pynczor

Bobik

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Bobik: uwaga na szkodniki!

galeria
Bobik - test
michax    2

Resztę sprzedaje na paszę. Jeśli jest ktoś zainteresowany to pisać cena do uzgodnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlaQ24    147

Witam. W tym roku planuję pierwszy raz zasiać bobik. Ile najlepiej kg wysiać na ha oraz ile teraz bobik kosztuje? W moich okolicach przeważają ziemie III i VI klasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Klasa ziemi ok jak na bobik myślę, że 250kg/ha pasowałoby posiać, kwalifikat coś pewnie ponad 200zł/dt


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

witam mam pytanie chce w tym roku posiac bobik 1 raz 7 ha i mam pytanie czy musze kupywac mat kwalifikowany czy moge od kogos odkupic nasiona kto rok temu kupywal kwalifikat czy plon bedzie sie bradzo roznil  kwalifikat kosztuje 280 zł a prywatnie moge kupic za 120 zł co pozwoli na zmniejszenie kosztow uprawy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Wiadomo  kwalifikat  to  kwalifikat. Ja swój bobik sieje już chyba 6 czy 7 rok  i w tym roku był najładniejszy (prawie 5tha)  fakt żę pierwszy raz szepiłem go Nitragniną. W pierwszym roku miałęm około 3t. Więc jest jak wino,im starsze tym .... więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

dzieki kolego za odpowiedz teraz sprawdzalem pH gleby korde jest tam ok 5.0 na jesien dalem 250 kg  npk 8-20-30 bo mil byc tam rzpepak le nic nie powschodzilo przeoralem na zime i ta zostawilem mysle teraz jak dalo by sie wjechac moze bym dal teraz z 400-500 kg wapna oxyfertilu i przed siewem po 100 kg saletry jak myslisz bedzie cos z tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Niby w każdym poradniku piszą że bobik nie udaje się na ziemiach kwaśnych,a  ph w tym co rósł to 5,20 ziemia klasy 2-3a bardzo ciężka wilgoci nie brakowało, a nawożenie to 200 polifoski 8 i w 3 roku po oborniku. Ja nigdy nie dawałem azotu przed siewnie  ale staram sie siać najwczesniej jak tylko da sie wjechać w tamtym roku siałęm chyba 15marca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Ja pryskam zaraz po siewie na wilgotną ziemie Commandem 480ec 0,20+ Linurex 500sc 1,5l ha

 pózniej na dwuliścienne Butoxone M400 2,5-3lha

i na jednoliścienne u mnie jest problem z owsem głuchym  Leopard 2lha

Używam takich środków i nie mam problemu z chwastami tylko uwaga na Command bo młode roślliny po wzejściu mogą mieć żółte przebarwienia  zwłaszcza jak po zastoswaniu środka spadnie intensywny deszcz lub na uwrociach tam gdzie się nałoży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Normalka, działanie chlomazomu, z tą substancją co właśnie występuje w commandzie trzeba uważać ale jak się bezpośrednio po siewie zastosuje na w miarę wilgotną glebę nie ma problemu ja daje 0,2lcommandu i 1l afalonu.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

no i przy opryskach jeszcze nie zapominamy od oprysku na płatek od strąkowca bo potem nasiona wygladają jak sito. sumi alpha tylko ze musi być w miare chłodno poniżej 20 stopni albo Bi 56 ten ma wiekszą tolerancję na pogodę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Ja w tamtym roku nie pryskałem od strąkowca i o dziwo nie ma ani żadnej dziurki ale to był taki dobry rok.

A 2 lata temu miałem tak mszyc,że pryskałem 3 raz i na strąkowca a dziurki i tak sie trafiały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobys    30

Bobik kwalfikat 230 zł/dt może by coś urwał, ale nie biore raczej stamtąd.

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bobik kwalfikat 230 zł/dt może by coś urwał, ale nie biore raczej z tamtąd.

 

Możesz kolego dać namiary na ten bobik jaka odmiana ? Bo chodzi mi o niskotaninowwy ile na ha siejecie bo jedni piszą 250 kg inni 350?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobys    30

Możesz kolego dać namiary na ten bobik jaka odmiana ? Bo chodzi mi o niskotaninowwy ile na ha siejecie bo jedni piszą 250 kg inni 350?

Agro sieć chełmno, ja mam plan 230-250 kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Możesz kolego dać namiary na ten bobik jaka odmiana ? Bo chodzi mi o niskotaninowwy ile na ha siejecie bo jedni piszą 250 kg inni 350?

 

350kg/ha? no to ktoś ładnie pojechał, żeby tyle wysiać to siła kiełkowania musiała by być z 70% moim zdaniem kwalifikat 250kg spokojnie.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

ja sieje 220-250 w zależosci od wielkości nasion. nasiona staram sie wbuć koło 8-10 cm w ziemie na talerzach nie jest to taki trudne ale na zwykłym stopkowym było prawie niemożliwe no i rozstaw co 25 cm z doświadczenia taki rozstaw zwieksza plonowanie i to w znacznym stopniu. jeśli nasiejecie za gesto wtedy pierwszy strąk bedzie na wysokości połowy rośliny a wtedy o jakims senswonym plnonie to można juz tylko pomarzyć. im niżej znajduje sie pierwszy strąk od dołu tym plon bedzie wiekszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

witam, kupilem nasiona bobiku jednak nie sa zaprawione. Czy duza strate moze spowodowac niezaprawianie nasion preparatami grzybobojczymi?   bobik jest w duzych workach, nie mam zaprawiarki, troche nie wiem jak moglbym to sprawnie przeprowadzic.  planuje jedynie zaprawienie na mokro nitragina przed samym siewiem, polewajac nasiona w siewniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W większości wypadków nasiona motylkowatych nie są zaprawione. Rolnik sam powinien zdecydować czy chce zaprawiać nitraginą czy grzybobójczą. Bo zaprawiane razem jest bez sensu, od razu po zaprawieniu trzeba by siać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

czy nie zaprawienie zaprawa grzybobojcza spowoduje duze straty?

 i mam jeszcze jedno pytanie. czy azot z mocznika nada sie do przedsiewnego nawozenia bobiku?   cos wyczytalem ze mocznik niezbyt bo dlugo sie uwalnia , jak to jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

ja bobik nawoże tylko wieloskładnikowym czystego azotu sie nie daje bo to na nasiona siejemy a nie na mase. w tamten sezon testowaliśmy zaprawe nistragine i pomiesznie tego i tego i najlepsze efekty na czystej nitraginie wyszły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez ahten
      Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj