szark93

Gryka

Polecane posty

Niki20    7

Można tak siać :) Wiadomo przy większości upraw zmianowanie jest zalecane ale czasami można od tego odejść :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Ja siałem 3 a nawet 4 lata po sobie ale to juz za duzo. Pozniej na plonie odbja sie. 2 lata to jest max moim zdaniem. ewentualnie 3 ale to juz wyjatkowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BobsMF    40

witam,

mam pytanie - czy kto z was pryskał grykę chwastoksem????

Ja zawsze pryskam grykę chwastoksem, kilka dni po siewie jak się pojawi pierwsze kolanko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartnik230    0

u nas jeden pszczelarz sieje grykę już chyba 5 lat po sobie i mówi że nie ma to wpływu na plon. twierdzi że wystarczy pole lekko przewapnowć i problemu nie ma. Więcej szczegółów nie chce zdradzić. Z tym wapnem to może być racja. u mnie na wapnowanym lepsza była w tym roku ( a wapno pod siewnik tylko dałem - to woreczkowe 300 kg/ha). Po praktykujemy jaszcze ze 2-3 lata to się okaże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

u nas jeden pszczelarz sieje grykę już chyba 5 lat po sobie i mówi że nie ma to wpływu na plon. twierdzi że wystarczy pole lekko przewapnowć i problemu nie ma. Więcej szczegółów nie chce zdradzić. Z tym wapnem to może być racja. u mnie na wapnowanym lepsza była w tym roku ( a wapno pod siewnik tylko dałem - to woreczkowe 300 kg/ha). Po praktykujemy jaszcze ze 2-3 lata to się okaże.

 

 

a jakie tam u was gleby ,i ile na hektar wam sypie gryczka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

z tą monokulturą gryczaną to uważajcie, jest straszna koncentracja chwastów,

ja w ciągu okło 10 lat miałem 3 lata na tym samym polu, w tym roku po raz pierwszy posiałem tam rzepak, i świerzupa przewaliła rzepak, było normalnie żółto bo zakwita

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

ja w zależości od roku do gryke randapuje ,ale mówie zależy to od roku bo najcześciej idzie w pokosy. I nie mam problemu z koncentracją chwastów.

A no i nie sieje gryki rok po roku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

dlatego tez dobrym rozwiązanien jest roundup ,wiadomo nie daje sie dawki zalecanej ,ale taką lekką żeby gryke wzieło. Chyba że bedzie brudne pole to można zalecaną dawke.

To jest o tyle dobre rozwiązanie ,że :

1) taaniej wychodzi niż pokosy

2)prawnie nic sie nie osypuje

3)zbierasz sychiutkie ,no i szybciej wysycha niż w pokosie.

4)zawsze coś tam pole oczyścisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

tylko roundup nie ma rejestracji... ani żaden inny ;) trzeba pamiętać.

grykę można pryskać na chwasty po siewie nawet guardianem ;) (było trochę w kuku i miała się dobrze) ogólnie afalonem tez można, i jeszcze sporo innych ale... nie ma rejestracji i nikomu się nie opłaci wprowadzać na rynek. bez oprysków są lata gdzie jest w niej dużo chwatów prosowatych, na lepszych stanowiskach komosy, na piaskach gorczycy, na bagnach rdesty. przetestowane przez kilka ładnych lat ;)

Pszczoły przyczyniają się do wzrostu plonu ;) sztuczne zapylania.... tego tez nie wolno, a szkoda, bo potencjał określany jest na 8-10 t/ha nawet.

Gryka raz na kilka lat bądź po spryskanych glifosatem ugorach jest b.ładna i spulchnia glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

8-10t ha gryki?? :D

nie wiem gdzie o tym przeczytałeś /usłayszałeś ,ale wiem z własnego doświadczenia i co na forum przeczytałem to 3tony to jest super wynik. Moze i nawet 4 tony ale to już muszą być super warunki.

Co do pszczół ,to co roku dają pasieki pod pola. Zapylają szybciej bo nie muszą pokonywać już takich odległości.

 

I nie wiem czy mnie zrozumiałeś ale pryskaniem nie miałem zamiaru zwalczyć chwasty ,tylko wysuszyć gryke około 4 tygodni przed młóceniem

A co do roundup to tylko przykład. :)

Edytowano przez MatiRol92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

w mojej okolicy bardzo wiele osób uprawia i ja tez, o 2 t/ha słyszałem ale w więcej to nie wierzcie

próbowałem już różnie i zawsze 1,5 t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Gryka ma taki potencjal plonowania jak pisze kolega @kryssr. Przeczytalem kiedyś na necie ze amerykanie prowadzili badania na temat plonowania gryki i takie plony osiągali na jakiś tam poletkach, ale to amerykanie wiec tam wszystkiego jest dużo:)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

trzeba by jakoś skracać ją bo przecież przy 60kg N ją wykłada, a na taki plon to ze 200 trzeba by dać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

8-10t może to jest możliwe, zauważcie ile kwiatów wytwarza roślina gryki a ile z nich zostaje zapylonych i wytwarza nasiona, więc żeby taki plon uzyskać musi być jakieś sztucznie zapylenie nie przez pszczoły

  • Like 1

red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Ta amerykanska gryka była siana w dwóch terminach i rozstawie rzedow gdzies 40 cm. Pozniej ok 2 tyg po pierwszym siewie wsiewali w miedzyrzedia kolejne nasiona aby przedluzyc kwitniecie. Gdzies na stronie www jest opisane to doświadczenie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mister    54

Krzysiek ja mam 10 t ale z 5ha :P może jakby ją w szklarni jakiejś uprawiać czy coś ale nie na pewno w janowskim:p

Tak więc chyba ja już dam sobie luz z gryką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

u mnie leży jeszcze dwuletnia, za taką kasę szkoda oddawać, sprzedażą tego nie nazwę.

ja na razie też nie mam w planie powrotu do tej uprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

mój rekord to 2,5 tonu . azot daje w ostateczności ,a tak to jade tylko z odżywkami ,głównie borem.

I zastanawiam sie nad daniu nawozu donasiennego ,tylko czy nie rozwali mi sie w betoniarce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

weźcie pod u wagę tez inny klimat itp no i to są wyniki na poletkach gdzie jest regułą że im wychodzi ok 20% plony wszystkiego (efekt brzeżny czy jakoś tak to się nazywa) i w tedy w angli pszenica ma 16t/ha potencjalnego plonowania z czego w polu uzyskają jakieś 12-13 max.

popieram tez fakt że mało kto ma plony ok 2,5-3 t/ha ale o już takie gryki widziałem i to nie kiedy całe łany położone, bo np na oborniku sobie ktoś posiał :D ogólnie pasieki przy uprawach plon podnoszą nie za dużo bo na moje oko 10-20 % max ( w sumie za free to mamy bo każdy chętnie postawi pasieki przy gryce ;)

 

co do skracania, ktoś robił jakieś doświadczenia u siebie ?? wegług mnie to musiałby zastosować raczej skracacze z rzepaku?? i jeszcze jaka faza?? gryka zaczyna kwitnąc jak ma wysokości 15 cm :D więc też musiałby bardzo wcześnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Z rzepaku czyli tebukonazol lub inne triazole? Wg mnie nie, to fungicydy i na inne rośliny działają słabiej niż na rzepak. Raczej bym szedł w kierunku moddusa, w sumie w rzepaku też można stosować.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

ccc też można stosować w rzepaku

Też można tylko CCC jest bardziej agresywne w porównaniu do moddusa ale i sporo tańszy. CCC silnie skraca, a stosowany zbyt późno skraca kłos u zbóż dlatego CCC jest zawsze lekko ryzykowny, stosowany sam w pełnej dawce. Moddus jest droższy, słabiej skraca a mocno usztywnia.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez DarekGrzebyk
      Witam czy ktoś siał słonecznik ozdobny na kwiaty . Chodzi mi w jakich odstępach między rzędami i czy w czystym siewie czy zmieszane np z saletra . Siewnik zwykły do zboza 3 m 
    • Przez Moryc
      Witam chciałem się dowiedzieć czy ktoś otrzymał odszkodowanie za uszkodzoną agrowłokninę lub folię np. w uprawie ziemniaków wczesnych, truskawek?
       
      Plantacje zabezpieczane białą agrowłókniną bywają uszkadzane czasami zimą truskawki cebula ozima przez zwierzęta kopytne, szczególnie groźne są jeleniowate, które ostrymi kopytkami dziurawią agrowłókninę ale także zające.
       
      Zastanawiam się nad wniesiem sprawy do sądu za powstałe uszkodzenia. Miał już ktoś styczność z taką sprawą?
    • Przez polac
      Witam! No więc na wiosnę najprawdopodobniej będziemy siali Facelie i mam kilka pytań związanych z uprawą tej rośliny a konkretnie jak uprawić pole pod ta roślinę,jakie nawozy stosować i jakie są choroby i szkodniki tej rośliny.???
      Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj