kolo99

Dlaczego Euro tanieje?

Polecane posty

kolo99    1

Złotówka jak co roku musi się umocnić maksymalnie do Euro w okresie wrzesień-październik. Dlaczego? Odpowiedź jest dla mnie prosta, rząd chce pięknie zarobić na dopłatach bezpośrednich przyznawanymi w Euro. A przeliczanymi na złotówki przez polski rząd, akurat według kursu z dnia 30. września. Od pewnego czasu PLN zaczyna się umacniać, może nie w zawrotnym tempie, ale zawsze. Bo nie można pokazać, że ma to coś na celu.

Na papierze (decyzji) dopłaty mi się zwiększają, ale tymi w Euro, a kwota po przeliczeniu co rok podobna. A miały nam się zwiększać początkowo od 25% tego co w starej "15" i przez 10 lat wyrównać się do 100%. I właściwie co ja chcę(?) przecież zwiększają się... Tylko w kieszeni ciągle tyle samo...

 

"Powierzchnia użytków rolnych w Polsce - 16,2 mln ha (2007), co stanowi 50,2% ogólnej powierzchni kraju." (źródło Wikipedia.pl)

A więc przy takiej liczbie ha jest duża różnica policzyć Euro przykładowo po 3,5 a po 4,5 (można coś załatać, bądź dać podwyżki np. nauczycielom).

Można też łatwo zauważyć, że mało kto wie ile dostaje dopłat w Euro/ha. Bo jeśli nie wiesz to nie ma to dla Ciebie znaczenia po jakim kursie Ci przeliczą.

 

Moim zdaniem dopłaty powinny być przeliczane według średniego kursu rocznego, a nie branego z jednego dnia w roku. Na jeden dzień w roku można zrobić taką spekulację, aby umocnić PLN. Trudniej utrzymać mocną złotówkę przez cały rok. Co z resztą byłoby dla nas korzystne np. przy zakupie zachodnich maszyn. Nie jestem zwolennikiem wejścia w strefę Euro, ale myślę, że rząd mocno gra na naszą - rolników niekorzyść. Większość płodów rolnych za bezcen i jeszcze z tego nas okraść:)

 

Proszę o Wasze opinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

@mickas dobrze mówi Jemu polać. Jak to zacząłem czytać to od razu przyszło mi do głowy takie rozwiązanie.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

Nie jestem fanem tego rządu, ale uważam, że jego wpływ na kurs złotówki jest mały.Główą rolę odgrywają spekulanci, którzy dobrze zarobili na spadku kursu złotego w ostatnim roku,a teraz będą umacniać złotego i znów zarobią.A my niestety nie mamy na to wpływu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolo99    1

Albo tak jak mówicie wypłacać w Euro tylko wtedy kantory przeżywałyby prawdziwe oblężenie:D

Nawiązując do przedmówcy to nasz rząd sukcesów nie ma, wręcz same porażki. Ale chcąc czymś nadrobić niepowodzenia bądź lenistwo w gospodarce szuka 'łatwych' pieniędzy. Myślę, że mają dobrych spekulantów, aby tego dokonać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

a może ktoś wie ile jest tych euro na dopłaty przeznaczone w skali całego kraju??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolo99    1

Szukałem na stronach arimr oraz ministerstwa rolnictwa i zawsze są podane już przeliczone na złotówki, także ciężko wyczuć. Może słabo szukałem jeśli ktoś będzie wiedział niech napisze:)

 

EDIT:

Zgłaszana powierzchnia do dopłat z całej Polski to ok. 16 mln ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

ja znalazłem dane z 2004 roku trochę stare ale zawsze to coś

więc tak:

na płatności jednolite i uzupełniające było wtedy przeznaczone 1.4mld euro czyli po tamtym kursie ok 6700000000 zł-- >znalezione gdzieś na stronie arimr albo ministerstwa rolnictwa

 

dla porównania średnia dzienna wartość obrotów na rynku walutowym pary EUR/PLN w kwietniu 2007 wynosiła 978 mln USD co po przeliczeniu po kursie z dnia dzisiejszego daje ok 2836200000 zł --> dane zaczerpnięte z www.nbp.pl

 

więc wysokość dopłat przeliczanych stanowi ok 2.5 -3 dniowych średnich obrotów na rynku walutowym tymi dwiema walutami więc ok 1% w skali roku więc według mnie dopłaty nie mają aż tak istotnego wpływu na kształtowanie się kursu Euro względem Złotego, jednocześnie nie twierdzę że nie mają w ogóle jakiegoś wpływu

 

Powyższa wypowiedź ma charakter czysto teoretyczny i jest oparta na nie do końca pełnych danych

 

EDIT:

co mnie jeszcze bardziej skłania do wniosku że kurs euro w minimalnym jak już stopniu zależy od przeliczania dopłat to fakt iż nie tylko euro tanieje lecz większość walut względem złotego, więc byłby to za drogi interes aby to zależało od dopłat, i jeszcze jedna rzecz rynek walutowy ma wymiar światowy i pojedyncze państwa nie mogą ustalać kursów jak im się chce bo kurs jednych walut zależy od kursów innych. do osłabienia kursu uro potrzebne by było wprowadzenie na rynek znacznej ilości Euro a nie tylko ok 2 mld

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No właśnie tak jest. A koledze chodziło żeby nam na konto przelewali dopłaty w euro i byśmy sami sobie zamieniali na złotówki kiedy ten kurs byłby dla nas korzystniejszy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

A to do wyliczenia dopłat borą tylko kurs tylko z 30 września? nie ma jakiejś średniej z poprzednich miesięcy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499
No właśnie tak jest. A koledze chodziło żeby nam na konto przelewali dopłaty w euro i byśmy sami sobie zamieniali na złotówki kiedy ten kurs byłby dla nas korzystniejszy.

Własnie o to mi chodziło :)

Zamiast dostawać 3.30 zł z euro mozna by sobie wymienic ( komu sie nie spieszy) np po kursie 4.50 :) I kilka PLN do przodu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

ale ciągniki, maszyny są teraz tańsze akurat no ale wiem akurat wszysko u was się o dopłaty rozbija

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdruj77    3

dobra to jak tanieje to dobrze bo maszyny tańsze ale i złe bo dopłaty niskie to wszystko takie zagmatwane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    499

Tak jak przypuszczalismy wczoraj w Wiadomosciach mowili ze złoty sie umacnia - no tak 30 wrzesnia juz za pasem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

dokładnie, trzeba zwiększyć popyt na EURO to i cena wzrośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek19992    0

I to nawet dobry pomysł bo teraz ide i kupuje sobie 10 tyś EURO po 3,30 (płace 33tyś) a sprzedaje w maju po 4,50 i dostaje 45tyś zł to jest interes :D:D


Sprzedam cyklopa UNHZ-500
i Pług 2 skibowy info na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

a skad wiesz ze w maju bedzie po 4,5 :D :D

we wrzesniu przewaznie jest tansze tylko w stosunku do biezacego roku, a nie do przyszlego.

kupno euro za zlotowki tez sie nie sprawdzi bo wyplaty daja w .... czerwcu??? tak u nas jest przynajmniej, a przelicznik z wrzesnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek19992    0

@brzozak2 wiem bo co roku jest ta sama sytuacja :D a nawet jakby było po 4zł to i tak zarobisz.

I co to za roznica kiedy robią wypłaty jak przelicznik i tak masz z września jak sam napisałeś :D

I tu nie widze roznicy kiedy wazne po jakim przeliczniku....


Sprzedam cyklopa UNHZ-500
i Pług 2 skibowy info na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz82    3

Kurs EUR jest brany z 30 września ale nie ustala go polska tylko główny bank europejski. Na pewno nie jest to przypadkowe ze euro jest wtedy najtańsze. Wszystko to żeby męczyć kraje które nie maja euro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

pewnie jeszcze przez to że Polska ma na + PKB i dlatego euro tanieje. Dla mnie to akurat dobry moment bo można w sprzęt zainwestować bo przeliczając to wychodzi taniej o kilkanaście już tysięcy no oczywiście sprzęt powyżej 50000 Euro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek21    32

i tak jak mówiłem kiedys wczesniej staje sie według moich prognoz. euro tanieje gdy mają nam dopłaty naliczac. oszusci sami na tym świecie. niech tak naliczają kiedy chcą ale kiedy zrównamy sie z dopłatami z krajami "starej piętnastki" oni maja po jakies 2000zł do ha a my 700zł. gdzie tu równość i sprawiedliwość??? NIE MA


interesuje się rolnictwem i wszystkim tym co jest w jakikolwiek sposób z rolnictwem związane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj