Skocz do zawartości
dyzio20

pomoc w ustawianiu płodozmianu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dyzio20    0

Prowadze gospodarstwo od ok 10lat z obserwacji to tzn. czynnie.Obserwując jak inni to robią.Nie posiadam wykształcenia rolniczego ale praca jest dla mnie żywiołem.Przedtem ponad 20Lat w przemyśle ciężkim.Szukam i przeglądam różne tosty aby z nich konkretnie zaczerpnąć coś dla siebie.Posiadam obecnie ok.5h uprawiam ziemniaki kapustę z przeznaczeniem na kiszenie pszenicę jęczmień troszke marchwi.Nie wiem co jest tego przyczyną ale raz lepiej raz gorzej mi to wychodzi.Staram się w jakimś stopniu zachowywać płodozmian ale nie odnosi to żadnego skutku.Może jest gdzieś w podręczniku zależność upraw może mi ktoś pomóc?

Pajej    53

Sam płodozmian cudów nie zrobi, trzeba jeszcze odpowiednio nawozić i chronić roślinki

Rolnik z powołania :-)

Zetor53400    2

No to proste :) ja bym to tak zrobił (oczywiście w wielkim skrócie) :

-Kapusta(obornik , chyba ze pod kapuste nie mozna go stosowac to zamieniamy kolejnosc z ziemniakai i pod nie dajemy obornik :D

-pszenica

-ziemniaki(też możesz obornik chyba że nie masz go za dużo , a jak nie obornik to wapno :)

-jęczmień

Wiadomość z agroFakt.pl

rafff24    26

napisz orientacyjnie na jakich powierzchniach co uprawiasz, jaką masz glebę, itd

jęczmień nie lubi kwaśnej gleby, jest dość tolerancyjny na suszę,

pszenica ozima też, ale ma wymagania glebowe trochę pow. przeciętnej

największe wymagania glebowe ma pszenica jara ale mniejsze dot, pH od jęczmienia

owies lubi wilgoć, i jak tylko jest wilgotno nie jest wymagający

żyto ma najniższe wymagania glebowe i pH

pszenżyto jak sama nazwa wskazuje

tak ogólnie o zbożach, mogłem coś przeoczyć

ziemniak ma średnie wymagania "lubi" obornik lub chociaż jakiś nawóz zielony,

ogólnie zasada jest taka, że najpierw roślina wzbogacająca potem zubażająca, od najwięcej wymagającej do najmniej

klasyczna norfolka:

okopowe na oborniku

zboże jare

motylkowe

zboże ozime

idź do najbliższej biblioteki i coś powinno być o uprawie roślin

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Starzyno
      Witam ! Chciałbym poznać waszą opinię i zarazem dowiedzieć się czegoś. A mianowicie przymierzam się do kupna agregatu uprawowego, myślałem nad Unia Ares L 2,7m z przednim wałem płaskownikowym, z trzema rzędami zębów, z wałem packera 500 mm i hydropak na dwóch siłownikach, przedstawiciel zaoferował mi ceną z małym rabacikiem - 13400 zł, Czy opłaca się go wziąć ? Czy jest to dobra firma, UNIA ? Może znacie jeszcze jakieś dobre i nie drogie agregaty z takim właśnie wyposażeniem. ?? Czekam na odp.

Bardzo Przepraszam lecz pomyliły mi się zakładki, gdyby dla adminów nie był by to problem i przeniósł temat do odpowiedniego działu. Prosiłbym również o nie usuwanie tematu, gdyż informacje te potrzebuje "na wczoraj".
    • Przez Andrzej1998
      Jak odorujecie od granicy pługiem 3 skibowym? Chodzi mi głównie o dwa ostatnie przejazdy. Jak ustawiacie pług, aby granica nie była za szeroka. Wiem, że jedzie się kołem po granicy, ale zostaje mi dość szeroka granica. Przybliżcie mi ustawienie pługa do odorania oraz jak manewrować dwa ostatnie przejazdy prze granicy. 
    • Przez damiandg
      Witam macie jakiś sposób na uprawę ciężkiej ziemi do siewu. Jeździłem kultywatorem i ciężkimi bronami i bryły zostały dość spore. Na przyszły rok planuje posiać pierwszy raz rzepak i zastanawiam się jak uprawić. Tak wygląda pole po uprawie w tym roku tylko w tym roku było dość mokro.

• Przez zimrex
      Witam serdecznie mam do was takie pytanie próby kręconej jak to się oblicza posiadam siewnik saxonia DF500 zdięcia jak to wygląda 
      Z GÓRY DZIĘKUJĘ 

• Przez agro_bamber
      Cześć, mam pewien dylemat może pomożecie go rozwiązać, otóż mam klin jak na obrazku. 
      W roku 2016 wykonałem orkę pługiem obrotowym od jednej strony klina i przy końcu wyszła bruzda taki króciak, który później został zakryty przez dooranie poprzeczniaka bocznego klina. Teraz pytanie brzmi czy w tym roku mam zacząć od tej starej bruzdy krótkiej do ściany bocznej czy po prostu zacząć od wierzchołka klina na przeciwną stronę niż w tamtym roku?, wtedy bruzda wyjdzie w miejscu gdzie odkładałem skibę, zaczynałem orać. 
      Trochę masło maślane, ale to klin więc wiadomo #pdk
      Dzięki za wszystkie sugestie