szark93

Gryka

Polecane posty

andrzej1988    293

gryki jest mało bo duzo ludzi siało strączki ale teraz jak bedzie cena gryki to ludzie własnie na nią się rzucą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Przeczytałem 20 ostatnich stron i średnio widzę tą grykę a muszę coś posiać po 99% kasacji połowy obszaru rzepaku tak się zastanawiałem właśnie nad gryką albo soją. Soja plon wyższy ale cena niższa. Nakłady sporę bo 300kg NPK 80kg saletry 34 i odżywki bo było z myślą pod rzepak dane, boję się że na grykę będzie za bogato, dla soi w sam raz, za soją dopłaty przemawiają lepsze teraz 422zł do ha ale na przyszły rok całe cwaniactwo odpadnie więc może będzie lepiej soję mam swoją a grykę musiałbym kupić nikt taniej jak za 2 zeta nie odda.

 

 

jaka powierzchnia wchodzi w grę?  może jęczmień jary? gryki to i 65 kg/ha starczy 

 

nie wiem ile daje soja ale przy takim nawożeniu to gryka może dać z 1,5 tony przy takiej cenie jak była w tym roku to dobry interes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

@tlewandowski To czym nadrabiasz zapotrzebowanie gryki w NPK? Solidne nawozenie pod przedplon czy poprostu z powietrza zyje... Chcialbym miec chociaz V kl orna :).

Edytowano przez wiesko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tlewandowski    72

Ceny to pewnie takiej nie będzie, zależy jaka ziemia jest po tym rzepaku bo jak dosyć mocna i przy takim nawożeniu to jest duże prawdopodobieństwo że wylegnie,

trzeba by było rzadko posiać z 50kg/ha i najlepiej chociaż co 25cm żeby miała miejsce bo im jest gęściej posiana tym bardziej idzie w górę, mam podobny dylemat stanowisko po koniczynie i też się zastanawiam czy siać tam grykę. Nawożenie NPK jak najbardziej pod przedplon a azotu w ogóle nie daje robiłem doświadczenia z nawożeniem różnymi formami azotu i w różnych terminach przynajmniej u mnie

nie widzę żadnego znaczącego efektu w postaci większego plonu , natomiast jeśli zasobność w magnez jest niska lub bardzo niska to efekt po zastosowaniu np. kizerytu jest znaczny.

 

Edytowano przez tlewandowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

To tak rzepaku było posiane 4 jednostki 12,10ha bodajże połowa ze względu na suszę w sierpniu i do 20 września kiepsko powschodziła a do tego mało jest rozwinięta 4 liście właściwe także po obecnych mrozach nie robię sobie nadziei, że coś z tego gorszego będzie tak jak wspomniałem było 300kg NPK 7-20-30, 80kg saletry 34, i sporo odżywek bo chciałem ratować co się da a gleby to większość 3b oraz 4a. Jak miałbym posiać grykę to najpewniej co 40cm i wielorakiem zrobić uprawkę międzyrzędzi areał nie duży to można sobie pozwolić na zabawę.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Poczytaj o metodyce integrowanej ochrony gryki. Tam jest dużo wskazówek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Ceny to pewnie takiej nie będzie, zależy jaka ziemia jest po tym rzepaku bo jak dosyć mocna i przy takim nawożeniu to jest duże prawdopodobieństwo że wylegnie,

trzeba by było rzadko posiać z 50kg/ha i najlepiej chociaż co 25cm żeby miała miejsce bo im jest gęściej posiana tym bardziej idzie w górę, mam podobny dylemat stanowisko po koniczynie i też się zastanawiam czy siać tam grykę. Nawożenie NPK jak najbardziej pod przedplon a azotu w ogóle nie daje robiłem doświadczenia z nawożeniem różnymi formami azotu i w różnych terminach przynajmniej u mnie

nie widzę żadnego znaczącego efektu w postaci większego plonu , natomiast jeśli zasobność w magnez jest niska lub bardzo niska to efekt po zastosowaniu np. kizerytu jest znaczny.

 

ja w 2015 dałem po 100 KG jakiegoś taniego NPK, miejscami  podwójną dawkę dla eksperymentu, a miejscami wogóle, dodatkowo  w kilku miejscach sypnąłem 100 kg saletry. i powiem wam że plon zależał głównie od przedplonu  a następnie od klasy ziemi. najładniejsza była na IV klasie po zbożu i na VI po koniczynie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

nie było żadnej różnicy tam gdzie było podwójnie nawożone a wcale, zostawiałem takie pasy po 20 metrów żeby było miarodajne. przedplonem był np pszenżyto to na całym polu było ładna i to że nawiozłem pojedyńczą dawką npk, podwójną, wcale czy saletra jeszcze w każdej z tych kombinacji to nic nie zmieniło. z kolei miałem pole gdzie przedplonem był ugór to sytuacja wyglądała identycznie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barca    0

Grykę sieję 20 lat i zależy od roku i kiedy siana w 2014r siałem końcem kwietnia i po 10 maja i ta z kwietnia sypneła ponad 2t a z maja 1500kg na podobnym polu i takim samym nawożeniu dałem 100 polifoska 6 i 150 salmag z borem  jeszcze na kwiat tam gdzie była gorsza saletra 50 kg .Trzeba obserwować bo łatwo grykę położyć.Od chwastów jednoliściennych to dałem agil 100 0,7l lub 1,2 l na perz gdy gryka ma 4 do 6 liści by nie zakryła ziemi ,gryce nic się nie staje .A w 2015 to kwitła i kwiat paliło stąd wydajność ok 1t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

u mnie wszyscy sieją po 15 maja , po tzw zimnych ogrodnikach, czyli Św. Zofii. wcześniej przymrozki się  zdarzają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barca    0

Gdy jest zimno wolniej schodzi i rośnie, gdy jest mała nie wymarza do -2 przy gruncie to wytrzymuje ale chwasty rosną szybciej i można je niszczyć chwastoxem ,do momentu gdy gryka zaczyna wschodzić więc jest większa możliwość ich niszczenia .Gryka siana wcześniej więcej zawiązuje orzeszków ,bynajmniej u mnie tak się dzieje więc i większa wydajność a ziemia to 4 i5 kl a nawet i trochę 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m-93    6

Gryke sieje się w połowie maja więc na chwasty które zejdą dac raundapp w marcu potem uprawiać i siać

Edytowano przez m-93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

rundup na śnieg ? :)

 

 

 

Gdy jest zimno wolniej schodzi i rośnie, gdy jest mała nie wymarza do -2 przy gruncie to wytrzymuje ale chwasty rosną szybciej i można je niszczyć chwastoxem ,do momentu gdy gryka zaczyna wschodzić więc jest większa możliwość ich niszczenia .Gryka siana wcześniej więcej zawiązuje orzeszków ,bynajmniej u mnie tak się dzieje więc i większa wydajność a ziemia to 4 i5 kl a nawet i trochę 6.

 

 

jaki rejon? jaki typ gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Barca, jak dużą obsadę stosujesz i w jakich odległościach masz międzyrzędzia?

W metodyce integrowanej ochrony gryki są informacje na temat chorób i szkodników atakujących tę roślinę.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barca    0

Sieję grykę jak inne zboża, szerszy rozstaw jest wskazany pod warunkiem że pole jest czyste  .Kiedyś na szkoleniu o uprawie gryki doradca przedstawił doświadczenia jakie robili na gryce i wyszło im że siana 40 kg na ha dała ten sam plon co siana 80 czy 90kg .Podkreślał przy tym że sianą 40 kg co 50cm chwasty niszczono mechanicznie i było trochę problemu.Drugą sprawą jest jaką grykę się sieje czy to polskie odmiany czy za wschodniej granicy i jakiej wielkości orzeszki ja wybieram grubsze odmiany i cienką łupiną bo łatwiej ją sprzedać na kaszę .Polskie odmiany kora luba czy panda są drobniejsze dlatego sieję je sortowane i tylko grubym nasieniem .Widać na polu po wschodach jakie były użyte nasiona  ,od tego też zależy norma wysianego materiału  Chorób nie ma szkodniki to mszyce w ubiegłym roku trochę dały się we znaki i sarny których na  naszym terenie nie brakuje ,dodam że jestem ze wschodniej polski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Ja przeważnie wiosną przed siewem gryki daję obornik i jesienią sieję tam pszenicę czy przez zastosowany obornik w nie długim czasie przed siewem gryki można zmniejszyć nawożenie NPK.Czy ktoś porównywał dochodowość gryki z innymi uprawami np.pszenica czy rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barca    0

Włada to wczesna  antaria najlepsze plony lub kora tylko orginał nie mieszanka .Siałem szafir lecz ma grubą łupinę i jest nierówna więc polecam antarie .Jest dużo odmian ale trzeba wypróbować która jest dobra na dane ziemie.Obornika nie polecam nie mam dobrego zdania gdy stosowałem go.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25485

Tylko gdzie dostać pewny materiał siewny? Hodowla odmian gryki nie jest rozwinięta i z racji małej popularności myślę, że i klienta łatwiej w bambuko zrobić. Zapytasz o daną odmianę to ją dostaniesz, bo przecież i tak nie poznasz czy to faktycznie ta o którą chodzi.

Opłacalność gryki w moim przypadku  w tym roku żadna - z racji suszy i gradu wydajność do 500kg/ha (jeszcze niesprzedana). Rok temu 1300kg/ha sprzedana po 1800/t - więc tu trochę lepiej wyszło.

Ale zasada jak w każdej dziedzinie gospodarki: podaż-popyt. Jak średnie zbiory około 2t to cena 800- 1000zł, jak zbiory do 1 t to cena 1,5-2 tys zł.

Sztuką jest mieć jak inni nie mają. Tylko jak to zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m-93    6

to tak zawsze jest w tym rolnictwie.

Jednego roku płaci gryka za rok wszyscy ja mają i cena już 800zł

świnie tanie to wszyscy byki i zaraz i one bedą tanie to za dwa lata znów świnie wszyscy...

tak jak to było ze strączkowymi w tym roku... Magazyny mają zapas na 5lat ;P

Takie to chore wszystko ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

i teraz strączkowych nikt nie posieje, za to przybędzie gryki, 

niektórych odmian kukurydzy już brakuje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebusk    48

U mnie kora urodziła 1900 kg z ha przy siewie 70kg /ha w rozstawie 25 cm a ukrainska bezodmianowa (odmiany nie znam) 1600 kg z ha przy 12,5 cm udało mi się mieć jak inni nie mieli. Oczywiście ilości suchej i oczyszczonej. Kora zakupiona w hodowli gryki ale czy to 100% kora to nie jestem w stanie stwierdzic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
    • Przez Moryc
      Witam chciałem się dowiedzieć czy ktoś otrzymał odszkodowanie za uszkodzoną agrowłokninę lub folię np. w uprawie ziemniaków wczesnych, truskawek?
       
      Plantacje zabezpieczane białą agrowłókniną bywają uszkadzane czasami zimą truskawki cebula ozima przez zwierzęta kopytne, szczególnie groźne są jeleniowate, które ostrymi kopytkami dziurawią agrowłókninę ale także zające.
       
      Zastanawiam się nad wniesiem sprawy do sądu za powstałe uszkodzenia. Miał już ktoś styczność z taką sprawą?
    • Przez polac
      Witam! No więc na wiosnę najprawdopodobniej będziemy siali Facelie i mam kilka pytań związanych z uprawą tej rośliny a konkretnie jak uprawić pole pod ta roślinę,jakie nawozy stosować i jakie są choroby i szkodniki tej rośliny.???
      Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj