krzysiekQ

amarantus

Polecane posty

krzysiekQ    9

witam wiecie mam pytanie wie ktos moze cos na temat uprawy amarantusu znaczy gdzie mozna kupic nasiona gdzie je sprzedac czy uprawa jest trudna czym to pryskac na chwasty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursuss    16

U nas jeden gość to zasiał na cele farmaceutyczne ale miał być ekologiczny i zwaliło chatem i na tym się skończyło ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Nasiona rozprowadza firma z Łomży -- Szarłat -- 15 lat temu uprawiałem 1 ha amarantusa . Dlatego mogę podać kilka rad .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

Kiedyś był artykuł w piśmie topagrar na temat uprawy tej rośliny ;) tylko nie pamiętam w którym numerze to było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Jest to roślin która potrzebuje dla wschodów gleby ogrzanej i wolnej od chwastów . Dlatego ja zasiał bym amarantusa na mocno płaskich redlinach co 70 cm . Po pierwsze redlina wiosną szybciej się nagrzewa . Po drugie chwasty na redlinach łatwo zniszczyć kilkoma uprawkami a zarazem chroni się pas siewny grzbiet redliny przed ugnieceniem . Przed siewem gdy jest gleba sucha z braku opadów oraz uprawek można z wierzchniej części redliny suszą ziemię zgarnąć broną w dół redliny i zasiać w wilgotną glebę w połowie maja. Myślę , że do tego czasu można pozbyć się znacznej ilości chwastów. Następnie podsypujmy wyczyszczoną z chwastów ziemią z dolnej części redliny rosnące rośliny na grzbiecie redliny. Moim zdaniem nadaję się do tego obsypnik z tzw. dziurawymi skrzydłami (patrz forum : czy talerzówkę da się zastąpić orką?")

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo25    0

ciekawi mie z ile z hektara mozna zebrac

jakie koszty sie ponosi na uprawe tej rosliny i po ile w skupuja nasiona amarantus , czy ktos zwas to wie. bardo bym prosil ote informacje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Koszty uprawy amarantusa zbliżone są do pszenicy. Wydajność wynosi od 1,5 do 2,5 tony a cena we firmie Szarłat (pewny nie jestem) około 2500 za tonę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr1083    0

ja uprawiam amarantus 2 rok juz doszedłem do tego jak zwaczczac chwas jak by co to 509958022 to moge cos podpowiedziec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym odnowić temat, planuję obsianie amarantusa na próbę na jednym może dwóch hektarach. Jak jest teraz ze zbytem, z cenami w skupie? Jakie są koszty uprawy? Czy są jakieś możliwości zakupu nasion na siew i późniejszej sprzedaży plonu w województwie lubelskim (najchętniej okolice Biłgoraja lub Zamościa)?

 

amarantus[/color]a zbliżone są do pszenicy. Wydajność wynosi od 1,5 do 2,5 tony a cena we firmie Szarłat (pewny nie jestem) około 2500 za tonę]

 

Znalazłem kalkulację kosztów uprawy pszenicy ozimej, na hektar oszacowane na 5414,51 zł. Przy podanej wyżej cenie trzeba by zebrać 2,2 tony żeby wyjść na zero, trochę ryzykowne, zwłaszcza, że w moim przypadku był by to pierwszy rok uprawy, czyli raczej faza eksperymentów :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w tamtym roku zasialem hektar ze swojego bo mi zabraklo kupionych i różnicy nie bylo

ale dirma szarlat podpisuje kontrakty i oni sprzedaja nasiona na ile masz kontrakt

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekp24    0

Czy to prawda że staje sie potem chwastem w późniejszych uprawach i ciężko go zwalczyć? Czy da sie to kosić zwykłym kombajnem? i jaka dawka wysiewu na 1 ha?

Tyle pytań ale ciężko coś znaleźć o tej roślinie  :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja po amarantusie sieje kukurydze albo pszenice jara na nastepny rok idzie zimowa i nie ma go wiadomo na wiosne zawsze cos wyjdzie ale jak zasiejesz zboze to pryskasz od chwastu i nawet jak on tam jest to kazdy oprysk go bierze wiec niema roznicy i nie jest uciazliwy w pozniejszych uprawach
ja kosze go bizonem tylko na wentylator przsslony ida bo wiatry za duze sa i wywiewa gowysiew do 1,5 kg na h ale ja sieje okolo 1 i jest bym powiedzial idealnie bo jedna roslina drugiej nie zakrywa i nie konkuruja ze soba
jesli cos bys chcial cos wiedziec chetnie pomoge sorki za zwloke ale krucho z czasem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

W przyszłym roku chcę zasiać 20 arów dla siebie i znajomych, oczywiście na redlinach. Teraz kilka lat nie siałem, kupię 15 kg dla własnych potrzeb, więc uśmiecham się do andrzejaturbo  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moze i tak ale od tamtego czasu zbyt duzo sie zmienilo wiec zeby nawet to pewnie z 50% tej ksiazki sa juz nie aktualne

czy możesz napisać coś wiecej o uprawie amarantusa, jakie nawożenie i kiedy czy stosujesz jakies opryski czym i w jaki sposób to siejesz, czy nasiona trzeba doczyszczać jeśli tak to czym to robisz, jakie osiągasz plony z ha, jaka jest obecnie na niego cena, na dopłaty składa sie tak jak na zboże, czy liczy sie to jako płodozmian np między zbożami. byłbym wdzięczyny za odpowiedz. pozdrawiam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj