Przy takim nawożeniu zasiej soję, bo z gryką będziesz miał problem, jak polegnie, to same straty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj