bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

pawel213333    23
9 godzin temu, mynko napisał:

Sadził ktoś czosnek po kukurydzy?

Ja sadzilem czosnek w tamtym roku po kukurydzy. Tylko grodzilem od dzikow zeby nie ryly.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quis    8

Ja przykryłem 50g/1m2 dlatego że trochę płytko posadziłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7572

Panowie pytanko czosnek jary Jarus - główka 4 cm - do 4,5 ile takiego wchodzi na 1 kg i jaka jest cena , 1 kg m czy 1 szt gł .

Potrzeba mi 1800 szt ząbków .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
king12    233

Panowie za tydzień  prognozują u mnie do -10 stopni nocami jak sądzicie nakrywac już czy jeszcze poczekać czosnek sadzony 15 10 około 20 procent jest na wierzchu

Edytowano przez king12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patitek285    1

Panowie okryłem czosnek który jest ok. 2-4cm pod ziemią i teraz nie wiem czy nie zacznie wegetować, temperatury u mnie w nocy sięgają od -3 °C do -6 °C. Nie wiem co robić, bawić się w odkrywanie i przykrywanie czy już go zostawić do wiosny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Mentorem nie JESTEM ale według mnie poczyniania co niektórych jest kwintesencją głupoty jak i bezmyślność, bądź można to także potraktować paniką - bo jak tu nie przykryć jak włóknina w garażu. 

Zima jest wtedy kiedy jest zimno, kiedy jest zimno czosnku to trzeba go przykryć, a jak ciepło to po co mu zbyteczny płaszczyk na grzbiecie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinw1981    0
52 minuty temu, janczar810 napisał:

Mentorem nie JESTEM ale według mnie poczyniania co niektórych jest kwintesencją głupoty jak i bezmyślność, bądź można to także potraktować paniką - bo jak tu nie przykryć jak włóknina w garażu. 

Zima jest wtedy kiedy jest zimno, kiedy jest zimno czosnku to trzeba go przykryć, a jak ciepło to po co mu zbyteczny płaszczyk na grzbiecie. 

Nie przyjmujesz wiadomosci prywatnych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patitek285    1

janczar Panika tudzież głupota bądź bezmyślność może być spowodowana tym że nie każdy uprawia czosnek od x lat i nie każdy zna jego wymagania, niektórzy(np. ja) uprawiają czosnek pierwszy rok i nie chcą żeby 3/4 plonu wymarzło stąd biorą się pytania pokroju: "U mnie dzisiaj -x°C czy już przykrywać?". Trzeba też pamiętać że na czosnek idą nakłady finansowe i każdy chce wydać jak najmniej i wziąć jak najwięcej i jedną z przeszkód do dobrego plonu mogą być właśnie mrozy i przymrozki. Dlatego co roku będą się pojawiać takie pytania, bo z roku na rok przybywa nowych "plantatorów" i nie wiedzą co mają robić.(Mam nadzieję że napisałem chociaż trochę spójnie i zrozumiale, jestem zmęczony i ledwo to piszę)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3126

W imieniu tych "nowicjuszy" zadam pytanie do którego przedmówca zanim doszedł to "padł ze zmęczenia" :) - czy zdarzały się przypadki wymarznięcia lub nieprzezimowania czosnku z jakichś innych powodów? 
skoro rolą forum ma być wymiana doświadczeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3126

co by bardziej oznaczało że czosnek się jakoś "zadusił"  albo wysechł a nie wymarzł jak w mrozie siedział w zamarzniętym błocie a nie było śniegu który by wysychanie ograniczył.
Jaka jest wytrzymałość term... jak duże mrozy czosnek przetrzyma?
Skąd pochodzą dzikie formy czosnku i na jakich siedliskach rosną by w przybliżeniu ustalić jak "naśladować" uprawą podobne warunki a w przybliżeniu bo typy uprawne mogą mieć nieco te preferencje zmienione.
Z tego co mi w pamięci "świta" to na Syberii też występują jakieś typy czosnku i zapewne nie mróz jest jego największym zagrożeniem a przynajmniej nie takie przymrozki jakie mamy ostatnimi zimy.
Aby ten parametr sprawdzić wystarczy wsadzić główkę do zamrażalnika o znanej temperaturze i sprawdzić po rozmrożeniu czy rośnie w jakiej doniczce.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3126

ale czasami ta pszenica wymarzała a przykrycie być może by pomogło.
Skoro "już ta włóknina zakupiona" to czy na wszelki wypadek przykrycie nie zaszkodzi przy jakimś - niefortunnym z kolei dla przykrycia - przebiegu pogody bo i owa pszenica u mnie lubi przepaść w miejscu gdzie było najwięcej śniegu zimą zatrzymanego za świerkami gdy pod tym śniegiem przez całą zimę ziemia niezamarznięta i przepadała właśnie na tych placach gdzie była w dodatnich lub zerowej temperaturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel213333    23

Mi wymarzlo tej zimy 70 procent. A wymarzl dlatego ze podjol wegetacje w lutym a pozniej przyszlo minus 18 z wiatrem i zmarzl. Dlatego mam juz kuoiona wloknine

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302
3 godziny temu, pawel213333 napisał:

Mi wymarzlo tej zimy 70 procent. A wymarzl dlatego ze podjol wegetacje w lutym a pozniej przyszlo minus 18 z wiatrem i zmarzl. Dlatego mam juz kuoiona wloknine

Wlasnie o TO chodzi aby on ruszył na wiosne ,a nie w grudniu ,styczniu czy w lutym(a jak już ruszy to mamy problem i włóknina jedyny ratunek ). Każdy mieszka w innej części kraju, dysponuje dana glebą, kraj niby nie duŻy ale rozbieżności temp.  opadów atmosferycznych -Kolosalne. Niby każdy MOŻE mieć Harnasia ale tak naprawde specyfikacja termiczna nigdy nie bedzie taka sama /setki alaodmian harnasia/. 

Osobiście wychodzę z założenia iż nalezy maksymalnie przedłużyć okres jak to ujme przedwiośnia i wstępnej wegetacji . 

POGODA  i tak wszystko zweryfikuje a  jakiś plan musi być.

Edytowano przez janczar810
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Jest jeszcze coś takiego jak gleba i jej przepuszczalność. Nigdy nie nakrywalem i czoch był, od 2 lat narywam bo śniegu brak ale z tym przykrywaniem wg mnie spokojnie. - 3 czy - 6 nic mi nie zrobi. Osobiście czekam aż zacznie się zima i prawdziwe mrozy i wtedy go przykryte, teraz niech spokojnie siedzi pod ziemia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quis    8

Ja swój mam przykryty od 2 tygodni. Czy przykryje czy nie jeden pies. Z przykryciem tylko więcej pracy i trochę bezpieczniej mi się wydaje. No i koszty... Ale agrowlokni e będę miał na długo;-)

Ale część przykryje taka 17g i zobaczę jak wyjdzie czosnek. Jeśli wszystko ok to na powiększenie plantacji będę miał taniej. Teraz czas wziąć się za choinki a czosnek niech rośnie 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj