pynczor

Bobik

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jakie ŚOR-y do strączkowych?

galeria
Bobik - test
Gość   
Gość

Czym zwalczyć samosiewy rzepaku po siewie dałem Afalon + Comand ale widać że rzepakowi nie zaszkodził

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon88    0

to mnie nie cieszy bo chciałem zasiać za rok bobik na polu które mam akurat pod lasem. 

A ja tam się nie certolę - sieję ile się da - dopłata jest duża i mam z niej rezygnować z powodu dzików? Najwyżej myśliwi się zadłużą aby mi wypłacić odszkodowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kris5    1

Panowie mam pytanko, a mianowicie sąsiad mi mówił że opryskuje bobik po siewie środkiem o nazwie Mistral 70 WG środek jest na ziemniaki i nie ma rejestracji w bobiku ale podobno można nim opryskiwać?? gdzieś w internecie na jakimś forum znalazłem jednego uzytkownika co pisał że go używa ale jak to jest naprawdę??? nie zaszkodzi to roślinom ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

z tego co podają różne artykuły powinno byc przy tradycyjnych 40-50 nasion/m2. Wiec ja bym sie tym nie martwił. U mnie w pierwszych siewach wyszło 37 nasion/m2 bo sobie nie zważyłem MTZ a ta ponad 600g wynosiła, do tego siewnik wysiał 20kg mniej niż zamierzalem. Tyle że ja te kawałki siałem 23 lutego i już zaczyna się wybijać nad ziemię, korzonek ma już 15-20cm :). Ostatnią działkę bobikiem zasiałem w tym tygodniu (25 marca) i tam wysiałem 275kg/ha.

Korzonki chyba mają 15-20 mm a nie cm ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon88    0

Panowie mam pytanko, a mianowicie sąsiad mi mówił że opryskuje bobik po siewie środkiem o nazwie Mistral 70 WG środek jest na ziemniaki i nie ma rejestracji w bobiku ale podobno można nim opryskiwać?? gdzieś w internecie na jakimś forum znalazłem jednego uzytkownika co pisał że go używa ale jak to jest naprawdę??? nie zaszkodzi to roślinom ???

W nowym Top Agrarze jest artykuł odnośnie środków na strączkowe i najwięcej jest zarejestrowanych na łubin ale z treści artykułu wynika że każdy środek na łubin sprawdzi się na inne strączkowe Oczywiście nie można wpisać ich stosowania Akurat Mistrala nie ma w tym artykule

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba5997    11

Wysiałem Bobik 260kg/ha na głębokość 8-10cm zaraz po siewie wykonałem oprysk na chwasty Afalon 1.5l/ha. Nawożenie 20t obornika bydlęcego oraz 250 kg polifoski 6. Odczyn ziemi obojętny. Siew 23 marzec trochę spóźniony. Na razie wody jest pod dostatkiem. Pierwszy raz uprawiam tę roślinę z obowiązku spełnienia norm zazielenienia. Nasiona nie były zaprawiane od grzybów. Jakie środki ochrony polecacie i kiedy stosujecie ? Mszyce,grzyby,plamistość,chrząszcze lepiej pryskać zapobiegawczo czy dopiero po ukazaniu się szkodników ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Korzonki chyba mają 15-20 mm a nie cm ;)

 

Nie, nie przejęzyczyłem się! 15-20 cm! Pęd w górę miał ok 5cm a korzeń długości calutkiej dłoni i jeszcze się koniec urwał przy wyrywaniu. Sam byłem zaskoczony, ale jak by nie było to już ponad miesiąc minął jak wsiany, w tej chwili już 1,5miesiąca, myślę że na dzień dzisiejszy już nawet ładnie wschodzi. Może jutro będę przejeżdżał koło tej działki to mogę ci kolego zdjęcie zrobić jak to wygląda.

Edytowano przez Kamilmkm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

a70b3cd30501.jpg

 

Tak wygląda ten bobik u mnie (stan na 9.04, siew 23.02 poznaniakiem przednimi lejkami, czyli co ok 22cm). Jeszcze nie wszystkie roślinki na wierzchu ale niektóre okazy juz i ładnie listka rozkładają. Próbowałem wyrwać palcami ale korzeń się urywał kilka cm poniżej ziarniaka a nie miałem czym głębiej grzebnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

panowie dzis posialem bobik. nie jest jeszcze za pozno?

i jaka cene przewidujecie na bobik w zniwa 2015?  chyba bedzie duzy spadek ceny

z tego co widze pelno osob w mojej okolicy sieje bobik a nigdy tego nie robilo

Edytowano przez masa24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Na jaką głębokość udało Ci się posiać poznaniakiem?

 

W zaleceniach jest 8-10cm ale na taką głębokość na pewno ziarno nie wpadło. Uprawiałem zwykła broną z zębem 16cm. Głębokość siewu to tak między 4-7cm, w koleinie po oponach mimo maksymalnego docisku głęboko lejek nie wejdzie w glebę, tym bardziej że siałem w dość wilgotną ziemię. Docisk w siewniku zwiększyłem ile się tylko udało przestawiając te zawleczki przy sprężynach na pierwsze otwory, dodatkowo mam wymienione te płaskowniki na grubsze i one mają te pierwsze otwory jeszcze wyżej niż oryginalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

ponawiam pytania ktore zadalem wyzej i mam nowe

czy stosujecie jakis inny srodek na chwasty powschodowo niz basagram i butoxone?  oba sa bardzo drogie, znacie cos tanszego?   basagram to juz wogole kosmos bo jak dobrze licze to na 16 hektarow wychodzi mi jakies 4 000 zl, a do opryskania mam 30 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

@masa24 zajrzyj na moją wyszukiwarkę środków , masz tam cały przegląd środków


Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michax    2

W zaleceniach jest 8-10cm ale na taką głębokość na pewno ziarno nie wpadło. Uprawiałem zwykła broną z zębem 16cm. Głębokość siewu to tak między 4-7cm, w koleinie po oponach mimo maksymalnego docisku głęboko lejek nie wejdzie w glebę, tym bardziej że siałem w dość wilgotną ziemię. Docisk w siewniku zwiększyłem ile się tylko udało przestawiając te zawleczki przy sprężynach na pierwsze otwory, dodatkowo mam wymienione te płaskowniki na grubsze i one mają te pierwsze otwory jeszcze wyżej niż oryginalne.

Ja również siałem poznaniakiem i głębokość mam porównywalną do twoje tylko ja siałem tylnymi lejami również opuściłem je ile się dało i rozkręciłem cięgło (łącznik górny) tyle ile się dało i ogólnie byłem zadowolony jedynie te koleiny po traktorze słabo się siały. Ziemia przed siewem zrobiona kultywatorem po samą ramę. Zobaczymy jakie będzie jak powschodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

witam dostalem oferte na kontraktacje bobikiu. cena 700 + vat, ale w warunkach np dopuszczalne zanieczyszczenie 1 %.  to chyba nit do zrealizowania bez czyszczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ubezpieczacie bobik od gradu bo chciałem ubezpieczyć ale poddobno nie ma dopłat do ubezpieczenia bobiku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

hmm, ja ubezpieczylem bez problemu z dopłatą, tylko stawki od gradu do strączkowych są sporo wyższe niż na zboża. Ja płaciłem chyba 65zl hektar jak dobrze pamiętam w najpopularniejszej firmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Napisz mi na pw jak nie chcesz tu pisać mi Concordia proponowali 100 zł za ha bo podobno dopłat nie ma ale może tak naciągali gdzie indziej jesszcze nie pytałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

masa24 powiedz mi kto kontraktuje takie ceny tzn skad firma bo patrzac po sytuacji to cena jest dobra, no bez czyszczenia sie nie obejdzie jak na 1 % ma byc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba5997    11

Co polecacie na perz w bobiku ? Dodam że zaraz po siewie dostał Afalon ale niestety robi się zielono ;/ Bobik zaczyna przedzierać się na powierzchnie więc coś co by mu nie zaszkodziło ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez ahten
      Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj