oki39

Now przepisy na kategorie C

Polecane posty

oki39    2

"Kategoria C - dłużej i drożej

Od września trudniej będą miały osoby, które marzą o pracy kierowcy ciężarówki. Obecnie, żeby uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, należy mieć ukończone 18 lat i odbyć kurs, na który składa się 20 godzin teorii oraz 30 godzin jazdy. Koszt takiego kursu wynosi ok. 2 tys. zł plus ok. 800 zł za obowiązkowy podstawowy kurs z przewozu rzeczy. Po zmianach cena szkolenia może wzrosnąć nawet do 7 tys. zł. Po 9 września zaczną obowiązywać nowe przepisy, według których kandydat na kierowcę zawodowego musi mieć ukończone 21 lat i będzie szkolić się aż 280 godzin! Kurs z przewozu rzeczy zastąpi tzw. kwalifikacja wstępna. Szkoły nauki jazdy przeżywają więc prawdziwe oblężenie. Na kursach kategorii C brakuje miejsc, a kursanci próbują jak najszybciej ukończyć szkolenie i przystąpić do egzaminu." z gazety wyborczej.

co na to powiecie?? dla mnie jest to totalny dul...


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsk125ccm    11

Do 9 września bieżącego roku?? Dlaczego nie było wcześniej nic o tym wiadomo??

Co do cen, standardowe szkolenie na C u nas kosztuje 2 tyś + 7 tyś kwalifikacje do wożenia towarów, więc w tej kwestii wiele się nie zmieni... A te 280 godzin to przesada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

z tego co wiem to właśnie kurs na przewóz rzeczy ma zdrożeć a nie samo prawko na C. chyba że się myle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oki39    2

no wlasnie ja najpierw tez slyszalem o tym ze kurs


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Sam mam zamiar iść w najbliższym czasie na C potem E tzn tata chce żebym poszedł hehe. Raczej wątpie żeby prawko samo tak podrożało. a z tym kursem to dawno wojują niby były też rozmowy żeby go skrócić na 140 godzin bo wszędzie w UE tak jest tylko oczywiście nasz rząd musiał się wyrwać i utrudnić nam Polakom życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oki39    2

noto wkoncu sumujac koszt prawa jazdy C+kurs na przewoz rzeczy cenowo sie duzo zmieni bo juz sam nie wiem :/


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lysyrolnik    17

A tak nawiasem, wracając do kruczków prawnych. To ten śmieszny kurs na przewóz rzeczy potrzebny jest jako dokument do ukończenia prawa jazdy, czy robi się to po zdaniu prawka? Aha, to jest potrzebne w każdej dziedzinie prowadzenia pojazdu powyżej 3,5t np. jazda Star+przyczepa we własnym gospodarstwie, czy wymagany jest tylko do pracy w firmie np. kurierskiej.?


Honda - The Power of Dreams :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oki39    2

wlansie tez bym chcial sie dowiedziec tego bo nikt nie potrafi mi wytlumaczyc. bez tego zdane prawo jazdy na c czy c+e jest "niczym"??


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
binek    374

na pewno nie jest potrzebny by zdać prawko, wiem po sobie bo mam kat. C a nigdy nie robiłem kursu na przewóz rzeczy. Też jestem ciekawy jak to się ma gdy korzysta się z prawka na własne potrzeby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Dobrze że ja już mam C+E (tylko nie mam jeszcze kwalifikacji- i tu pytanie CZY POTRZEBA TEN PAPIEREK DO PROWADZENIA CIĄGNIKA Z PRZYCZEPAMI???). Ale jak mi instruktor mówił to tylko świadectwo kwalifikacji miało podrożeć i czas trwania jego wyrobienia miał się zwiększyć. A nie było mowy o wyrobieniu kat.c- to normalnie gruba przesada :) -jak gdzieś to opiszą to dopiero uwierzę :)

A i jescze świadectwo kwalifikacji jest ważne 5 lat (800zł) i po tym terminie odnawia się za grosze a jak będzie jak wejdą te przepisy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Dobrze że ja już mam C+E (tylko nie mam jeszcze kwalifikacji- i tu pytanie CZY POTRZEBA TEN PAPIEREK DO PROWADZENIA CIĄGNIKA Z PRZYCZEPAMI???). Ale jak mi instruktor mówił to tylko świadectwo kwalifikacji miało podrożeć i czas trwania jego wyrobienia miał się zwiększyć. A nie było mowy o wyrobieniu kat.c- to normalnie gruba przesada :) -jak gdzieś to opiszą to dopiero uwierzę :)

A i jescze świadectwo kwalifikacji jest ważne 5 lat (500zł) i po tym terminie odnawia się za grosze a jak będzie jak wejdą te przepisy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Z moich informacji wynika że kurs na przewóz osób i rzeczy jest potrzebny tylko aby pracować w firmie a prywatnie nie trzeba. Chyba np. taksówkarze też muszą przejść takie kursy a mają zwykłe B.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
papuszka23    1

Witam ja zrobiłem kurs na przewóz osób i rzeczy w sobote nie ze 7000zł lecz za 650zł. kurs jest potrzebny zawsze nieważne czy pracuje u siebie czy w firmie, a od 10 września kurs ma kosztować 8400zł bymajmniej tam gdzie ja się uczyłem. przedłużenie ważności kursu po nowemu 500zł


Szanujmy się jak bracia, liczmy się jak Żydzi...

Zdałem maturę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jakieś pytania- pisać na PW!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Witam ja mam zrobione dwa lata temu prawko C+E. Nie robiłem kursu na przewóz rzeczy. Taki kurs nie jest potrzebny żeby jeździć traktorem z przyczepami. Ten kurs jest potrzebny do zarobkowego przewozu rzeczy (lub osób - autobusy, busy, taxi) czyli własna firma transportowa ( ale wtedy trzeba jeszcze dużo innych papierów, licencja, koncesja jakaś i Bóg wie co jeszcze) albo żeby pracować w firmie wykonującej transport towarów. Czasami żeby pracować jako kierowca ciężarówki nie trzeba mieć tego kursu jeżeli firma prowadzi przewozy na własny użytek ale dokładnie nie wiem kiedy to ma miejsce. Można się tego dowiedzieć na forum o ciężarówkach tam jest to wszystko wyjaśnione. Tak jak kolega mówił o taksówkarzach oni muszą mieć kurs na przewóz osób mimo że mają tylko B ale wykonują zarobkowy transport osób i muszą mieć ten kurs, wiadomo jak wiozę kolegów to nie trzeba tego mieć ale taksówkarz musi.

Jeżeli mamy własną ciężarówkę i wozimy swoje płody rolne z pola do skupu to wykonujemy transport na potrzeby własne i nie trzeba na 99% mieć wtedy kursu. Samo prawko wystarczy.

Podsumowując - mamy zdane prawko C bez kursu - możemy wozić swoje płody jelczem czy starem bez przyczepy lub pracować w firmie wykonującej transport na własne potrzeby. Mamy C+E bez kursu możemy pracować w niektórych firmach lub wozić swoje płody rolne zarówno tirem jak i traktorem.

Kurs ten robimy dopiero po zdaniu prawka. Jeżeli mamy C i kurs a potem zrobimy C+E to kurs jest dalej ważny, chyba że znowu coś się zmieniło.

Cena prawka jest taka sama, tylko cena kursu wzrosła z 700-1000 zł do 7000.

Wszelkie wątpliwości pomoże rozwiać przejrzenie pewnego forum o ciężarówkach, nie wiem czy mogę podać jego adres - tam są ludzie co się na tym znają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

Do 9 września bieżącego roku?? Dlaczego nie było wcześniej nic o tym wiadomo??

Co do cen, standardowe szkolenie na C u nas kosztuje 2 tyś + 7 tyś kwalifikacje do wożenia towarów, więc w tej kwestii wiele się nie zmieni... A te 280 godzin to przesada.

Od tego roku

 

Instruktor juz w lipcu mówił mi o tym :)


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dla jasności, nowe/drogie szkolenie obowiązuje kierowców którzy uzyskali uprawnienia (prawo jazdy) po 10 września, jeśli ktoś uzyskał je wcześniej ma rok na zrobienie kursu na stałych zasadach, jeśli ktoś natomiast woli śmigać w transporcie bez świadectw, badań i innych psychotestów to proponuję zatrudnić się w zagranicznym przedsiębiorstwie transportowym, którego to nie obowiązują te jakże skomplikowane regulacje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

najwyraźniej nie w temacie jestem... :)

Nie jesteś oj nie jesteś :)

Ja słyszałem o tym na początku tego roku.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr2691    8

Samo prawko nie zdrożeje, będzie wszystko tak samo jak było, tylko Świadectwo Kwalifikacji zdrożeje do 6500zł.

 

Świadectwo kwalifikacji jest tylko potrzebne gdy będziemy pracować u kogoś jako kierowca (jakaś firma), jeśli dla siebie mamy prawko to nie trzeba żadnego papierka.

 

Świadectwo kwalifikacji robi się po zdaniu prawa jazdy danej kategorii.


Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oki39    2

A co jesli zdamy prawko na CE czy tam samo C i chcemy jezdzic ciagnikiem czy kombajnem jako nasza praca?? trzeba wtedy tez ten kurs?


Wszystkie moje foty chronione sa prawem autorskim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

nie. Po zdaniu CE można jeździć traktorem i kombajnem u siebie w gospodarstwie, nie trzeba robić tego drogiego kursu.

Kurs trzeba mieć aby jeździć ciężarówką w firmie transportowej lub mając własną firmę transportową która zajmuje się zarobkowym przewozem towarów.

Ale po zdaniu CE czy nawet T aby jeździć np w jakiejś firmie rolniczej to chyba trzeba mieć psychotesty bo sąsiad pracuje w RSP i co jakiś czas robi badania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam

Mam pytanie czy jak zrobię prawko na C i założę własna firmę transportową to muszę zrobic psychotesty?

Lub kupie ciężarówkę i zatrudnię się w jakiejś innej firmie transportowej z własnym samochodem to też muszę robic psychotesty?

witam

Mam pytanie czy jak zrobię prawko na C i założę własna firmę transportową to muszę zrobic psychotesty?

Lub kupie ciężarówkę i zatrudnię się w jakiejś innej firmie transportowej z własnym samochodem to też muszę robic psychotesty?

 

To nikt nic nie wie??

Edytowano przez adrianJD8330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1984    25

Świadectwo Kwalifikacji to to samo co certyfikat który uzyskujemy po zdaniu egzaminu w ITS?

Jeśli zdałem kat C przed 10 września to cały czas mogę to zrobić po niższej cenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj