szark93

Gryka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Taurus83    889

ja w tym roku tez chcę spróbować na początku maja chociaż w moim rejonie wszyscy sieją po 15 V, kilka hektarów zaryzykuje. zauważyłem że samosiewy na jesień wytrzymują do -5 spokojnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Co to za odmiana, skoro w literaturze opisywana jest wysoka wrażliwość na niskie temeperatury (niekiedy szkodzi gryce 0st. C).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

kora i jakaś ukraińska. też zawsze tak słyszałem że gryka poniżej 0 wymarza ale wiem że jednak nie jest tak do końca, sam byłem mocno zdziwiony. znajomy który sieje po 80 hektarów gryki to zaczyna już pod koniec kwietnia. w tamtym roku cześć przesiewał bo mu wymarzła włąśnie ale nie znam szczegółów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

ale temp. ziemi też musi być odpowiednia najlepiej +8 .ja chyba będę zmuszony posiać w tym roku bo mi zwierzyna wymłuciła 7 ha rzepaku i czort wie co tam siać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25590

W zeszłym roku miałem późną grykę, ładnie już zawiązała, w październiku przyszło  -2  i całość szlak trafił. Wyglądała jak spalona. Musiałem wszystko zaorać, a już ziarno w fazę mleczną wchodziło. Tak że te -5 to realne , ale przy źle wyskalowanym termometrze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

-2 to już trup, z gryką jest tak że lepiej później niż wcześniej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

kora i jakaś ukraińska. też zawsze tak słyszałem że gryka poniżej 0 wymarza ale wiem że jednak nie jest tak do końca, sam byłem mocno zdziwiony. znajomy który sieje po 80 hektarów gryki to zaczyna już pod koniec kwietnia. w tamtym roku cześć przesiewał bo mu wymarzła włąśnie ale nie znam szczegółów

 

Antaria? 

 

Moim zdaniem więcej jak -2*C gryka nie wytrzyma... 

Edytowano przez Niki20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

ale temp. ziemi też musi być odpowiednia najlepiej +8 .ja chyba będę zmuszony posiać w tym roku bo mi zwierzyna wymłuciła 7 ha rzepaku i czort wie co tam siać

 

ostropest, łubin zeus

 

 

W zeszłym roku miałem późną grykę, ładnie już zawiązała, w październiku przyszło  -2  i całość szlak trafił. Wyglądała jak spalona. Musiałem wszystko zaorać, a już ziarno w fazę mleczną wchodziło. Tak że te -5 to realne , ale przy źle wyskalowanym termometrze ;)

 

błogosławieni ci którzy nie widzieli a uwierzyli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xxxMarcin3    4

Witam wszystkich. koledzy mam pytanie planuję zasiać około 15 ha gryki dodam że bedzie to po ugorze ale klasy ziemi 4-5. Ile byscie polecili dać P i K? Podejrzewam że moge mieć tam problem z chwastami jedno liściennymi jakie srodki polecacie do zwalcvzania pogłownie? i jeszcze mam pytanie czy nikt z was nie robił próby mianowicie chodzi mi o skracanie gryki? U mnie w okolicy mało jest gryki a Ci co sieja to tylko tak - aby polska nie zgineła- mnie interesuje uzyskanie dobrego plonu. Pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

podstawa to nasiona i przedplon. po ugorze moze nie być większego znaczenia czy dasz pk czy nie. ja testowałem w ubiegłym roku na polach róznej klasy i różnycvh przedplonach i różnicy nie było jeśli chodzi o pk lub jego brak. dawałem ok 120 kg amofoski czy jakoś tak, jakiś tańszy zamiennik polifoski, o skracaniu nie słyszałem. na jednoliscienne to coś powinno być, zapytaj w hurtowni, albo zasiej opryskaj glifosatem jeżeli będzie zielone na wierzchu, na jesień opryskasz ponownie przy dysykcji i pole czyste. 80 kg, nie więcej nasion na hektar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

przy 80 kg na hektar mialem w zeszlym roku lepszy plon niz przy 110kg/ha 2 lata temu. Najgorszy problem to chwasty, mimo ze lece glifosatem po siewie to do zbioru i tak nie jest czysto. Nawóz to 100 kg tarnogranu albo amofoski. Gryka po cenie 200zł to 2 tony z hektara i już jest spoko nawet bardzo :) A stanowisko pod pszenzyto albo pszenice jest niczego sobie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xxxMarcin3    4

Dzięki kolego za odpowiedź właśnie z bratem myślymi nawet o 65-70kg na ha żeby nie była za gesta, jeszcze muszę znaleźc pszczelaża żeby postawił kilka uli przy polach.


Widziałem u kolegi który posiał dla znajomego dla pszół nie dużo ze 30 arów może to na tej części jest dużo mniej perzu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

Ule jak będą jest git. Gryka podobno ma ten problem ze jak na kwiat siądzie pszczoła i go nie zapyli to juz na ten kwiat nie siądzie druga i jest lipa, takze wiele zalezy od pogody w czasie kwitnienia. 

Ktoś pisał o skracaniu gryki? Pierwsze słyszę chyba że ktoś ma za dużo hajsu ale w razie czego mogę podać numer konta do przelewu :D

 

Z doświadczenie powiem ze stanowisko gryka zostawia na prawde dobre, wlasnie perz jest eliminowany. Nie wiem czy to roslina sanitarna czy juz mozna zmianowaniem to nazwac :D

Szkoda tylko ze brakło mi pola zeby ją gdzies zasiać :D

Edytowano przez tommy66692

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xxxMarcin3    4

Dlatego dałem pytanie skracanie gryki ze wzglegu na to co widziałem u kolegi gryka po oborniku do tego dał saletrzaku około 50kg na ten kawałeczek i leżało całe pole


a koszty nie powinny być takie duże w granicach 100-130 na ha jak w zbożu jesli by to pomogło bez wahania zastosował był  jakiś środek 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

ja wychodze  z zalozenia ze gryke sie sieje bez obornika na nie zbyt dobrych polach i jak najmniej azotu, potas i fosfor. A no i trzeba siac jak chmurki na niebie są :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

ja najlepszy plon miałem na VI klasie gdzie przedplonem była koniczyna, przy 65 kg i bez nawożenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25590

 Gryka po cenie 200zł to 2 tony z hektara i już jest spoko nawet bardzo :)

 

Optymista :)

Ostatnie dwa lata cena gryki oscyluje w granicach 200zł z uwagi na bardzo niskie plony. U mnie dwa lata temu 1,3 t/ha, w zeszłym 500-600kg/ha.

Obecnie cena gryki poleciała w dół za sprawą importu z Kazachstanu.

Cena w lata urodzaju to 800-1100zł/t.

Uważam, że z uwagi na dopłaty do gryki w programach rolno-środowiskowych trzeba się spodziewać większych zasiewów i niższych cen.

Zresztą takie jest zapewne założenie tych dopłat - zwiększyć podaż i zbić cenę, wszak żywność ma być tania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Agrest, świetnie to ująłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25590

W zeszłym roku wprowadzono lub planowano wprowadzić dopłaty do max 5 ha gryki dla osób w programach RŚ. Przynajmniej tak gdzieś czytałem. A kwota to około 700zł/ha.

 

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/gryka-z-doplata-750-zl-ha,54789.html

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xxxMarcin3    4

Szkoda że tylko do 5 ha dopłacają ( czy mieli dopłacać) nawet jak by było była po 1000 za tone to i tak bardziej opłaca się ją posiać niż zostawić pole puste. przynajmniej nowe pole będę miał po dobrym poplonie przed oziminą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

te dopłaty to tylko dla ekologów z tego co pamietam i tylko do 5 hektarów także dla hobbystów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25590

A ja uważam tak - szkoda że dopłacają choć złotówkę, bo jakakolwiek dopłata ma spowodować załamanie rynku i spadek rentowności produkcji. I Ci co zajmowali się uprawą zawodowo mogą w dłuższej perspektywie tylko stracić. Masz przykład dopłaty do strączkowych. Pseudorolnicy posiali na sztukę dla dopłat, a producenci dostali po d*pie w postaci ostrego zjazdu cenowego i np taki groch wysokobiałkowy jest w cenie pszenicy paszowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Jest to dopłata do ginących gatunków roślin :) Po ugorze nie dawajcie obornika i nawozu bo wszystko będzie leżeć plackiem... Rozstawa rzędów szersza i mniejsza ilość wysiewu! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj