kondzio284

Kartofle dla bykow??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kondzio284    0

Chciałem się zapytać o kartofle dla cielaka ma około 200kg i 7 miesięcy czy możne ktoś daje/dawał kartofle proszę o jakieś wskazówki lub informacje o przyrostach !?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masiew    31

Ziemniaki są paszą energetyczną gdyż zawierają dużą ilość skrobi. Dzięki temu są bardzo dobrą paszą dla byków ale najlepiej jest je dawać na końcu opasu gdy byki mają powyżej 400 kg, bo wtedy najbardziej potrzebują pasz energetycznych. Przyrastają na nich bardzo dobrze ale ziemniaki muszą być rozdrobnione, ponieważ cielaki połykają je w całości i jeśli kawałki są duże to może dojść do zadławienia. Zdarzało mi się to kilka razy.


wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masiew    31

Parowane ziemniaki są bardzo dobre dla świń. Dla bydła lepiej dawać surowe. Przy czym musisz pamiętać że najpierw trzeba je przyzwyczaić do jedzenia ziemniaków bo jak dasz im odrazu dużą ilość to byk może dostać wzdęcia


wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Surowe są bardzo dobrą paszą, ale trzeba uważać na wzdęcia,bo jeżeli już dojdzie do wzdęcia to trudno go opanować(o wiele trudniej niż po koniczynie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masiew    31

Tak jest ze wszystkimi okopowymi. Po każdych mogą dostać wzdęcia. Ale warto je dawać


wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Znajomy swoje ziemniaki sprzedał jako jadalne po 600zł/t i zaraz kupił od handlarza takie maleństwa wielkości orzecha po 200zł/t - bez siekania można spokojnie dawać, i za tonę miał trzy tony ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My resztki tzn małe ziemniaki które zostały po sortowaniu jadalnych dajemy byczkom surowe tylko wcześniej płuczemy w wodzie myślę że można śmiało je skarmiać tylko z wyczuciem nie za dużo.


Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja gotuje w parniku drobne ziemniaczki, i z parzonym pszenżytkiem daje opasom. To one nie jedzą ale pochłaniają to.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja jak jeszcze sadziłem to zawsze surowe dawałem. Zresztą tak jak i wszyscy w okolicy. Gotowane to dla świń.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nickfrey    0

Ja również daję opasom surowe odpady po sortowaniu. W tym roku mało jest odpadów a więcej byków więc dostają tylko po 5-6 kg dziennie ale wcześniej dostawały po 15 kg. Jeszcze kilka lat temu gdy wszyscy sadzili więcej ziemniaków i zbyt był gorszy to u sąsiada byk potrafił zjeść dziennie 30 kg ziemniaków a nawet więcej. Ziemniaki wsypane bykom zmnikają szybciej niż każda inna pasza ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buzzka21    0

Owszem surowe ok ale parowane-gotowane rewelacja ja paruje jesienią ziemniaki kolumna parnikowa i zakiszam je w silosie z otrębami nie ma lepszej paszy dla bydła opasowego polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETORAK89    0

Ziemniaki dla byczka 200kg narazie bym się z tym nie spieszył no chyba że masz dużo ziemniaków ja daje zawsze jak ma koło 450-500 kg wtedy byk ma przybierać na wadze ostro a też za dużo nie można dać bo ziemniak zwłaszcza surowy ma tam jakieś kwasy bo weterynarz mi mówił i jak przedawkujesz to żołądek nie będzie mu pracował i ci nie będzie jadł jakiś czas także z umiarem możesz dawać no chyba że będziesz parował ziemniaki to wtedy możesz dużo ja tak daje i jeszcze daje ze mieszam ze śrutą żyto tylko w ostatniej fazie tuczu no to takie rady a byki rosną w granicach 650 - 750kg w 18 mies

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jezyk992    3

Ja swoim zacząłem dawać jak miały chyba 4 czy 5 miesięcy i nie było problemów tylko musiałem drobić albo te mniejsze wybierać, a dużym daje wszystkie bez drobienia :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj