Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
cirus

Pomiar zasobności gleby

Polecane posty

cirus    2

Witam. Interesuje mnie wykonanie profesjonalnego pomiaru zasobności gleby. Czy ktoś z was zlecał takie zadanie i czy w Polsce są firmy które zajmują się takimi rzeczami. Nie wliczam tego co oferują Wodr. Dodam tylko że pole do mierzenia to całkowita mozaika gleb wszelkiego rodzaju i latanie w kilku punktach mnie nie satysfakcjonuje. Prosił bym również o podanie kosztu z 1 ha.

vvojtas1    25

cirrus

profesjonalne robi to każda okręgowa stacja chemiczno rolnicza (oschr) jak chcesz konkretne wyniki to polecam próbę ogrodniczą - ja tak robię:)(wyniki na maila przychodzą na drugi dzień), a wynik będzie na tyle profesjonalny na ile Ty profesjonalnie pobierzesz próbę gleby do analizy. Nikt nie zna tak gleby jak jej użytkownik i to on najbardziej profesjonalnie będzie w stanie pobrać reprezentatywną próbkę gleby do analizy. Żeby zrobić to profesjonalnie to musisz z każdego fragmentu mozaik pobrać osobno próbę tak aby każda próba reprezentowała tylko jeden rodzaj gleby(fachowo nazywa to się podon). Zresztą 30 centymetrowa warstwa hektara gleby waży około 5000 ton to jak można mówić o reprezentatywnej próbce która waży 0,5kg, z samego założenia można wszystkie analizy gleby podważyć, jednak w końcu na czyś trzeba się oprzeć.

Badania gleby - Agrofoto.pl Forum

w tym temacie jest już chyba wszytko na ten temat, także link z cennikiem.

Z ciekawości co takiego oferują w ODR-ach bo naprawdę nie wiem.

Wiadomość z agroFakt.pl

cirus    2

vvojtas1 a nie wiesz jak to jest wezmą wyślą jakiegoś człowieka z odr i niby on się zna pochodzi pozbiera trochę grudek i mówi ze to dobre jest już jednego wygoniłem z pola jak zaczą tak robić. Znalazłem dzisiaj firmę Pawrol - rolnictwo precyzyjne pobierają z jednej działki 1 dp 2 próbek (działka o powierzchni do 4 ha która dzielą na poletka) jeżdżą kładem i sporządzają mapę pola w zasobność poruszają się po trójkącie tak jak to książkowo robi:) i na jednym poletku robią około 20 nakłuć. Z tego co czytałem i gadałem z gościem wygląda to sensownie. Koszt jednej próbki 80zł. Acha próbki odsyłają do stacji a próba jest na wszystko tak jak ogrodnicza. Gotowe mapy przesyłają do domu. Przetestuje ich zobaczymy co są warci.:)

vvojtas1    25

cirus

moim zdaniem próbkę powinien pobierać użytkownik działki a maksymalna powierzchnia jednej próbki to jeden podon no chyba że ma więcej jak 4 ha. Jak masz mozaikę to choćbyś wziął nie wiadomo jaką firmę to nie zrobi tego tak jak Ty sam bo Ty najlepiej znasz granice tej mozaiki. Próba ogrodnicza kosztuje niecałe 40 zł + wysyłka lub dostarczenie. Znaczy że ta firma bierze około 40zł za 20 nakłuć czyli przygotowanie reprezentatywnej próbki. Dużo nie dużo z pewnością idzie coś zaoszczędzić a na mozaice reprezentatywność próbki zrobionej przez kogoś z zewnątrz jest wątpliwa.

Jak chcesz ich testować to najlepiej na jednorodnym polu.

silva    18

I co możesz powiedzieć o firmie? Czyli ile ta mapa kosztuje w firmie Pawrol? Bo z Twojej wypowiedzi wynika że jeśli do 4 ha to albo 80 albo 160zł. A ile za dojazd chcą?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez wyrebski1
      Witam!
      Czy ktoś stosuje obornik kurzy? W jakiej dawce go się stosuje na ha, jaki ma skład oprócz azotu?
    • Przez Challenger
      Witam!!!
      Tak jak w temacie mam pytanko odnosnie tych nawozow.
      Czy ktos z forumowiczow stosowal te nawozy???Jakie sa efekty po ich zastosowaniu w zbozach???Czy maja dos duzy wplyw na wyzszy plon???
      Chodzi mi tu glownie o nawozy tj.Plonwit Z,Siarczan Magnezowy Jednowodny,Alkalin PK 10:20,Fostar i Chelaty!!!
      Prosze o udzielanie informacji,poniewaz mam zamiar zastosowac te nawozy!!!

Pozdrawiam!!!
    • Przez pawelu
      Siemka.
      przed rokiem dawałem pod przenice 300-350kg polifoski 8 pod korzen teraz jak sobie to policzyłem te wszystkie pełne dawki nawozów i oprysków to wychodze na minusie. czytałem w jakiejs rolniczej gazecie ze odpowiednik polifoski 8 w niemczech jest o połowe tanszy. wogule w niemczech jest tylko drozszy mocznik a reszta jest o wiele tansza. w tym roku chyba dam połowe tego nawozu co zwykle bo bede stratny
      A jak wy bedziecie sypac nawóz dajecie pełne dawki czy ograniczacie...
    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez Mariusz15
      co doradzicie mi pod pszenice i pszężyto ozime żeby móc je zasilić wczesną wiosną zawsze stosowałem saletre amonową z Puław tylko tej jesieni było badrzo mokro jak siałem i za wiele nawozu nie sypałem bo stwiedziłem że przy tak wielkiej wilgotności za wiele by to nie dało uprawy mam na glebie klasy 3 i 4 zboże nawet ładnie po wschodziło i się ukorzeniło przed zimą więc szkoda by było to zmarnować to co mi poradzicie?