Skocz do zawartości
pynczor

Bobik

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jakie ŚOR-y do strączkowych?

galeria
Bobik
matava    19

Wapna generalnie nie stosuje się bezpośrednio pod strączkowe. Na glebach ciężkich możesz dać PK pod orkę, na lekkich nie warto siać bobiku :D . N najlepiej chyba w postaci saletry, gdyż jest potrzebny na początku wegetacji, gdy dopiero powstają brodawki, a bobik siejemy wcześnie. Mocznik potrzebuje wyższejj temperatury i czasu by przejść w formy przyswajalne.

matava    19

Nie chodzi o to ,że nie można siać na IV klasie, gdyż takie ciężkie też mogą być. Bobik ze swej natury wymaga gleb cięższych. Na lżejszych dużo lepiej poradzą sobie inne strączkowe

Wiadomość z agroFakt.pl

MarcinPykuS    62

@rafto

Pisał, że bobik skarmia ;) .

@matava

Chciałem dać wapno węglanowe granulowane (kreda) przedsiewnie razem z nawozami. Gdzieś czytałem, że łubin źle reaguje na wapnowanie.

Jakie inne strączkowe masz na myśli? U mnie gleby średnie, opadów sporo. Mówią, że jak nigdy się czegoś nie siało na danym polu, to musi się udać :P ...

matava    19

Naturalnym miejscem uprawy bobiku były najcięższe gliny zwałowe szczególnie na północy kraju, dopiero postęp chodowlany powolił na jego uprawę na ziemiach nieco lżejszych, także dla niego chyba nie ma ziemi zbyt ciężkiej.

@marcinpykus

generalnie wszystkie, po drugie wapno z P i N to nie najlepszy pomysł.

Tomek90    195

Wapnuje to się przed mieszaniem resztek pożniwnych i najlepiej pod przedplon. Jak masz sporo opadów to juz duży plus na słabsze stanowiska.

pioter149    1

Witam

Panowie mam pytanie jakim środkiem zwalczacie askochytozę, ten grzyb w sezonie 2013 był u mnie najprawdopodobniem przyczeną wypadnięcia dużej obsady roślin jakimi środkami pryskacie???

henio2    101

A ile nasion na ha wysiewacie bbo podają 250-300 kg ale lepiej posłuchać praktyków B)

pioter149    1

Tradycyjne odmiany tak jak piszesz 250-300 kg/ha a samokończące 300-340 kg/ha to są zalecenia z takiej ulotki DANKO a później pamiętej o presji chorób u mnie askochytoza zabrała połowę plonu efektem czego należałoby posiać wiecej kg/ha ale z kolei zagęsty siew to zwiększona presja chorób tak więc obserwacja i reakcja

pozdrawiam

henio2    101

Jaka cena nasion chodzi mi o kwalifikat bo dotacje są 160 do ha

Jaka cena nasion chodzi mi o kwalifikat bo dotacje są 160 do ha

henio2    101

No i bobik zakupiony odmiana Bobas siał ktoś tę odmianę jak plonuje?

lebek5    9

Co myślicie o sianiu bobiku? pogoda ładna, a jak się nie mylę bobik wytrzyma przymroski do -7. Sąsiad a tym tygodniu zasadził bób.

Lukasz82    2

No i bobik zakupiony odmiana Bobas siał ktoś tę odmianę jak plonuje?

A ile kosztują nasiona?

marcinp125    1

Witam, mam pytanie : jakim środkiem zaprawiacie bobik czym pryskacie i czy ktoś z was szczepił nasionka NITRAGINĄ

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez Piters182
      Witam. Czy znacie jakiś kupców na soje? Jestem z okolic Lubelskiego.
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
    • Przez qamil
      Witam.
      Ostatnio naczytałem się w internetach wiele artykułów poświęconym nawożeniu roślin strączkowych. Na  AF  również nie znalazłem  odpowiedzi na to pytanie . W moim przypadku najbardziej interesuje mnie nawożenie bobu.
      Głównym pytaniem jest czy lepszym terminem do wysiewania nawozów fosforowych i potasowych jest jesień( tak jak piszą w tych artykułach )    czy wiosna?    Zamierzam siać  nawozy bezchlorkowe co jak wiadomo,  do tanich nie należą,  a NIKT nie chciałby  puścić z deszczem dużej kasy,  przez jedną niewiadomą.
      W moim przypadku gleby są średnie.   to niby wskazane siać na zimę,  ale jednak nie mam  przekonania.
      Może ktoś juz praktykował taki problem i podzieli się spostrzeżeniami?
      Pozdrawiam