pynczor

Bobik

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jakie ŚOR-y do strączkowych?

galeria
bobik bobas

szukam literatury fachowej lub czasopisma rolnicze na temat uprawy bobiku nie musze chyba dodawać ze próbuje zakończyć studia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wejdz na strone topagrar i tam jest książka na temat strączkowe w mistrzowskiej uprawje i tam jest o bobiku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzieki za pamiec i chęci ten tekst znalazłem juz rok temu a nawet ksiazke z lat 70 gdzie wiekszosc informacji pokrywa sie z tym tekstem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

do jakiej fazy rozwojowej bobiku można go potrakrowac opryskiem na 1 liscienne oraz butaxone

 

przez ten deszcz nic nie można było zobić przed deszczami ok 2-3 tyg temu opryskałem na 2 liścienne dzien moze 2 po tym zabiegu zaczeło lać i zielsko odbiło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Witam zastanawiam się nad uprawą bobiku na IV a i b oraz części V klasy ziemi, w tej chwili rośnie pszenica i po pszenicy chciałbym zasiać bobik i mam pytanie czy sarny chętnie jedzą bobik jak łubin słodki bo u mnie w okolicy jest pełno saren i czy na takiej ziemi uda się bobik ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stas    7

Zielone rośliny bobiku są śmierdzące i sarny raczej go unikają, ale kiedy dojrzewa i na polach nie ma już rzepaków ani zboża, to sarny chowają się w bobiku i trochę go osypują. Ale nie ma z tym tragedii.

Co do uprawy na V klasie, to jeśli tam urośnie pszenica to i bobik powinien, ale pod warunkiem że bedzie wilgoć, bo bobik ma większe wymagania wodne od łubinu.

Ja uprawiam go na glinach III i IV klasy i jest dobrze.


,, Bo ja się czuję .......... maleńki jak robak, ......... ale króla nie widzę większym od siebie. " - jak mawiał Pan Franciszek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

to może i spróbuję zasiać bobik na wiosnę, mam kawałek IV klasy w dobrej kulturze 3 lata po oborniku i przedplonem było pszenżyto, i mam pytanie jakie uprawki zastosować, czy orać na zimę czy lepiej wiosną i czy dawać obornik i jaką odmianę polecacie aby nie wyległa oraz aby nadawał się na paszę. Wszystkie wskazówki mile widziane bo w okolicy nikt nie siał i nie sieje bobiku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

hej-chce posiac na wiosne mieszanke bobiku z grochem w stos. 65-35 %.Ewentualnie sam bobik. Ktoś już praktykował coś podobnego? Jeszcze mam problem z polem.Można to posiac po ziemniaku na oborniku? Bo coś wszyscy piszą,że motylkowe można siać na 3,4 rok po oborniku. Dlaczego,ktoś mi powie? Czy groch i bobik wygina?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

hej-chce posiac na wiosne mieszanke bobiku z grochem w stos. 65-35 %.Ewentualnie sam bobik. Ktoś już praktykował coś podobnego? Jeszcze mam problem z polem.Można to posiac po ziemniaku na oborniku? Bo coś wszyscy piszą,że motylkowe można siać na 3,4 rok po oborniku. Dlaczego,ktoś mi powie? Czy groch i bobik wygina?

Bobiku i innych roślin strączkowych nie należy siać po oborniku, gdyż ten pozostawia w glebie dużo azotu. Duża ilość azotu wpływa na motylkowe w ten sposób, że nie wytwarzają one wokół swoich korzeni bakterii brodawkowych, które są odpowiedzialne za wiązanie azotu z atmosfery. A co do mieszanki dwóch gatunków roślin strączkowych, to pierwsze słyszę, jak już to mieszanka rośliny motylkowej ze zbożem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2606    34

U mnie w okolicy jeden rolnik uprawia taką mieszanke i sobie chwali bo sam groch lubi się położyć a tak to go bobik podtrzymuje. Ja sam jednak wole siać te 2 rośliny w czystym siewie ponieważ groch zbieram na początku żniw a bobik na końcu i w razie mieszanki groch by wyleciał zanim bobik dojrzeje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A czym chwasty pryskacie bo podobno duży problem w bobiku z nimi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

0.2 l Comandu + 1 l afalonu - Stosował ktoś w uprawie bobiku ??

W ulotce comandu podana jest taka mieszanina ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Afalon nie zwalcza rzepaku

 

Siał ktoś bobik odmiany Granit ???? Jaką odmianę polecacie ?? Dajecie azot w uprawie bobiku ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Nie za mało tego azotu? Jak z nawożeniem PK?

 

Jaki jest mniej więcej koszt materiału siewnego na 1ha?

 

Też byłbym zainteresowany odmianą Granit :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Afalon nie zwalcza rzepaku

 

Siał ktoś bobik odmiany Granit ???? Jaką odmianę polecacie ?? Dajecie azot w uprawie bobiku ???

 

Ja siałem w tym roku. Odmiana wczesna, zbiór 14 sierpnia bez desykacji.

Siałem go starym poznaniakiem w każdą redlicę 17 kwietnia, obsada trochę za niska- wyszło 30 szt/m2.

Przedsiewnie poszedł Azot w postaci mocznika 20kg N/ha.Jest to dawka startowa - tyle w zupełności wystarczy. Jak bobik jest większy to sam sobie go pobiera. PK w postaci Polifoski 6- 400kg/ha. Nasiona zaprawiłem Scenic + Nitragina + Primus B.

3 dni po siewie Afalon 1l + Command 0,25l, po wschodach Fusilade 0,75l + Bi 58 na oprzędziki. To cała ochrona. Mszyc nie było.

Bobik rósł na bardzo gliniastym polu, z dużą tendencją do zaskorupiania. Stał tydzień w wodzie- nic mu nie było. Jakbym posiał na tym polu jęczmień, to nic by z niego nie było. Uzyskany plon 2,5 t/ha.

Ogólnie trzeba go gęściej zasiać- w tym roku planuję obsadę ok 50 roślin/m2- wtedy można ponad 4t uzyskać.

Przedplon pod pszenicę bezcenny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Ja właśnie myślę dać 300kg/ha polifoski6+70kg/ha mocznika+wapno granulowane.

 

Takie pytanie-nawozić przed orką, czy po? Bo część dopiero wiosną będę orał.

 

A jak ze zbytem? Bo ilości tirowe to raczej bez problemu, a ja dopiero na próbę zasieje 2,5ha... Chociaż można dać ogłoszenia do gazet, czy też dogadać się z firmami co sprzedają nawozy, pasze itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Ja dawałem pogłównie, tuż przed uprawą. Ja całość skarmiam trzodą chlewną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

@pasioobliczałeś ile Ci zostało kasy po sprzedaży bobiku przy takim plonie ?? skąd jesteś ?? szukam bobiku z łódzkiego jak ktoś ma niech pisze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez ahten
      Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj