ahme999

biegunka u prosiąt

Polecane posty

ahme999    116

Ostatnio borykamy się w gospodarstwie z okropną biegunką-podajemy tylbian, oksytetracyklinę w znacznie zawyżonych dawkach i za nic nie pomaga! prosięta chudną i leje się z nich jak z kaczej D... macie może jakieś sprawdzone sposoby na biegunki, bo bo dwukrotne szczepienia każdego dnia po kilkadziesiąt prosiąt wykańczają i mnie i zwierzaki....


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skontaktuje się z weterynarzem, to może być colibakterioza, systematyczna dezynfekcja i oczywiście dobra pasza zwłaszcza przy odsadzeniu to podstawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

Aktualnie w porodówce mam cztery mioty-najstarsze, już wykurowane mają cztery tygodnie, a najmłodsze dwa dwutyg. Mioty są w najgorszym stanie... wszystkie stoją przy maciorze, bo odsadzam zwykle w wieku 5-6 tyg , i dopiero po ok 3 tyg życia podaję prestartery, bo jak wypróbowałem, podawanie ich zgodnie z instrukcją-od 1. tyg przynosi jeszcze gorsze efekty-tzn prosięta nie potrzebują paszy a oswajają się niepotrzebnie z elementem kojca, jakim jest karmnik, wiec gdy wstawię go później to są zainteresowane i dopiero pobierają...


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
coolman111    56

Aha, czyli te przy maciorze co nie mają jeszcze dostępu do paszy to też Ci biegunkują. Bo jeśli chodzi o paszę, to ja daję śrut z koncentratem. Śrut praktycznie z samego jęczmienia. Można dołożyć maks. z 10% pszenicy. Jednak też u mnie zdarzały się biegunki po takiej paszy. Niedawno (tak od miesiąca) zacząłem zakwaszać pasze zakwaszaczem. Powiem, że są dobre efekty stosowania tego zakwaszacza. Biegunka prawie wcale już nie występuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

Trzeba będzie faktycznie pomyśleć poważniej nad zakwaszaczem, btw. Jaka jest cena tego dodatku na 1t paszy. Właśnie ja też maciorom mełłę prawie sam jęczmień i trochę owieska i pszenicy, bo pszenżyto wcinają tylko tuczniki;] Eksperymentowałem z różnymi koncentratami i dodatkami, a ostatnio tak mnie wnerwiły te biegunki, że tylko śruta, trochę otrąb pszennych i sól dla apetytu bo inaczej bez koncentratu nie chcą żreć. Zobaczę jakie to da efekty, bo jeśli będą rosły tak jak na premiksach i to bez biegunek to tylko "PREMIX BY KŁODAWA" :)


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

Ja podaje podawałem w zeszłym roku po prostu kiszonkę z trawy, ale nie zauważyłem specjalnej poprawy, a przecież tam też jest kwas mlekowy itp itd...


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Markus27    0

ostatnio mam problem z biegunkami u prosiąt kilka dni po urodzeniu, prosiaki oczywiście są szczepione żelazem.

Dotychczas nie było z tym problemu, weterynarz określił że to wirus z powietrza. Może ktoś z kolegów wie czym zaszczepić prosiaki czy lochę, żeby nie było tego problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A nie jest to Coli bakterioza? po 2-3 mm. Enro {Enflocyna, Enrocin}, jeśli mają już biegunkę, to nie daje się w tym czasie żelaza, bo to jest dodatkowa pożywka dla bakterii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek94    15

mam poważny problem z małymi prosiakami, maja tydzień maciora miała malo pokarmu więć po trzech dniach zaczęły dostawać mleko w proszku DOLMILK MDP i od jakiegoś czasu mają biegunke i niewiem co robić, czy im coś dawać, czy może jakiś zakwaszacz? dzisiaj wprwadze im prestarter schaumanna, jest może jeszcze jakaś pasza uzypełniająca? macie jakieś pomysły, albo jakieś metody zapobiegające biegunkom u maluchów.

 

Połączony

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Dodaj do mleka ZnO czyli tlenek cynku, powinno pomóc. Lub jeszcze lepiej zapytaj u weterynarza o jakiś preparat z tlenkiem cynku i kolistyną. Proponowałbym także zmianę mleka na Schaumanna jeśli masz dostęp. Starter najlepiej podaj Ferkelin Wean.

Edytowano przez Krzynio257

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fergusonki    37

jaki rodzaj biegunki? opisz to


Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek94    15

niewiem za bardzo jak opisać biegunke, no załatwiają sie praktycznie samą wodą zabarwioną mlekiem, bardzo mocno spadły na wadze, byłem u weterynarza dał mi jakiś antybiotyk odiegunki i wode z minerałami na nawodnienie pod skóre. prawdopodobnie przyczyną było mleko, bo gdy je rozrabiałem to sie ważyło, dzis kupiłem nowe i zobaczymy jaki będzie rezultat, oby nie było za puźno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fergusonki    37

Skoro weterynarz zaradził antybiotyk to my ci raczej nie pomożemy :)


Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mistrzgtsv6    0

Witam. Może ktoś mi odpowie na poniższe pytanie. Wczoraj kupiłem prosięta w wadze 15-20kg, u kilku sztuk dzisiaj wystąpiła biegunka-dałem po 2ml Eneroxilu, moje pytanie brzmi: czy można zapobiegawczo stosować Doksy RW (do rozcieńczania w wodzie), czy uchroni od wystąpienia biegunki i czy wogóle można ten środek stosować przy takiej wadze prosiąt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fergusonki    37

Jutro Ci podam nazwe srodka ktory ja stosuje(zapobiegawczo) i jestem z niego zadowolony, go mozna stosowac od mlodzierzy (zaraz po odsadzeniu) do konca chowu.


Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mistrzgtsv6    0

Lukaczmarek już sobie poradziłem z tą bieguką przez 2 dni dostały po 2ml Eneroxil i po problemie, a tlenek cynku jest zawarty w prestarterze który stosuje (pigwit prestarter z nutreny) jutro zaczynam przechodzić na pigwit starter także z dodatkiem tlenku cynku. Pytałem też weterynarza o Doksy RW powiedział że można przy tej wadze prosiąt stosować zapobiegaczo ale antybiotyk ten przeznaczony jest bardziej do leczenia dróg oddechowych, choć także stosuje się go do zwalczania niektórych infekcji układu pokarmowego.

Fergusonki podaj tą nazwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

Witam jeżeli prosiaki dostaną biegunkę przy maciorze do 7 doby to znaczy że maciora ma stan zapalny i trzeba wezwać weterynarza zaszczepi maciorę i prosiaki . Prosiaki starsze po odsadzeniu to najlepiej podać otręby pszenne lub kawę zbożową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1234    18

możecie mi powiedzieć ile prosiakom po odsadzeniu na 100kg śrutu można dodać zakwaszacza i lonomix-a( mikrominerał)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BartekRogacki
      Witajcie. Piszę tutaj z bezradnością i nadzieją na ratunek. Nie wiem co ale coś złego dzieje się w moim budynku, dwóch weterynarzy oglądało padłe prosięta i łapią się za głowę. Kilka dni temu padło przez noc 9 sztuk prosiąt z jednego kojca w wieku kilka tygodni po odsadzeniu. Ładne, zdrowe, grube prosięta, sekcja nic nie wykazała. Lekarz zapisał specjalny proszek do paszy który miał temu zapobiec ale bez zmian, prosiaki wylatują jeden za drugim. Może to przyczyna mikroklimatu budynku? Nie jest to nowoczesna chlewnia. Może macie jakieś pomysły?
    • Przez migacz
      https://www.olx.pl/oferta/prosieta-z-wlasnej-hodowli-wiek-8-tyg-masa-srednio-20kg-CID757-IDkeFnY.html
    • Przez WojtekSprus
      Na co zwracać uwagę kupując prosiaki na tucz ?
    • Przez Damiq
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć, ile ton obornika spodziewać się po 100szt. tucznika odchowanych od 30 do 125kg ? Chodzi mi o głęboką oraz płytką ściółkę.
       
    • Przez Nasters
      Mam do sprzedania Wyposażenie chlewni Trzoda
      Wszystko firmy Big Dutchman  (Bardzo Solidna Niemiecka Firma)
      Do Sprzedania:
      *Tubomaty (Automaty Paszowe) 
      *Ruszta Plastikowe
      *Kojce Porodowe
      *Pojedynki dla Macior
       
      Zainteresowanych proszę o Kontakt Priv(Wiadomość Prywatna)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj