szark93

Gryka

Polecane posty

lukcio88    0

Witam, mam koledzy pytanie, bo spotkałem się z opinią , że po skoszeniu gryki muszę od razu przemłynkować ją , bo inaczej na drugi dzień mi się zagrzeje i może się sparzyć i spleśnieć. Bez względu na to, że jest bardzo sucha i ziela nie ma. Prawda to?? nie mam doświadczenia z gryką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek39    0

witam, czy grykę da się dosuszyć tak jak inne zborza, wietrząc i szuflując żeby się nie grzało ? przepuściłem 2x przez wialnię - zaraz po zbiorze i tydzień po podsuszeniu, odrzuciło na oko ponad tonę śmiecia (całości ~11ton), zaczynam się jednak martwić bo mija 3 tygodnie, cienko rozszypana i szuflowana codziennie a ciągle utrzymuje się dosyć wysoka wilgotność i pozostawiona na dobę zaczyna się grzać. Pierwszy raz posiałem grykę i pojęcia nie mam jak to dosuszyć, może lepiej przerzucić do silosu BIN i wentylator włączyć żeby chodził cały czas ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

w ten sposób możesz dosuszyć jeżeli ziarno leży na zewnątrz na plandece i słońce ją grzeje. lub na strychu gdzie grzeje mocno od dachu.  jeżeli nie to tylko suszarnia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek39    0

nie mam własnie nikogo z suszarnią w okolicy a chciałem uniknąć transportu, nie jest jednak tak źle jak myślałem, poszła próbka do badania i jest ok, wilgotność spada. Do 14% pewnie tą metoda nie zbiję ale dosuszę na tyle żeby doczyścić a potem wentylatory i nagrzewnice pójdą w ruch. Niech no tylko dorwę tego pszczelarza co mi na dziko w sierpniu postawił ule bez uzgodnienia na jednym polu.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukcio88    0

Jakie macie plony ?? u mnie nieco ponad zbiornik bizona super. Ile w przeliczeniu na kg może to być??:)

Chyba szału nie ma , ale ja i tak nie liczyłem na tyle bo zwierzyna mi połowę pola zbiegała:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek39    0

To mu podziękujesz za większe plony czy co? ;)

 

No podziękował bym jakby postawił na początku kwitnienia :) w sierpniu to co najwyżej dało mi to dużo więcej zielonego i teraz suszenia bo nie mogłem już czekać ze zbiorem. Szkoda bo te pszczoły faktycznie dobrą robotę tam robiły z njawyższych kwiatów większość była zapylona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Jakie macie plony ?? u mnie nieco ponad zbiornik bizona super. Ile w przeliczeniu na kg może to być?? :)

Chyba szału nie ma , ale ja i tak nie liczyłem na tyle bo zwierzyna mi połowę pola zbiegała:(

ja z 1,3ha nakosiłem ponad 2 zbiorniki plon super


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olo484    0

Z tego co obserwuję u siebie to pszczoły przyspieszają dojrzewanie wszystkiego poprzez właśnie zapylanie kwiatów w tempie ekspresowym, więc skąd więcej zielonego przez nie teraz masz marek39 ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek39    0

Z tego co obserwuję u siebie to pszczoły przyspieszają dojrzewanie wszystkiego poprzez właśnie zapylanie kwiatów w tempie ekspresowym, więc skąd więcej zielonego przez nie teraz masz marek39 ? 

 

Dojrzewania to nie przyspieszają tylko zapylają kwiat, jakby były wystawione wcześniej to faktycznie było by więcej dojrzałych, jak za późno to w tempi ekespresowym powstają nowe orzeszki ale trzeba czasu żeby dojrzały a te na dole zaczną spadać, tak przynajmniej mi się wydaje z tego co zaobserwowałem, na polach gdzie nie miałem uli na ostagnich kwiatach były pojedyncze zielone, po zebraniu na przyczepie trafiało się trochę zielonego ale niewiele, tam gdzie były ule  było wręcz zielono,  siałem pierwszy raz i całkiem dobrze wyszło (~2t/ha po oczyszczeniu) tylko konieczności szybkiego suszenia nie przewidziałem,  Pszczelarzy też troche nie rozumiem bo w maju szukałem kogoś żeby wystawił, nic za to nie chciałem, gryki niczym nie pryskam , nie było chętnych. To któryś cwaniak podrzucił te ule w najmniej odpowiednim momencie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olo484    0

Nie miałem na myśli dojrzewania nasion tylko całej rośliny. Jak szybko jest zapylona to szybko kończy wegetację, chyba że ma warunki sprzyjające do dalszego rozwoju to kwitnie dalej. Myślę, że pszczoły nie przyczyniły się do przedłużenia okresu wegetacji i produkcji nasion. Sam jestem pszczelarzem i widzę co się dzieje tam gdzie są pszczoły i gdzie ich nie ma. One nie pozwalają nacieszyć oka kwiatami. Okres kwitnienia i wegetacji skraca się tam gdzie jest duże napszczelenie i widoczne to jest na wszystkich owadopylnych roślinach. Gratuluje plonu :) u mnie połowa tego bo pole jest mało żyzne nawet dla gryki. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1734    47

Napiszcie lepiej za ile sprzedaliscie gryke mi proponowano 1100/t i sie nie zgodzilem czekam na lepsze ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

konwencja 1400-1600, eko 2100-2400 parametry wilgotność do 14% zanieczyszczenia do 2% ceny z dzisiaj niektórzy handlarze próbują dołować ceny i czekają jak ktoś musi szybko sprzedać lub ma wilgotną to wtedy po 1200-1300 dają nie zaniżajcie sami cen bo towaru wcale nie ma tak dużo na rynku a szczególnie ekologicznego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

mi sypała około 2 tony, cena podobna jak u kolegi 1600, chociaż chodzą głosy, że moze podskoczyć cena ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

to niech idzie do góry ja sprzedałem tylko tyle zeby na koszty było reszta lezy :)


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

właśnie się dowiedziałem że po powiecie jeździ kontrola z psnstwowej inspekcji ochrony roslin i kontrolują czy ktoś pryska gligosatem. Reglone niby też nie wolno bo nie ma rejestracji w gryce. nie wiem jakie kary sypią ale w praktyce stosowanie nie zarejestrowanych środków w danej roślinie jest niezgodne z dobrą kulturą rolna i może skutkować nawet odebraniem dopłat. co wy na to ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25604

Moje zdanie jest takie - po glifosacie niech rolnik sam wpierdala kaszę, a nie truje innych. Prawda jest taka, że większość ma w d*pie zasady i patrzy jak wyrwać kolejne kilka złotych z ha nie zwracając uwagi na szkodliwość. Może jak dopier.olą konkretne mandaty to ludzie pójdą po rozum do głowy i zaczną używać pokosówek. 

Wczoraj znajomy powiedział mi, że od przyszłego roku mają zacząć się kontrole każdej partii prosa na obecność glifosatu, więc pewnie i z gryką tak będzie.

 

Jeśli chodzi o sankcje -  to stwierdzenie zastosowania niedozwolonego środka w danej uprawie powoduje nakaz utylizacji partii surowca na koszt rolnika. Stosowane jest już to w sadownictwie i tu koszta idą nawet w setki tysięcy złotych, albowiem utylizuje firma mająca papiery na taką działalność i ceny ma z kosmosu. Nie wystarczy wysypać towar do rowu czy na pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gnat    0

witam , mam pytanie odnośnie gryki zasiałem ją zaraz po zebraniu zborza tego samego dnia 29 lipca  miała być na poplon ale teraz już kwitnie i to dosyć ładnie i nie wiem czy ja zostawiać na ziarno czy ją kasowac , tylko na orkę troche za wczesnie , jak sadzicie da rade jeszcze ją zebrac czy już nie ma szans na to .. dodam ze jeszcze ziaren nie widać jest tylko sam kwiat jak narazie ,

Edytowano przez gnat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

zostaw i podziel sie doswiadczeniami, sam mam ochote zostawiac taka siana ok 13 lipca, ale w tym roku wymieszałem ze słonecznikiem bo wiadomo poplon lepszy. ma juz nasionka i tak sie zastanawiam czy na przyszły rok nie zasiać samej gryki i zbierac

Edytowano przez Pajej

Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj