ahme999

biegunka u prosiąt

Polecane posty

tjun    0

Tlenek Cynku zawarty jest w preparacie Suibicol (35-40 zł/1kg) . Też mam ostatnio dużo problemów z biegunką :(. Zrobiłem test prosięta odsadzone od maciory gdzies w 5 tygodniu dostały pasze własnie zmieszaną z tlenkiem cynku (1kg sypie się na 100kg). Śrute robiłem 50/50 jęczmień/pszenica + koncentrat z nutreny i niestety dziś po około 2-3 tygodniach od odsadzenia zaczęły już pojawiać się objawy ale tylko w 5 prosiętach Nie widać jeszcze rzadkich odchodów tylko mają ulane tyłki. I teraz już też sam nie wiem co może być przyczyną. Kojec ładnie wydezynfekowany był i przygotowany, nie wiem może zbyt dobra pasza. Poradzcie coś. A stosował ktoś może inne preparaty ale tylko takie które z paszą się stosuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek175    1

tjun ja stosuje tez preparat suibicol w okresie okołoodsadzeniowym tylko ja daje daje zkoncentrat hendriksa z samym jeczmieniem i brak jakich kolwiek biegonek. JECZMIEN dla prosiat daje najlepszy czyszcze go nawet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETTI77    1

Tlenek Cynku zawarty jest w preparacie Suibicol (35-40 zł/1kg) . Też mam ostatnio dużo problemów z biegunką :(. Zrobiłem test prosięta odsadzone od maciory gdzies w 5 tygodniu dostały pasze własnie zmieszaną z tlenkiem cynku (1kg sypie się na 100kg). Śrute robiłem 50/50 jęczmień/pszenica + koncentrat z nutreny i niestety dziś po około 2-3 tygodniach od odsadzenia zaczęły już pojawiać się objawy ale tylko w 5 prosiętach Nie widać jeszcze rzadkich odchodów tylko mają ulane tyłki. I teraz już też sam nie wiem co może być przyczyną. Kojec ładnie wydezynfekowany był i przygotowany, nie wiem może zbyt dobra pasza. Poradzcie coś. A stosował ktoś może inne preparaty ale tylko takie które z paszą się stosuje?

powodów może być dużo ale ja bym zmiejszył udział pszenicy o 20 % tak przez dwa tygodnie no i ten koncentrat to też nie dawaj dawki z worka, bo sam tlenek to działa ale nie ma co dawać więcej niż 3-4 kg na tone.Każdy ma inne doświadczenia ale ja myśle że na odsadzenie to ze zbóż sam jęczmień jest najleprzy i dobry koncentrat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

10 kg czystego tlenku cynku na tonę do zdecydowanie za dużo. Rozwalisz prosiakom kosmki jelitowe i będziesz miał potem własnie biegunki, mniejsze przyrosty i jeszcze inne problemy. Jak kolega pisze 3-4 kg to max.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam ja z wujem mam problem taki że szczepie razem z wujem prośiaki na biegunke on chodzi do mnie pomagć szczepić a ja do niego i chodzi oto że jak zaszczepimy prosiaki to prosiaki są tydzień czyste a po tygodniu odnowa biegunka i taka sytuacja jest u mnie i uwuja dodam że prosiaki są odsadzone 14 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

zacznij od paszy. I mam nadzieję że zachowujecie warunki bioasekuracji czyli przebieracie się przed wejściem do innej chlewni zeby chorób nie przenosić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pasza dobra przypuszczam że to może być od pogody gdyż w dzięń jest ciepło a w nocy drastycznie temperatura spada i przypuszczam że to może od tego u moich prosiaków biegunka występuje u rużnych prosiaków z kolei u wuja zawsze u tych samych osobników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tjun    0

10 kg czystego tlenku cynku na tonę do zdecydowanie za dużo. Rozwalisz prosiakom kosmki jelitowe i będziesz miał potem własnie biegunki, mniejsze przyrosty i jeszcze inne problemy. Jak kolega pisze 3-4 kg to max.

 

No właśnie za dużo, poradziłem się weterynarza bo sam mi to przywiózł, na ulotce stosowania również jest 1kg/100 :/ Teraz zrobię jak zalecacie i zobacze czy będzie poprawa. A po drugie to, przecież w koncentracie który stosuje również jest tlenek cynku lecz w małych ilościach, ale jest ... Jeszcze słyszałem o takim leku jak Doxycyclina (nie wiem czy dobrze napisałem) a z tym się ktoś spotkał i stosował? A do wody też coś sypiecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakub_s    0

 

No właśnie za dużo, poradziłem się weterynarza bo sam mi to przywiózł, na ulotce stosowania również jest 1kg/100 :/ Teraz zrobię jak zalecacie i zobacze czy będzie poprawa. A po drugie to, przecież w koncentracie który stosuje również jest tlenek cynku lecz w małych ilościach, ale jest ... Jeszcze słyszałem o takim leku jak Doxycyclina (nie wiem czy dobrze napisałem) a z tym się ktoś spotkał i stosował? A do wody też coś sypiecie?

 

10kg na tone to za duża dawka 5 max i to i tak wysoko. Zachamuje biegunki ale co z tego jak stracisz tydzień albo 2 tyg w tuczu przez degradacje kosmków jelitowych.

Dobrze ktoś wspomniał że w koncentracie coś też jest, warto wypytać co i razem to ująć.

Nie ma co mówić sam jęczmień albo dodaj ujmij tego czy tamtego. Pasza po odsadzeniu musi trzymać parametry ok 17-18BO min. i dużo energii min13,5 MJ a tego z jęczmienia nie zrobisz samego, pozatym dobrze było by aby zakwasić 4-5 kg na tonę min. dobrego kwasu. Najlepiej używać jęczmień, pszenice i kukurydzę i to trzeba dobrze zbilansować.

Jeśli twoje prosiaki były ubogo żywione przed odsadzeniem to uważaj z poziomem białka bo jak je zabierzesz od maciory to sie nażrą jak głupie bo głodne bedą i masz sr**zke a w skrajnych wypadkach obrzękówke i upadki.

 

Z lekami to do lekarza a doxycyklina to z tego co wiem bardziej na płucne problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Czy ktos handlujacy prosiakami moze mi poradzic, jak zabezpieczyc je przed bieguną do czasu sprzedazy, tak zeby za duzo kasy nie ładować?

Ryszard

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekMat    0
Napisano (edytowany)

Mam pytanko. Czy ktos handlujacy prosiakami moze mi poradzic, jak zabezpieczyc je przed bieguną do czasu sprzedazy, tak zeby za duzo kasy nie ładować?

Ryszard

Proszę kupić na www.bentawet.pl Bentawet P i podawać od razu po zakupie. Kosztuje 15 zł za kilo, a na prosiaka wystarczy 100- 200 g- podaje się łyżeczkę 2x dziennie do paszy. Dla warchlaków i tuczników też, tylko większe dawki. Wychodzi najtaniej. Wysyłka jest powyżej 10 kg gratis. Zamówić można pod 601-195-440

Edytowano przez JarekMat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JaMarek    0

mam prosiaki i starsze tez i szukam czegos niedrogiego na sraczke Poczytalem o tym bentawecie co tu ktos pisze i chce go zamowic Kosztuje 16 zyla za kilo Nie tak jak napisane 15 zyla ale to i tak malo Na allegro jest aukcja z tym proszkiem ale wysylaja gratis dopiero od 10 kg wiec moze ktos kto to stosowal napisze jak dzialal ten bentowet zebym nie kupil czegos co znow nie zadziala

czy ktosstosowal bentawet?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkpa    1

Witam, Również mam problem z biegunką u prosiąt. Podaje im tylbian raz dziennie przez trzy dni po 0,5 cm. jednak zauważyłem u nich dziwne zachowanie po podaniu leku. Prosięta są pobudzone , chodzą w kółko i piszczą. po kilku godz. im przechodzi. Czy przyczyną może być zbut duża dawka??. Prosięta około 3 tyg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

znajdź najpierw przyczynę, u mnie niema wcale biegunek, najczęściej jest przez bakterie coli jak locha położy się w odchody prosięta obliżą wymie i już gotowe ja usuwam gnój 2 razy dziennie bo mam ściółkowe wystracy przesunąć szypą na bok i naścielić i git, ja tam daje mleko dla cieląt w proszku i jestem zadowolony sam jestem zaskoczony ze nie ma biegunek 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364
Agronim

z czym się zdziwię?  5 miot odchowałem na mleku dla cieląt, a jak już mają 3-4 tyg to paszę pigi sano na koncentracie zwilżam mlekiem daję około ( na worku jest napisane 1:10 ja mieszam 1:5 tylko nie można przeginać bo jak są starsze to tylko by mleko piły ) roboty jest ale są efekty, 14 strzyków u lochy odchowanych 16 prosiąt, kiedyś było by u mnie to nie możliwe, u mnie raz biegunka wystąpiła 48 godzin po porodzie ;) ja polecam też sterowanie lochą jak za dużo mleka daje to pasze bardziej energetyczną żeby zaczęły jeść  ja tam za dużo się nie wymądrzam bo ja się zająłem produkcją dopiero pół roku ale efekty już widzę :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronim    2

Dawid3p ja nie mam złych intencji. Chodzi o to że czasem idzie super, a czasem to się samemu można zes... Wystarczy jakiś błąd, który zazwyczaj nie ma znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Jak może być przyczyna biegunki u warchlaków takich 30-40kg?

Dodam ze pasza nie była zmieniana a biegunkę ma tylko kilka szt z kojca i wyraźnie odstają wagowo od pozostałych?

Dodam że wodę mam z własnej studni głębinowej czy to może być przyczyna?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gr_rat    19

witam problem z częsta biegunka u prosiąt przebywają jeszcze z maciora żywienia nie zmieniałem w chlewni grzane dodatkowo dogrzewam je lampa były już szczepione pomogło na jakiś czas teraz problem wrócił do paszy dostają trimerazin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sawek43    3

Jeśli przy maciorze są jeszcze to prawdopodobnie maciora może mieć stan zapalny, Podaj maciorze antybiotyk :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Co to może być prosiaki mają,  taka dziwna żółta biegunkę,  kiedyś jak trzymałem też miałem z tym problemy żaden nigdy nie padł od   tego Ale Nie wiem co to może być,  proszę o rady  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kanzas14    0
Dnia 13.04.2021 o 19:44, mesi napisał:

Co to może być prosiaki mają,  taka dziwna żółta biegunkę,  kiedyś jak trzymałem też miałem z tym problemy żaden nigdy nie padł od   tego Ale Nie wiem co to może być,  proszę o rady  

a co im dajesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20
8 godzin temu, Kanzas14 napisał:

a co im dajesz?

Szczepiłem enrixil i linco spectin,  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BartekRogacki
      Witajcie. Piszę tutaj z bezradnością i nadzieją na ratunek. Nie wiem co ale coś złego dzieje się w moim budynku, dwóch weterynarzy oglądało padłe prosięta i łapią się za głowę. Kilka dni temu padło przez noc 9 sztuk prosiąt z jednego kojca w wieku kilka tygodni po odsadzeniu. Ładne, zdrowe, grube prosięta, sekcja nic nie wykazała. Lekarz zapisał specjalny proszek do paszy który miał temu zapobiec ale bez zmian, prosiaki wylatują jeden za drugim. Może to przyczyna mikroklimatu budynku? Nie jest to nowoczesna chlewnia. Może macie jakieś pomysły?
    • Przez migacz
      https://www.olx.pl/oferta/prosieta-z-wlasnej-hodowli-wiek-8-tyg-masa-srednio-20kg-CID757-IDkeFnY.html
    • Przez WojtekSprus
      Na co zwracać uwagę kupując prosiaki na tucz ?
    • Przez Damiq
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć, ile ton obornika spodziewać się po 100szt. tucznika odchowanych od 30 do 125kg ? Chodzi mi o głęboką oraz płytką ściółkę.
       
    • Przez Nasters
      Mam do sprzedania Wyposażenie chlewni Trzoda
      Wszystko firmy Big Dutchman  (Bardzo Solidna Niemiecka Firma)
      Do Sprzedania:
      *Tubomaty (Automaty Paszowe) 
      *Ruszta Plastikowe
      *Kojce Porodowe
      *Pojedynki dla Macior
       
      Zainteresowanych proszę o Kontakt Priv(Wiadomość Prywatna)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj