Skocz do zawartości

Dlaczego Euro tanieje?


kolo99

Rekomendowane odpowiedzi

Złotówka jak co roku musi się umocnić maksymalnie do Euro w okresie wrzesień-październik. Dlaczego? Odpowiedź jest dla mnie prosta, rząd chce pięknie zarobić na dopłatach bezpośrednich przyznawanymi w Euro. A przeliczanymi na złotówki przez polski rząd, akurat według kursu z dnia 30. września. Od pewnego czasu PLN zaczyna się umacniać, może nie w zawrotnym tempie, ale zawsze. Bo nie można pokazać, że ma to coś na celu.

Na papierze (decyzji) dopłaty mi się zwiększają, ale tymi w Euro, a kwota po przeliczeniu co rok podobna. A miały nam się zwiększać początkowo od 25% tego co w starej "15" i przez 10 lat wyrównać się do 100%. I właściwie co ja chcę(?) przecież zwiększają się... Tylko w kieszeni ciągle tyle samo...

 

"Powierzchnia użytków rolnych w Polsce - 16,2 mln ha (2007), co stanowi 50,2% ogólnej powierzchni kraju." (źródło Wikipedia.pl)

A więc przy takiej liczbie ha jest duża różnica policzyć Euro przykładowo po 3,5 a po 4,5 (można coś załatać, bądź dać podwyżki np. nauczycielom).

Można też łatwo zauważyć, że mało kto wie ile dostaje dopłat w Euro/ha. Bo jeśli nie wiesz to nie ma to dla Ciebie znaczenia po jakim kursie Ci przeliczą.

 

Moim zdaniem dopłaty powinny być przeliczane według średniego kursu rocznego, a nie branego z jednego dnia w roku. Na jeden dzień w roku można zrobić taką spekulację, aby umocnić PLN. Trudniej utrzymać mocną złotówkę przez cały rok. Co z resztą byłoby dla nas korzystne np. przy zakupie zachodnich maszyn. Nie jestem zwolennikiem wejścia w strefę Euro, ale myślę, że rząd mocno gra na naszą - rolników niekorzyść. Większość płodów rolnych za bezcen i jeszcze z tego nas okraść:)

 

Proszę o Wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo tak jak mówicie wypłacać w Euro tylko wtedy kantory przeżywałyby prawdziwe oblężenie:D

Nawiązując do przedmówcy to nasz rząd sukcesów nie ma, wręcz same porażki. Ale chcąc czymś nadrobić niepowodzenia bądź lenistwo w gospodarce szuka 'łatwych' pieniędzy. Myślę, że mają dobrych spekulantów, aby tego dokonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem na stronach arimr oraz ministerstwa rolnictwa i zawsze są podane już przeliczone na złotówki, także ciężko wyczuć. Może słabo szukałem jeśli ktoś będzie wiedział niech napisze:)

 

EDIT:

Zgłaszana powierzchnia do dopłat z całej Polski to ok. 16 mln ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja znalazłem dane z 2004 roku trochę stare ale zawsze to coś

więc tak:

na płatności jednolite i uzupełniające było wtedy przeznaczone 1.4mld euro czyli po tamtym kursie ok 6700000000 zł-- >znalezione gdzieś na stronie arimr albo ministerstwa rolnictwa

 

dla porównania średnia dzienna wartość obrotów na rynku walutowym pary EUR/PLN w kwietniu 2007 wynosiła 978 mln USD co po przeliczeniu po kursie z dnia dzisiejszego daje ok 2836200000 zł --> dane zaczerpnięte z www.nbp.pl

 

więc wysokość dopłat przeliczanych stanowi ok 2.5 -3 dniowych średnich obrotów na rynku walutowym tymi dwiema walutami więc ok 1% w skali roku więc według mnie dopłaty nie mają aż tak istotnego wpływu na kształtowanie się kursu Euro względem Złotego, jednocześnie nie twierdzę że nie mają w ogóle jakiegoś wpływu

 

Powyższa wypowiedź ma charakter czysto teoretyczny i jest oparta na nie do końca pełnych danych

 

EDIT:

co mnie jeszcze bardziej skłania do wniosku że kurs euro w minimalnym jak już stopniu zależy od przeliczania dopłat to fakt iż nie tylko euro tanieje lecz większość walut względem złotego, więc byłby to za drogi interes aby to zależało od dopłat, i jeszcze jedna rzecz rynek walutowy ma wymiar światowy i pojedyncze państwa nie mogą ustalać kursów jak im się chce bo kurs jednych walut zależy od kursów innych. do osłabienia kursu uro potrzebne by było wprowadzenie na rynek znacznej ilości Euro a nie tylko ok 2 mld

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak jest. A koledze chodziło żeby nam na konto przelewali dopłaty w euro i byśmy sami sobie zamieniali na złotówki kiedy ten kurs byłby dla nas korzystniejszy.

Własnie o to mi chodziło :)

Zamiast dostawać 3.30 zł z euro mozna by sobie wymienic ( komu sie nie spieszy) np po kursie 4.50 :) I kilka PLN do przodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak jak mówiłem kiedys wczesniej staje sie według moich prognoz. euro tanieje gdy mają nam dopłaty naliczac. oszusci sami na tym świecie. niech tak naliczają kiedy chcą ale kiedy zrównamy sie z dopłatami z krajami "starej piętnastki" oni maja po jakies 2000zł do ha a my 700zł. gdzie tu równość i sprawiedliwość??? NIE MA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez krislord81
      Witam.
      Proszę o poradę osobę która zna temat lub najlepiej sama przechodziła ten proces.
      Mam ciągnik nabyty w spadku (Zetor 7211) który stoi nieużywany od wielu lat. Mam dowód, tablice jednak nie posiada przeglądu i go nie przejdzie bez dużego remontu. 
      Jak można wyrejestrować taki ciągnik ? W jaki sposób ?
      Czy jeśli go za jakiś czas bym sprzedał nowy właściciel będzie mógł go ponownie zarejestrować czy mocno straci na wartości ? 
    • Przez poosa21
      Witam.
      Mam na działce siedliskowej studzienkę telekomunikacyjną, niedawno robiłem wznowienie granic i okazuje się że studzienka znajduje się 4 m od granicy działki. Wcześniej mi to nie przeszkadzało bo wjazd miałem 6,5m. Ale teraz sąsiad nie chce abym jeździł po jego wjeździe. (Mieliśmy jeden wjazd na 2 działki po mojej stronie 4m (od granicy do studzienki) a po sąsiada 2,5m). Niekiedy muszą do mnie wjechać samochody ciężarowe i wjazd 6,5m był dobry, a teraz zostało mi 4m i jest problem. Ile może takie przeniesienie trwać  Gdzie mam się zgłosić w sprawie przeniesienia tej studzienki, bo też chciał bym zrobić bramę odsuwaną po mojej stronie płotu a to koliduje ze studzienką. Dodam że studzienka znajduje się 0,5m od granicy drogi na mojej działce. Inne studzienki w mojej miejscowości są w pasie drogowym. Nie mam nic wpisane w księdze wieczystej. 
       
    • Przez szybkirychu12
      Witam, 
      wydarzyła się przykra sprawa i zmarł mój Tata. Był on rolnikiem ryczałtowym. Teraz spadkobierców jest kilka. 
      Czy może ziemia pozostać podzielona pomiędzy wszystkich spadkobierców, natomiast rolnikiem zostać tylko jedna osoba. 
      Byłem w ARiMR i wiem, że jest taka możliwość, ale mam wątpliwości dotyczące rozliczenia podatkowego. 
      Zapytałem pobieżnie w moim Urzędzie skarbowym, to kierownik wspomniała, że to raczej trudna sprawa, ale zakładam, że pomogła czegoś nie wiedzieć/ pomylić się. Ogólnie każdy z kim rozmawiam mówi coś innego. 
      Kierowniczka US powiedziała, że skoro właścicieli jest kilku to np. przy sprzedaży płodów rolnych czy bydła to być może będzie musiała być między nami umowa sprzedaży. Skoro jakaś osoba posiada 1/x udziałów to będzie musiała mi jako rolnikowi najpierw sprzedaż prawo np. do tych płodów rolnych. Zapewne też musiała by się z tego rozliczyć w US. Pytałem także jako to wygląda gdy jest wspólność małżeńska, przecież tam jest więcej niż jedna osoba. Natomiast kierowniczka powiedziała, że wtedy jest wspólność majątkowa i to inna sprawa. 
      Chciałbym Was zapytać czy spotkaliście się z sytuacją, że kilku właścicieli prowadzi gospodarstwo na zasadzie ryczałtu i jak wtedy wygląda rozliczenie że skarbówką. 
       
      Ponadto przy okazji chciałbym dopytać co trzeba zrobić, żeby rolnikiem ryczałtowym zostać. Wniosek do Agencji z pewnością, ale czy rolnik musi posiadać NIP i REGON czy może wystarczy tylko REGON? Czy trzeba jeszcze gdzieś to zgłosić? 
       
      Pozdrawiam serdecznie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v