kopojno

koszenie słonieczniku na kiszonkę

Polecane posty

kopojno    0

Witam,

chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z forumowiczów może kosił zwykłą kosiarką rotacyjną słonecznik a potem zwijał go prasą rolującą z nożami? Czy ktoś próbował czegoś takiego? czy taka bela będzie cięższa od beli z sianokiszonką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

W literaturze piszą o tym by cięć słonecznik na sieczke i kisić jak kukurydze . A o takiej metodzie jaką ty proponujesz to jeszcze nigdy nie słyszałem . :) ale niech inni się wypowiedzą .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsk125ccm    11

Musiał byś mieć super prasę, która robi sieczkę o frakcji 1cm. :) Krowa nie zje badyli od słonecznika, które mają kilka centymetrów. Spróbuj pokroić łodygę kukurydzy na 5 centymetrowe kawałki i daj ją krowom - żadna tego nie zje. Ale próbuj, może się uda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

kopojno    0

Musiał byś mieć super prasę, która robi sieczkę o frakcji 1cm. :) Krowa nie zje badyli od słonecznika, które mają kilka centymetrów. Spróbuj pokroić łodygę kukurydzy na 5 centymetrowe kawałki i daj ją krowom - żadna tego nie zje. Ale próbuj, może się uda :)

znajomy robił tak sorgo i krowy mu to jadły. A poza tym sądzę że jeśli krowa nie ma wyboru to zje wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1

Ale sorgo to nie słonecznik. Słonecznik ma twardsza łodygę niż sorgo :) No może i zje wszystko jak nie będzie miała nic innego ale później przez to może spaść wydajność przez podawanie paszy złej jakości :)


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopojno    0

Ale sorgo to nie słonecznik. Słonecznik ma twardsza łodygę niż sorgo ;) No może i zje wszystko jak nie będzie miała nic innego ale później przez to może spaść wydajność przez podawanie paszy złej jakości :)

 

 

ja mleka nie odstawiam więc mnie to nie martwi. bydło które mam jest mięsne i a te parę litrów które dają i tak idą w całości do cielaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Masz tu kolego filmik z kiszeniem takim wlasnie sposobem jak myslisz, ja na drugi rok tez mysle zrobic to samo z poplonem.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopojno    0

kiedyś na YouTube widziałem fajny filmik jak robili kiszonkę z kukurydzy w baloty. Teraz nie mogę go odszukać. Kosili normalnie sieczkarnią i zwozili do gospodarstwa a tam stała taka maszyna w stylu pasy rolującej z taśmociągniem. Prasa była od razu z owijarką. z tego co tam pisało z 14 ha kukurydzy wyszło im 220 balotów.

Jak ktoś wie o czym mówię i ma linka do tego filmu prosiłbym o podanie.

 

 

Słonecznik został skoszony i jutro będzie zwijany. Zrobię fotki prześlę tutaj linki dla zainteresowanych.

Edytowano przez kopojno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petes    0

ten filmik do którego było odwołanie to jest mój;D A co do tego czy krowa zje to z pryzmy te łodygi kiedy przyczepa samozbierająca nie plotła to krówki zajadały ze smakiem a gdy sie zakisi to zmięknie a powiem wam o efektach za jakie 2 tygodnie bo zacznę otwierać bale ale myślę że będzie dobrze ta krone idealnie nadaje sie do belowania słonecznika bo on jest rozgnieciony super. A z bala to aż soki ciekły gdy dobrze dobiłem ale tekla ma ciężko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

My jak kiedyś Słonecznik sialiśmy na kiszonkę to sieczkarnia go traktowaliśmy, a robienie balotów to zmam jednego co tak robił tylko, że słonecznik jeszcze malutki był, siał strasznie gęsto kosił i w balot, a później poplon na zielonkę


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

@Lukasz1987 cieliscie ten slonecznik zwykla sieczkarnia jednorzedówka jak do kukurydzy? w jakiej fazie zbiera sie ten słonecznik? po jakim czasie od posiania? czemu zrezygnowaliście ze słonecznika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Witam... Chciałbym odświeżyć ten temat czy ktoś z was siał słonecznik na kiszonke i zbierał go sieczkarnią?? Jeśli tak to byłbym wdzięczny za podanie takich informacji jak: ilość wysiewu na hektar, jakie nawożenie pod to, termin siewu i zbioru, w jakiej fazie zbiór i jak to wygląda po zakiszeniu z pobieraniem przez bydło?? Pozdro...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rexaw    0

Witam... Siałem słonecznik na kiszonke w poplonie po jeczmieniu ozimym zbierałem go orkanem 2 byl tak 1-1.2m wysoki i juz koszyczki były otwarte. kiszonka byla dobra i zastapiła mi może nie w 100% kiszonke z kukurydzy w dawce tmr . słonecznik ma mniej energii a wiecej białka jak kukurydza . siałem dość gesto 100-120 kg na ha i masy było dużo. w tym roku kupiłem sieczkarnie junkkari tupla 170 która ma go drobniej pociąć. planuje zasiać go w czystym siewie ok18 kwietnia i zebrac ok 20-30 lipca może wcześniej ,aby na tym samym polu zasiac go jeszcze raz i zabrać przed przymrozkami w pażdzierniku. słonecznik ma stanowic uzupełnienie bazy paszowej i po cześci zastąpić kukurydze z którą mam tylko problemy bo dziki duz mi niszcza, a w słonecznik już tak nie ida. zobaczymy myslałem dołożyć do niego wyki i wziąć dopłate na zrównoważone rolnictwo jako mieczanka z motylkowymi. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

my zasialiśmy mieszankę 10 kg słonecznika + 100 kg owsa +50kg grochu zasialiśmy to ok 3 sierpnia planujemy to zebrać orkanem w 1 dekadzie pażdziernika jak narazie wschody są zadowalające co o tym sądzicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

szczerze mówiąc słonecznik szału nie zrobił chyba za sucho i za mało światła owies ma już wiechę jęczmień zaczyna się klosić groch kwitnie to do zbioru może strąki zawiąrze a słonecznik 20-40 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

ale poza slonecznikiem wszystko ok. groch z owsem to itak juz dobra pasza bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osibuhaj    16

w jakim terminie siejecie ten słonecznik z grochem ? da się go zasiać wiosną np koniec marca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

no pewnie że się da będziesz miał jeszcze więcej masy . moja kiszonka wyszła rewelacyjnie w przyszłym sezonie też to siejemy ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marsel    0

Witam a mam pytanie czy taki słonecznik urośnie mi na ziemi klasy 4lub 5 . nie jest tam zbyt mokro . chciałbym go na kiszonkę w bele zrobić wieć nie bedzie zbyt duży jak bym go kosił tylko czy wogóle urośnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mazowszak    100

Witam mam w planach spróbować posiać słonecznik z owsem tylko że chciałbym to zrobić na początku sierpnia. Teraz moje pytanie na jaką wysokość może on urosnąć , czy wogóle urośnie ?? Zimia 1-2 klasa . I jaki trzeba ten słonecznik zasiać, wiem tylko że pastewny może znacie jakieś odmiany?? Czy trzeba go posiewać nawozami ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radar83    0

Chciałem odświeżyć trochę temat.Czy kosił ktoś ten słonecznik jednorzędówką tak jak pytał kolega wcześniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtu    2

ja w tym roku miałem słonecznik z gryką i kukurydzą (50+50+50 kg /ha trochę za dużo było gryki ) po młodych ziemniakach, siany w połowie lipca koszony początek października, gdy ziarno było już w pełni wykształcone. kosił mi kolega forschnitem bez gniotownika, z kosą i motowidłami. teraz skarmiam jestem zadowolony nie pleśnieje bydło je ze smakiem i chyba wszystkie nasiona strawione ( z gryki i słonecznika bo QQ nie wykształciła) w tym roku spróbujemy jeszcze zasiać po rzepaku ale już bez QQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja też miałem słonecznik(ok.30-40kg)kukurydza (30kg)gryka (chyba ze 100) i owsu ze 150,pole ma 1,5ha.  siałem to na początku lipca,po tym jak mi kukurydza wyschła, pod kukurydze dałem 20 rozrzutników 3,5t i nawóz NPK , pod tą mieszankę żadnego nawozu ani żadnych oprysków, kosiłem to jakoś w połowie września Orkanem to c360 leeeedwo dawała rade, miejscami to było wysokie na 1,5metra i więcej a miejscami 1m. Nakosiłem tego 11przyczep d47 z burtami od kukurydzy, za kilka dni otwieram kopiec i okaże się co to jest :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtu    2

ja też bez nawozu, ale oprysnąłem 3 dni po siewie afalonem, tam gdzie wyszły nakładki gryka nie powschodziła, ja  miałem 0,6 ha ale orkan by tego nie przerobił , nakosiłem 6 przyczep pronarek 8 ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez jaro38
      Witam
      Panowie, Panie jesteśmy firmą ze Świętokrzyskiego. Aktualnie specjalizujemy się w owocach. Aczkolwiek ostatnimi czasy również import - szczególnie Oliwek z Grecji. Okazuje się, że to całkiem dobry biznes. W każdym bądź razie, aktualnie korzystamy z usług transportu firmy IMPET z Czermina (czyli niedaleko). Czy korzystaliście może z usług innych firm ale mowa o transporcie Polska Grecja / Południe Europy - Bałkany? Najlepiej podkarpackie / świętokrzyskie gdyż tutaj logistycznie nam to wychodzi korzystnie.
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj